Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 110006 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #80 : 22 Şubat 2019, 19:40:01 »
Şimdi soru işaretlerini yok etmeden önce helikopter hakkında fikrimi söyleyim;

Helikopter bomba. Cidden bomba . İsteyebileceğimiz her şey var. Bazı konumlama hataları olabilir ama onuda ayarlarlar. Sadece 16 umtası aynı anda taşıması önemli muhtemelen çeşitliliği göstermek için böyle çizmişler ancak o silah yüküyle 16 umtası kaldırır.Amerika apache ile devam ederse ki bencede devam edecek çünkü tiltrotordan devam edecekler ve s-92 ise de 40 knot daha hızlı olsa da hafif bir saldırı helikopteri ve irtifası düşük kısaca bu helikopter kısa süre sonra dünyanın en gelişmiş saldırı helikopteri olacak ve bu da ihracat ihracat ihracat demek.

Şimdi gelelim Atak-2'mi Ağır saldırı helikopteri mi nedir ?

Verilere bakarsak kesin olmamakla birlikte bu proje atak-2'den farklı bir proje. Peki Tai 3 farklı saldırı helikopterimi üretecek. Hayır. Tabi bu bence. Bunun cevabı atak-2 ne olduğunda. Biliyorsunuz atak-1'i yaptığımızda ülkemizde ciddi ve acil bir saldırı helikopteri ihtiyacı vardı. Biz de ne yaptık hızlıca a-129'u aldık. Amerikan motoru yerli elektronik, optik sistemler ve silahlarımızı ekledik ve hızlıca ürettik. Ama ilerleyen süreçte kabiliyetimiz artınca ve ihracatı düşündükçe helikopterin bazı sorunlarını  ele aldık. Helikopterin iniş takımları , makineli topu ve motoru yerli değildi ve bunlar eğer kısıtlama yerse helikopteri etkilerdi.

En son ki tai gezisinde iniş takımlarının yerlileştirildiği bilgisini aldım. Makinalı top ve motor içinde proje var. Tabi buna ek helikopterin bazı sorunları var chaff,flare vb. e/o sistemlerinin atak-1'üstünde yamalı bohça gibi durması, flir'in top yüzünden ters asılamayışıada bazı görüş açısını ve stabil görüntüye etkisi vardı. Buna ek top'da titreşim sorunları yapıyordu. Düşük makinalı top mühimmat kapasitesi ve bunun şeritlerinin dışarda eğreti duruşu.

Kısaca tai ne yaptı hem atak gövdesini biraz daha değiştirerek bir tasarım yaptı ve böylece hem nerdeyse tüm sistemleri yerlileştirdi, hem eğreti duran kısımlarıda halletti ve ayrıca böylece italyaya ödenen bazı ücretlerden de kurtuldu. (Tabi varsa. Murad Bayar helikopterin hakları alındı demişti ama.) Yani atak-1 ah-1s cobra iken atak-2 ah-1z böyle düşünün ve bana göre Atak-2 çıktıktan sonra daha fazla atak-1 ne üretilecek nede pazarlanacak. Belki eldeki atak-1'ler fakir ülkelere satılabilir.

Bu yeni açıklanan Ağır saldırı helikopteri ise Apache gibi düşünün ataktan farklı bir helikopter. Zaten ilk çıkan atak-2 tasarımında bir yenilik vardı millileştirmede vardı ama ağır taruz helikopterliği namına daha yüksek silah kapasitesi namına bir yazı dışında hiçbir şey yoktu. Oda büyük ihtimal arttırılmış makinalı top mühimmatıydı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 22 Şubat 2019, 23:23:44 »
Birde silahlar ve mildar konusunda bir çift laf etmek istiyorum.

