Gönderen Konu: Afganistan ile İlgili Gelişmeler  (Okunma sayısı 49348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #110 : 20 Temmuz 2021, 13:47:40 »
Ne sscbyi kovdular ne Amerikayi kovabildiler bu terlikli at fareleri pek gözünüzde büyütmeyin.
Sscb yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden Afganistamdan çekildi.
Amerika ise bölgede misyonunu tamamladı o yüzden çekildi ki Amerikanın misyonu Afganistanda talibani bitirmek değildi Afganistanda uslenmekti işleri bitti geri çekildiler.
Ayrica Talibanla mücadele de pek kayıp verdiremedi epi topu 11 yılda 1800 kusur Amerikan askerini öldürdüler.

Hocam benim de Turancı çok arkadaşım var ama sizin yanınızda benim arkadaşlar Komünist  kalır...

Baştan sona hatalı,yanlış değerlendirmeleriniz..  Bir tek Kürşat'ı alıp Çin sarayını basalım dememişsiniz maşallah...
Afganistan'a bulaşın da görelim bakalım neler oluyor...

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #111 : 20 Temmuz 2021, 14:18:50 »
Sayın hocam
Mesajımdan nasıl böyle bir anlam çıkardınız anlamadım konuyla alakalı mesajlarımı kendim birer kez daha okudum.

Ben daha önceki mesajlarimda yazdığım gibi sadece talibana caydırıcı olması için hava üssünde de olsa bulunması gerektiğini yazdım öyle 100.000 asker alıp Talibani yok edelim demiyorum.

Sadece bölgede olan Türkiye bağları ve askeri gücü sayesinde talibana karşı oldukça caydırıcı olur onu diyorum.

Bu lağım fareleri bölgede ki Ozbeklere Turkmenlere hatta pestunlara bile rahat vermeyerek göç etmelerini sağlayacak malum bizim çok iyi uyuduğumuz BM yasaları gereği bu insanlar ülkemize gelecek zaten ciddi bir mali kriz içerisindeki ülkemiz gelecek milyonlarca mülteci dalgasını kaldırmaz.
(Gene yazayım talibana karşı asker gönderelim demiyorum sadece hava üssünde bulunmamiz bu lağım fareleri için oldukça caydırıcı olur onu diyorum)

Özbek ve Turkmenlerin hem kendi ve hemde bizim iyiliğimiz  çıkarlarımız gereği Afganistan da kalmaları gerekiyor. Yoksa herkes Turkiyeye gelirse olmaz hem ata topraklarımızı kaybeder hemde çok daha sıkıntılı maili krize gireriz.

Gene yazayım gidip talibani bitirelim demiyorum ama orada hava üssüde olsa bulunmamiz taliban için oldukça caydırıcı olur kimse halk destekli gerilla savaşını bilen 2 senede dış destekli bir örgütün belini kıran bir orduyla savaşma riskini göze almaz Amerikaya bile atıp tutan taliban Turkiyeye gelince oldukça yumuşak bir üslup kullanıyor bu üslubun sebebi korkmaları.

Ayrica savaşa girmeyi doğru bulmuyor olabilirsiniz bende bulmuyorum bu yüzden caydırıcı güç olmasi açısından hava üssünde bulunulmasini doğru buluyorum ayrıca bölgedeki ozbekler silahlanmaya başladı General Dostum açık açık Talibanin tutumuna karşı kayıtsız kalmaycaklarini silahlandiklarini hatta gerekirse devlet bile kuracaklarını söyledi.Eger is bu raddelere gelirse Turkiyenin bu bölgeye müdahalesi kaçınılmaz. Kursad ihtilali dediğiniz Kur sadin en yakınlarından olan bögü Alp olarak savaştan kaçmak olmaz ama savaş olursa Gene çok ağır bir mülteci krizi ve mali bir krizle bas basa kalabiliriz. Bu insanlar soydasimiz olduğu için Suriler gibi de değil yarın bir gün suri dön evine de diyemiyoruz maalesef.
Olası bir iç savaşı ve gerçekleşen göç dalgalarının önüne geçmek için bölgede olmamız lazım insanların kendi kanından kültüründen olan bir güce güvenip topraklarını terk etmek istemezler talibanda böyle bir güçle karşı karşıya gelmek istemez

Yazdıklarım bu kadar ve net eğer daha başka bir şey derseniz veya turanciliga başlarsanız kendimi bir tabutuga hapsedip mesaj yazmayacağım.
Saygılar
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2021, 14:20:22 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 20 Temmuz 2021, 17:26:26 »
Bogü Alp hocam çok pardon. Ben Timuçin arkadaşın yazdığı " Özbekler bizden haber bekliyor , Afganistan'ın kuzeyinde devlet kuralım" mesajını sizin yazdığınızı zannettim...
Ama Taliban'a karşı yapılması gereken önerilerinizi yine de kabul etmiyorum , hayali , uygulanamaz ve absürt buluyorum...Lütfen yanlış anlamayın...
Ben böyle öneriler gelince Yemen'e,Galiçya'da yitip giden Mehmetçikler gözüme geliyor...

