Gönderen Konu: Trident II (D5) Denizaltıdan Atılan Balistik Füze  (Okunma sayısı 671 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2604
 • 144
 • DefenceTurk.com
ABD nükleer başlık üretmeye başladı: Trident füzelerinde kullanılacak

ABD Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA), ülkenin Trident füzeleri için düşük güçlü nükleer başlık üretmeye başladığını duyurdu. Başlıkların Hiroşima'ya atılan atom bombasının üçte birine denk geldiği belirtildi. ABD Başkanı Trump'ın, nükleer silahların modernizasyonu için yeni program başlattığı belirtiliyor.E-posta yoluyla yaptığı açıklamada NNSA, yeni tip nükleer başlıkların Teksas Eyaleti'nde bulunan Pantex Nükleer Silah Fabrikası'nda imal edildiğini bildirdi. NNSA, üretimin Başkan Trump tarafından geçen yıl yayınlanan nükleer durumda gözden geçirme emrine dayandığını belirtti.
Guardian gazetesinin haberine göre, 'Endişeli Biliminsanları Birliği'nden uzman Stephen Young, W76-2 İsimli yeni nükleer başlığın büyük ihtimalle iki aşamalı olan normal başlığın tek aşamasının kaldırılmasıyla, üretildiğini söyledi.

Young, "Böylece yeni Nükleer başlığın patlama kapasitesi 100 kilotona denk TNT'den sadece 5'e düşürülür. Bir başka değişle Hiroşima'ya atılan atom bombasının üçte birine" dedi.

'DAHA ESNEK BİR CAYDIRICILIK'

Trump yönetimi Mevcut nükleer silahların kullanılamayacak kadar büyük olduğunu; oysa düşük güçlü nükleer başlıklar sayesinde daha esnek bir caydırıcılık sağlanabileceğini iddia ediyor. Bu görüşe göre düşük güçlü başlıklar nükleer savaşı daha az olası hale getirecek, çünkü herhangi bir düşman ABD'ye karşı sınırlı bir nükleer saldırı olursa, Washington yönetiminin de elindeki düşük güçlü başlıklarla ciddi bir misilleme yapacağından endişe edecek.

Bazı uzmanlar ise bu görüşü paylaşmıyor. Tek Dünya Gelecek Vakfı'ndan Melissa Hanham, ABD bir Trident füzesi fırlattığında düşmanın bunun yüksek mi yoksa düşük başlık mı taşıdığını bilemeyeceğini belirtiyor. Trump yönetimi nükleer silahların modernizasyonu için yeni bir program başlatmış durumda. Fakat program başladıktan sonra kongrenin rakip demokrat partinin eline geçmesi bu alanda yapılacak harcamaların da sınırlı kalabilecegini gösteriyor.

Nükleer-silah
© AFP 2018 / WANG ZHA
Alman uzman: Nükleer saldırıdan korunmak için uzaya silah konuşlandırma fikri yalnızca bir yanılsama
Öte yandan Trump etrafına özellikle Reagan nükleer şahinlerini topluyor. John Bolton orta menzilli nükleer silahları sınırlandıran INF Anlaşmasının kaldırılmasını istiyor. Charles Kupperman ise 10 milyonların hayatına mal olsa da Nükleer bir savaşın kazanılabileceğini düşünüyor.

'SON DERECE ENDİŞE VERİCİ'

Eski Savunma bakanlarından William Perry ise geçen hafta gazetecilere yaptığı bir açıklamada, bir savaşın sınırlı taktik nükleer silahlar ile kazanılabileceği düşüncesinin çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Perry şöyle konuştu: "Amerika Birleşik Devletleri'nde veya Rusya'da uzun yıllardır açıkça tartışıldığını duymadığım nükleer silahların kullanılmasının taktiksel bir avantaj olabileceği inancı, bu ülkelerde şu anda konuşuluyor. Bu son derece endişe verici."

