Gönderen Konu: İran - İsrail Gerilimi  (Okunma sayısı 58060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: İran - İsrail Gerilimi
« Yanıtla #370 : 19 Nisan 2024, 11:38:45 »
Bilginiz olmadan cahilce paylaşımlar yapmayın.

Bildiğiniz varsa paylaşın.

TV seyretmediğime yıllar geçmiş, belli ki eski nesil adamları gibi TV'ye bağlısınız.
Bu kadar gucenecek ne var ki? Hem tv'den haber aktarmak icin Tv izlemeye gerek yok, haberciler mesela. Sayenizde dunyadaki gelismeler rus/iran tv'lerinde nasil yorumlaniyor ogreniyoruz, o acidan girdileriniz bence forum icin cok degerli. Baslangicta biraz homurdanmistim, ama artik sizi severek takip ediyorum.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #371 : 19 Nisan 2024, 11:49:26 »
Bilginiz olmadan cahilce paylaşımlar yapmayın.

Bildiğiniz varsa paylaşın.

TV seyretmediğime yıllar geçmiş, belli ki eski nesil adamları gibi TV'ye bağlısınız.
Bu kadar gucenecek ne var ki? Hem tv'den haber aktarmak icin Tv izlemeye gerek yok, haberciler mesela. Sayenizde dunyadaki gelismeler rus/iran tv'lerinde nasil yorumlaniyor ogreniyoruz, o acidan girdileriniz bence forum icin cok degerli. Baslangicta biraz homurdanmistim, ama artik sizi severek takip ediyorum.

Gücenecek demek istediniz sanırım.

İletinizdeki yazım kurallarına bakınca bile belli oluyor ki yanılmamışım, cahilce paylaşımlar yapmamanızı tavsiye ederim.

Takip etmek veya etmemek sizin işiniz, bilginiz olmadıysa en iyisi izleyici konumunda olmaktır.

Birisine laf sokma gibi düşünceleriniz varsa, kahvehaneye gidersiniz sizin gibi paralel dünyadan bolca insan vardır olalarda.  ;)

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #372 : 19 Nisan 2024, 12:21:54 »

İletinizdeki yazım kurallarına bakınca bile belli oluyor ki yanılmamışım, cahilce paylaşımlar yapmamanızı tavsiye ederim.

Takip etmek veya etmemek sizin işiniz, bilginiz olmadıysa en iyisi izleyici konumunda olmaktır.

Birisine laf sokma gibi düşünceleriniz varsa, kahvehaneye gidersiniz sizin gibi paralel dünyadan bolca insan vardır olalarda.  ;)
Hala sinirli gordum seni. Ingilizce klavye kullandigim icin turkce ozel harfler yok, bunu bile anlayamaman ilginc. Sovyetler zamaninda iyi mantik dersi verilirdi rus okullarinda, demek ki bozulmus. Neyse bir rus olarak turkce dil bilgisine verdigin hassasiyet hosuma gitti.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #373 : 19 Nisan 2024, 12:39:38 »

Hala sinirli gordum seni. Ingilizce klavye kullandigim icin turkce ozel harfler yok, bunu bile anlayamaman ilginc. Sovyetler zamaninda iyi mantik dersi verilirdi rus okullarinda, demek ki bozulmus. Neyse bir rus olarak turkce dil bilgisine verdigin hassasiyet hosuma gitti.

Lütfen kavga etmeyin güzelce tartışalım rasyonel bir ortamda. Sayın Marmara’dan dün ben de dayak yedim ama geri durdum
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2024, 01:05:16 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #374 : 19 Nisan 2024, 12:44:34 »

Klavye konusunda benim de aynı şekilde Türkçe harfleri yok. Ancak bu demek değildir ki yazım kurallarını çiğneyebilirsin.

Kızgınlık veya kırgınlık erkeklere yakışmaz.

Hindularla İngilizce konuşurken, hatalı söylemlerine rağmen doğru olduğunu savunurlardı.

Türkiye'li Türk  bu kadar hatalı yazamaz.

Demek ki Türk gibi kendini lanse eden, olmaya çalışan birisi ancak bu kadar yazım ve imla  hatası yapabilir.

Doğudaki yaşlı ve orta okul mezunu bile olmayan yaşlı insanlar ile de mesajlaşıyorum ama onlar bile bu kadar kadar hatalı yazmıyordu.

