Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 109921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #160 : 21 Ocak 2020, 14:48:12 »
Alıntı
Türkiye’nin yeni taarruz helikopteri 2020’de havalanacak.

https://savunmasanayist.com/t629-taarruz-h

Umarım t629 un navalize olanını da yaparlar. TCG Anadolu da yerleşik olabilir Ah1W ve Seahawk dışında heli yok envanterde.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2020, 21:51:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 21 Ocak 2020, 20:26:48 »
ATAK-2 ile T629'un farkı ne?   Tıpkı Hisar-U ile Siper benzerliği gibi bu da bana dert olur şimdi.... :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 21 Ocak 2020, 20:45:10 »
ATAK-2 ile T629'un farkı ne?   Tıpkı Hisar-U ile Siper benzerliği gibi bu da bana dert olur şimdi.... :)

Ben sana çok kolayca anlatayım ;

Ah-1w Cobra = Atak T-129
Ah-1z King Cobra = Atak-2
Apache = T-629

Bu buna eşittir diye yazmadım. Geliştirme aşamaları ve sınıfsal düşün.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 21 Ocak 2020, 21:37:03 »
Bu ayrımı yaparken ATAK'da olmayıp ATAK 2 'de olacak ya da ATAK-2'de olmayıp T629 da olacak farklılıkları yazabilir misiniz ?

Sadece tonaj farkı veya motor gücü mü bu farklılıkları oluşturan etkenler?

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #164 : 21 Ocak 2020, 21:46:47 »
yani atak2'den önce T629 helikopteri mi yapılacak ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 21 Ocak 2020, 22:18:20 »
Bu ayrımı yaparken ATAK'da olmayıp ATAK 2 'de olacak ya da ATAK-2'de olmayıp T629 da olacak farklılıkları yazabilir misiniz ?

Sadece tonaj farkı veya motor gücü mü bu farklılıkları oluşturan etkenler?

Bu başlıkta daha önce açıklamıştım hocam şöyle ki ;

Şimdi gelelim Atak-2'mi Ağır saldırı helikopteri mi nedir ?

Verilere bakarsak kesin olmamakla birlikte bu proje atak-2'den farklı bir proje. Peki Tai 3 farklı saldırı helikopterimi üretecek. Hayır. Tabi bu bence. Bunun cevabı atak-2 ne olduğunda. Biliyorsunuz atak-1'i yaptığımızda ülkemizde ciddi ve acil bir saldırı helikopteri ihtiyacı vardı. Biz de ne yaptık hızlıca a-129'u aldık. Amerikan motoru yerli elektronik, optik sistemler ve silahlarımızı ekledik ve hızlıca ürettik. Ama ilerleyen süreçte kabiliyetimiz artınca ve ihracatı düşündükçe helikopterin bazı sorunlarını  ele aldık. Helikopterin iniş takımları , makineli topu ve motoru yerli değildi ve bunlar eğer kısıtlama yerse helikopteri etkilerdi.

En son ki tai gezisinde iniş takımlarının yerlileştirildiği bilgisini aldım. Makinalı top ve motor içinde proje var. Tabi buna ek helikopterin bazı sorunları var chaff,flare vb. e/o sistemlerinin atak-1'üstünde yamalı bohça gibi durması, flir'in top yüzünden ters asılamayışıada bazı görüş açısını ve stabil görüntüye etkisi vardı. Buna ek top'da titreşim sorunları yapıyordu. Düşük makinalı top mühimmat kapasitesi ve bunun şeritlerinin dışarda eğreti duruşu.

Kısaca tai ne yaptı hem atak gövdesini biraz daha değiştirerek bir tasarım yaptı ve böylece hem nerdeyse tüm sistemleri yerlileştirdi, hem eğreti duran kısımlarıda halletti ve ayrıca böylece italyaya ödenen bazı ücretlerden de kurtuldu. (Tabi varsa. Murad Bayar helikopterin hakları alındı demişti ama.) Yani atak-1 ah-1s cobra iken atak-2 ah-1z böyle düşünün ve bana göre Atak-2 çıktıktan sonra daha fazla atak-1 ne üretilecek nede pazarlanacak. Belki eldeki atak-1'ler fakir ülkelere satılabilir.

