Gönderen Konu: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİ TEÇZİHATI  (Okunma sayısı 8453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİ TEÇZİHATI
« Yanıtla #10 : 29 Mart 2020, 21:09:27 »
Eğitimimiz ne derece yeterli ne derece değil bilmiyorum ama el bombası tüfek kombinasyon eğitimimiz yok yada çok az. Yabancı ordularda el bombası tüfek kombinasyonu hareket halinde atış, hareket halindeki araçtan hızlı atış gibi eğitimler var.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 31 Mart 2020, 12:06:16 »
Error 404 (Not Found)!!1

Bizdeki eğitimde fena değil.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 31 Mart 2020, 12:16:15 »
Tsknın eğitimlerini çevremdeki askerlerden izlediğim videolardan takip ediyorum bu sebeple benim görmediğim bana söylenmeyen eğitimler de vardır sonuçta asker adamlar her şeyi anlatmak zorunda değil. Ama bahsettiğim eğitimleri bizde ne gördüm ne duydum tahminim bu tip eğitimler Suriye iç savaşı sonrası edinilen bilgilerle yapılan bir eğitim.
Eğitim işi büyük bir iş askeri alıp hep nizami savaşa hem gayri nizami savaşa karşı egitiyorsun bunların kendi içinde pek cok eğitimi var. Bizimde mevcut operasyon durumlarımız yüzünden hızlıca takviye sebebiyle atanmış olabilir. Ama bu eğitimleri hiç değilse sinir hattında mevzilerde görev yapan askerlerimize versek yeter
« Son Düzenleme: 31 Mart 2020, 12:29:13 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 31 Mart 2020, 12:51:03 »
Taktik atış ve tüfek ve tabanca kombinasyonu eğitimlerimiz var umarım yaygınlaşır.
https://m.youtube.com/watch?v=TgkoJrCdk0w

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 31 Mart 2020, 13:14:33 »
Sn BATTLESTAR tarafindan eklenmis olan Komando egitim videosundan gorulmekte egitimin komandolarimiz icin verildigini dusunmek istiyorum. Yoksa paylasilan video mevcut hali ile bir normal baska gelismis ordularda bulunan profosyonel piyade egtimi. Ornegin meskun mahal ve yakin carpismalarin olmazsa olmazi el bombasi kullanimi ve korunumu ,kisisel sihhi mudahale egitimi oreyantasyon haritayi minimum okuyabilme bunlari goremedigim gibi techizatlarda eksiklikler mevcut . 

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 31 Mart 2020, 13:52:02 »
Sn BATTLESTAR tarafindan eklenmis olan Komando egitim videosundan gorulmekte egitimin komandolarimiz icin verildigini dusunmek istiyorum. Yoksa paylasilan video mevcut hali ile bir normal baska gelismis ordularda bulunan profosyonel piyade egtimi. Ornegin meskun mahal ve yakin carpismalarin olmazsa olmazi el bombasi kullanimi ve korunumu ,kisisel sihhi mudahale egitimi oreyantasyon haritayi minimum okuyabilme bunlari goremedigim gibi techizatlarda eksiklikler mevcut .

Videoda gördüğünüz standart profesyonel piyade eğitimidir. Ayrıca videoda tabi ki alınan tüm eğitim yoktur. Yoksa kaç haftalık eğitim en az 5-10 saatlik belgesel gerekirdi. Söz konusu belgeselin her bölümü farklı o yüzden 25 dakikalık bir bölüme ancak bu kadar sığıyor.

Diğer yandan Komandoluk kavramı artık bizde çok farklı anlamlara evrildi.

- Pkk öncesi Komando ; Engebeli arazi şartlarında görev yapan sızma, sabotaj ve çevirme harekaatları icra eden az sayıdaki özel askeri birlik.
- Pkk sonrası Komando ; Bölücü terör örgütü ile genellikle engebeli arazi ve zor şartlarda mücadele etmek için normal piyadeye göre daha iyi eğitim görmüş anti terör birlikleri.
-Profesyonel Askerlik Sonrası Komando ; Paralı ve sözleşmeli olarak Türk silahlı kuvvetlerinin bir ferdi olarak 5.5 ay çok çeşitli eğitimlerden geçerek uzun süreyle operasyonel birliklerde görev yapan askerler.

Bunlara komando denmesi ve mavi bere takmalarının sebebi operasyonel bölgeler ve hedeflerin ihtiyacı gereği komandoların aldığı eğitimleri + meskun mahal ve daha bir çok eğitimi almalarından dolayı ve ilk başlarda komando birliklerinde görevlendirilmelerinden dolayı bunlara komando deniliyor.

Ancak siz onları Türkiye'nin muharip kuvvetleri (yabancıların gözünden işgal kuvvetleri ) yani abd'nin marinelerine denk görebilirsiniz.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 31 Mart 2020, 14:31:37 »
Tesekkurler Sn BATTLESTAR Sorumun cevabini fazlasi ile aldim . ;)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 03 Nisan 2020, 23:05:24 »
Türk Silahlı Kuvvetlerine uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er alımı hakkında duyuru
 2016 yılından bu yana icra edilen temin faaliyetleri neticesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaktan uzman erbaş alımı yapılmayacak, ancak sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecektir. Bu süreçte uzman erbaş ihtiyacı oluşur ise ihtiyaç başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan sözleşmeli erbaş ve erlerden karşılanacaktır

https://personeltemin.msb.gov.tr/AnaSayfa/DuyuruDetay?prmEncrypt=u8iS0wfB7OriTTLX6YpoGXsqmR2-HlH5rg6bmXguDYpdTHE8wPWC5_wVBS01WYtrL_UZ2njfiiSh9_XITQeUo80GPn01bBLRg2YuelspLt24kzmszSN819Vy__WeFwP9

Uzman kadroları (Uzmanlık gerektirecek alanlardaki kadrolu erbaş [Tank,Top, Mekanize Vb.]) Ancak muharip piyade alımına devam. Sürekli bedelli askerlik yasasıyla elde edilecek gelirle profesyonel ordu bayağı beslenecek gibi.