Bir kere haritayı açıp bakarsanız bunun uygulama zorluklarını siz de görürsünüz.

Haritayı açıp bakmadan girdiğimiz son Suriye macerasının sonuçlarını herhalde tekrar etmeme gerek yok...

Lütfen ayaklarımız biraz yere bassın...

Hem bu hükümetin Afganistanda bulunmak istemesinin Özbek-Türkmen  Türklerin durumuyla ilgisi olduğunu bu forumda düşünen biri olduğunu da sanmıyorum...

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #113 : 20 Temmuz 2021, 17:46:08 »
Hocam bende ülkemde soydas olsun farklı etnik gruplarından olsun mülteci istemiyorum.
Etnik grupları istemiyorum çünkü bu ülkenin yozlaştirilmaya da çalıştirilsa bir demografik ve kültürel yapısı var bu yapı ağır darbe alır.
Kendi soydaslarimizi istemiyorum çünkü Ata topraklarını bırakıp buraya geliyorlar onların vazifesi ata topraklarında kalmak oraya sahip çıkmak.
Yemende Galicyada ölüme giden mehmetciklerimizin acı hatırı benimde aklımda zaten o yüzden bu göç olayını sevmiyorum Anadolunun Turkluk yapısı gittikçe bozuluyor. Sağ olsun Osmanlı devletinin kafasına plansız göç ettirme geleni geri çevirmeme huyundan ötürü kendi ülkemiz sınırlarında bile demografik ve kültürel yapı oldukça bozuldu bozuluyor.
Üstüne Suri ve Afganlar geliyor iyice bozuluyor.
Gazi Mustafa Kemal Turkiyeye sığınmak isteyen Kıbrıs Türklerini geri çevirmiş onları adada kalmaları konusunda ikna etmiştir bu ileri görüşlülügu sayesinde Kıbrıs gibi Akdeniz'de stratejik öneme sahip bir ada Türk toprağı.
Bu Afgan göcunun savaşsız önlenmesi de bizim bölgede talibana karşı 5 kmlik alanda bulunmamizla mümkün. Yoksa bu taliban işi azitir ve daha önce Yazdıklarım gibi olur.
Ayrica bu lagim fareleri toprak altında yaşıyor sarayda yaşamıyor söyle ozbek Türkmen karışık bir şekilde basmaya gidelim :D

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #114 : 20 Temmuz 2021, 17:48:30 »
Gerçi Türk tarihinde bir başlık açılsa Türkiye Turkleri hakkında tartışma baslatsak güzel olur burada yazarım ama etnik alerjim yüzünden buraya pek yazmak istemiyorum.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #115 : 20 Temmuz 2021, 18:15:00 »
1. Olayi cok kurcalamanin geregi yok diye dusunuyorum..
    Orada sadece havalimaninin guvenligini saglamak karsiliginda karsi taraftan bir taviz kopartabileceksek koruyalim...
    Onun disinda Talibanla falan ugrasmak deli sacmasi..
    Yanilmiyorsam Afganistanin, ufak da olsa Cin ile bir siniri var..
    Saniyorum bu Taliban ve taliban vari gruplari Sovyetlerin basina bela ettikleri gibi ileride Cin'in basina bela etmek
    gibi bir proje var..
    Gecen gun Pakistanda calisan Cinli muhendislere bir bombali saldiri yapilmisti galiba..
    Cin Hindistana denge olsun diye Pakistan ile cok iyi geciniyor, Kusak-Yol projesi baglanminda acayip yatirim yapiyor..
    Pakistanin gecmisten beri bir Hint isgali karsisinda gerekirse "Pakistani Afganistan iclerine cekilerek oradan savasa
    devam etmek" gibi planlari var olmustur, onun icin Afgan is islerine hep karisir...
    Iran-Pakistan-Afganistan uclusunu bir butun olarak dusunmek de fayda olabilir...
     Uzun lafin kisasi kimin eli kimin cebinde belli degil, bulasmamakta fayda var..

2. Soydaslarimini korumak konusunda gelince..Gonul isterdiki kendi bulunduklari yerlerde onlari koruyacak kuvvetimiz olsun ama bu mumkun degil. Geriye birtek onlari Turkiyeye yerlestirmek kaliyor. Acikcasi onca Arap, Pakistanli, Afgan dolacagina, dil ve kultur acisindan "aileden" sayilabilecek insanlarin Turkiyeye yerlesmesini tercih ederim.

3. "Aileden" olmayan multeciler konusunda fikrimi daha once de soyledim..Dogru Avrupa kardesim bindirin gemilere, otobuslere sagdan devam et...

YA DA Fransizlarin Lejyonerleri ya da Ingizlizlerin Gurka lari gibi dil, kultur ve askeri egitim ve sonra Turk subaylar komustasinda 10 sene zorunlu hizmet, ondan sonra oturma izni...5 sene oturma izninden sonra suca bulasmamis olmak ve Turk tarihi, dili ve kulturuyle ilgili sinavdan gectikten sonra vatandaslik...belese konmak yok...

