Gönderen Konu: İran - İsrail Gerilimi  (Okunma sayısı 57915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Ynt: İran - İsrail Gerilimi
« Yanıtla #90 : 01 Ağustos 2011, 04:28:04 »
Eğer Abd ve İsrail'de 1 gram akıl varsa önce İran'daki azınlıkları ayaklandırır ve ülkeyi karıştırırlar.
Bu ayaklanmalara yardım bahanesiyle  hava taarruzu yaparak füze merkezlerini ve nükleer tesisleri vurur , sonrada fazla birşey yapmalarına gerek kalmaz Bir süre sonrada İran kendi kendine parçalanır zaten.

Sevgili ICE yarama bastın.İnan bana Amerika ve İsrail de akıl değil bir gram binlerce gram var çünkü onlar herkesin aklını kullanırlar.Onlar bunuda denediler .Pjak neden kuruldu ordaki Kürt azınnlıgı harekete geçirmek için değilmi ? ama orda esas unsur Türkler 997 yılından 1925 yılına yani Pehlevi hanedanı gelene kadar Bin yıl boyunca yönetim, saray, ordu ,soylular hep   Türklerin hakimiyetindeydi .Bin yıl boyunca orası Türk topragıydı .Şu an Farsların bize karşı olan kinin esas nedeni de budur.1925 ten sonra İranda Türklükle ilgili her şey yasaklandı hızlı bir asimilasyon politikasi devam ediyor. Orta İranda Hallaçça konuşan Türk sayısı onbinlerin altına indi .Şu an ki haliyle dahi Tüm İrandaki Türk sayısı Farslardan fazladır.Oradaki Türkleri ancak ve ancak biz harekete geçirebiliriz .Bunun yolu aslında çok basit ama toplumsal dinamikler açısından da oldukça zor.
Tebrizde 2,5 milyon Türk , Farsların Türkleri hamam böceğine benzetmesinden sonra  yollara döküldü.

HARAY HARAY MEN TÜRK'EM''
''TÜRK DİLİ ÖLEN DEĞİL,FARS DİLİNE DÖNEN DEĞİL''
''BAKÜ,TEBRİZ,ANKARA FARSLAR HARA BİZ HARA''
''AZERİ BİLMEM,MEN TÜRK'EM

Tam sayıyı bilmiyorum ama Azeri Türkleri başta olmak üzere 25- 30 milyon kadar Türk kardeşimizin İranda yaşadığını okumuştum.
Ülkede yaşayan Belüciler ve Kürtler olsun çok sayıda azınlık mevcud.
İrandaki Fars nufusu 40 milyonu bile zor buluyor.
Öyle ya da böyle İran parçalanacak.
Ufak bir kaya parçası aşagı dogru yuvarlanırken diğer kayalarıda harekete geçirirmiş..
Asıl soru şu İran bu olay kendi kendine mi olacak
Yoksa o kayayı başka birisi mi yuvarlayacak

Tek üzüntüm her iki durumdada oradaki kardeşlerimizin zarar görecek olması

İranda yaşayan Azerbaycanlı Farslaşmış zaten sorun oluşturmaz.İranda Yarı Fars Yarı Diger Millet politikasını uygululadılar.Bir çok Azeri Azerbaycanı tercih etmez.Tam tersine ben İran ı tercih eder.Neden Fars gibi davranmıyayım demektedir.Bakınız bugun ki Azerbaycan bizden Sovyet yıkıldıgında din konusunda elçiler ve iyi yetişmiş insanlar istedi.Ne oldu bizimkiler orda sidik yarıştırırken Suudi Vehbabiligiyle İran girdi ve Şii ligi  yaydı.Bugun İrana daha yakınlar Azeriler.Kuralda budur kaidede budur.İsrailin ve Amerikanın gram aklı varsa İranı karıştırmaz.Çünkü karıştırırsa halkı daha çok kendine kilitlenir ve birlik olur.Çünkü ordaki birçok insan Amerika ve yandaşlarına karşıdır.Yani ortak bir payda var.Tam tersine sakin tutarsan birlik olmazlar ve sakin duruma girerler.
Bunuda onlarda biliyor bizde.İranda savaş çıksa rejim daha güçlenir ve kahraman olurlar.

