Gönderen Konu: Afganistan ile İlgili Gelişmeler  (Okunma sayısı 49319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #200 : 19 Ağustos 2021, 10:19:52 »
Aynen katılıyorum.

Zaten 1 yıl sonra liderlik mücadelesi başlar Taliban liderler arasında...

Liderlik için yarışan bu liderler birbirlerini kafirlikle suçlayıp,  suikastlere başlarlar...

Rusya,ÇİN,AB,ABD bu liderleri el altından destekleyip imtiyazlar koparabileceği liderleri (gerekirse aynı anda birkaç lideri bile destekler bunlar) destekler...

Bizimkiler de 3-5 köye su kuyusu ,okul vb açar ,  Rusya,ÇİN,AB,ABD 'den artan kırıntıları toplar.

Afgan liderlerin çocukları Batı'da şoko partilerde eğlenir , Afgan halkı da 800'lü yılların koşullarında sürünerek yaşar....
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2021, 10:20:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #201 : 19 Ağustos 2021, 10:28:46 »
Resmi olarak Taliban yonetimini tanimadan da baska yollardan temas kurulup cikarlarimizi korumak icin faaliyet yurutulebilir..

Emin olun resmi olarak tanimayacak her ulkde de bunu yapacak..

Eger Bati tanimazsa ve biz Rusya Cin vs pesine takilirsak, Bati'ya ait olmadigimiz tezini savunanlarin ekmegine yag surmus oluruz..

Baska ulkelerle cikar mucadelesinde "geri dusmeme" endisesi ile acele etmek bazen yanlis hamle olabilir, bazen "bekle ve gor" daha uygundur, bu durumda bence oyle..

Cok belirsizlik var;

1- Taliban gercek anlamda ulkenin her yerine hakim olabilecek mi?
2- Olsa bile kabile ya da eskiya tarzi yonetiminden gercek bir devlet yonetimine gecebilecek mi?
3- Disaridan dogrudan ya da dolayli bir askeri mudahale gelecek mi?
4-VS VS VS

Bana sorarsaniz Afganistan haritada tek ulke gibi gozukecek ama gercekte cesitli dis guclerin destekledigi farkli gruplarin kontrolunde zaman zaman catisan derebeyliklerden olusacak,  tarihinin buyuk cogunlugu boyle zaten..

Onlar birbirlerini bogazlarken de dis gucler madenleri cikartip, boru hatlarini doseyip, silah ve her turlu mali satip, zenginlikleri  goturecek..

Rusya ve Cin mali goturur diyorum...

Afgan derebeyleri de Londra ve Paris'te Ferrarilerle tur atar :)

+1
Kesinlikle aynı düşüncedeyiz bu konuda.

Afganistan'daki kaostan birileri büyük çıkar sağlıyor. Önceki iletimde de belirttiğim gibi Şah Mesud'u katledenler bugünleri planlayanlar. Düzen olursa karşıt grupları birbirine düşüremeyecekleri çok açık. Destekledikleri yönetimin içinin boş olduğu görüldü. Şimdi başka gruplara destek verecekler. Bu oyunda bu grupların birbirlerine fazla üstünlük sağlamasına izin verilmeyecek ki oyun sona ermesin. Hep sürsün.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #202 : 19 Ağustos 2021, 10:56:45 »
Ben once de belirtmis oldugum gibi daha degisik dusunmekteyim.
Oncelikle Taliban ile irtibat kurmaliyiz. " Kuruldugu soylenmekte"
Kesinlikle Almanya veya bir baska ulkenin tutumunu bekleyip ona gore adim atilmasini beklememeliyiz. "nedeni gayet acik tarihden gelen iliskimiz ve iki ulke halki arasindaki dostluk" Bizler Afgan halkini onlardan daha iyi ve daha yakindan tanidigimiza eminim.
Afganistana bus sikintili doneminde yardimci olmak illa de Talibana sempati veya Talabani taniyacagiz anlamaina gelmez . Biz TC Afgan halkinin yaninda ve onlara yardimci olmak icin yardimci ve yol gosterici olmaliyiz tabii ki Taliban izni dahilinde.