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 12:54:43 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #375 : 19 Nisan 2024, 13:02:51 »
Klavye konusunda ben de aynı şekilde Türkçe harfler yok. Ancak bu demek değildir ki yazım kurallarını çiğneyebilirsin.

Kızgınlık veya kırgınlık erkeklere yakışmaz.

Hindularla İngilizce konuşurken, hatalı söylemlerine rağmen doğru olduğunu savunurlardı.

Türkiye'li Türk  bu kadar hatalı yazamaz.

Demek ki Türk gibi kendini lanse eden, olmaya çalışan birisi ancak bu kadar yazım ve imla  hatası yapabilir.

Doğudaki yaşlı ve orta okul mezunu bile olmayan yaşlı insanlar ile de mesajlaşıyorum ama onlar bile bu kadar kadar hatalı yazmıyordu.

Neyse daha yazmayayim, devam etsem sabaha kadar cevap yazacak potansiyelin var masallah. Bu kadar bos vaktin oldugunu Putin duymasin ukrayna'da solugu alabilirsin. Bari dogudaki amcalari sovyet surumu chatpgt yorumlarindan mahrum birakaydin.

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 13:07:53 Gönderen: Prof. Dogu »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #376 : 19 Nisan 2024, 15:16:48 »
Almanya'da düğmuş ve büyümüş Türkler de hatalı yazabilir ama küçük, büyük harf ayrımını yaparak imla kurallarına dikkat eder.

Bazı Hindular da kendisini İngiliz sıfatıyla lanse ederek İrlandalılar ve Pakistanlılar ile tartışırlar.

Yazılarından ve konuşmalarından yola çıkarak, sen Hint kökenlisin dediğin anda İngiliz olduğunu savunurlar ve sana karşı agresifleşirler.

Bunun örneğini burda bile görmek nasip oldu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #377 : 19 Nisan 2024, 15:52:39 »
marmara paragraf yerine cümleler arasına bir satır boşluk bırakıyor cümleleri alt alta yazıyor.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #378 : 19 Nisan 2024, 16:05:24 »
Arkadaşlar sakin şu tartışma ortamından sıyırılalım artık. Sayın marmara herkes imla kurallarına uyacak diye bir kural olsa burada üye kalmazdı. İsteyen istediği konu hakkında belirli kurallar çerçevesinde görüşlerini ifade etmekte özgürdür sonuçta burası bir forum. Birbirinizin kusuru hakkında kırıcı konuşmayın rica ediyorum.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #379 : 19 Nisan 2024, 18:33:32 »
İsfahan bölgesindeki saldırının amacı İran Hava Kuvvetleri'nin 8. taktik hava üssüydü, Tebriz hakkında net bilg yok,belki de 2. taktik hava üssü olabilir. İran tarafı şu anda herhangi ciddi hasar olmadığını bildiriliyor.

Görgü tanıklarının hazırladığı videolarda henüz hava savunmasının çalışmasından başka bir şey henüz ortalıkta yok. Bu gerçekten bir İsrail misilleme saldırısına benziyor, sanki resmi olarak cevap vermiş gibi ve İsrail'in konuyu kapatma arzusu gibi görünüyor.  İran bunu pek ciddiye almadan konuyu kapatabilir.

Tabii ki, bunun gerçek bir saldırıdan önce hava savunmasını test etme ve dikkatini dağıtma girişimi olasılığı da var.

İsrail kamuoyu ve uluslararası toplum karşısında cevap vermiş gibi oldu ama ciddi saldırı yapmamış, karşı saldırı olmaması için.

SAM tatbikatı için İran'ın balistik füzelerini andıran "uçan hedef" diyebileceğimiz 2 katmanlı havadan atılan Blue Sparrow aerobalistik füzeleri ile vurulmuş.  Irak üzerinden uçarken 1.aşamasını yakıtı bittikten sonra bırakmış.

Patlayıcı başlık taşımayan füzeler ile vurmasının sebebi, İran'a bir mesaj veya uyarı olarak algılanabilir. Önceki mesajımda dediğim gibi İsrail kamuoyunu ve uluslararası toplum karşısında cevap vermiş gibi oldu ama ciddi saldırı yapmamış, karşı saldırı olmaması için. Belki ciddi hava saldırısı öncesi uyarmış da olabilir.

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 18:37:35 Gönderen: marmara »