Gönderen Konu: İran - İsrail Gerilimi  (Okunma sayısı 57795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dreamlistan61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: İran - İsrail Gerilimi
« Yanıtla #40 : 19 Ekim 2009, 16:58:19 »
Ben israil'in hiç birşeyden çekindiğini düşünmüyorum
Sadece ABD'den destek bekliyor diye düşünüyorum

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #41 : 24 Aralık 2009, 10:09:04 »
İsrail'in hazırladığı savaş senaryosunu İran kazandı

Amerikan yönetiminin İran’a karşı diplomasi kartını öne çıkardığı ortamda, İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nde yapılan çok gizli simülasyonlu savaş senaryosu dışarı sızdı.

İngiliz The Times Gazetesi’nin haberine göre savaş senaryosu, Barack
Obama Yönetimi’nin Tahran’a karşı diplomasiyi tercih ederek bölgedeki en yakın müttefiki İsrail’i yalnız bırakması ve İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine tek başına saldırıda bulunması üzerine kuruldu. Ancak simülasyonlu savaş
oyunu İran’ın zaferiyle sonuçlandı. Çünkü İsrail komandolarının, Arak’taki ağır
su tesisine karşı giriştiği operasyon, ABD’yi savaşın içine çekmeye yetmedi.

TEK BAŞINA ASLA

Savaş oyununda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu rolünü üstlenen,
eski ulusal güvenlik danışmanlarından Giora Eiland şöyle konuştu: “Amerikalıları, İran ile Avrupalılar ve diğerlerinden koparma kapasitemiz son derece sınırlı.
Elimizdeki tek seçenek, askeri müdahale kartıydı. Ancak başarılı bir kart değildi. Sonuçta hedeflerine sıkıca kilitlenmiş İranlılar, oyundan iyi durumda
çıktı. İsrail’in tek başına hareket etmesine imkân yok.”

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=195947&cat=180&dt=2009/12/24

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #42 : 25 Aralık 2009, 00:53:27 »
Yahu bu adamlar İran la anlaştı diye biliyorum ben,yanlış mı hatırlıyorum acaba?

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #43 : 25 Aralık 2009, 10:00:21 »
Yahu bu adamlar İran la anlaştı diye biliyorum ben,yanlış mı hatırlıyorum acaba?

:o :o :o

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #44 : 25 Aralık 2009, 12:59:24 »
ABD İran'a zeytin dalı mı uzatıyor?
ABD'den İran'a yıllar sonra üst düzey ziyaret olasılığı

25.12.2009 12:12
Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında nükleer program krizi hergün daha da büyürken, Washington'un dış politikalarında önemli söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Massachusetts senatörü John Kerry'nin yakında İran'a gidebileceği açıklandı.

Kerry'nin ziyareti 1979'daki İslami devrimden sonra ABD'den bu ülkeye yapılacak en üst düzey ziyaret niteliği taşıyacak. Barack Obama yönetiminin karşı çıkmadığı ziyareti iki ülke arasında gittikçe kötüleşen ilişkileri iyileştirme çabası olarak nitelendiren Amerikalı yetkililer sözkonusu seyahati, 'tam da Senato Dış İlişkiler Konseyi Başkanı'nın yapması gereken bir hareket' olarak tanımlıyor. Tahran yönetiminin Kerry'nin muhtemel bir ziyaretine karşı soğuk olduğu belirtilirken, İran'daki rejim karşıtları ise John Kerry'nin olası bir ziyaretinin rejime yanlış mesajlar vereceği endişesini dile getiriyor.

ANKA

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #45 : 08 Ocak 2010, 01:45:32 »
İran'a saldırı istikrarsızlık getirir

Amerikan Genelkurmay Başkanı bu kez diplomasinin önemini vurguladı

07.01.2010 22:52
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, İran'a olası bir saldırının Ortadoğu'da ''çok fazla istikrarsızlığa sebep olacağını ve bölge için istenmeyen sonuçlar doğuracağını'' söyledi ve diplomasinin önemini vurguladı.

Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda konuşan Mullen, Tahran'ın ''bir süredir nükleer silah geliştirmeye yönelik stratejik amacı olan bir yolda olduğunu'' söyledi.

Mullen, ''Bu sonuç, potansiyel olarak son derece istikrar bozucu. Diğer taraftan İran'a saldırmanın da son derece istikrar bozucu bir sonucu olur'' dedi.

Her iki senaryonun ''istenmeyen sonuçlarından'' endişe duyduğunu belirten Mullen, ''Dünyanın o bölümü daha da istikrarsız hale gelebilir, bu da dünya için tehlikeli bir sonuçtur. Sadece ABD'nin değil bütün uluslararası toplumun bu iki sonucun ortaya çıkmasını engellemeye odaklanması çok önemlidir'' diye konuştu.
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=199156&cat=180&dt=2010/01/08
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #46 : 21 Ocak 2010, 10:13:31 »
Ben onu bunu bilmem,bu iş bilgisayar oyunuyla olacak iş değil.İsrail zamanında Irak'ın nükleer tesislerini o kadar uçak savar arasında hiç kayıp vermeden vurmuştur.
Irakın o dönemki silahlanması İranınkinden kat kat daha fazladır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #47 : 24 Haziran 2010, 16:28:03 »
İsrail'den İran'ı çıldırtan ittifak

24 Haziran 2010 Perşembe 16:01
İsrail İran'a karşı müttefik cephesini genişletti. İran'ın düşmanı Arabistan İsrail ile askeri işbirliğine gidiyor.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, İsrail helikopterlerinin, Müslüman bir ülkeye saldırı düzenlemek için Suudi Arabistan'ın Tebük Havaalanı'na mühimmat indirdiklerini öne sürdü. Ajans, mühimmat indirme sırasında Suudi Arabistan'ın pek çok uçuşu iptal ettiğini de öne sürdü.

