Gönderen Konu: FNSS’in UKSS’si yurtdışı yolcusu  (Okunma sayısı 5227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
FNSS’in UKSS’si yurtdışı yolcusu
« : 28 Nisan 2019, 10:31:17 »
FNSS, teknik özellikleri ve balistik koruması ile kendi sınıfında öne çıkan Uzaktan Komutalı Silah Sistemi UKSS’yi, ilk defa IDEF 2019’da sergileyecek. Kalifikasyon çalışmaları 2018 yılının Aralık ayında tamamlanan ve seri üretimine başlanan UKSS’nin ilk müşterisi ise bir yurt dışı kullanıcı olacak.

Uzaktan komutalı silah sistemleri, insansız kullanımları sayesinde, personel güvenliğini sağladığı ve atış kontrol sistemi ile isabet oranını önemli ölçüde arttırdığı için, dünya genelindeki silahlı kuvvetler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle meskûn mahaldeki operasyonlar, bu sistemlerin balistik korumaya sahip olmasının, görevin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahip olduğunu gösteriyor. Çünkü bu sistemler, hem düşman ateşinin hem de çatışmada etrafa saçılan enkaz ve yıkıntı parçalarının hedefi olabiliyor ve görevini yerine getiremez hale gelebiliyor. UKSS ise NATO STANAG 4569 Seviye 2 balistik koruması ile görevini, yüksek güvenilirlikle sürdürebiliyor.

UKSS; M2 12,7 mm / .50 kalibre makinalı tüfek, Mk19 40 mm otomatik bombaatar, M240 7,62 mm makinalı tüfek ve FN MAG58 7,62 mm makinalı tüfek ile donatılabiliyor. 12,7 mm makinalı tüfek ile donatıldığında 300; 7,62 mm makinalı tüfekle donatıldığında 750; 40 mm bombaatar ile donatıldığında ise 64 mühimmat yüklenebilen UKSS, 4×4 araçlardan ana muharebe tanklarına kadar farklı tipteki araçlara entegre edilebiliyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, UKSS ile FNSS’nin yenilikçiliğini bir kez daha gösterdiklerini vurguluyor: “Çok sayıda alternatifin olduğu uzaktan komutalı silah istasyonu pazarına, UKSS gibi yenilikçi bir ürünle giriyoruz. UKSS’yi geliştirmeden önce, kullanıcılarımızı dinledik; pazardaki mevcut çözümlerin, ihtiyacı ne ölçüde karşılayabildiğini analiz ettik ve rakiplerimizden üstün özelliklere sahip bir sistemi ortaya koyduk. UKSS ile aynı zamanda, kule sistemlerimizin alt segmentini de tamamlamış olduk. UKSS çözümümüzün, önümüzdeki dönemde aranan bir ürün olacağından ve kısa zamanda çok sayıda kullanıcının envanterine gireceğinden eminiz.”

UKSS’nin Teknik Özellikleri

Yatay Eksende Hareket: 360° dönüş
Dikey Eksende Hareket: -20° / +60°
Azami Dönüş Hızı: > 1 rad/s
Azami İvmelenme: > 1,5 rad/s2
Soğutmasız Termal Kamera Çözünürlüğü: 640×512
Gündüz Kamerası Çözünürlüğü: 1280×720
Lazer Mesafe Bulucu Menzili: Azami 10 km
Mühimmat ve Balistik Koruma Olmadan Ağırlık: <200 kg
NATO STANAG 4569 Seviye 2 balistik koruma
Otomatik hedef takibi
Elektronik görüntü stabilizasyonu
Hareketli hedef tespiti
Görüntü içinde görüntü (Ayrı bir pencerede 8x elektronik yakınlaştırılmış görüntü)
MIL-STD-461E ve MIL-STD-810G ile uyumluluk
Acil durumlarda manuel operasyon

http://defenceandtechnology.com/2019/04/28/fnssin-uksssi-yurtdisi-yolcusu/

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: FNSS’in UKSS’si yurtdışı yolcusu
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2019, 11:34:55 »
FNSS dünyanın en büyük silah sanayi guruplarından İngiliz BAE nin bir koludur arkadaşlar. Bir birinden güzel araçlar şeyler görüyoruz yok dozeri yok köprücüsü yok tekerleklisi yok uçaksavarın aracı vs. Yada Malezyada hafif tank Suudiler ile modernizasyon vs. Bunların hiç birisi bizim değil hepsi İngiliz başarısı. Bazı işlerde Türkiye deki kollarını devreye alıyorlar bu onların şirket içi çalışma kararı Tofaş ın ticari araç yapması gibi. Türkiye dede tasarıma katı olabilir ama buda Türk demek değildir
beğen

Çevrimiçi BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2019, 22:44:17 »
FNSS dünyanın en büyük silah sanayi guruplarından İngiliz BAE nin bir koludur arkadaşlar. Bir birinden güzel araçlar şeyler görüyoruz yok dozeri yok köprücüsü yok tekerleklisi yok uçaksavarın aracı vs. Yada Malezyada hafif tank Suudiler ile modernizasyon vs. Bunların hiç birisi bizim değil hepsi İngiliz başarısı. Bazı işlerde Türkiye deki kollarını devreye alıyorlar bu onların şirket içi çalışma kararı Tofaş ın ticari araç yapması gibi. Türkiye dede tasarıma katı olabilir ama buda Türk demek değildir

