Gönderen Konu: Yönlendirilebilir Enerji Silahları  (Okunma sayısı 678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +38/-8
  • DefenceTurk.com
Yönlendirilebilir Enerji Silahları
« : 02 Nisan 2019, 22:59:06 »
Roket mermi barut vb şeyleri bir kenara bırakıp havadaki bir uçağı mikrodalga enerji veya lazer ile etkisiz hale getirmeyi düşünmek ve üzerinde çalışmak gerekiyor. Forumda bu tarz bir konu aradım ama tam olarak bulamadım.

Mikrodalga fırınlar, besindeki su moleküllerini sallamak için özel olarak belirlenmiş bir titreşim sıklığındaki radyo dalgalarını kullanır. Bu su molekülleri artan bir şekilde sallandığı zaman, atomsal seviyede titreşmeye başlar ve ısı üretirler. Fırındaki besini pişiren şey aslında bu ısıdır. Besindeki bütün moleküller aynı anda titreşip ısı ürettiği için mikrodalga fırındaki besin, ısının besinin dış yüzeyinden yavaşça içine doğru seyahat etmesi gerektiği geleneksel fırındaki besinden daha hızlı pişer.

Su molekülü gibi uçağın mühimmatındaki maddeyi ısıtabilseydik? elektronik devreleri etki altına alabilseydik? veya lazer frekansıyla direk delici bir enerji kullanmaya çalışabiliriz. Ya da bunu toplulukları durdurmak için kullanabiliriz. Biz füze merkezli bir savunma ile uğraşırken Amerikalıların Rusların ve Çinlilerin üzerinde çalıştığı da bu tarz şeyler şu an.

https://aerospaceamerica.aiaa.org/u-s-air-force-seeks-laser-microwave-weapons-for-aircraft/

https://www.quora.com/What-is-a-microwave-weapon-and-what-does-it-look-like

http://www.globaltimes.cn/content/1139703.shtml
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2019, 23:13:42 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +38/-8
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yönlendirilebilir Enerji Silahları
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2019, 18:49:02 »
Birilerinin benim gibi düşünüp de ar-ge yaptığını görmek sevindirici.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/05/22/alka-kus-ucurtmadi/

Bakın bu sistemler ileride çok daha aktif olacak şimdiden üstüne gitmeliyiz. İngilizlerin tempest uçağı projesinde air-air füzeleri öngörmemesinin altındaki sebep bu dalda beklenen gelişmeler... herşey ışık hızında, hafif ve ucuz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +344/-47
Alka hedefleri başarıyla vurdu
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2019, 12:41:34 »
Alka hedefleri başarıyla vurdu

ROKETSAN'ın geliştirdiği Alka sistemi testlerde başarısını gösterdi.

Konvansiyonel roket, füze ve mühimmat alanında teknolojinin sınırlarını zorlayan ROKETSAN, yenilikçi silah sistemlerine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.

İlk kez 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilenen Alka Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) ile test ve geliştirme çalışmalarına devam ediliyor.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in ROKETSAN ziyaretinde de Alka ile başarılı testler gerçekleştirildi.

Testlerde, ROKETSAN tesislerini koruyan Alka, döner ve sabit kanatlı dronelarla yapılan sınır ihlallerinde hedefleri başarıyla izleyip imha etti.

Askeri ve sivil alanda yararlanılan dronelar, terör eylemlerinde de giderek artan sıklıkta kullanılıyor. Otonom uçuş yeteneği kazandırılmış, karıştırmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmiş ve sürü algoritmaları ile desteklenmiş düşük maliyetli dronelara ilave olarak, el yapımı patlayıcı düzenekleri de önemli bir tehdit oluşturuyor.

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen Alka, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki droneların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de droneların, drone sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hale getiriyor.

Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

Alka, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurabiliyor ve bu sayede, harici hasar oluşmasının da önüne geçiliyor. Işık hızında reaksiyon gösteren ve gece ve gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik mühimmatlara göre çok daha düşük kalıyor.

Alka, kullanıcı ihtiyaçlarına göre mobil veya sabit olarak kullanılabiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-alka-hedefleri-basariyla-vurdu-41223041?p=1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +38/-8
  • DefenceTurk.com
ASELSAN tarafından geliştirilen Yüksek Güçlü Mikrodalga sistemi EYP düzeneklerini başarıyla etkisiz hale getirdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının el yapımı patlayıcılar (EYP) ile daha etkin şekilde mücadele etmesini sağlamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında yürütülen Elektronik Devreli EYP Düzenekleri Tespit ve Zararsız Hale Getirme Sistemi Projesi kapsamında HPEM (High Power Electromagnetics – Yüksek Güçlü Mikrodalga) alt sisteminin teknoloji gösterimi Gölbek Anten Test Sahasında yapıldı.

Gösterime SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Genelkurmay MEBS Başkanı Tuğgeneral Alper Ketencioğlu,
Asayiş Başkanlığı TEM Dairesi Başkanı Tuğgeneral Şakir Uslu, SSB Anayurt Güvenliği Grup Başkanı Halil İbrahim Öztürk’ün yanı sıra SSB, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, Eğitim Doktrin, Jandarma Genel Komutanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğünden yaklaşık 50 kişilik bir heyet katıldı.

Gösterim sırasında HPEM Sistemi birbirinden farklı EYP düzeneklerini başarıyla etkisiz hale getirdi. Böylece EYP ile mücadelede HPEM teknolojisinin önemini bir kez daha gösterilmiş oldu. Sistem EYP’lerin yanı sıra drone tipindeki tehditlere karşı da oldukça başarılı bir performans sergiledi. Sistem gösterimi heyet tarafından da beğeniyle karşılandı.

https://www.defenceturk.net/eyplerle-mucadelede-yeni-teknoloji-yuksek-guclu-mikrodalga-sistemi/amp

(Kendimi bu dala adadım resmen 😂)