HAVAALANINA MÜHİMMAT İDDİASI

İngiliz The Times gazetesi de iki hafta önce İsrail'in İran'a yönelik muhtemel bir saldırısı sırasında Suudi Arabistan'ın hava sahasını İsrail savaş uçaklarına açmayı kabul ettiğini öne sürmüştü. Haberde bu amaçla Suudi hava kuvvetlerinin güvenli bir koridor için şimdiden çalışmalara başladığını da iddia etmişti.

ARALARINDA İSRAİL FİRKATEYNİ DE VAR

Geçtiğimiz hafta da Londra'da yayınlanan El Kuds el Arabi gazetesi 11 firkateyn ve bir uçak gemisinden oluşan Amerikan deniz kuvvetlerinin Akdeniz'den Süveyş Kanalı yoluyla Hint Okyanusu'na açıldığını, bunun da muhtemel bir İran operasyonuna hazırlık olduğunu ileri sürmüştü. Görgü tanıkları, Amerikan gemileri arasında bir İsrail firkateyninin de bulunduğunu söylemişti. Geçiş sırasında sivil deniz ulaşımı birkaç saat durmuş, kanal boyunca da Mısır askerleri yerleştirilmişti.

Daha önce de üç İsrail nükleer denizaltısının Basra Körfezi'ne doğru yola çıktığı ve bu denizaltılardan en az birinin sürekli olarak bölgede kalacağı iddia edilmişti.

BATILI İSTİHBARAT TEŞKİLATLARI YOĞUN MESAİDE

Son iddialarla ilgili İsrail herhangi bir resmi açıklamada bulunmazken, Suudi Kraliyet ailesinden Prens Muhammed bin Navaf bu tür iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını, İsrail savaş uçaklarına koridor açmalarının mümkün olmadığını öne sürmüştü. Ancak uzmanlar, Batılı istihbarat kaynaklarının Suudi Arabistan'ı ABD ve İsrail'in yanına çekmek için çok büyük bir gayret gösterdiğinin altını çiziyor.

İRAN VE ARABİSTAN ÇEKİŞİYOR

Özellikle Basra Körfezi çevresinde büyük bir güç mücadelesi içinde bulunan İran ve Suudi Arabistan zaman zaman birbirini sert ifadelerle de tenkit ediyor.

Daha önce başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri İsrail ya da ABD'nin İran'a yönelik bir saldırı gerçekleştirmesine kesinlikle karşı olduklarını, çünkü bu tür bir saldırının kendileri için de çok büyük bir yıkım olacağını açıklamıştı. Ancak bu ülkeler yanı başlarında nükleer bir İran istemediklerinin de altını çizmişti.

İran'ın Natanz ve Kum kentlerinde uranyum zenginleştirme tesisleri, İsfahan'da gaz depolama üniteleri, Arak'ta ağır su reaktörü ve Buşehr'de de Rusya'nın yardımıyla inşa edilen hafif su reaktörleri bulunuyor.

http://www.internethaber.com/israilden-irani-cildirtan-ittifak-264358h.htm

Çevrimdışı DedeKorkut

• DedeKorkut
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Ay gökte kaldıkça ulukocaların duası üzerine olsun
« Yanıtla #48 : 24 Haziran 2010, 18:16:11 »
Bütün bunlar İran gibi bir devlete karşı göstermelik adımlar değil... Çünkü İran gözü korkmayan bir ülke... Böyle çalışmalar varsa birileri İran'ı vurmayı ciddi ciddi düşünüyor ve vurduğunda hiçte iyi şeyler olmayacak gibime geliyor... Umarım Türkiye'nin böyle durum için Acil Eylem Planı vardır... Yani her türlü senaryoya karşı ne yapacağını düşünmüştür... Çünkü İran'ın vurulması enerjiden tutunda teröre kadar bir çok dinamiği etkileyebilir...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #49 : 25 Haziran 2010, 09:47:21 »
Bu Araplar ne kadar şerefsiz böyle, bence bunların karıdan kızdan başka gözleri bir şey görmüyor. Adamların kendi ırkından insanlar Filistinde hergün ölüyor ve bunu korumak niye ise bize düşüyor. Şu Mısırla ikisini sanki hiçbir şey umrunda değil. Filistinde öldürülecek insan, İran'da bitirilicek yaşam(eğer savaş olursa tabii) kalmadıktan sonra sıra kimlere gelecek acaba?