Gönderen Konu: İhaleyi kazandılar! Türkler damga vuracak  (Okunma sayısı 2955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İhaleyi kazandılar! Türkler damga vuracak
« : 01 Haziran 2019, 19:06:34 »
Üç ayrı tersanenin bir araya gelerek kurduğu TAIS firması, Hindistan donanması için yapılacak 45 bin tonluk 5 filo destek tankerinin inşasını üstlendi.

Ürettiği deniz platformlarıyla Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katan Türk tersaneleri, uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi. Sedef Tersanesi, Sefine Tersanesi ve Anadolu Tersanesi ortaklığında kurulan TAIS firması, Hindistan donanması için yapılacak 45 bin tonluk 5 filo destek tankeri üretimini kapsayan iş birliği ihalesini kazandı. Toplam 2,3 milyar dolarlık proje kapsamında TAIS, yerel bir ortakla Hindistan’da üretim yapacak. Firma, projede tersanenin modernizasyonu, gemilerin tasarımı, mühendislik hizmetleri, üretimin planlanması ve yönetilmesi, gemi inşa malzemeleri şartnamelerinin hazırlanması, ana malzemelerin sağlanması görevlerini üstelenecek.

YERLİ ÜRETİMİN MİMARLARI

TAIS Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Üst Yöneticisi Süalp Ürkmez, Metin Kalkavan’ın yönetiminde olduğu Sedef Tersanesi’nde Türkiye’nin helikopter ve uçak gemisi TCG Anadolu’nun, Demir Koloğlu’nun Üst Yöneticisi olduğu Sefine Tersanesi’nde ise Türkiye’nin Denizde İkmal ve Destek Gemisi’nin üretimini sürdüklerini belirterek, Anadolu Tersanesi’nde TCG Bayraktar, TCG Sancaktar ve 8 çıkarma gemisinin inşa edildiğini söyledi. Ürkmez, yine Anadolu Tersanesi’nde Katar Deniz Kuvvetleri için 2 eğitim gemisi üretiminin devam ettiğini bildirdi. Bu sorumlulukların yanında özellikle yurt dışı pazarlara yönelik çalışma yürüttüklerini anlatan Ürkmez “Hindistan özelindeki çabalarımız meyvesini verdi. Dünyanın en zor pazarlarından birinde, en büyük global rakiplere karşı, tasarım yeteneklerimiz, teknik yeterliliğimiz, kararlılık ve cesaretimizle bu ihaleyi kazandık. Türk özel sektörünün neler yapabileceğini tüm dünyaya ispatlamış olduk” dedi.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da TAIS’in aynı zamanda SAHA İstanbul’un üyesi olduğunu belirterek “Bundan 20 yıl önce yerli tersanelerimiz yabancı ana ortak olmaksızın savunma sanayiinde iş alamıyordu ancak ülkemizde gerçekleşen millî ve özgün üretim modeliyle tersanelerimiz hem ana yüklenici olarak sorumluluk üstlenmeye hem de mühendislik hizmetlerini ihraç eder hâle geldi. Bu, sektörümüz ve ülkemiz adına gurur kaynağı” diye konuştu.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2865735-ihaleyi-kazandilar-turkler-damga-vuracak

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: İhaleyi kazandılar! Türkler damga vuracak
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2019, 22:24:36 »
Akla gelen ilk soru Pakistanli kardeslerimiz bu ihalenin bizim tersanelerin kazanmalarina ne tepki göstererirler? Neden göstersinler? Sonucta kitle imha silah satmiyoruz ve Pakistana bir tehdit yaratacak bir unsur degil.
Hindistan Deniz Kuvvetlerin bu lojistik gemilerine ne kadar ihtiyaclari oldugu ülkelerin jeografik konumundan hemen anlasiliyor. Hindistan 7000 kilometr üzeri bir sahil seridine sahip. Hakim olduklari adalar Nikobar ve Andaman anakaradan 1600 kilometre uzaklikta. Büyük alana genis kara sularini  kontrol altinda tutmalari icin deniz kuvvetleri hep öncülük tasimistir. Bildigim kadariyla Andaman adalarinda bir deniz üsleri var ve sürekli savas gemileri bulundururlar.

Sonuc: Ben bu ihaleyi bizimkilerin almasinda bir sakinca görmüyorum.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: İhaleyi kazandılar! Türkler damga vuracak
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2019, 23:53:59 »
Ilk olarak henuz Hint donanmasi bu oneriyi onumuzdeki ay onaylamasi gerekiyor, yani henuz kesinlesmis bir durum yok.

Ikincisi 45bin tonluk gemi, bizim Anadolu LHD'sinden buyuk ve agir devasa birsey olmali

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Tais Opv, Corvet, Firkateyn Ailesi.
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2021, 18:24:23 »
Alıntı
Bora-95 OPV Ağır Hizmet, Bora-95, Bora-85, Bora-75 çok maksatlı OPV.

Bora-100, Bora-85 ve Bora-75 korvetleri.

Bora Firkateyn Ailesi.. Bora-105, Bora-115 ve Bora-140.

https://mobile.twitter.com/Dromercay

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Bora OPV ve fırkateyn ailesi
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2021, 20:19:59 »
Fırkateyn sınıfı teknelerde VLS köprüye ne kadar da yakın.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2021, 20:32:28 Gönderen: ACE »