Gönderen Konu: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları  (Okunma sayısı 142953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #160 : 08 Ocak 2015, 04:51:37 »
Ayrıca Hürkus ta kaynamıs sanki hic haber göremedim de. Kt1 lerin yerine düsünülüyordu ne oldu odamı yalan oldu...

Sanrim o sorunun cevabi III./3. noktada diplomatik bir dille cevaplanmis :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #161 : 08 Ocak 2015, 05:55:58 »
Ayrıca Hürkus ta kaynamıs sanki hic haber göremedim de. Kt1 lerin yerine düsünülüyordu ne oldu odamı yalan oldu...

Sanrim o sorunun cevabi III./3. noktada diplomatik bir dille cevaplanmis :)

Ben bağlantı kuramadım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #162 : 08 Ocak 2015, 07:36:40 »
*TFX çift motor kararı alındı.EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.
*MPT seri üretim ilk faz 35000 adet ve üretime Kalekalıp'ta katılacak
*SLV gelişmesi enteresan,Harzemşah'ın dediğine bakarsanız bu karar ''2500km menzilli balistiğin hazır olduğna işaret.''
*F-35 ve CH-47 alımlarının devamının gelmesini bekliyorum.

Başbakanın açıklamaları:
http://www.haberler.com/cumhurbaskani-ve-basbakan-saldiriyi-kiniyoruz-6846012-haberi/
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2015, 07:39:37 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #163 : 08 Ocak 2015, 11:13:03 »
EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.

Bu kesin mi? Enteresan, kaynak sorabilir miyim?

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 08 Ocak 2015, 11:49:08 »
Bu iki motor olayı gercekten dogrumu. Varsayımmı acaba bunlar güzel haber. Dogruysa haydi hayırlısı gerceklestıgınıde görürüz insallah

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #165 : 08 Ocak 2015, 12:33:39 »
MMU projesinde ortada ilginç bir durum var. Kimse hiç bir şeyden emin değil açıkcası bu eminsiz açıklamalar F-X'in canını sıkmalı. Çift motorlu esas olmak üzere ön tasarım fazına geçiyoruz demek nedir.? Keza yine milli isterlerimizin öne çıktığı açıklamaları vs.. ve motor konusu. Dendiki süre ve kaynak israfı olmaması için önce motor seçimi yapacağız daha sonra ise bu motor üzerine kinematik, aerodinamik ve tasarımsal detayları işleyeceğiz baktığımızda çift motorda dahi 2-3 farklı itiş güçleri dolayısıyla MTOW farklılıklarından söz edilebilir. Bu değerler olmadan tasarım safhasına geçilmesi her ne kadar ön tasarım olsada büyük tehlikelere gebedir kanaatimce.

SLV konusunda Harzemşah üstadın dediği gibi bir yerlere varılmış ki böyle konuşuyorlar. Açıklamalardada umut verici, kayda değer gelişmeler yaşandığından bahsediyor hem bu alanda hemde ilgili alanda. Elimizdeki balistik kapasiteyi ciddi ciddi merak etmeye başladım ve şu aşamada tüm dünya Türkiyenin balistik kapasitesine titreyecek faaliyetler gösterebilir gibi.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #166 : 10 Ocak 2015, 21:11:03 »
EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.

Bu kesin mi? Enteresan, kaynak sorabilir miyim?

SSIK toplantı salonunda konuşulmuş.Zaten Davutoğlu'da açıkladı çift motor olacağını.

MMU projesinde ortada ilginç bir durum var. Kimse hiç bir şeyden emin değil açıkcası bu eminsiz açıklamalar F-X'in canını sıkmalı. Çift motorlu esas olmak üzere ön tasarım fazına geçiyoruz demek nedir.? Keza yine milli isterlerimizin öne çıktığı açıklamaları vs.. ve motor konusu. Dendiki süre ve kaynak israfı olmaması için önce motor seçimi yapacağız daha sonra ise bu motor üzerine kinematik, aerodinamik ve tasarımsal detayları işleyeceğiz baktığımızda çift motorda dahi 2-3 farklı itiş güçleri dolayısıyla MTOW farklılıklarından söz edilebilir. Bu değerler olmadan tasarım safhasına geçilmesi her ne kadar ön tasarım olsada büyük tehlikelere gebedir kanaatimce.

SLV konusunda Harzemşah üstadın dediği gibi bir yerlere varılmış ki böyle konuşuyorlar. Açıklamalardada umut verici, kayda değer gelişmeler yaşandığından bahsediyor hem bu alanda hemde ilgili alanda. Elimizdeki balistik kapasiteyi ciddi ciddi merak etmeye başladım ve şu aşamada tüm dünya Türkiyenin balistik kapasitesine titreyecek faaliyetler gösterebilir gibi.

Anlaşılmayacak birşey yok;
Büyük ihtimal yukarıda yazdığımız gibi EJ için Avrupalılarla anlaşılmış.Mevcut EJ-200 üzerinden 230 veya daha düşük ihtimal EJ-270 motorlarına yönelik bir işbirliği olacak.Uçağın tasarımına direk etkisi olacak bu konu çözüme kavuşmadan adım atılmayacağını hesaba katarsak bu konuda bazı şeylerin somutlaştığını düşünebiliriz.Bu sene içinde motor konusununda netleşeceğini düşünüyorum ben.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 11 Ocak 2015, 12:18:48 »
Bizim basbakan bu aralar terör olayı dolayısıyla. Paris e gidecek bu Tfx karının ardından baska bir sebeb icin bile gidiyorsak mutlaka motor konusuda da birseyler olma ihtimali olamazmı. Yoksa coktan secildimi acaba motor.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #168 : 12 Ocak 2015, 12:53:26 »
Eurojet zaten şuan vaatleriyle vs.. bir nebze daha ön planda tutuluyor. Ej-270 biraz şaibesi olan motor Eurojet zaten F-X'e öncelikli olarak EJ-200 önermekte gerekirse modifikasyonlarla kapasite artırımıda sunmakta. Ama isterlerin yükselmesine karşın EJ-230da ara kapı bırakıyorlar. Muhtemelen EJ-230 seçilecek ve F-X entegrasyon aşamasında Türk mühendislerininde katılacağı "geliştirmeler" uyarlamalar olacaktır. Evvela Eurojetin vaatleri bunlar. Tabi GE ve PW cephesi biraz su altından yürüyor ancak benim bazı teknolojik ve kabiliyetler dolayısıyla EJ'in önde gittiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 12 Ocak 2015, 16:49:53 »
Ben tahminen 20m civari olur . Bizim ucak hatta artisida olabilir.  Böyle 20m civari bir ucaga hangi motor gerekli gucu saglar. Ayrica Amerikalilarda bizi hep yalvartti birazda onlar yalvarsin. Cunku Bu ucak ucacak eninde sonunda bu bittiginde zaten. bunu ve olasi pazari da hesapladiklarindan.Kosarak gelmedilermi. Yatirim yapmaya. BAhsi teknoloji Transferinde bol tutan kazanir gibime geliyorda iste yine o soru bizim o boyuttaki ucagi hangi motor kanatlandirir?