Afganistanda askerimizin bulunmamasi ve  Kabul hava alani dusuncesinin bir hata olduguu soylemistim aylar oncesi. Afganistanda Taliban oncesi de oyle ahim sahim bir hukumet veya CB yoktu. Secim yapildi ancak hile ve hurafe yaygin sekilde , ABD  masasi olan bir iktidar ve CB iktidara gelip adeta kendisini sarayina hapsetmekten oteye baska birsey yapmadi sonunda da parayi doldurup kacti. Evet boyle arizali carpik bir yonetim sekli dahi kasap Talibandan daha iyi gorunur ancak malesef secenek ve alternatif yok.  ABD Afganistanda savas lordlari ve afyon tacirleri dahil herkesle yaip kalkti yani ulkeye zerre kadar katkisi olmadi sadece parasini doktu . Tabii parasini harcarken de dolayli yoldan kendi silah tuccarlarini ve ozel guvenlik sirketlerine parayi aktardi. TC halen akli basinda diplomatlarin ve Afgan halkina yardimci olabilecek siyasetin on hazirligini yapabilecek kisilerin oldugu dusuncesindeyim. "Elbete arkadaslarim hakli dis siyate buyuk hatalar yapildi " ancak dogru adimi atabilecek kapasitemiz var sayet istenirse.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 19 Ağustos 2021, 14:47:14 »
Sayın Metin62 , her zamanki gibi çok güzel yorumlar yapıyorsunuz ama yine ideal ve mükemmel olanı söylüyorsunuz...

Biz maalesef(!) emperyalist bir ülke değiliz...
Aşevi götürürüz,PTT yaparız,su kuyusu açarız,okul kurarız o kadar...

Sonra bir bakarız bize canım,ciğerim,dindaşm,tarihi bağlarının olduğu söylenen, bir sürü masraf yaptığımız Afganlar bütün değerli-stratejik ihaleleri gavurlara vermişler...

Rüşveti sever bu müslümanlar(!) , bunlara insanı yardım yerine liderlerine rüşvet vermek lazım...
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2021, 14:48:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #204 : 19 Ağustos 2021, 15:35:24 »
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistan'dan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığıyla konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiye'den yatırım alabileceklerini vaadini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2021, 23:12:54 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 19 Ağustos 2021, 15:50:00 »
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistandan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığı ile konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiyeden yatırım alabileceklerini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.

Siz, Afgan olsaniz Talibanin dediklerine inanipta, Afganistanda kalirmisiniz?

Taliban dokunmasa bile, Afganistanin durumu belli...Taliban gibi bir bahaneyi kullanip Bati'ya tanisnabilme ihtimali varken bir Afgan olarak orada dururmusunuz?

"Oradaki durumu iyilestirelim, insanlar gocmekten vazgecer" stratejisini Bati yillardir uygulamaya calisiyor, oraya gitmek isteyenler azaldi mi artti mi sizce?

Afganlari Afganistanda tutmanin mumkun oldugunu sanmiyorum acikcasi...

Turkiye disinda ulkelere gitmeleri saglanmali..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 19 Ağustos 2021, 15:53:12 »

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistandan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığı ile konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiyeden yatırım alabileceklerini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.

Taliban dokunmasa bile, Afganistanin durumu belli...Taliban gibi bir bahaneyi kullanip Bati'ya tanisnabilme ihtimali varken bir Afgan olarak orada dururmusunuz?

"Oradaki durumu iyilestirelim, insanlar gocmekten vazgecer" stratejisini Bati yillardir uygulamaya calisiyor, oraya gitmek isteyenler azaldi mi artti mi sizce?

O kontenjan dolalı çok oldu! Adamlar (İran, Özbekistan, Pakistan ve Bangladeş) daha fazlasını istemiyorlar.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2021, 16:41:49 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 19 Ağustos 2021, 16:11:02 »

O kontenjan dolalı çok oldu! Adamlar (İran, Özbekistan, Pakistan ve Bangladreş) daha fazlasını istemiyorlar.

ABD, Kanada, Iskandinav ulkelerinde arazi cok..daha cok nufus kaldirir..:)

Bastan beri diyorum ya, geleni trasnfer edin dogudan batiya...zaten gitmek istedikleri yer orasi

Isin ozeti: Bunca adama bakmak bize dusmez, kimsenin bekciside olmak zorunda degiliz....Tasin altina kimse elini koyup ciddi sayida multecileri bir takvim dahilinde Turkiye'den almayacaksa bizde burada tutmak zorunda degiliz..
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2021, 16:19:48 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 19 Ağustos 2021, 18:15:46 »
Bizimkiler Taliban'a işaret çakıp duruyor... Taliban ile Cumhurbaşkanı düzeyinde bile görüşüleceğini açıkladık...

Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #209 : 19 Ağustos 2021, 19:23:34 »
Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum

Nedense bu adam bana hic guven vermiyor. " Donek birisi  " Kisisel dusuncem  gecmiste donek olabilen kisi her an yine ayni seyi yapabilir. "Belki de yanlis dusunuyorum"