Çevrimdışı Ayyuk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #91 : 11 Eylül 2011, 00:43:52 »
Tam da Eylül ayındayız :-\

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #92 : 11 Eylül 2011, 02:07:30 »
Başka bir eylüle kalır o gene.1 ay sonra gene çıkarlar ve şunu derler.Bu İsrail İrana saldıracak.Biz bıktık onlar bıkmadı arkadaş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #93 : 03 Kasım 2011, 10:37:03 »
İsrail kıştan önce İran'ı vurma hazırlığında
İsrail, İran'a karşı tehditlerini artırdı.
03.11.2011 - 07:43

Ordu nükleer başlık taşıyabilen füze denerken, İsrail uçaklarının İtalya'da "uzun mesafeli saldırı" tatbikatı yaptığı ortaya çıktı. İsrail basınına göre Netanyahu ve Barak, Lieberman'ı da İran'a saldırıya ikna etti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun, 8 Kasım'da açıklayacağı İran raporu öncesinde bölgede tansiyon artıyor. Basına sızan raporda "Tahran'ın nükleer programının atom bombası yapmaya yönelik" olduğuna dair sağlam kanıtların bulunduğu belirtiliyor. Buna bağlı olarak İsrail'in, İran'ın nükleer tesislerini vuracağına ilişkin işaretler artıyor. Haaretz gazetesi, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'a saldırı için son olarak Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ı ikna ettiğini yazdı. Aynı gün İsrail ordusundan iki tatbikat haberi geldi.
'İt dalaşı' provası

Önce İsrail ordusunun ülkenin orta kesimlerindeki Palmaçim üssünde balistik füze denemesi yaptığı açıklandı. Ordu yetkilileri, 'roket itici sisteminin' başarıyla denendiğini açıkladı. İsrail, nükleer savaş başlığı taşıyabildiği sanılan Eriha füzelerine sahip. Ancak bu füzelerin menzili 500 kilometre. İsrail ile İran arasında ise 1200 kilometre var. İsrail'in dünkü testte, menzili İran'a ulaşabilen ve nükleer başlık taşıyabilen bir Jericho füzesi denediği öne sürüldü.

İsrail savaş uçaklarının da İtalya'daki bir NATO hava üssünde, kapsamlı ve uzun menzilli saldırı tatbikatları yaptığı açıklandı. Haaretz'e göre, önceki hafta pazar günü İsrail uçakları İtalya'ya ait Sardunya Adası'ndaki Decimomannu Üssü'ne indi. İsrail uçakları, beş gün boyunca burada İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait Eurojet avcı uçakları, Alman Hava Kuvvetleri'nin Tornado av-bombardıman uçakları ve Hollanda Hava Kuvvetleri'nin F-16 avcı uçaklarıyla "it dalaşı" tatbikatları gerçekleştirdi. Üste bulunan gelişkin inceleme sistemleriyle, pilotların ayrı ayrı performansları analiz edilip değerlendirildi. Tatbikata saldırı uçaklarının yanısıra havada yakıt ikmali, gözetleme ve komuta kontrol uçakları gibi uzun menzilli bir saldırı görev alabilecek 6 tür filo katıldı. Normalde, 2 hafta süren bu tip bir uzun menzilli tatbikatın erken bitirilmesi, İsrail'in bir hava saldırısına girişeceği iddialarını güçlendirdi. Batılı uzmanlara göre, İsrail'in İran'a kış aylarında saldırması, yoğun bulutlar nedeniyle neredeyse imkansız.
'İran, dünya düzenine tehdit'

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, "İran'ın dünya düzenine en büyük ve ciddi tehdidi oluşturduğunu söyledi" ve uluslararası kamuoyunun Tahran rejimine karşı harekete geçmesini umduğunu belirtti. İsrailli bakan, uluslararası kamuoyunun İran'a yönelik yaptırımları artırmasını, İran Merkez Bankası'na ve Tahran rejiminin petrol ticaretine yönelik kısıtlamaların artması gerektiğini belirtti.
'Saldırırlarsa ağır bir bedel öderler'

İsrail'in tehditlerine Tahran'dan yanıt geldi. İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzebadi, "ABD'li yetkililer şunu bilmeliler ki siyonist rejimin İran'a yapacağı bir askeri saldırı sonrasında hem Amerika hem de siyonistler ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaklar" dedi. İran yönetimi nükleer santrallar çevresindeki güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı, tesislerin çevresine uçaksavarlar yerleştirildi.

http://www.ensonhaber.com/israil-kistan-once-irani-vurma-hazirliginda-2011-11-03.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #94 : 03 Kasım 2011, 11:23:10 »
tencere yuvarlanmış  kapağını bulmuş  ,palavradan ne iran nede israil bıkmadı ,  icraat yok  laf  çok.

