Gönderen Konu: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları  (Okunma sayısı 142942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111

http://www.stargundem.com/ekonomi/1156867-turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35lerin-siparisini-erteledi.html

böyle vermek daha mantıklı.

reyhaber, haberler.com, timeturk de bunlara eklenebilir.

benim tavrım ortada. yapılan iyi bir işi savunurum. kim yapmış olursa olsun. hükümetin nükleer santral projesini de destekleyen benim. Libya'ya karşı aldığı omurgasız tavrı eleştiren de ben!
« Son Düzenleme: 23 Mart 2011, 00:59:10 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Bak kardeşim senin net biri olduğunu bende biliyorum. Seni severim Dürüst kademeli insanlardan birisin ama açıkcası bazen ortayı bulamıyorsun. Bunu hem sana hemde diğerlerine söylüyorum. Dengeli olun canımı yiyin ama bunun yolu bu değil canım kardeşim.. Yanlış anlama kalbini kırmak istemiyorum ama işin açığı bu..

neyse konuyu dağıtmayalım...

Devam edelim..

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
tamam konu dağılmasın özel mesaj atıyorum.

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Şimdi fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış derler. Bu f-35 olayı buna benziyor.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı cüzzamlı melek

• cüzzamlı melek
  • DefenceTurk
  • *
  • 0

http://www.stargundem.com/ekonomi/1156867-turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35lerin-siparisini-erteledi.html

böyle vermek daha mantıklı.

reyhaber, haberler.com, timeturk de bunlara eklenebilir.

benim tavrım ortada. yapılan iyi bir işi savunurum. kim yapmış olursa olsun. hükümetin nükleer santral projesini de destekleyen benim. Libya'ya karşı aldığı omurgasız tavrı eleştiren de ben!

uyvar,

daha düne kadar nükleer'i destekleyen biri olarak, hükümetin libya karşısında ne yapması gerektiği hususunda ne düşündüğünü GERÇEKTEN merak ettim.. ama bu başlığa uygun olmayacağından, libya başlığına yazmanı umuyorum.
bağımsızlık, benim karakterimdir!

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
@cüzzamlı melek,
dostum ne düşündüğümü hem bu forumda hem başka forumlarda farklı konu başlıkları altında defaatle yazdım. okursan anlayacağını umuyorum. ama sana kıyak olsun diye özel mesajdan bir özet geçeceğim. umarım GERÇEKTEN yardımı dokunur.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Erdoğan ve Koşaner'in F-35 endişesi

Türkiye'nin, 100 adet almayı planladığı F-35 savaş uçağı siparişini ertelemesinin perde arkası aralandı. Erdoğan ve Koşaner'in F-35'lerin kodları-nın verilmemesi ile ilgili tepkisi sonrası siparişin askıya alındığı ortaya çıktı.

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarının vermediği ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez." dediği öğrenildi. Türkiye'nin 100 adet F-35 jetinin siparişlerini ertelemesinin perde arkası aralanıyor. ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarını ve yazılım bilgilerini vermediği ortaya çıkarken, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda Genelkurmay Başkanı Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin." uyarısında bulunduğu belirtildi. ABD, 80'li yıllarda satın alınan F-16'ların yazılım kodlarını Türkiye'ye vermemişti.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısına F-35 savaş uçağı projesi damgasını vurdu. 22 Mart Salı günü Ankara'da yapılan toplantıda savunma bürokratlarından ABD'nin F-35'in yazılım kodlarını vermediği yönünde brifing alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez" diye sert çıktığı öğrenildi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin" uyarısında bulunduğu belirtildi. Türkiye'nin 80'li yıllarda ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçakları çok tartışılmıştı. Söz konusu jetlerdeki yazılım kodlarını ABD yine bugünkü gibi Türkiye'ye vermeyi reddetmişti. Uçakların tüm dost-düşman tanımlamaları ABD'nin kontrolündeydi. Türkiye şimdi, F-16'lara milli yazılım yüklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.Amerika'nın savaş jetlerine ait kodları vermemesi ve yazılıma dair teknolojiyi paylaşmaması, Türkiye'yi farklı bir adım atmaya yöneltti.

Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, kodlara sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hâkim olunamayacağına dikkat çekerek, siparişleri erteledi. Jetlerin dışarıdan yönlendirilebileceği, elektronik harp karşısında savunmasız kalabileceği ve yazılıma herhangi bir müdahalede bulunulamayacağı hususları bu kararın alınmasında etkili oldu. Şu anda F-35'lerin yazılımlarını tamamen ABD hazırlıyor. Türkiye, kendi tehdit algılamalarıyla ilgili bilgileri Washington'a gönderecek, üretici firma da bu doğrultuda yazılımları hazırlayacak. Fakat savunma bürokratları, böyle bir durumun milli güvenliği tehdit edeceğini vurguluyor. Üst düzey bir yetkili, "Yazılımların içinde ne olacağını bilemezsiniz. Yarın üçüncü bir ülkeyle savaşa girdiğinizde ve bu ülke ABD'nin müttefikiyse, uçaklarınızı kullanamaz hale getirebilir. Savaştığın ülkeye ait bir jetten ateşlenen füze, bizim savaş uçaklarımız tarafından 'düşman unsur' olarak algılanmayabilir." diyor. Savaş uçaklarına ait yazılımlar hazırlanırken öncelikle ana tehdit algılamaları belirleniyor. Bütün bunlar 'tehdit kütüphanesi' adı altında toplanıyor ve yazılımlar bu doğrultuda şekilleniyor.

16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı SSİK toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlattı. Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye'de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alındı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16'ların ABD'nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor.

ZAMAN

http://www.haber7.com/haber/20110325/Erdogan-ve-Kosanerin-F35-endisesi.php

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Zamandan masallar...
Ortaya çıktı, bildirildi, söylendi vs vs.
Hep aynı makinanın ürünleri...

Alıntı
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarının vermediği ortaya çıktı.

Ne ortaya çıkmış? Bu zaten en başından beri bilinen birşeydi. Ancak kahvehane muhabbetini seven saf vatandaşları birilerinin kandırması gerek değil mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Bu iş neye benzedi,bence sahibinin dikkatini çekmek isteyen fino köpekleri şaklabanlık yapar ya tam ona benzedi,madurumda madurum paris annemmm kodlarımı bulamıyorum,2009 a kadar ümmetçiliğe oynandı halende devam ediyor şimdide uyanan insanların kafalarını bulandırmak için milli duyulara oynuyorlar.