Gönderen Konu: Hoveyzeh Seyir Füzesi  (Okunma sayısı 4837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Hoveyzeh Seyir Füzesi
« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2019, 01:43:27 »
İran ı niye yakıştıramıyorsunuz bir şeyler başarabileceğine. Bu kibir nedir geri zekalımı adamlar. Biz yapabiliyoruz onlar yapamıyormu geri zekalımı İran lı mühendisler. Doğuştan bir arızalarımı var İran lıların sorun ne. Devlet seferber olmuş Rusya Çin gibi gayet yeterli partnerleride var neleri eksik yapmak için. Sanayilerimi yok mesela. Öyle değil İran sanayi ülkesidir nerede ise bizim gibiler sanayi konusunda. Ambargo sorunları var yoksa uçar giderler bizim imkanlarımıza bugün İran sahip olsa petrolünde desteği ile uçar gider ihracatı 500 milyar dolara yol alır dünyaya tv beyaz eşya araba satarlar. Akademik yayınları en çok artan ülkelerden biri İran dır. İran lı oturup füze yada radar yada flir kart motor yapamazmı sanıyoruz gerçekten. İran lı yapay zekacıların matematikçilerin dünyada meşhur olduğunu biliyor musunuz mesela. Biz 70 lerde araba montajına başladığımızda onlarda başladı
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2019, 01:43:58 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2019, 08:21:42 »
İran ı niye yakıştıramıyorsunuz bir şeyler başarabileceğine. Bu kibir nedir geri zekalımı adamlar. Biz yapabiliyoruz onlar yapamıyormu geri zekalımı İran lı mühendisler. Doğuştan bir arızalarımı var İran lıların sorun ne. Devlet seferber olmuş Rusya Çin gibi gayet yeterli partnerleride var neleri eksik yapmak için. Sanayilerimi yok mesela. Öyle değil İran sanayi ülkesidir nerede ise bizim gibiler sanayi konusunda. Ambargo sorunları var yoksa uçar giderler bizim imkanlarımıza bugün İran sahip olsa petrolünde desteği ile uçar gider ihracatı 500 milyar dolara yol alır dünyaya tv beyaz eşya araba satarlar. Akademik yayınları en çok artan ülkelerden biri İran dır. İran lı oturup füze yada radar yada flir kart motor yapamazmı sanıyoruz gerçekten. İran lı yapay zekacıların matematikçilerin dünyada meşhur olduğunu biliyor musunuz mesela. Biz 70 lerde araba montajına başladığımızda onlarda başladı

Adın çıkacağına canın çıksın derler ya...

Aşağıdaki nedenden dolayı İran'ın bu şekilde belirttiği yeniliklere inanmak güç oluyor...

Alıntı
Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ülkelerin birinde vaktiyle küçük bir köyün koyunlarını giden küçük bir çobanı varmış. Bu küçük çoban her gün koyunlarını bir dağın eteğine götürür orada otlatırmış.

Günlerden bir gün, koyunlarını otlatırken çobanın canı sıkılmış. Ne yapsam da eğlensem? diye düşünmüş. Aklına bir fikir gelmiş. Yerinden fırlamış köye doğru koşmaya başlamış. Köye varınca:

İmdat! İmdat! İmdat! Yardım edin! Kurtlar koyunlarımıza saldırıyorlar diye bağırmış. Köylüler ellerine kazma küreklerle koyunların yanına doğru koşmuşlar. Koyunların yanına varınca, kurtları aramaya başlamışlar. Bir yandan da çobana soruyorlarmış:

– Hani nerede kurtlar?

Çoban kahkahayla gülmeye başlamış.

– Yalnız başıma burada çok sıkıldım. Bu olayı biraz eğlenmek için uydurdum demiş.

Köylüler hem şaşırmış hem de öfkelenmişler. Söylene söylene köye dönmüşler.

Birkaç gün sonra çoban yine koşarak köye gelmiş. Köylülerden yine yardım istemiş. Köylüler yine ona inanmışlar.
Çoban:

– Gerçekten kurtlar geldi. İnanın diye bağırmış. Köylüler yine yardıma koşmuşlar. Meğer çoban yine oyun yapıyormuş. Kurt falan yokmuş.