Çevrimdışı darkevvilboy

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #95 : 03 Kasım 2011, 11:53:06 »
vurdu,vuracakmış yok son anda vazgeçmişler hep aynı terane.Bakalım ne olacak bana kalırsa hiç bir şey olmayacak.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
« Yanıtla #96 : 17 Kasım 2011, 14:08:44 »
http://www.haberturk.com/dunya/haber/688888-baraktan-sasirtan-aciklama

İsral Savunma Bakanı Ehud Barak, "İran'ın yerinde olsaydım, herhalde ben de nükleer silah sahibi olmak isterdim" dedi.

PBS televizyonunda, Amerika'nın en popüler sunucularından Charlie Rose ile söyleşisinde Barak, "İran, sadece İsrail'e karşı nükleer silahlanmaya gitmiyor. Onların 4 bin yıllık bir geçmişleri var...Ve onlar da etraflarına bakıyor; Çinliler'de, Ruslar'da ve Pakistan'da nükleer güç bulunduğunu görüyorlar.

(Irak'ın eski lideri) Saddam nükleer silah sahibi olmaya çalıştı; (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad çalıştı, (Libya'nın öldürülen Devlet Başkanı Muammer) Kaddafi de bunu denedi...Dediklerine göre İsrail'de de var" diye konuştu ve "İran'ın yerinde olsaydım, ben de nükleer silah sahibi olmak isterdim" ifadelerini kullandı.

Nükleer silaha sahip bir İran'la, Ortadoğu'nun tümüyle farklı bir yer olacağını söyleyen Barak, şöyle devam etti:

"Ötekiler farklı. Dünya ABD'nin nükleer bir güç olmasını kaldırabilir. Belli koşullarla Rusya'yı, Çin'i, hatta Hindistan'ın bile nükleer silahlara sahip olmasını kaldırabilir.

Ama bir düşünün; İran nükleer silahlara sahip olursa, Suudilerin de nükleer silah üretmemesi mümkün değildir. Türklerin de nükleer silah üretimine başlamasını önleyemezsiniz. Hatta ileride bir Mısır Hükümeti, bile...

Bu da çok daha sorumsuz ellerde bir nükleer silah yarışı başlatacaktır. Bu çok tehlikeli bir şey."

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın eski Başkanı Muhammed El Baradey'in "Nobel barış ödülünü almasına rağmen, İran'la ilgili gerçekleri hiçbir zaman dile getirmediğini" iddia eden Barak, "Şimdi Yukiya Amano geldi ve hakikati söylemeye karar verdi" dedi.

İran'ın nükleer silaha ulaşma kararlılığında olduğunu belirten Barak, İran'ın nükleer programını müzakereler yoluyla durdurmanın bir yolu bulunup bulunmadığı sorusuna karşı Rusya, Çin ve Hindistan da dahil, dünya ülkelerinin yaptırımlar konusunda el ele vermeleri halinde, bunun mümkün olduğunu, İran liderliğinin bu takdirde köşeye sıkışıp programı durdurmak durumunda kalacağını ifade etti.

İran'a bir askeri saldırı ihtimali ile ilgili bir soruya ise İsrail Savunma Bakanı, "Biz hangi araç olursa olsun kullanılması taraftarıyız ve dostlarımıza da hiçbir seçeneği masadan çekmemelerini tavsiye ediyoruz" karşılığını verdi.

Barak'ın sözlerinin yankıları

Barak'ın sözlerine İsrailli politikacılardan tepki gelirken, Likudlu parlamento üyesi Miri Regev, "Savunma Bakanı" olarak, Barak'tan daha sorumlu davranmasının beklendiğini kaydetti, Barak'ın ortaya, İran sorunu konusundaki şamatanın sonlanmasına yardımcı olacak bir örnek koymasının beklendiğini ifade etti.

