Gönderen Konu: ASELSAN'dan sınıra 'mini zeplinli' koruma  (Okunma sayısı 4372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ASELSAN'dan sınıra 'mini zeplinli' koruma
« : 05 Haziran 2016, 22:48:06 »
TSK, hudut karakollarının  güvenliğini, ASELSAN'ın ürettiği "insansız balonlu gözetleme sistemi" ile  sağlamayı planlıyor. Milli imkanlarla geliştirilen sistem, küçük birlik ve  karakol gibi sabit tesislere yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı  sağlıyor. Balonla havadan gözetleme imkanı veren sistemle istihbarat, erken  uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sınır  güvenliğinin sağlanmasında "mini zeplin" de kullanmayı planlıyor. ASELSAN  tarafından geliştirilen insansız balonlu gözetleme sistemlerinin sınır ve  karakolların güvenliği için kullanılması hedefleniyor. Sistem, küçük birlik ve  karakol gibi sabit tesislere, yakın emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı  sağlıyor.

ASELSAN tarafından üretilen 16 metre uzunluğunda, bin metre irtifaya  çıkabilen insansız balonlu gözetleme sistemlerini test eden TSK, sistemi hudut  karakollarının güvenliğinin sağlanmasında da kullanacak. Milli imkanlarla  geliştirilen sistem, küçük birlik ve karakol gibi sabit tesislere, yakın  emniyetle gözetleme ve erken ikaz imkanı sağlıyor. Balonla havadan gözetleme  imkanı veren sistemle istihbarat, erken uyarı, sınır güvenliğinin sağlanması  planlanıyor

Su damlası ve küresel olarak adlandırılan iki farklı modele sahip  sistem, görüntüleri gerçek zamanlı iletebiliyor. Gece ve gündüz görüş  kameralarının da bulunduğu sistemle, bir bölge 360 derece açıyla  görüntülenebiliyor.

Yer destek teçhizatı ve demirleme istasyonundan gökyüzüne bırakılan  insansız balonlu gözetleme sistemi 1000 metre irtifaya ulaşabiliyor. Kaydettiği  görüntüleri anlık yer kontrol istasyonuna gönderen sistemin kontrolü yine buradan  sağlanıyor. Sert rüzgarlara karşı koyabilen sistem, hafif silah atışlarından da  etkilenmiyor.

Geliştirme çalışmaları devam eden sistemin su damlası ve küresel  olarak nitelendiren perdeli balonları bulunuyor.  Su damlası olarak adlandırılan  balonlar bin metre irtifaya çıkabiliyor. 16 metre uzunluğundaki balon 180  metreküp hacime sahip.  35 metreküp hacimli küresel balon ise 500 metre irtifaya  çıkıyor.

Su damlası modelinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından birlik  testleri yapılmaya başlandı. Geliştirme süreci devam eden sistemin özellikle  sınır bölgesinde toplam 400 saat görev yaptığı ve çalışmaların devam ettiği  belirtiliyor.

http://www.milliyet.com.tr/aselsan-dan-sinira-mini-zeplinli--gundem-2257326/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: ASELSAN'dan sınıra 'mini zeplinli' koruma
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2016, 00:50:59 »
Almaktan vazgeçip yapmaya karar vermek 4 yıl sürmüş herhalde!

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=375.msg41099#msg41099
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2019, 13:37:48 »
Alıntı
Karagöz Geniş Alan Gözetleme sistemi, Kasım ayında göreve başlayacak.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2019, 13:45:59 »
Şu kablolu dronlar bana daha mantıklı geliyor. Yerden elektriği verirsen neden bütün sene çalışmasın. Yerden kablo ile yolladığın elektrik drondaki pilide yedek güç kaynağı olarak şarj etse elektrik kesilincede yere iner güvenle. Uydu yapıyoruz ellemeden on yıl çalışıyor dronuda iyi yap neden havada asılı kalmasın. Bir motoru tutki bozuldu yine yere inmesi çok motorlu dronda sağlanır ama bu motorlarda bozulmaz yani benim server ım var 3 senedir fan motoru hiç durmadan dönüyor. Biraz garip geliyor insana ama iyi bir mühendislik ile bence havada yıllarca inmeden asılı kalan kablolu dron pekalada yapılabilir. Bir kaç üniversiteli kampüste bunu denesinler aylarca havada asılı kalma rekoru denesinler bana olmaz gibi görünmüyor makine sonuçta çalışırsa çalışır yani kırılmasın dökülmesin kopmasın neden çalışmayacakki. 8 motorlu olsun 6 tanesi ilede havada asılı kalabilsin bir motoru sıra ile lazım ise dinlendirirsin soğumasını sağlarsın mühendislik sonuçta bu sorun nerdeyse çözülür kolayca. Gerçi aklıma geldi değil bunla uğraşıyor çok kişi bende onlardan görüp öneriyorum bana mantıklı geliyor koca balondan daha pratik bence ve iyi çalışılır ise olur yani. Dronun tek derdi pil zaten onun yerine yerden kablo ile enerjisini alırsa başka ne derdi var havada çok stabil kalabilen bir araç ve parçalarıda çok güvenli uzun ömürlü basit motorlar elektronikler. Kartallardan  başka sorunu olmaz bence

Şurada yerli bir çalışma var mesela geçen onu görmüştüm bence güzel yani 
http://www.millisavunma.com/tepegoz-kablolu-cok-rotorlu-insansiz-hava-araci/

« Son Düzenleme: 21 Eylül 2019, 13:56:03 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2019, 14:16:33 »
Serkan o kadar önemli bir konuya değindin ki. Biz bu işi başarabilirsek terör filan kalmaz. En büyük sorunumuz sınır güvenliği yasa dışı sınırdan geçişler. Biz bunu Normal  IHA ile sınıra duvar örmek, mobil gözetleme araçları filan bir yere kadar çözdük ama bize sürekli havada kalabilen kesintizis gözetleme yapabilen IHA lazım. Kuzey ıraktaki hava üstlerimiz için çok önemli. Kritik bölgelerdeki karakollarımız için dahi çok önemli. Düşünelim karakolun üzerinde kesintisiz izleme yapabilen iha olduğunu daha terörist 10 km yaklaşamadan tespit edilebilir. Bence bizim bu alana çok ciddi yatırım yapmamız lazım. Bak çok güzel bir örnek güneş enerjisi ile çalışan IHA üretiyor adamlar. 1 yıl havada kalabilen IHA 'lar sürekli ve kesintisiz olarak sınır güvenliğini sağlayabiliriz. Senin önerdiğin kablolu iha, dron ile kritik bölgelerde ki karakolların güvenliğini kesintisiz sağlayabiliriz. Cidden bu teknoloji bize boyut atlatır.

https://www.google.com/amp/s/www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/isvicrede-gunes-enerjisiyle-calisan-insansiz-hava-araci-uretildi-392785.html/amp

https://www.csavunma.com/bae-sistemin-ihasi-bir-yil-boyunca-65-bin-fit-yukseklikte-ucacak/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 21 Eylül 2019, 17:34:42 »
Kablolu iha fazla yükseğe çıkamaz. Kablonun ağırlığını taşımak zorunda. Ama uzun süreli havada kalacak bir iha istiyorsanız, gözlem balonlarını önerebilirim. Kablo ile sadece üzerindeki sistemler için enerji iletilebilir. Daha uzun kablo taşıyabilir.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2019, 17:35:42 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com