Ertesi gün çobanın sürüsüne gerçekten kurtlar saldırmış. Bunun üzerine küçük çoban var gücüyle köye koşmuş. Olanları anlatıp yardım istemiş. Fakat köylüler bu kez anlatıklarına inanmamışlar. Çoban gözyaşı dökmüş, yalvarmış yine de köylüler oralı olmamışlar. Kurtlar da çobanın bir kaç kuzusunu kapıp götürmüşler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 04 Şubat 2019, 14:28:19 »
Bunlarda tam gerçek değil. Törenlerde maketler yürütmüşler filan. Tama olabilir Azerbaycan ın törendeki SOM füzesi gerçekmi oda fuardaki tahta maketlerden. Rusya da törenlerde nükleer kıtalar arası füzelermi geçiriyor onlarda maket bir çoğu. Bazı projelerde var gibidir ama yoktur ama sen o sıralar var gibi görürsün kendini sergilersin propoganda var ise. Türkiye biraz daha militaris olsa şimdi hisar füzelerini sergiler mesela törenlerde olabilir bu uğraşıyorsun ilk denemeler olmuş var gibi gelebilir o aşamada onlar sana. Hürjet i biz var gibi sergilemiyormuyuz. Bu var olduğunu göstermez ama çokta anlaşılmaz değil sonuçta bir yalan kandırmaca yok propoganda var sadece. İran ın Irak ile ikinci dünya savaşından daha uzun süren travmatik bir savaş yaşadığını unutmayalım. Biz kesin üstünlükle çıktığımız kıbrıs savaşından sonra dersimizi alıp savunma sanayi kurmaya başladık. İran ın motive olmaması mümkünmü herşey yalan dememek gerek gayet motiveler kararlılar ve gerçeklerde ortada uzaya uydu göndermenin sahtesi nasıl olur. İran ı methedecek sebebim yok sevmem ben İran ı bence gayet düşman ülkedir asla aramız güven verici olamaz ama İran ı tanıyorum bu palavradır sözlerine ben en başından beri hep buradaki gibi muhalifim. İran a gidip gelen arkadaşlarım vardı otomobil yedek parçası satardık kendi ürettiğimiz. Yeni model araba yapmışlar yeni modern fren kullanmak istiyorlar bizden aldılar iki sene mesela ama sonra kendileri yaptı frenide. Çünkü adamlar kendi otomobil markaları var ona fren arıyorlar kendi ürünlerini eski model diye kullanmayıp bizim yani Fransızın daha doğrusu frenini kullanmak için bizden aldılar çok geçmedende benzerini kendi fren fabrikalarında yaptılar kullandılar. Kendi arabasına kendi motorunu kendi frenini kullanıyorlar bizim her şeyimiz ise lisanslı araba sanayinde. İran da TV fabrikası var beyaz eşya fabrikaları var CNC fabrikası var

İranda motor üretimi
https://www.youtube.com/watch?v=Fj__Jl_fJHM

https://www.youtube.com/watch?v=Q_Lp3o_muKw

İran araba endüstrisi
https://www.youtube.com/watch?v=HXYF4HUjOf0

İran da tünel makinesi üretimi
https://www.youtube.com/watch?v=q3BYtUHY5Ys

İran da kobi ler mobiler küçük ufak tefek firmalar
https://www.youtube.com/watch?v=KWR4zAZ7rKg

Elektrik motoru fabrikası
https://www.youtube.com/watch?v=h2454JakMyE

Metal konsriksiyon imalatı yapan küçük işletme
https://www.youtube.com/watch?v=jRu-YIBqJeA

Tarım makinesi yapan kobi
https://www.youtube.com/watch?v=LOh-fhuSmIo

Dandik bir TV fabrikası ama var yani kutu kutu almamışlar biri bu işten para kazanma derdinde
https://www.youtube.com/watch?v=95oxTOqqGzA

Elektronik sivil üretim yapan bir fabrika
https://www.youtube.com/watch?v=KgRgmecn2pc