Kadima milletvekillerinden Yoel Hasson da Savunma Bakanı'nın İsrail'in güvenliğinden sorumlu değilmiş gibi konuştuğunu öne sürdü. Barak ise söyleşinin yankılanmasının ardından Ordu Radyosuna yaptığı açıklamada, medya fırtınası yaratan cümlenin farazi olduğunu söyledi. Barak, "İran'ı durdurmak için dünyayı sert yaptırımlar için seferber etmek amacıyla küresel çapta yürüttüğümüz mücadelenin bir parçası olarak, İran'ın nükleer programının yalnızca İsrail'e saldırı amaçlı olduğu hususunda kendimi kandırmıyorum dedim" şeklinde konuştu.

AA

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #97 : 15 Ocak 2012, 12:32:42 »
MOSSAD; İran'ı CIA maskesiyle vurdu

İsrail istihbaratı MOSSAD, İran'da faaliyet gösteren “Cundullah” örgütünü İran’a karşı yönlendirmek için “CIA ajanları” gibi davranmış.
15 Ocak 2012 Pazar, 09:52:52

İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a bağlı yetkililerin görüştükleri İranlı terör örgütü liderlerine, kendilerini Amerikan istihbarat servisi CIA’nın yöneticileri olarak tanıtıp Tahran yönetimini hedef alan suikast ve eylemler düzenlemeye ikna ettikleri ortaya çıktı. MOSSAD yetkilileri İngiltere’nin başkenti Londra’da, Amerikan doları ve pasaportları kullanmış ve kendilerini “CIA ajanları” olarak tanıtarak Cundullah ile temas kurmuş.

“Foreign Policy” dergisinin, resmi yazışma belgelerine dayanarak verdiği haberinde, İran-Pakistan sınır bölgesinde faaliyet gösteren ve Beluçi halkı için mücadele eden Cundullah örgütünün, Zahedan’da düzenlediği bir saldırıda İran Devrim Muhafızları’nı hedef alarak 28 kişiyi öldürdüğü hatırlatıldı.

BUSH DELİYE DÖNDÜ
Habere göre, MOSSAD’ın neler yaptığını öğrenen eski ABD Başkanı George W. Bush deliye döndü ve Beyaz Saray’da İsrail’in Amerikan vatandaşlarının yaşamını tehlikeye attığı yolunda ciddi kaygı belirdi. Amerikalı bir istihbaratçı, MOSSAD’ın bu operasyonu için “Bizim ne düşündüğümüz umurlarında bile olmadı” dedi. Aynı yetkili, İsrail ile istihbarat işbirliği olmasına rağmen, ABD’nin İran’da suikast türünden ve sivillere yönelik eylem yapmadığını kaydetti. İran’ın güneydoğusunda yaşayan Beluçiler Şii değil Sünni.

PJAK’A DA YAKLAŞTILAR
Wikileaks belgeleri, MOSSAD’ın, PKK’nın İran kolu olan PJAK’ı kullanmak istediğini de ortaya çıkarmıştı. İsrail’in amacı İran’daki azınlıkları harekete geçirmekti.

Eski MOSSAD Başkanı Meir Dagan, Ağustos 2007’de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kilit isimlerinden Nicholas Burns’e yolladığı bir mesajda “İran’ı Irak gibi yapmak için fırsatların olgunlaştığını” söylemişti.

OBAMA SERT TEPKİ GÖSTERDİ
ABD Başkanı Barack Obama’nın, İranlı nükleer bilimci Mustafa Ahmedi Ruşan’ın suikast sonucu öldürülmesinden bir gün sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu telefonla aradığı belirtildi. İddiaya göre Obama bu görüşmede İsrail’in bölgedeki eylemlerinden dolayı Netanyahu’ya sert tepki gösterdi.

HT Gazete
http://www.haberturk.com/dunya/haber/706053-mossad-irani-cia-maskesiyle-vurdu
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #98 : 30 Ocak 2012, 18:25:51 »
İsrail'in İran'a saldıracağı tarih
İsrailli ünlü gazeteci Ronen Bergman, ülkesinin siyasi ve askeri kulislerine daldı.
30.01.2012 - 08:34

