Gönderen Konu: TÜBİTAK  (Okunma sayısı 19132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #50 : 28 Aralık 2023, 21:32:55 »
Kaan ın görev bilgisayarını yetiştirememişlerdir TAI uçağı söz verip uçuramayınca mevzu çıkmıştır en gururlu kimse o bırakıp gitmiştir. Benim hissiyatımca böyle olmuştur
Sage’nin görev bilgisayarı gibi bir görevi yok ki. O TÜBİTAK Bilgem’in işi. Gürcan bey haklı olarak Roketsan’ın sanki Amerikan şirketi gibi tavırlarından kurumunu korumasından olsa gerek bir kişi harcanacaktı o da kendisi olmuş. Birkaç duyum aldım çok çok saçma. Sanki Amerikayız da 3-4 şirketimiz ihale için kapışıyor. TÜBİTAK’da Roketsan da ürün çıkartsın nedir bu sindirme merakı. Kayı mühimmatlarını yapmışlar neden göremiyoruz TSK’da. Hava-Savunma Füze ailesinde TÜBİTAK ürünleri ile Roketsan ürünleri gayet kullanılabilir. ASELSAN’da yıllarca Bites , Meteksan diye savunma sanayisinde elektronik şirketlerini teker teker sindirdi. Bu hiçte iyi bir şey değil. Görüyoruz ASELSAN’ın ticari ve yurtdışı başarılarını. Koca şirket sivil sektörde bir orta halli KOBİ şirketi kadar bile yok. Şu bilgi ve teknoloji birikimi şöyle mühendislik ekibi ile bu şirket çoktan 10+ milyar dolarlık ticari sivil satışlar yapması lazımdı. Ülkenin güneş panelleri, tıbbi cihazları, elektronik çipsetleri ASELSAN’dan olması lazım dı olmadı. Şu an Meteksan’ı sindirme çabası var. Bu kadar güzide bir şirketi böyle bir ihtiyaçta neden sindirirsin. Ülkenin milyarlarca doları bulacak radar ve elektronik ihtiyaçı varken. Genç ve iş kurmak isteyen akademisyenlere neden engel olursun ASELSAN. TOBB Bilgisayar fakültesi dekanı Oğuz Hoca gibi insanları yerli çip üretip satmalarına neden destek olmazsın. Bu SAN’ların ciddi şekilde basiretsiz kadrolarını tasfiye etmek lazım da… bu konjektürde zor.
Merak edenler Oğuz Ergin hocanın videolarını izleyebilir. Çok doğru tespitleri var.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2023, 21:41:44 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 28 Aralık 2023, 21:33:36 »
Kaan ın görev bilgisayarını yetiştirememişlerdir TAI uçağı söz verip uçuramayınca mevzu çıkmıştır en gururlu kimse o bırakıp gitmiştir. Benim hissiyatımca böyle olmuştur

İnşallah böyledir. Olması gereken sebepler bu tür şeylerdir

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 28 Aralık 2023, 22:53:06 »
Kısıtlı insan kaynağı ile, öyle veya böyle,  olmaması gereken şeyler olarak değerlendiriyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 28 Aralık 2023, 23:37:54 »

O bilgisayarı SAGE değil, Bilgem yapacaktı. Farklı kurum bunlar.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 29 Aralık 2023, 00:28:41 »
Elimizdeki kısıtlı insan gücünü doğru kullanmak lazım. Bugün savunma sanayisinde haz etmediğim bir kişi mühendislerimiz az paraya ülkeleri için çalışıyorlar diye güya kendince Anadolu romantizmi yapıyor. Her sene 300-400 Aselsan mühendisi yurt dışına kaçıyor. Niye böyle saçma işlerde Türk milleti ayrı bir romantizme kapılıyor anlamak güç. Böyle romantizmler ve duyar kasmalar o kadar saçma ve gereksiz ki.

