Gönderen Konu: S 400 Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 98426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Savaş halindeki Rusya’dan yurtdışına S-400 teslimatı
« Yanıtla #390 : 05 Mart 2023, 14:24:27 »
Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya Federasyonu, yurtdışına yönelik S-400 Hava Savunma Sistemi teslimatlarını da bir tarafından sürdürüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın devam ettiği bir dönemde Rusya Federasyonu, Hindistan’a yeni bir S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslimatı gerçekleştirdi. Teslim edilen sistem, Hint Hava Kuvvetleri tarafından Pakistan sınırına konuşlandırılacak.

Hava savunma sisteminin teslimatı, iki ülke arasındaki sözleşmede belirtilen teslimat takvimine uygun olarak gerçekleştirildi. Daha önce Rusya’nın, Hindistan’ın üçüncü S-400 alayını Ocak/Şubat 2023’e kadar teslim etmeyi planladığı bildirilmişti. Yapılan bu teslimatla birlikte, Hindistan’ın sipariş ettiği beş S-400 sisteminden üçü teslim edilmiş oldu. Kalan 2 sistemin ise bu yılın sonuna kadar veyahut 2024 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

Hindistan ile Rusya, 5 adet S-400 HSFS tedarikini kapsayan 5 milyar dolar değerindeki sözleşmeyi 2018’de imzalamıştı. 2020’de başlaması planlanan teslimatlar ise ödeme ve kredi problemleri sebebiyle 2021’de başladı.

Rusya Federasyonu’nun aktif savaş halindeyken Hindistan’a S-400 teslimatı gerçekleştirmesinin, Rus Ordusu’nun hava savunma anlamında bir sorun yaşamadığı anlamına geldiği söylenebilir. Ancak birçok farklı alanda savunma teçhizatına ihtiyaç duyan Rus Ordusu için Rus savunma sektörü seferber olmuş durumda. Öte yandan İran da Rusya’ya ciddi bir savunma ekipmanı tedarik ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz gün imzaladığı kararname ile Rus Ordusu’nun siparişlerini zamanında teslim edemeyen Rus savunma şirketlerine kayyum atanmasının yolunu açmıştı.

https://www.savunmasanayist.com/savas-halindeki-rusyadan-yurtdisina-s-400-teslimati/

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: S 400 Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #391 : 05 Mart 2023, 15:21:30 »
Eee, adamlara zarar oldu bu S-400'ler, kendi uçaklarını vurup duruyorlar.

Adamlar  milyarlarca dolarlık uçak ve uçaksavar füze filoları yapmışlar ama milyon dolarlık IFF'ı esirgemişler.

Oysa 1950lerde Kremniy-2, 1980lerde Parol adlı IFF sistemleri varmış. Rusların ihraç ettikleri silahlarda düşük teknoloji kullanmaları alışıldık birşey ama, kendi envanterlerine aldıkları silahlarda bile gerekli parçaları esirgedikleri çıktı ortaya. Tabi ABD başta bilen biliyordur bunları.

IFF dedim de bir hatıra geeldi aklıma. Eskişehir'de tatbikat yapılıyor. Bir F-4 acil iniş veriyor. Rapier filosu kilitlenip düşürdüm diyor. Pilotlar isyan ediyor, kardeşim acil iniş verdik, tanımadın mı uçağımızı, vurman mı lazım. Rapier filo komutanı cevap verip kestirip atıyor; "IFF mi var, saat x-y arası bu bölge uçuşa yasaklı bölge ilan edilmedi mi, gireni vururum demedim mi ?"  Neyse ki bizim artık böyle sorunlarımız yok.