Uluslararası toplumun yıllardır en önemli gündem maddelerinden biri olan İran'ın nükleer programını durdurmak için İsrail'in bu yıl operasyon gerçekleştireceği öne sürüldü. ABD'de yayımlanan dünyanın en etkili gazetelerinden New York Times'ın pazar eki 'NYT Magazine' için İsrail hükümetinin, ordusunun ve istihbarat teşkilatlarının en üst düzey yetkilileriyle görüşen araştırmacı gazeteci Ronen Bergman, "İsrail İran'a 2012 içerisinde kesinlikle saldıracak" yorumunu yaptı.
SALDIRIDA 3 KİLİT SORU

İran'ın nükleer kapasitesini barışçıl amaçlarla geliştirdiğine inanmayan İsrail, İran'ın nükleer silah elde etmesini 'varlığına tehdit' olarak değerlendiriyor. Her ne kadar İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine saldırı düzenlemesi kuvvetli bir ihtimal olarak görülse de Bergman'ın makalesinin farklılığı ve önemi en üst düzey İsrailli yetkililerle yakın temaslardan yola çıkılarak kaleme alınması.

Bergman'a göre saldırı kararının alınma aşamasında Savunma Bakanı Ehud Barak, kilit önemdeki şu 3 sorunun yanıtlarına göre hareket edecek:
İlk ve tek antibakteriyel klima parfümü 19 TL

1. İran'ın nükleer tesislerine İsrail'in ciddi zarar vererek programı geriye götürecek gücü var mı? Kaçınılmaz karşı saldırıyı İsrail halkı ve ordusu kaldırabilir mi?

2. İsrail saldırıyı gerçekleştirmek için özellikle ABD'nin açık ve zımni desteğine sahip mi?

3. İran'ın oluşturduğu nükleer tehdidi sınırlamak için bütün diğer olasılıklar tüketildi mi? Eğer geri dönüşü olmayan noktaya gelindiyse, bu saldırı için son şans mı?
9 AY KALMIŞ OLABİLİR

Bergman'a göre başkanlık seçimlerinin arifesindeki ABD'yle İsrail arasında İran'a karşı izlenecek politikadaki anlaşmazlığın başta gelen nedenlerinden biri 'dönülmez noktanın' tarihi. Barak, İran'ın 9 ay içerisinde nükleer çalışmalarının geleceği noktanın 'dokunulmazlık' sağlayacağını ve o aşamadan sonra İran'ın programını 'yolundan saptırmanın imkansız olduğunu' öne sürüyor. ABD'ye göre ise patlayıcıların üretilip menzili İsrail'e ulaşabilen Şahap 3 füzelerine başlık olarak takılabilecekleri zamana daha 15 ay var.
ABD-İSRAİL ARASINDA GÜVEN KRİZİ

Kulislerde ABD'nin İsrail'e 'sonsuz bir güven duymadığı' konuşuluyor. Bergman 2009 tarihli ABD'ye bir bilgi notunda "İsrail'in İran'ın 2012'de nükleer cephaneye sahip olacağına inanıp inanmadıkları belirsiz. ABD'nin harekete geçmesi için en kötü senaryoyu kullanıyor olabilirler" ifadesine dikkat çekiyor. Fakat CIA'in ve Batılı istihbarat servislerinin zamanla İsrail görüşlerine yakınlaştığı biliniyor.

Öte yandan İsrail'in askeri saldırıyla nükleer tesislere ne kadar zarar verebileceği de büyük bir soru işareti. Bergman'ın konuştuğu üst düzey bazı yetkililer İsrail'in programı 3-5 yıl geriye götürecek güce sahip olduğunu öne sürerken istihbarat teşkilatı Mossad'ın emektar isimlerinden Rafi Eitan bu görüşün gerçekçi olmadığını söyledi.

http://www.ensonhaber.com/israilin-irana-saldiracagi-tarih-2012-01-30.html

Çevrimdışı turani

• turani
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • BİZ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN HİZMETİNDEYİZ.
« Yanıtla #99 : 30 Ocak 2012, 19:16:46 »
israilin tek başına bu savaşı yürütebilecek ne kuvveti var nede milleti. saldırsa bie iranı tamamen temizlemedikten sonra israile rahat yok. bana kalırsa israil Türkiyeyi yanına çekmeden (ki konu iran olunca bu çok zor) bu savaşı kaldıramaz.
BEN VE MİLLETİM TANRININ KIRBACIYIZ, TANRI YOLDAN ÇIKAN DEVLETLERİ CEZALANDIRMAK İÇİN BİZİ GÖNDERİR "HUN İMPARATORU ATİLLA"