https://tr.sputniknews.com/abd/201901291037352179-abd-nukleer-baslik-uretmeye-basladi/
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 22:34:38 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2604
 • 144
 • DefenceTurk.com
Trident II SLBM için 300 milyon dolarlık sözleşme
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2019, 22:35:27 »
ABD merkezli General Dynamics Mission Systems firması, Trident II Denizaltıdan Ateşlenen Balistik Füze (SLBM) Sistemi ile ilgili olarak bir sözleşme kazandı.Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere Donanmalarına yönelik sözleşme; Balistik Füze Denizaltı Atış Kontrol Sistemi, Güdümlü Füze Denizaltıları Silah Kontrol Sistemi ve destek ekipmanlarını içeriyor. Toplam değeri 299.886.600 dolar olan anlaşma kapsamında çalışmaların, 30 Aralık 2024’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Trident II SLBM

Trident II (D5) Denizaltıdan Atılan Balistik Füze Sistemi (SLBM), OHIO (ABD) ve VANGUARD (İngiltere) sınıfı denizaltılar tarafından kullanılmaktadır. 1990 yılından itibaren kullanıma giren Trident II, 7000 km’den fazla menzile sahiptir.

https://www.savunmasanayist.com/trident-ii-slbm-icin-300-milyon-dolarlik-sozlesme/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2604
 • 144
 • DefenceTurk.com
Ynt: Trident II (D5) Denizaltıdan Atılan Balistik Füze
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2020, 23:06:58 »
ABD, nükleer başlık taşıyabilen Trident II balistik füzesini test etti

ABD Donanması, önceki gün Trident II (D5LE) tipi nükleer başlık taşıyabilen balistik füzeyi test etti.ABD Donanması, yaptığı açıklamada önceki gün Kaliforniya eyaletindeki San Diego kıyılarında nükleer başlık taşıyabilen Trident II (D5LE) tipi balistik füzeyi başarıyla test ettiğini bildirdi.

Füzenin Ohio sınıfı balistik füze denizaltısı USS Maine'den (SSBN-741) fırlatıldığı bilgisi verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bugünün planlanmış testi, ömrü uzatılmış Trident II (D5LE) Stratejik Silah Sistemi'nin (SWS) performans beklentilerini doğruladı ve sistemin güvenilirliği, tamlığı ve performans faktörleri hakkında ek veriler toplandı. Bu deneme, Trident II (D5 ve D5LE) stratejik silah sisteminin 178 başarılı denemelerine işaret ediyor."
ABD Donanması'na göre, başlangıçta ömrü 2024'te tükenecek şekilde tasarlanan Trident II stratejik silah sisteminin ömrü, son zamanlarda 2040'ların sonlarına kadar çalışacak şekilde uzaltıldı.

Trident II füzeleri, ABD Hava Kuvvetleri'nin kıtalararası balistik füzeleri ve nükleer bombardıman uçaklarıyla birlikte ABD'nin nükleer caydırıcılığının yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202002181041425626-abd-nukleer-baslikli-trident-ii-balistik-fuzesini-test-etti/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2604
 • 144
 • DefenceTurk.com
Ynt: Trident II (D5) Denizaltıdan Atılan Balistik Füze
« Yanıtla #3 : 29 Şubat 2020, 12:52:50 »
Birleşik Krallık'tan Yeni Harp Başlığı

Birleşik Krallık hükümeti denizaltından ateşlenen füzeleri için yeni bir nükleer harp başlığı geliştirdiğini doğruladı.Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace 25 Şubat'ta Parlamento'ya yaptığı yazılı açıklamada,  denizaltı filosunu donatmak için yeni bir Trident nükleer füzesinin harp başlığı üzerinde çalıştığını doğruladı.

Wallace, “Dreadnought sınıf balistik füze denizaltısının görevi boyunca etkili ve caydırıcı olmasını sağlamak için, gelecekteki tehditlere ve güvenlik ortamına yanıt vermek için mevcut nükleer harp başlığımızı değiştiriyoruz” dedi.

Trident Holbrook, 1990'ların ortalarında Vanguard sınıfı denizaltılarla birlikte hizmete girdi. Birleşik Krallık, 2030'ların başlarında denizaltıları dört adet yeni new Dreadnought sınıfı ile değiştirmeyi planlıyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-tan-yeni-harp-basligi/9411/1