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #392 : 05 Mart 2023, 20:14:37 »

IFF dedim de bir hatıra geeldi aklıma. Eskişehir'de tatbikat yapılıyor. Bir F-4 acil iniş veriyor. Rapier filosu kilitlenip düşürdüm diyor. Pilotlar isyan ediyor, kardeşim acil iniş verdik, tanımadın mı uçağımızı, vurman mı lazım. Rapier filo komutanı cevap verip kestirip atıyor; "IFF mi var, saat x-y arası bu bölge uçuşa yasaklı bölge ilan edilmedi mi, gireni vururum demedim mi ?"  Neyse ki bizim artık böyle sorunlarımız yok.

Rapier silah sistemi ilk alındığında üzerinde IFF Mod1-2-3 mevcuttu. ingiltere imali IFF techizatı kullanılıyordu. 2000 li yılların başından itibaren mod 4 IFF techizatı takıldı (zorlu bir süreçti).Sizin anlattığınız olaydaki silah sistemi muhtemelen Oerlikon silah sistemidir.

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #393 : 05 Mart 2023, 20:22:59 »
Belki de, kulaktan kulağa...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
S 400 Hava Savunma Sistemi.
« Yanıtla #394 : 16 Nisan 2023, 02:34:53 »
Alıntı
SDT Uzay@Savunma firması tarafından S-400'lere entegre edilen uzak komuta alma ve gönderme ünitesi.

https://mobile.twitter.com/Catfishtheblues/status/1647170685280681987?cxt=HHwWhoC8ydvA9tstAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
S 400 Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #395 : 07 Mayıs 2023, 12:59:52 »
Alıntı
ABD, Türkiye'ye Ukrayna'ya S-400 gönderme teklifinde bulundu, ancak Ankara reddetti"

-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu-

https://twitter.com/Asbghostyeni6/status/1655136506594353153?cxt=HHwWgoCzpcX4nPgtAAAA

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #396 : 08 Mayıs 2023, 19:11:20 »
Yüzsüz herifler S-400'leri Ukrayna'ya verecekmişiz ve bir de utanmadan S-400'lerin kontrolünü istemişler, inceleyeceklermiş oldu olacak ülkenin tapusunu da isteselermiş başka bir ülkeye böyle saçma sapan tekliflerde bulunuyorlar mı acaba. Geçen de vermedikleri F-35'leri tuttukları hangarların kirasını istemişlerdi. Ne kadar saçmalık varsa bu Amerikalılardan çıkıyor.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #397 : 08 Mayıs 2023, 22:06:44 »
Rusyada geri zekalı değil 70 yıldır Natonun içinden geçtiği bir ülkeye tüm sistemi verecek. Bunun yerine bize Export modelini verdiler. Gerçi Amerikalılar hiç değilse Sinoptaki denemelerin hakkında istihbarat sahibi olmuşlardır.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #398 : 08 Mayıs 2023, 22:50:29 »
Yüzsüz herifler S-400'leri Ukrayna'ya verecekmişiz ve bir de utanmadan S-400'lerin kontrolünü istemişler, inceleyeceklermiş oldu olacak ülkenin tapusunu da isteselermiş başka bir ülkeye böyle saçma sapan tekliflerde bulunuyorlar mı acaba. Geçen de vermedikleri F-35'leri tuttukları hangarların kirasını istemişlerdi. Ne kadar saçmalık varsa bu Amerikalılardan çıkıyor.

Artık ben de pes diyorum bunlar ne yiyorlar ne içiyorlar daha henüz anlamış değilim belki iklim değişikliği de onları kolektif çarpmış olabilir. Amerikan yönetimi bu son 20:30 sene içinde hiç aklı başıyla hareket etmediği kesin.

Adamlara elini uzatsan kolunu kaparlar. Libya’da da ele geçirdiğimiz bir Pantsir sistemini onlara teslim ettik müttefiklik adına ayıp olmasın diye.

S 400 sistemler yavaş yavaş benim de gözüm de büyümeye başladı. Altı seneden beri bu sistemler için çok ısrar ediyorlar.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #399 : 08 Mayıs 2023, 23:46:42 »
S 300  sirtakilerini sistemini  kontrol edsinler