Gönderen Konu: Hindistan'dan 420 uçak siparişi..Biden:Tarihi anlaşmayı duyurmaktan gurur duydum  (Okunma sayısı 1346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
İki imza ile 420 uçak siparişi... Joe Biden: Tarihi anlaşmayı duyurmaktan gurur duyuyorum

Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus ile yapılan anlaşma ticari havacılık tarihindeki en büyük uçak alım anlaşmalarından biri olarak tarihe geçti. Hindistan Havayollarının, Avrupalı uçak üreticisi Airbus'tan 250 yolcu uçağı sipariş ettiği bildirildi.

Hindistan Havayollarının sahibi Tata Sons'un Yönetim Kurulu Başkanı Natarajan Chandrasekaran, Airbus şirketi ile 40 geniş gövdeli A350, 210 dar gövdeli A320neo uçağının alımına ilişkin anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Chandrasekaran, Airbus Üst Yöneticisi (CEO) Guillaume Faury, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron uçak alım anlaşmasına ilişkin video konferans yaptı. Airbus, on milyarlarca dolar değerindeki anlaşmanın mali şartlarına ilişkin bilgi vermezken şirketin CEO’su Faury, anlaşmanın büyüklüğünün Hindistan’ın havacılık sektöründeki “büyüme arzusuna” işaret ettiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, anlaşmaya ilişkin değerlendirmesinde, “iki ülkenin dostane ilişkilerinde bunun bir kilometre taşı olduğunu" kaydetti. Hindistan Başkanı Modi ise ülkesinin küresel havacılık sektöründeki en büyük üçüncü pazara sahip olacağını; gelecek 15 yıl içinde 2 bin 500 uçağa ihtiyaç duyacağını söyledi.

Fransa'nın güneybatısında yer alan Toulouse, Avrupa'nın en büyük havacılık merkezi olarak biliniyor ve Airbus’un en büyük tesislerinin yanı sıra şirketin genel merkezine de ev sahipliği yapıyor. Hindistan Havayolları, 2022 başında Tata Group tarafından satın alınmıştı.

"220 BOEING UÇAĞİ SIPARİŞİ"

ABD'li uçak üreticisi Boeing, Hindistan hava yolu şirketi Air India'nın 220 uçak sipariş ettiğini duyurdu.

Boeing'den yapılan açıklamada, Air India'nın filosu için 190 adet 737 MAX, 20 adet 787 Dreamliner ve 10 adet 777X modeli uçaklardan sipariş ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Boeing ve Air India arasındaki anlaşmanın ilave 50 adet 737 MAX ve 20 adet 787-9 için opsiyonları da içerdiği aktarıldı.

ABD basınında yer alan haberlerde, söz konusu siparişin 34 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.

"ABD İMALATTA DÜNYAYA LİDERLİK EDEBİLİR VE EDECEK"

ABD Başkanı Joe Biden da Air India'nın Boeing uçaklarını alımına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Air India ile Boeing arasındaki "tarihi" anlaşmayı duyurmaktan "gurur duyduğunu" belirten Biden, "ABD imalatta dünyaya liderlik edebilir ve edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, söz konusu satın almanın 44 eyalette 1 milyonu aşkın kişi için istihdamı destekleyeceğini aktardı.

Başkan Biden, söz konusu anlaşmanın ABD ile Hindistan arasındaki ekonomik ortaklığın gücünü de yansıttığını kaydetti.

https://www.haber7.com/foto-galeri/78278-iki-imza-ile-420-ucak-siparisi-joe-biden-tarihi-anlasmayi-duyurmaktan-gurur-duyuyorum/p14