Tofaşla alakası yok. Alakası olması için Tofaşın Fiat'ın yüzde 51'ine sahip olması lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2019, 12:30:36 »
İngiliz başarısı nasıl diyebiliriz ki yönetiminden mühendisine kadar hepsi Türk. Bir İngiliz savunma şirketi ileride kendisinden ayrılıp kendisine rakip olma ihtimali olan bir şirkete başlangıcında verdiği sermaye desteği haricinde öyle elle tutulur bir destek vereceğini zannetmem ki Tusaş'ın ortağı Lm dahil bütün yabancı ortaklar, ortağı olduğu şirketlerin kendi öz sermaye ve kendi imkanlarıyla bir şeyler geliştirmesini beklerler.

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2019, 12:48:56 »
İngiliz başarısı nasıl diyebiliriz ki yönetiminden mühendisine kadar hepsi Türk. Bir İngiliz savunma şirketi ileride kendisinden ayrılıp kendisine rakip olma ihtimali olan bir şirkete başlangıcında verdiği sermaye desteği haricinde öyle elle tutulur bir destek vereceğini zannetmem ki Tusaş'ın ortağı Lm dahil bütün yabancı ortaklar, ortağı olduğu şirketlerin kendi öz sermaye ve kendi imkanlarıyla bir şeyler geliştirmesini beklerler.

Hocam bende Fnss'e gidip görmesem serkan gibi düşünebilirdim ama böyle bir durum yok. Ama Fnss'in Bae'den şöyle bir avantaj veya dezavantajına rastladım. Genelde Fnss Bae nin girdiği projelere girmiyor. Bae'de Fnss için uygun görülenlere girmiyor. Bae ciddi bir rakip açıkcası onun olmaması mantıklı benim için. Fnss'in olmadığı bir projeye de muhtemelen Otokar gireceğinden olumlu ülke için.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2019, 13:07:21 »

Hocam bende Fnss'e gidip görmesem serkan gibi düşünebilirdim ama böyle bir durum yok. Ama Fnss'in Bae'den şöyle bir avantaj veya dezavantajına rastladım. Genelde Fnss Bae nin girdiği projelere girmiyor. Bae'de Fnss için uygun görülenlere girmiyor. Bae ciddi bir rakip açıkcası onun olmaması mantıklı benim için. Fnss'in olmadığı bir projeye de muhtemelen Otokar gireceğinden olumlu ülke için.
Tusaşta çalışan bir mühendis arkadaşıma Locked Martin'in Tusaş'a katkılarını sormuştum. Kendisinin cevabına göre başlangıçta mali destek ve F-16 üretiminde faydaları olmuş devamında alınan yardımlar öyle çok büyük bir şey değilmiş. Tusaş'ın kendi çabaları ve birikimiyle halledilebilir şeylermiş.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2019, 13:16:14 »
FNSS in yarısı BAE işte onu diyorum ben. Gönlünüze siniyorsa bağrınıza basın yerli ürün diye.
beğen

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2019, 13:22:40 »
FNSS in yarısı BAE işte onu diyorum ben. Gönlünüze siniyorsa bağrınıza basın yerli ürün diye.
Farklı şeyler diyoruz sayın serkan,
Geliştirilen ürünler, Türk mühendislerinin, Türk teknikerlerinin, Türk işçilerinin başarısı olduğunu vurguluyorum. Sen İngiliz başarısı diyorsun. FNSS bugünkü sermayesine, teknolojik gücüne Türkiye'ye borçlu, eğer başta silahlı kuvvetler olmasaydı. Silahlı kuvvetlerin referansıyla ve dost bir ülke olmasından ötürü Malezya olmasaydı FNSS bugünkü gücüne ulaşamazdı. Mesajınıza cevap olarak verdiğim kısım bu başarının İngiliz Bae başarısı olarak nitelendirdiğiniz kısımdır.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2019, 14:27:52 »
Nerden biliyorsunuz o ürünlerin Türk olduğunu. Fabrikada o kadar yabancı mühendis yok diyelim. ARGE ofisinde CATIA çizim programları ile proje ortak geliştiriliyor internet üzerinden gidiyor geliyor bu çizimler iş emirleri proje kısımları siz nereden bileceksiniz fabrikadaki adam bile bilmez proje ekibinin sırrı bu işler. Kaldıki hepsini Türkler çizse ne olur patronun yabancı olunca yine aynı hesap. Ben inanmıyorum vesselam bu araçların Türklüğüne o kadar.
beğen

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2019, 17:38:51 »
Nerden biliyorsunuz o ürünlerin Türk olduğunu. Fabrikada o kadar yabancı mühendis yok diyelim. ARGE ofisinde CATIA çizim programları ile proje ortak geliştiriliyor internet üzerinden gidiyor geliyor bu çizimler iş emirleri proje kısımları siz nereden bileceksiniz fabrikadaki adam bile bilmez proje ekibinin sırrı bu işler. Kaldıki hepsini Türkler çizse ne olur patronun yabancı olunca yine aynı hesap. Ben inanmıyorum vesselam bu araçların Türklüğüne o kadar.

Babası Türk(%51),  Annesi İngiliz (%49) işte. Çocuk Türk.