Açıkcası 30 mm varken ben cirit taşınmasını mantıklı görmüyorum. Bu helikopter belli ki 16x umtas için yapılmış . Bu ciddi ve büyük bir güç çarpanı. Bunu tavan noktasına çıkaracak olansa broşürlerinde 12 km kara ve 8 km hava tespit menzili veren (ki asıl menzili 16+ km olduğu söyleniyor Longbow'un ki 8 km bu arada ) mildar radarı. Bunun iki güzel yönü var. Eğer ki helikopter çıkana kadar roketsan 12 km menzilli nlos bir umtas yaparsa ki ben bunun zor olmadığını düşünüyorum.(Roketsan gezisinde mühendis umtas'ın belirli irtifalardan 8 km'yi aşabildiğini söyledi ancak bunun etkinliği tartışılabilir ama geliştirilmiş bir füze çıkacaktır. ) İşte bu olursa atak 12 km'den tor ve eşdeğeri füzelerin menziline girmeden bir sürü tank vuracak ve 8 km menzili hava tespiti sayesinde helikopterleri tespit edip 4 stinger'ı ve 30 mm ile  ile flir sayesinde ciddi bir hava-hava kabiliyeti de olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Bir lafz'da Temel Kotil hakkında edeliim ;

Kendisini ayrıntılı tanımadığım için kendisini tübitak'ın başına getirilen vasıfsız insanlar misali bir atama olduğunu düşünmüştüm.Ancak kendisi geldiğinden beri tai devlet ihaleleriyle proje yapan bir şirketten atak 2, anka 2 , t-625, 12 tonluk gmh, hürjet, tfx, ağır taarruz helikopteri gibi özgün ve cidden iddialı projelerle çıkmış ve bunları yapma yolunda doğru işbirliği ve proje konfigürasyon seçimleriyle doğru bir yola girmiştir. Sivil yolcu uçağı üretimi konusunda eksikleri olduğunu düşünsemde tai şu an bir sürü askeri projesi olan bir şirket yoksa temel reis'in thy tecrübesiyle bu alanda da bir sürü proje sunacağından eminim.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #83 : 23 Şubat 2019, 05:21:23 »
Silinebilir.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2019, 05:45:06 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 23 Şubat 2019, 10:22:51 »
Posterler de bir şey dikkatimi çekti Hava Hava lançerleri Merkeze göre simetrik yerleştirilmemiş, cepheden bakdığımızda sağdakini alıp Photoshopta sola yapıştırmışlar gibime geldi... belkide öyle de takarsın istersen böylede takarsın demişte olabilirler... Ama aslına bakarsanız cepheden baktığımızda soldaki kanat uclarındaki sensörleri aşağıya doğru açılı bakan sensör varsa ki olmalı bence önünü kapatmıyor sağdaki ise sensörün bakısını kapatıyor gibi...
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2019, 10:26:01 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 23 Şubat 2019, 10:30:42 »
Bu resimler photoshop ile yapılmıyor. Bildiğin teknik resim çizimlerinden üretilmiş render denilen işlemde görselleştirilmiş üç boyutlu hale getirilmiş çizimler bunlar.
Mühendislerin çizim programlarından çıkan çizimler bunlar aslı. Photoshop da devreye giriyordur elbette tahminen
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2019, 10:33:26 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 23 Şubat 2019, 10:44:02 »
Vurguyu yaptığın yer, doğru değil ben photoshop'tan bahsetmiyorum! simetrik olmaması dikkatinizi çektimi, bi bildiğiniz varmı diyorum!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 23 Şubat 2019, 10:55:14 »
Alp haklı ama bence bir yanlıştan çok lançer opsiyonlarını göstermek amaçlı yapılmış. Keza görselde bu helikopter genelde 16x umtas 4x stinger ve 30 mm taşıyacakken (Keza 30 mm varken cirit anlamsız) ama o görselde bütün opsiyonlar gösterilmiş.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #88 : 23 Şubat 2019, 10:58:16 »
Ben muhendis degilim ama daha kac falso saydim ben. Bu sadece bir bilgisayar cizimi.
İnsanin daha neler diyesi geliyor da... Neyse. "Hayirli olsun" diyelim biz yine de!

Proje acil değil. Tasarımda düzeltme ve değişiklik olacaktır. 30mm top, Hedef tespit radarı ve deniz versiyonu rolü yeni kabiliyetleri olacak.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 23 Şubat 2019, 11:04:10 »
O nedenle dedim ya! İstersen Lançeri öylede takarsın böylede takarsın demiş olabilirler diye... Hatta belki ara bağlantı aparatıyla yatay bile oluyordur...