Bugün Aselasan'a baktım şirketin cirosunun 1/3'ü net kar. Yani çok çok kaba hesap ile 2 TL'lik üründen 1 TL para kazanıyor. Bu kadar karlı ve banka hesabında 3-4 milyar dolardan fazla parası bulunan şirket avrupa için bile rekabetçi bir fiyat sunmaz ki. Bakın tek başına ortalama Aselsan'da ki her bir mühendis çalışana ortalama maaşına ekstra 50.000 TL para eklesek 5500 mühendis olduğunun ve bu mühendislerin 12 ay maaş aldığında (Aselsan'da 16 maaş olayını biliyorum) Karının 1/3'ü gidiyor sadece. Kaldı ki Aselsan biraz daha ürünlerini yüksek fiyata satarak aynı karlılığa yaklaşabilir. Kİ Aselsan bu şekil sadece askeri ürün odaklı gidip sivil alana yönelmeyecekse çok fazla karlılığına da gerek yok. Bu insanlar haklarını almalı.  Aselsan özelinde yurtiçi Trendyol, Ford Otosan Turkcell kayıplarının daha aza inmesine sebep olur  ki ben Aselsan için Hollanda, Almanya, Kanada ve Amerika gibi ülkelerde Ar-Ge ofisleri açma gerekliliğinin olduğunu düşünüyorum. Hem Aselsan'ın sermaye ve teknoloji gücüyle artık bir Siemens sağlık kısmı, Bosch'un otomotiv bölümü, yenilenebilir enerji çözümleri, tüketici elektroniğine girmesini sağlar. Hem de bu ülkelerde fena olmayan bir pazar payı da bulabilir. Ayrıca bu ülkelerdeki çekirdek Türk kadrolar ile Türk savunma sanayinde çok daha iyi ve hızlı ilerlemeler sağlanır. Bizim mühendislerimizde bizim şirketimiz ve devletimiz için çalışır. Ülkenin siyasi sosyoekonomik durumundan memnun olmayan mühendislerimiz çok fazla var ve giderek artıyor ve haklılar. Aselsan dinamik bir yapıya kavuşsa ve biraz basiretli kişiler tarafından yönetilse çok çok başka noktalara gelir ama .... Eldeki mühendislik eksikliğinde ve bu tip Anadolu romantizminde zor. 
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2023, 00:31:50 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 29 Aralık 2023, 00:40:16 »
Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca teknolojiyi tabana ve sivil alanlara yayamazsak hem gelişemeyiz hem de Sovyet Rusya'nın 70lerin sonunda, 80lerin başında SU-27, MİG-31, Uzay Mekiği Buran üretirken 10 yıl bile dolmadan yaşadığı çöküntünün bir benzerini yaşama riski ile karşı karşıya kalabiliriz. 

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 29 Aralık 2023, 06:13:04 »
Yazılıp çizilene göre en önemli nedenlerden birisi, Tubitak SAGE'nin kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği bir mühimmatına başka bir şirketin/kurumun bedelsiz çökmesine karşı verdiği mücadeleymiş. İlgili mühimmat için Siper diyorlar ayrıca.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 29 Aralık 2023, 08:27:06 »
Yazılıp çizilene göre en önemli nedenlerden birisi, Tubitak SAGE'nin kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği bir mühimmatına başka bir şirketin/kurumun bedelsiz çökmesine karşı verdiği mücadeleymiş. İlgili mühimmat için Siper diyorlar ayrıca.

Bu bizim hala bazı şeyleri çözemediğimizi gösteriyor. Bu bakımdan kurumlar arası denge ve paylaşımın bozulmaması önemli. Çözüm yolları naçizane,
1-Diger şirketlerde SAGEye iştirak payı verilmesi,
2- Diğer şirketlerin SAGEye geliştirdiği alt sistemlerde, sistemlerde, parçalarda fikri mülkiyetinden doğan bir ücret ödemesi,
3- Sagenin geliştirdiği ürün ve parça satışlarından SAGEye pay verilmesi,
4--Fikri mülkiyet ücretini devletin ödemesi,
5- SSBnin kamu şirketi, vakıf şirketleri için bir kaynak havuzu oluşturması gibi seçeneklerin biri veya birkaçının bir arada uygulanması olabilir

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #58 : 29 Aralık 2023, 12:08:40 »

SANların yıllardır süre gelen karakteri, ya da başka bişeyi işte
Asıl sorun üst tarafın buna müsaade etmesi.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 29 Aralık 2023, 15:11:34 »

SANların yıllardır süre gelen karakteri, ya da başka bişeyi işte
Asıl sorun üst tarafın buna müsaade etmesi.

Benim bir merakım var TÜBİTAK SAGE’nin bir üretim kabiliyeti var mı. Benim bildiğim SAGE ürünlerini Roketsan kendi tesislerinde üretiyor. Hatta Çorum Sungurlu’da özellikle Hava-Hava ve Hava-Savunma mühimmatlarımız için sırayla faz şeklinde büyük bir üretim üssü kuracaklar. MAM ailesinin de üretiminde ciddi artış hedefleniyor ki zaten şu an yok satıyor. Son fazda Roketsanın birçok mühimmat ailesini üreteceği bir üretim üssüne dönüşecek. Galiba Uzaya gönderilecek platformlar bile burda üretilmesi hedefleniyor.

Bu işi yakından takip edeceğim, tahminen bu aylarda veya sürecin takibinde TÜBİTAK SAGE’den ciddi mühendis kayıbı gerçekleşecektir. Hem değerli müdürlerini kaybetmeleri, hem projelerine çökmeleri sonucu oluşan durumun getirdiği hoşnutsuzluk, hem de maaşların düşük kalması derken ciddi adam kaybedeceğimize inanıyorum. En son yayında çok değinmezdi, Kozan Selçuk bile Kuantum konusunda sert eleştirmişti. Demekki çok başka boyutlara ulaştı bu gidiş sayısı.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2023, 15:14:01 Gönderen: Kaptan-I Derya »