Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 109232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #20 : 23 Temmuz 2018, 15:15:01 »
Ben AVATAR'daki helikopterlerden istiyorum, bu demode!

Baksana avatar helikopterini CIRIT fuzesi bile takmislar  ;D
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2018, 15:20:33 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #21 : 23 Temmuz 2018, 15:56:52 »
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)

Bence epey zaman yok! Lider olmak için beklemeye zaman yok!
Sana şunu diyeyim, birileri şu an buna benzer farklı tasarımlar üzerinde çalışıyorlardır. Sen daha zamanı var dediğin zaman geldiğinde ortaya çıkaracaklardır. O zamana kadar üzerinde çalışacaklardır. O zaman da pek uzak değil bence!

Bizim gibi başkaları bir ortaya çıkarsın da biz de ona göre yaparız demiyorlar. Bak İngilizler nasıl tempesti ortaya çıkardılar. Üzerinde epey zaman emek harcandığı belli! Hangimizin haberi vardı?

Yeni nesil bir saldırı helikopterinde bence farklı özellikler olmalı. İnsansız olabilir mesela! Helikopterin dahili yakıt tankı olmamalı. Daha doğrusu dahili olanlar da harici olanlar gibi sökülüp takılabilmeli. Helikopter uçuşa hazırlık oranını yüksek tutmak savaş sırasında çok önemli. Aşağıdaki videoya benzer, helikopter çatışmadan döndüğünde, hızlı bir şekilde cephanesi, yakıt tankları, yanıltıcıları vs değiştirilmeli! Bunu da insanlar değil, robotlar yapmalı!

! No longer available

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Gelecek daha da hızlı geçecek!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #22 : 23 Temmuz 2018, 16:04:42 »

Ben objektif bir insanım. 30 mm'nin kötü yanları var mı ?  Var. Nedir 20 mm ye göre saçılımı fazladır. Hava hava kullanımında 20 mm daha hızlıdır.  Ancak saçılım konusunda zaten etki alanı çok geniş bir mühimmat 30 mm saçılımı sıkıntı değil. Hava hava içinde burun topu kanat altında stinger varsa bence fazla fantezi.

Ha faydaları nedir ?

- Patlama alanı daha fazla ve etkili bir mühimmat.

- Cirite göre daha hesaplı olabilir.

- En önemlisi kanat istasyonlarını ciritle işgal etmeye gerek yok. Bunlar tank avcısı Ağır Taarruz helikopterleri fazla fazla anti tank taşıması bekleniyor.

Ayrıca bu konuda endişelenmene gerek yok üstad. Keza Atak-2 muhtemelen bizde Atak-1 lerle kol halinde omuz omuza görev yapacak. Yani ciritli ve 20 mm li bir Atak-1 Atak-2 tanklarla ilgilenirken hafif hedefler ve piyade ile ilgilenebilir.

Envanterdeki tek saldırı helikopteri olacak olsa 20 mm tercih sebebi olabilirdi.

Saygılar....

Verdigin cevap icin tesekurler.

Soyle bir alt alta yazalim

20mm M197 faydalari eksileri
- agirligi 60kg
- gattling oldugundan 1500 RPM
- effective range: 2000m
- dispersion daha az
- vibrasyon daha az
- Gattling oldugundan nesnenin donmesi gerekiyor bu da 1-2 saniyelik ates etmede gecikme olusturuyor

M230 (Apache'deki 30mm)
- agirligi 55kg
- effective range 1500m
- Rate of fire 625 RPM
- daha fazla titresim (vibrasyon)
- gecikmesiz direkt atis
- 30mm cekirdegin agirligi hafif zirhlilara karsi daha etkili

Simdi tartisilir hangisi iyi oldugu, sonucta her ikisi de iyi ama kullanim alanina gore bir secim yapmakta yarar var,
ABD 30mm silahi daha cok hafif zirhlilara kullanma istegi oldugundan uygun gormustur.

Keza bizim helikopterler daha cok yerdeki PKK unsurlarina karsi kullaniyor ve 20mm daha bir avantajli oluyor. CIRIT fuzesinin varligi ve zirhli araclara karsi kullanimi bence daha mantikli

Neyse tercih meselesi elbette, havacilarimiz hangisini uygun goruyorsa ATAK-2'ye takilmali

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #23 : 23 Temmuz 2018, 16:50:10 »
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)

Yeni nesil bir saldırı helikopterinde bence farklı özellikler olmalı. İnsansız olabilir mesela! Helikopterin dahili yakıt tankı olmamalı. Daha doğrusu dahili olanlar da harici olanlar gibi sökülüp takılabilmeli. Helikopter uçuşa hazırlık oranını yüksek tutmak savaş sırasında çok önemli. Aşağıdaki videoya benzer, helikopter çatışmadan döndüğünde, hızlı bir şekilde cephanesi, yakıt tankları, yanıltıcıları vs değiştirilmeli! Bunu da insanlar değil, robotlar yapmalı!

! No longer available

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Gelecek daha da hızlı geçecek!

Tamam abi,sen ne dersen o.
Şaka bir yana son paragraftaki yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.İlave olarak sürü ihalar gibi yapay zeka ile birlikte görev yapabilme kabiliyeti ve lazer vs yeni teknoloji silahlarla çok daha etkili olacaklardır.Ama hala epey zaman var.Böyle derken çalışmayalım bekleyelim demek istemedim,lakin onca projenin üstüne para ayırıp arge yapabilmek çok zor görünüyor.En azından o kadar ileri teknoloji olan versiyonlar için.Bak ATAK üzerinden neredeyse yepyeni bir modele gidiyoruz,yani adım adım olacak bunlar hep.

Saygılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #24 : 23 Temmuz 2018, 17:50:58 »
Tabi ki adım adım olacak. Ama artık işler eskisi gibi işlemiyor. Artık tasarım yapmak eskisi kadar külfetli ve zor değil! Çizimler kağıt kalemle yapılmıyor. Tüm analizleri gerçekleştirmek için farklı prototipler yapmaya da gerek yok. Bu tarz çalışmalara tasarım ortamında şimdiden başlamak gerek. Şimdiden tasarıma başlamalıyız. Gelecekteki olası koşulları da düşünerek kriterleri belirlemeli, bu kriterlere göre modellemeleri, malzeme seçimlerini yapmalı, bilgisayar ortamında modelleri denemeliyiz. Bunun maliyeti artık fazla değil! Biz bütün bu hazırlıkları yaparken ATAK-2 zaten üretime girmiş olacaktır.  Ancak o üretime girdiğinde rakipler daha gelişmiş ürünlerini piyasaya süreceklerdir. Çünkü teknolojik olarak bizden daha ilerideler ve burada bahsettiğim mantıkla çalışıyorlar. Bizlerin de o noktadan sonra üçüncü olan, yani yeni nesil olan saldırı helikopterimizi kullanıcıların gözleri önüne sermeliyiz. O aşamada helikopterin herhangi uçan bir modeli olmasına gerek yok. Ancak kısa sürede üretime hazır bir tasarım ile ses getirebiliriz. Son iletimde örneğini verdiğim TEMPEST gibi. Henüz ortada uçak yok ama tasarım ortamında hazır gibi. Bizim Hürjet gibi bir sabit modeli var o kadar. Ama ses getirdi. Dikkatleri üzerine çekti. Şu an uçak üretime geçse, ciddi müşterilerin talip olacağına eminim.

Rakiplerimizi yakalamak ve önlerine geçmek için her zaman bir kaç adım öncesini düşünmemiz gerekiyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 23 Temmuz 2018, 20:37:06 »
Dünyadaki tasarım-moda kavramı hep farklı yerlerden ilham alma , esinlenme , ufak ufak çalmalar üzerine kuruludur. ATAK2nin tasarım ilhamı , adında ATAK geçiyor diye T129 ATAKtan olacaksa tasarım konusunda beceriksiz oldugumuz kanıtlanmış olur. Hayır mevcut helilerden örnek apachi'den yada farklı bir platformdan esinlenilir birazda özgün kavramlar geliştirilir ise o zaman derimki biz helikopter tasarımı yapmayı öğrenmişiz.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #26 : 23 Temmuz 2018, 21:37:23 »
20 ile 30 mm arasındaki temel fark kullanmak istediğiniz hedef konusu. Apache'nin birinci hedefi tank katili olmak ve doğal olarak Tank ve ZMA'lara kolay panetre edecek 30mm top vaktinde seçilmiş. Bizim hedefimiz ise ağırlıklı olarak terör hedeflerine karşı kullanmak ve 20mm bu konuda çok işimize yarıyor.

Çoğu zaman Atak helikopterlerinin sadece top atışı ile PKK'lıları avladığını görüyoruz. Etkisi ortada.

30mm için Türkiye'nin en temel iki eksisi:
* MKEK'nin 30mm mühimmat üretmiyor olması!
* MKEK'nin 30mm top üretmiyor olması!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 23 Temmuz 2018, 21:53:08 »
20 ile 30 mm arasındaki temel fark kullanmak istediğiniz hedef konusu. Apache'nin birinci hedefi tank katili olmak ve doğal olarak Tank ve ZMA'lara kolay panetre edecek 30mm top vaktinde seçilmiş. Bizim hedefimiz ise ağırlıklı olarak terör hedeflerine karşı kullanmak ve 20mm bu konuda çok işimize yarıyor.

Çoğu zaman Atak helikopterlerinin sadece top atışı ile PKK'lıları avladığını görüyoruz. Etkisi ortada.

30mm için Türkiye'nin en temel iki eksisi:
* MKEK'nin 30mm mühimmat üretmiyor olması!
* MKEK'nin 30mm top üretmiyor olması!

Bence teröristlere sıkabilecek kadar atak-1'imiz olduğunu düşünüyorum. Yanı başımızda her an papaz olabileceğimiz Rusya gibi bir tank canavarı ve Yunan leopardlarını düşününce helede.

Birde sadece bizim içinde düşünmeyelim. Bu işin ihracatıda var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 23 Temmuz 2018, 22:27:12 »
Tümden gelim de bir fikir! Nasıl mı? Belli kıstaslar alınır. Örneğin tank avcısı olacak+100 iç piyasaya+250 dış piyasaya satış planlanır. Sonra günümüzden 20 yıl sonrasının projeksiyonu yapılır kimin neye ihtiyacı olacak söz gelimi Tayland; Taylandın isterleri nedir diye bakılır ve diğerleri! bu isterlerden 250 lik paketin ortak paydası yakalanır ve konsept ortaya çıkar muhtemel 20 yıl sonrasının  talebine göre üretim ;) Ve böylece 20 yılsonrasının piyasasının doğal rekabetcisi olursun...
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2018, 22:29:08 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #29 : 24 Temmuz 2018, 08:07:33 »
O kadar büyütmeye gerek yok. 20 mm ile ölen terörist 30 mm ile de fazlasıyla ölür!  ;D

Hatta fark yaratalım 35 mm olsun. ::) ;D