Bunları yüceltmek için koymuyorum çoğu sıradan işler dip düşürecek şeyler değil ama yani adamlar petrol satalım parası ile yan gelip yatalım diyen bir ülke değil kendileri üreterak yaşamak zorundalar 80 milyon insanı petrol ile karnını doyuramazsın üretmek zorundasın. Muhteşem değiller ama var yani ambargo olmasa dahada çağın imkanları ile büyürler süregelen bir endüstri geçmişi var bize bu anlamda çok benziyorlar. Sen bu ülkede makine elektronik mühendisi yok zannedersen kendine zarar verirsin yanlış bilgi iyi değildir. İran gazeteye ilan verip füze yapmak için mühendis radar yapamak için mühendis bulabileceğin bir ülke ve akademik destek gerekir ise bir sürü üniversitesinde profları doçentleri bu işe yönlendirebilecek bir ülke. Bildiğin orta karar bir endüstri ülkesi yoksa nijeryada ürdün de katar da devlet seferber olmuş izole hijyen bir tekno kenti kurmuş orda üretiyorlar gibi bir ülke değil. İran da bir şey üreteceksen gazeteye ilan verip adamı işe alırsın bir çok şeyi 30 yıldır o konuda çalışan adama firmaya verirsin böyle bir ülke iran.

İran da mesela atıyorum bilgim yok ama ben eminim kapı menteşesi yada çekmece rayı yapan firma var % 100 var bu ara bulursun. Yada ambalaj kutu kapağı üreten firma var teflon tava fabrikaları var yangın tüpü fabrikaları var ampul kağıt mendil fabrikası var klozet fayans fabrikaları var çanak anten üreten bir yerde var mesela ayakkabı için bally yapıştırıcı üreten bir fabrika vardır kesinlikle. Ülkeyi anlıyormusunuz bizim gibiler. Ayakkabı boyası mesela kendi üretiyordur adım gibi eminim. Pimapen fabrikası var küvet fabrikası var lavabo açıcı granür üreten fabrika var traş köpüğü üreten firma var

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2019, 14:55:50 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 04 Şubat 2019, 14:58:46 »
Şunuda deyim İran a yemiyor içmiyor tüm kaynaklarını militarist işlere kanalize ediyor gibide görmeyin. Onlarında SAGE si var ordu donatım fabrikası var Aselsan ı Roketsan ı var savunma sanayi arge enstütüsü var biraz onlara bütçe yaratmışlar gazeteye ilan veriyorlar adam işe alıyorlar böyle çalışıyor onlarda. Yemiyo içmiyor bütün kabiliyetlerini bu işe zorlamış ülke değil tırnağının ucu ile yapıyor oda bizim gibi bu işleri
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 04 Şubat 2019, 15:15:54 »
Tamam da Serkan insan artık güvenemiyor işte. Acem palavralarına karnımız yeterince doyduğu için. İki de bir bir şeyler çıkarıyorlar. Yok dünyanın en iyi savaş uçağını yaptık (çift kuyruklu F-5, uçması imkansız olan maketler vs), Yok efendim en gelişmiş denizaltıyı yaptık (Ek kadar denizaltıdan bahsediyorlar. Yüzen boru deseler daha uygun olurdu!), En gelişmiş füzeler (Çoğu envanterdeki ABD yapımı füzelerden bahsediyorlar), En gelişmiş hava savunma sistemi (törenlerde gösterilen variller vs), bunlar gibi sayısız örnek...

Bunlar İran'ın iç siyaseti için çok önemli ve hatta etkili olsa bile, savunma forumlarında konudan biraz anlayanlar için maskaralık olarak kabul görüyor doğal olarak.