Kimse kusura bakmasin..

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2021, 18:28:53 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #116 : 20 Temmuz 2021, 18:58:08 »
Peki sizce ülkemizin içinde bulunduğu toprak yüz ölçümü ve içinde bulunduğumuz maali kriz bu insanların buraya yerleşmesine müsait mi?
Daha ne köylümüz karda ne kendi insanımız doğru düzgün iş bulabiliyor.
Onlari fiilen koruyacak bir gücümüz var ama mali durumunuz maalesef. Afganistanin hakkı 10.000 asker siha kullanımı yerel güçlerle birleşik etkin 10.000 kişi talibanin canını okur orası ayrı o çok nemalandiklari Pakistan sınırına çeşitli çözümlerle geçişleri de engelleriz ama en iyisi gerektiğinde aba altından sopa gösterebilecek ufak temsili bir gücün orada olması.
Bölgede Amerikanın Talibanla mücadele etmekten ziyade bölgeyi kontrol altına almak için Afganistanda var olduğunu parantez içinde belirterek
Koalisyon güçlerinin Afganistanda başarılı olmamalarinin diğer ikinci sebebi bölgede Talibana karşı direnen insanlarda bile ruh bir bütün olusturamamalari o yüzden Afgan ordusu karakollarini silahlarıyla beraber talibana teslim etti. Talibana karşı etkin olarak mücadele edemedi.
Taliban için  Türkiye büyük bir tehdit çünkü yerel halkla tek vücut olabiliyor soy ve kültür bağlarıyla o yüzden yumuşak kibar bir şekilde istemiyoruz diyorlar.
Bu geri çekilme sürgün nereye kadar her kaçan Türk gelsin Balkandan gelsin Iraktan gelsin Turandan gelsin Turkiyeye siginsin ee yarın bir gün ülke dara düştüğü zaman ne olacak peki bu insanlarla.
Son olarak pek iplenmiyor ama o coğrafya zengin su yatakları ve tarım arazilerine sahip hem ata toprağımız hemde verimli yarın bir gün kaderine terk edilirse ertesi günde bizde ağlarız.
Son olarak bu insanlar savas görüp gelmiş insanlar ölümü yıkımı vahşeti bizzat görmüş insanlar bize anormal gelen pek çok şey bu insanlara normal geliyor bunları kitlesel olarak geldikleri zaman acı bir şekilde tecrübe ederiz
Bana bunlara rağmen Turacı hayalperest diyebilirsiniz ama mantık dahilinde olması gereken bu.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2021, 19:05:45 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #117 : 20 Temmuz 2021, 20:54:29 »
Hocam kimse size fikirleriniz kötü demiyor ki...
Bizde bu projeyi uygulayacak kafa , kaynak,vizyon yok... yok...yok

Sscb,ABD şu şu şu sebeplerle Afganistanda tutunamadı vb. diyorsunuz da bizim orada bizimle aynı ülküye sahip kaç dostumuz var vs...vs..

Çok belirsiz değişken var... Önce biz tam bir bağımsız devlet olalım hocam...
Ülke 2 kampa bölünmüş , ikisi de birbirini hainlikle suçluyor...
Demem o ki biz daha olmadık ; tam olmadığımız için de bu güzel fikirlerinizin gerçekleşmesi en nazik ifadeyle " bizi aşar"
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2021, 20:57:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #118 : 20 Temmuz 2021, 21:34:25 »
Afganistan göçünü önleyici politikalara ihtiyaç var. Bir şekilde istikrarın sağlanması gerekiyor. Bölge ülkeleriyle ortak hareket edilebilirse, belki bir süreliğine istikrar sağlanabilir. Tek başına yapacağımız hava alanı görevi hastalığın ilacı değildir. Pakistan’la ortaklaşmak gerek. Afganistan’ı en azından Pakistan standartlarına yükselebilirsek büyük iş başarmış oluruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #119 : 21 Temmuz 2021, 10:17:17 »
Kim demiş kaynak yok diye. 15 milyar dolara kanal yapıyoruz ya! Para basacak!Kar edeceği söylenen ama zarar eden karayolları, havaalanları vs... Demek ki paramız çok. Demek ki köylümüz karda ve demek ki işsizlik falan yok! Zaten seçimlerde de milletimizin yarısının bu durumdan memnuniyetini görebiliyoruz.

Kinayeyi bırakıp konuya dönecek olursak, görünen o ki ABD'nin çekilmesi bize büyük zarar verecek. Bu adamlardan yediğimiz kazıkların haddi hesabı yok. Binlerce göçmen daha gelmeye devam ediyor. Dün haberlerde gördüm, bir tır içerisinde insanlar doldurulmuş. İlginç olan gayet güzel Türkçe konuşuyorlardı!

Bizim orada bir havaalanını kontrol etmemiz bu göç dalgasını engelleyemez. Afganistan'da çağ dışı yönetim anlayışına sahip Taliban kontrolü ele geçirdi. Bu zihniyetle anlaşabilmek güç. Kısacası işimiz zor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com