Gönderen Konu: Endonezya Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi Trisula  (Okunma sayısı 1613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: Endonezya Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi Trisula
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2023, 23:09:05 »
Bu iş modeli sıradışı gibi gözükse de gücenmemizi gerektiren herhangi bir anormal durum barındırmıyor. Bahse konu EXİNT firmasının kuruluş nedeni, haberde de yazdığı gibi mensubu olduğu savunma sanayi kümelenmesinin iş ve proje kolunu yönetmek. Buna bağlı olarak da muhtelif proje ve ihalelerde ana yüklenici ve bütünleştirici oluyor. Ana yüklenicinin görevi; sistem mühendisliği, sistemin test ve entegrasyonu, sistemin ömür devri boyunca idamesidir. Bu projede bu firma ana yüklenici olunca doğal olarak radar ve taşıyıcı araç konusunda olduğu gibi tedarikçilerini olabildiğince Çekslovak Grup'a bağlı firmalardan seçiyor.

Endonezya geçen yıl aynı kümelenmeye bağlı Excalibur Army firmasından roketatar satın aldı, bunu da Tatra şasisi kullanan araçları ile aldı. Ondan önce de 8X8 zırhlı araç almışlardı. Zaten FNSS Samur köprüsüne benzer bir köprüyü Endonezya'ya satalı 3 yıl kadar oluyor. Kullandıkları Caesar 8x8 obusü de Tatra şasisi taşıyor. Şimdi de Endonezya, aynı kümelenmenin STM'si (EXİNT) ile aynı araçları temel alan HSS geliştiriyor. Zaten dediğim gibi senelerdir hizmet aldıkları firmaları terich etmeleri sadece Endonezya'ya mahsus bir şey değil. Bizim yetkililerin" Şu coğrafyaya nüfuz etmeye çalışıyoruz, şu pazarda yer edineceğiz." tarzı açıklamaları da bundan kaynaklı. Görün bakın Tusaş Pakistan'a Atak, Hürkuş, Hürjet'i satınca Tusaş ve bazı yeri firmalar adına çok iyi olacak. Pakistan konusunda gemi örneği karşımızda dağ gibi duruyor. Pakistan 4 adet gemi aldı, sonra ne oldu? HAVELSAN'dan Gemi Veri Dağıtım Sistemi ve Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi ile ADVENT'i de aldı.

Bu ana yüklenici mi Roketsanı tavsiye etti yoksa Endonezya mı talep etti bilmiyorum ancak her iki durumda da HSS ve TBF için Roketsan yüklenici olmasına sevinmek lazım. Nitekim Kore veya İsrail firmalarına da başvurabilirlerdi. Bu durum, aynı holding Endonezya'da farklı ihaleler kazandığında yine Roketsanın seçilme ihtimalini artırır.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2023, 00:26:28 Gönderen: İbrahim »