Peki gerçekten bir şey yapmıyorlar mıdır? Bu kadar yoğun baskıya rağmen ayakta durabilmeleri için elbette yapıyorlardır. Ancak daha önce kurtlar saldırdı diyen yalancı çoban gibi sayısız palavra salladıkları için, artık dünyanın en iyisini yaptık dediklerinde kimse umursamıyor. Hatta bütün bu maskaralıklara bir tarafıyla gülenler bile!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 04 Şubat 2019, 15:28:37 »
Palavra yok biz öyle dedik sonrada kendimiz inandırdık. Adamlar hep uğraşıyordu uğraştıkları şeyleri olduğu kadar sergilediler. Bugün bir çok şeyi bal gibi üretiyorlar bunlar gökten zembillemi indi o güldüğümüz şeylerdi artık olgunlaştılar çeşitlendiler kolaylaştılar karşımıza bildiğin ürün gibi çıkıyorlar. Bizde 2009 dan beri UMTAS IIR füze maketini gerçek zannediyoruz daha hala seri üretime geçemedi bu palavra demekmi değil tabiki. Yunanlı bizim Atmaca ya Som a kopya diyor tv de bu doğrumu yani değil. İran palavra filan atmadı ama ilk başlarda kör topaldı artık onlarıda aştılar tartışılmaz ürünlere dönüştü. İşin üzücü yanı İran hep bizden bir adım önde koşuyor bu alanların hepsinde. Biz Hürjet yapıcaz onlar F5 i uçurdular motorunu yaptık diyorlar muhtemelen oda palavra sürecinde yani uğraşıyorlar ama bitmedi ama bitecek illa bir gün bakacağız uçaklarında kendi motorları. Ama biz daha 1500 BG motorla uğraşıyoruz onlarınki 10 000 BG filan. Seyir füzelerinde yerli motorları var uzaya uydu atıyorlar sıvı yakıtlı kademeli füzeleri var hava savunma füzeleri operasyonel oldu filan. Uyduyu bile bizden önce yaptılar. Bir gün geçeceğiz sanıyoruz ama o gün geldiğinde onlar da yine önde olabilirler bir bakacağız İran malı aktif koruma sistemi tanklarına takılmış yada uzayı gören dev radar yapmışlar filan. İran ı geçemiyoruz hep aradaki mesafeyi koruyorlar hep bir tık ötemizdeler ve mesafeyi kapatamıyoruz
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 04 Şubat 2019, 15:41:15 »
Şunuda deyim İran a yemiyor içmiyor tüm kaynaklarını militarist işlere kanalize ediyor gibide görmeyin. Onlarında SAGE si var ordu donatım fabrikası var Aselsan ı Roketsan ı var savunma sanayi arge enstütüsü var biraz onlara bütçe yaratmışlar gazeteye ilan veriyorlar adam işe alıyorlar böyle çalışıyor onlarda. Yemiyo içmiyor bütün kabiliyetlerini bu işe zorlamış ülke değil tırnağının ucu ile yapıyor oda bizim gibi bu işleri

Serkan kardeşim. Yadsınamaz ki iran devlet kültürü ve birikimi ve kültürü olmayan ciddi bir devlet olmasın. Öyle veya böyle bir savunma sanayileride olabilir. Ama bu konuda İranın kelime anlamının direk karşılı ne yazık ki "Mantıksızlık". Tamam 2015'e kadar ciddi bir askeri ambargo oldu sana sende altyapın olmadığından maketlerle, boyalarla, cilalarla halkını kandırdın. Ona da kabul. Ama 2015 bu sınırlamanın konvansiyonel silahlar kısmı kalktı . Ve biz irandan hiçbir akıllıca hamle göremedik ne yazık ki.

Şimdi akıllıca hamle nedir ? Bakın iran'ın ciddi bir petrol geliri var. Her ne kadar abd engellemek istese de. Bunla bazı akıllı hamleleri finanse edebilir. Mesela ? Çin'in teknik desteğinde jf-17'nin konvansiyonel ve en önemlisi stealth bir versiyonu ki bunun üstünde pakistanlılar çalışıyor bu projeye üyelik kesinlikle mantıklıdır. Stealth bir uçakla bvr atabilmek iran'a büyük bir avantaj. Mesela çinin type-99a2 tankının bir versiyonunun lisans altı üretilmesi. İran için çok büyük bir avantaj olur o tank. Type 22 gibi bir hücumbot örneğin hele süpersonik anti gemi füzesiyle bunu lisans altı üretmek onlar için müthiş bir imkan basra körfezinde. Veya kara konuşlu balistik ve anti gemi süpersonik/subsonic cruise füzeleri veya lisans altı antey-2500, s-300vm üretimleri bunlar hep mantıklı yollar. İran gerçekten rusya kadar olmasa da  ciddi anlamda bir coğrafi derinliğe sahip. Bunu akıllıca savunursa o coğrafyaya azı dişi gibi tutunabilir.

