Gönderen Konu: Aselsan Alkar 120mm ve BMC Vuran  (Okunma sayısı 4859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Aselsan Alkar 120mm ve BMC Vuran
« : 29 Mayıs 2018, 02:33:49 »
https://www.youtube.com/watch?v=kkcZ_49OWUU

Ilk bakista guzel bir system diye icimden gecirdim, daha dikatli bakinca bu zirlinin tepesi yok. Yagmur, soguk, gunesi es gectim, zirhli dedigin icindekileri korumasi gerekir. Bu ne bicim zirhli?  ??? ???

Eger arac boyle kalacaksa dehset verici   :-X

« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2018, 02:35:31 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Aselsan Alkar 120mm ve BMC Vuran
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2018, 08:21:24 »
Otomatik yükleyici var. Ancak her atışta otomatik yükleyiciye elle mermi konuluyor. Ne anladım ben bu işten. Direk elle namluya koysunlar mermiyi, daha hızlı olur.  ;D ;D
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2018, 11:38:29 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2018, 11:35:43 »
:D öyleyse harbiden saçma olmuş  bir de videoda yükleyici ele göre baya yavaştı açıkça belli oluyor

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2018, 12:20:51 »
Yaklaşık 1 senedir Rus ordusu tarafından test edilmekte olan Tiger-M zırhlı arabaya monte edilmis 120mm`lik full otomatik ve sadece 1 kişi tarafından kabin içinde bilgisayar önünde kontrol ediliyor. IHA tarafından lazerle işaretlenen noktaya güdümlü mühimmat da kullanabiliyor. ASELSAN`ın sağda solda bu işi nasıl yaptığını araştırması lazım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2018, 08:19:52 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye'nin ilki! Ve göreve hazır...
« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2019, 15:17:15 »
Türkiye'nin ilki! Ve göreve hazır...

Türkiye'nin ilk milli otomatik havan silah sistemi Alkar, BMC'nin çok amaçlı zırhlı aracı Vuran'a entegre edilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ASELSAN, modern piyadenin vazgeçilmez unsurlarından olan otomatik havan konusunda yürüttüğü çalışmalarda sona geldi.

"Mehmetçik'in yeni süngüsü" olarak nitelendirilen 120 milimetre havan silah sistemi Alkar, ASELSAN tarafından tamamen özgün olarak geliştirildi.

İlk kez 2017'deki 13. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'nda sergilenen Alkar, geçen sürede bir dizi teste tabi tutularak göreve hazır hale getirildi.

Daha sonra BMC'nin Vuran aracına entegre edilen Alkar, görev yerine, geliştirip üreten ekip tarafından uğurlandı. Kullanıcı eğitimleri tamamlanan Alkar, yapılan son atışlı testlerde başarısını ortaya koydu. "Bitirici, yok edici" anlamına gelen Alkar ismi verilen sistem, kullanıcı personel tarafından yapılan atışlı gösterimde hedefleri tam isabetle yok etti. Atışlı eğitimlerde izleme heyetinin beğenisini kazanan Alkar, 120 milimetre havan silah sistemi, son kontrollerin tamamlanmasıyla kullanıcı birliğine ulaştı.

Yoğun talep bekleniyor

Alkar, ilk milli otomatik havan silah sistemi olma özelliğini taşıyor.

Rakiplerine oranla atış yükünü daha fazla sönümleyerek 4X4 dahil birçok farklı tipteki araca ve sabit tesise entegre edilebilen Alkar'ın, yakın dönemde yurt içinden ve dışından yoğun talep görmesi bekleniyor.

Dünyada çok az örneği olan araç üstü 120 milimetre havan silah sisteminin güvenlik güçlerine kazandırılması, ASELSAN'ın silah sistemleri alanında ulaştığı teknolojik gelişimin önemli göstergelerinden biri oldu.

Her koşulda görev yapabiliyor

Geri tepme mekanizmasının atış sırasında platforma aktarılan atış yükünü en aza indirmesi sayesinde Alkar'ın entegre edilebileceği araç çeşitliliği artıyor.

Yivli ve yivsiz namlu çeşidine göre 1,5-8 kilometre menzile ulaşabilen Alkar, 1 dakikadan kısa sürede atışa, 10 saniyeden kısa sürede de mevzi değiştirmeye hazırlanabiliyor.

Alkar'da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızlı ve hassas elektromekanik taret sistemiyle namlu 360 derece dönebiliyor, yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı sağlarken, Alkar'ın 3 havanın etkisini tek başına yapabilmesini sağlıyor. Balistik hesaplamalarda kullanılan meteorolojik verilerin sayısal haberleşme vasıtasıyla alınabildiği Alkar ile muharebe sahasında her türlü koşulda görev icra edilebiliyor.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilki-ve-goreve-ekonomi-galeri-2820750/

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2019, 16:13:26 »
bizde gudumlu havan var mi?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2019, 16:17:55 »
Havadan atilan gudumlusu var, ama karadan atilan gudumlu muhimatimiz var mi merak ettim