En mantıklısı'da buydu zaten. Türkiye'de  yıllık 8 milyon üniversite öğrencisi var ve mezun oluyor. Yarısı erkek olsa 4 milyon eder. 8 te 1'i en az 3-5 bin arası bir işe girip işten ayrılamayacağından bedelli yapsa her 2 bedelli 1 Sözleşmeli er'in 1 senelik maaşını öder.  Oda 250 bin kişi eder. Geri kalanı da devlet halleder zaten gayette ülkeye güç katar.

Askere gelip yatıp , angarya yapacağına 6 ay sözleşmeli profesyonel muharip asker beslemek (temel askerlik eğitimini almakla beraber) çok daha büyük bir vatana hizmet.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #18 : 06 Temmuz 2021, 21:27:27 »
Aklımda bir fikir vardı bilmiyorum ne kadar uygulanabilir. Her askerin üzerinde konumunu ve öz niteliklerini belli edecek reflektör gibi bir şey olmalı. Drone veya iha ile bakıldığında askerin konumu, yönü, kimliği, silahı ayırt edilebilmeli.

Mesela özel olarak bir sızma operasyonu gerçekleştirmek gerekiyor. Angajman mesafesi metrelere kadar düşmüş vaziyette. Karanlık gece ortamı ve normalde göz gözü görmüyor.

İha kızılötesi olarak mevkide asker ve düşman olan tüm unsurları kızılötesiyle görüyor ve anlık olarak koordinatlandırıyor. Askerleri reflektörle ayırt ediyor ve düşman unsurların koordinatını süzgeçte ayırarak listeliyor. Askerler ne tarafa gideceklerini ve düşmanın yönünü uzaklığını bu kanalla öğreniyor. Askerin kulaklığına “15 metre önünde 2 kişi sana doğru geliyor” demeniz bile yeter ama...

Daha ileri gidelim. Kızılötesi bir dürbün veya gözlük takıyor asker ama gps de mevcut ve düşman konumu da sürekli olarak İhadan alınıyor. AR denilen artırılmış gerçeklik sistemi ile dürbün ya da gözlüğe düşman simgesel olarak (düşey ışın, nokta vb şekillerde) ve metre bazında gösterilebilir. Kendi birliğiniz yeşille, düşman kırmızıyla gösterilir. Takımın yerini de bilirsin. Düşmanın nerelerde ve kaç tane olduğuna dair tüm bilgi de elinizde. Sahada bundan daha güven verici ne olabilir.

Bunun dünyada, birileri tarafından denendiğine eminim ama ispatlayamam :)))
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2021, 21:29:09 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Türk Hava Kuvvetleri’nde beklenen tulum değişikliği
« Yanıtla #19 : 22 Ekim 2023, 13:41:01 »
Türk Hava Kuvvetleri’nde pilot tulumlarında beklenen değişiklik yaşandı. Pilotların, eskisi gibi yeşil tulum giymeye başladıkları görüldü.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan son videolarda, Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının eskisi gibi yeşil tulum giymeye başladığı görüldü. Son yıllarda pilotlar, Türk Yıldızları ve SoloTürk gibi özel görevler dışında lacivert renkli uçuş tulumu kullanıyordu.

Tolga Özbek’in haberine göre; havacılığın ilk günlerinden bu yana askeri pilotlar, ‘uçuş tulumu’ olarak adlandırılan üniformayı kullanıyor. Tüm dünyada askeri pilotlar tarafından kullanılan uçuş tulumları, tek parça olması ve çok sayıda cebi bulunması ile  pilotların kokpitte rahat hareket etmelerini sağlıyor.

Özel dokunan, yanması geciktirilmiş kumaştan dikilen tulumlar aynı zamanda pilot uçağını terk ettiğinde dış alanda ısı koruması sağlayacak özelliklerde tasarlanmış durumda.

Yeşil renk, dünyada bir çok hava kuvveti tarafından tercih edilen renklerin başında geliyor. Örneğin ABD Hava veya Deniz Kuvvetleri pilotları, Ortadoğu gibi çöl iklimine sahip bölgelerde görev yapacakları durumlarda haki veya bej gibi tonlara sahip tulumları tercih edebiliyor.

Mavi uçuş tulumu

15 Temmuz darbe girişimine kadar Türk Hava Kuvvetleri’nde pilotlar yeşil renkli tulum kullanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte pilotlara Türk Hava Kuvvetleri’nin aynı zamanda üniforma rengi olan lacivert renkte tulumlar hazırlanarak dağıtılmaya başlandı.

Mavi tulumla ilgili olarak yapılan eleştirilirden biri de eğer pilotun su üzerinde atlaması gerekirse renk nedeniyle arama kurtarma ekiplerinin tespitte güçlük çekeceğiydi.

Aradan geçen 7 yılın ardından Hava Kuvvetleri tekrar yeşil uçuş tulumlarına döndü. Son çekimlerde bazı pilotların yeşil, bazılarının da mavi tulum giydiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2018’de yapılan ilk Teknofest için İstanbul Havalimanı’na Gulfstream G550 uçağının kokpitinde, F-16’lar eşliğinde inmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mavi uçuş tulumu ile poz vermişti.

Halen Kara ve Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı pilotları yeşil tulum giyiyor. Jandarma Genel Komutanlığı pilotları ise siyah tulum kullanıyor.

https://www.savunmasanayist.com/turk-hava-kuvvetlerinde-beklenen-tulum-degisikligi/