Ama neredee adamlar hala teksasdaki çiftcileri vurabilecek mega silahlarını halka sunmakla meşgul...
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 04 Şubat 2019, 15:57:46 »
Tutarsızlık bizim buraların zaten ata sporu. İran tabiki en önde gideni ahmaklıkta oda bir gerçek. Kendi sosyolojisinin demografisinin dindi meshepti misyondu esiri olmuş gidiyor. İran öylede biz farklımıyız bizimde kendi içimizde mevzularımız var ve bu mevzular yüzünden neleri kaybediyoruz bir sihirli küre olsa gösterse kafamızı taşlara vururuz iran dan hiç farkımız yok kaybettiğimiz şeyler konusunda. Bugün Türkiye de İranda birer Fransa olabilirdi refah ekonomi teknoloji bilim eğitim konularında. Ama kendi içimizde çok fuzuli şeylerle oyalanıyoruz. Onlar şia ya sürüklenmiş biz alevi Sünni kavgasına düşmüşüz kendi içimizde.
İran da Türkiye de aslında potansiyeli anormal baskılanmış birer ülkedir. Bu baskılama yüzünden azıcık iki gün işler yolunda gitse bir on yıllık ferahlama sakinleşme akıllıca idare görse bütün o barajın deliklerinden fışkırıyor iki ülkede. Bunun sebebi koskoca bir barajla potansiyelinin dizginlenmesi. Efendim som yapmışız yada iran benzerini yapmış diye seviniyoruz. Yaparız tabi çünkü bizdeki baskılanan potansiyel yolcu uçakları jet uçakları uzaya insan yollayan ülke potansiyelidir aslında. Deliklerimizden fışkırıyoruz onu fışkırığı başarı görüyoruz oysa arkada kocaman bir atatürk barajı kadar tazyik zaptedilmiş bekliyor. Şu güzel ülkede Fransa olmamak için ne eksik. İklim nüfus yüz ölçümü güneş deniz lokasyon hinterlant demografik renklilik gece gündüz dengesi mevsim dengesi tarım tarihi miras ne imparatorluk geçmişleri her şey var ne eksik mazeretin ne hiç yok. Kendi içimizde İran gibi mevzular yaratıyoruz tek sebep bu. Kemalist gelmiş nefes alamamış dincisi gelmiş oda bir çeşit kimseye huzur yok bu ülkede dikkatini basit çağdaşlıklara yönlendirsin hep hayatta kalma ideolojini dayatma mevzusu olmuş.
Çağdaşlaşmak gelişmek bizim gibi ülke için tırnağının ucu ile bile başarılabilecek bir hedef hiç zor değil ama biz bir türlü kafayı arkaya çevirememişizki eşek aslan fıkrasındaki gibi gününü gösterelim eşeğe
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2019, 16:01:39 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 04 Şubat 2019, 18:10:00 »
İranla, Türkiye aralarındaki ilişki bakımından orta ve yeniçağın İngiltere ve Fransası gibi. İkiside birbirinin doğal yayılım alanı. Güney Azerbaycan Türkiye ve Orta asya arasındaki özgürleştirilmesi gereken önemli bir bölge. Keza iran'da güçlense Türkiye hem şii-alevi bölgeler hemde anadolu eski ahameniş mirasından dolayı yayılmak isteyecekleri bölgeler.

Açıkcası Müslümanlığın geleceği açısından iranın Kuzeyinin güney azerbaycan olarak bağımsızlaşması ve direk azerbaycana bağlanması İranın daha ufak ve sınırlı ama daha farsi olarak kalması bizim açımızdan daha iyi olur.  Türk Keneşi ve Takm'ın önemini arttırabiliriz. Keza İslam birliğinde şu anlık biraz kavgalıyız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #19 : 06 Şubat 2019, 00:45:02 »