ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER > Yabancı Firmalar ve Ürünleri

Savunma ve havacılıkta dev birleşme: Raytheon ve United Technologies birleşti

(1/1)

fırtına06:
ABD’nin önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinden Raytheon ve United Technologies birleşme kararı aldı. Bu birleşmede şirketin adı Raytheon Technologies adını alacak.

Toplam yıllık satışları 74 milyar dolara ulaşacak iki dev şirketin havacılık bölümlerini motor imalatçısı Pratt&Whitney, aviyonik imalatçısı Collins Aerospace, Rockwell tarafında ise aralarında Patriot ve AMRAAM gibi füzelerin imalatı, komuta kontrol sistemleri ve uzay çalışmaları yer alıyor.

DEĞERİ 121 MİLYAR DOLAR

Oluşan Raytheon Technologies şirketinin borsa büyüklüğü ise 121 milyar dolara ulaştı. Birleşme çalışmalarının 2020 ortasında tamamlanması hedefleniyor.

United Technologies, iki yıl önce helikopter imalatçısı Sikorsky’yi Lockheed Martin’e satmıştı.

http://www.kokpit.aero/raytheon-united-technologies-birlesti

ムゲン:
Bu tür birleşmeleri - satın almaları bizde yapmalıyız. Hatta şuan sahip olmadıgımız birçok teknolojiyi avrupa/abd pazarından bu tür ufak şirktler alarak kavuşabiliriz. Mesela Havelsan Amerikan menşeyli Quantum3D'yi almıştı. Bizzat silikon vadisinde simülasyon üzerine çalışan bir şirket. Aselsana bakıyorum Katar'a , Kazakistana ufak şirketler kuruyor pazar yaratmak için... Silikon vadisinde Aselsanın Tusaş'ın bir ar-ge merkezi falan olsa bence süper olurdu. Teknolojiyi doğduğu an tanımış oluyorsun. Burdan silikon vadisine götüreceğin 100 mühendis Türkiye dışına çıkamamış 150-200 mühendisten daha iyidir kendi fikrimce... Düşünün kafede otururken yanınızda kahve içen herif facebookta- youtubeda - intelde - microsoftta çalışan bir mühendis.. İnanılmaz bir veri akışı olur iletişimle... Kısacası bu Amerikadan ufak tefek demeden alabileceğimiz her teknoloji üzerine çalışan şirket alımları bize inanılmaz geri dönüşler yaratacaktır. Birde belirli sayıda mühendisi silikon vadisine sokabilirsek harika olur diye düşünüyorum. Bu illa Silikon vadisi olmak zorunda değil aynı mühendis kitlesini Çin - Kore türlü ülkelerede sokmamız lazım. Gerçi bizim Kore'ye okumaya gidenler yutubır olup geri geliyolar ama ne demek istediğim anlaşılmıştır heralde.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git