Bu yeni açıklanan Ağır saldırı helikopteri ise Apache gibi düşünün ataktan farklı bir helikopter. Zaten ilk çıkan atak-2 tasarımında bir yenilik vardı millileştirmede vardı ama ağır taruz helikopterliği namına daha yüksek silah kapasitesi namına bir yazı dışında hiçbir şey yoktu. Oda büyük ihtimal arttırılmış makinalı top mühimmatıydı.

T-629'da atak-2'den farklı ne olacak ? Hmm... Daha yüksek hız, irtifa; 30 mm top, daha yüksek mühimmat kapasitesi (8+ km menzilli atgm'leri taşıma imkanı mesela), +1 kanat ucu silah istasyonu belki daha kapasiteli bir mwr yine beklentim arasında aselsan cats'dan daha kabiliyetli bir flir belki ve tabi atak-2 ile gelecek entegre kanat ucu sensör tasarımı , dricm ve gömülü chaff, flare,lwr vb. alt sistemler. vs. vs.

yani atak2'den önce T629 helikopteri mi yapılacak ?

Atak-2'yi daha önce göreceğiz. T-629 daha sonra. Atak 2 T-625 Gökbey ile aynı altyapıyı kullacan T-629 9-10 tonluk gmh ile  aynı altyapıyı kullanacak.

Çevrimdışı P4RS

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 21 Ocak 2020, 22:26:14 »
T-625 SeaHawk/MH-60L DAP gibi silah istasyonlu olan heli olacak. AH-64 gibi değil.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 21 Ocak 2020, 23:58:00 »
T-625 SeaHawk/MH-60L DAP gibi silah istasyonlu olan heli olacak. AH-64 gibi değil.

Hayır. Yanılmışsınız . Ancak benimde göz ucuyla okumaktan dolayı atladığım ve yanlış aksettirdiğim bir yeri bana düzeltme şansı verdiniz teşekkürler.

Bu yazıya göre Atak 2'nin sınıf kodlandırması T-629 olmuş. Atak-2'nin tamamıyla T-625 ile aynı altyapıyı kullanacağını biliyorduk. Ayrıca T-6(Ton) 2(Motor) 5(Pal) olması sebebiyle böyle bir konumlandırmaya gidilmişti. Ancak ortada 9 palli bir helikopter olmadığından muhtemelen T-629'daki 9 T-129'un 9'u .

Zaten T-625 üzerinden geliştirilecek bir asw/asuw helikopterine farklı sınıflandırma kodu verilmek yerine T-625 Levend (Osmanlıda deniz eri) ASW Helikopteri gibi bir isimlendirmeye gider. Keza Anka'da da ,Hürkuş da da Anka-s , Anka-i Hürkuş-A, B ve S gibi sınıflandırmalara gitti. Diğer yandan 10 tonluk Ağır Taruz helikopteri ve 10 Tonluk Genel Maksat Helikopteri projeside aynen devam ediyor.

Tabi burada sınıfsal ayrımlarında yapılması şart. T-625'deki T Tai'nin T 'si envantere girdiğinde Uh, veya GMH belkide GH gibi bir kodlama alması lazım. Mesela amerikanlarda bu ayrılmıştır.

AH serisi = Attack Helicopter = Taaruz Helikopteri
UH serisi = Utility Helicopter = Genel Maksat Helikopteri
CH serisi = Cargo Helicopter = Kargo Helikopteri
OH serisi = Observation Helicopter = Keşif Helikopteri

gibi.

Tabi burada da

Çevrimdışı P4RS

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 22 Ocak 2020, 00:27:37 »
Benim bildiğim  T-625 üzerinden geliştirilen fazla değişiklik yapılmadan bu tip bir ürün ortaya çıkarmak bu yıl içinde çıkacaksa zaten yakın zamanda fotoları gelir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 22 Ocak 2020, 01:25:57 »
Benim bildiğim  T-625 üzerinden geliştirilen fazla değişiklik yapılmadan bu tip bir ürün ortaya çıkarmak bu yıl içinde çıkacaksa zaten yakın zamanda fotoları gelir.

Zaten böyle bir donanım helikoptere entegre edilebilir. Bu yeni bir helikopter olmaz. Bekleyip Göreceğiz.