Gönderen Konu: Milli Güç Grubu (UTKU) Projesi  (Okunma sayısı 20929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Güç Grubu (UTKU) Projesi
« Yanıtla #50 : 06 Mayıs 2021, 16:32:59 »
Sonunda bir meselede tamamen hemfikir olduk...

Batu motor Türk Malı... :D :D :D

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #51 : 06 Mayıs 2021, 18:17:36 »

İşimizi gördüğü, üretiminde ve kullanımında siyasi bir sınırlama olmadığı sürece G.Koreden destek alınmış, mozanbikten teknik destek alınmış farketmez...

Teknik destek ala ala eninde sonunda bizde işi öğreniriz..

Herhalde tank "madem motorum özgün tasarim ve yüzde yüz yerli değil  bende çalışmıyorum arkadaş " demeyecek..

Her öküzun altında buzağı aramayalim

+1

Ne yapalim? Sorgulama aliskanligimizin kurbaniyiz.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 06 Mayıs 2021, 21:18:27 »
Batu’nın çizimi ya da teknik verileri nereden alınmış olursa olsun, bu motor Türk malıdır. İstediğimiz zaman istediğimiz kadar üretip istediğimize satabiliyormuyuz? İstediğimiz şekilde üstünde değişiklik yapabiliyor muyuz? Evet!
O halde bu motor Türk Malı dır.
Bazılarımız verilen demeçlere inanıp bunu a’dan z’ye biz yaptık. Yerli malıdır der. Bazılarımız buna inanmaz görünen köye kılavuz gerekmez der ve bu motorun TOT ile kendi kaynaklarımızca üretildiğine inanır. Ama bu, motorun Türk Malı olduğu gerçeğini değiştirmez.
Bunu başaran ve Almanlar’a alın motorunuz başınızda paralansın diyen BMC mühendislerine ve SSB yönetimine tebrikler!

+1
üretilen kritik bir parçada şu olayı aşmamız lazım. teknik destek alınıp yapılsa halkımız bunu hemen montaj olarak algılıyor.kendi başarımız olarak görmüyor siyasi sebeplerden dolayı. karşı cenahda a'dan z'ye biz yaptık biz überiz süperiz diye karşı atağa geçiyor. Yaşar bey ve diğer arkadaşlar açıklamış ne güzel. bize herhangi bir kısıtlama getirmiyorsa işimizi görüyorsa bize level atlatıyorsa %100 bizimdir gerisi hikaye.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 06 Mayıs 2021, 23:12:29 »
Bu destek alınma mevzusuna neden bu kadar takıldı bazı üyeler anlamadım.

Bu motor bizim malımız olacak mı? Olacak. Kimseye sormadan üretip satabilecek miyiz? Evet. Eee? Daha ne isteniyor? Altay zaten başlı başına destek alınarak tasarlanmış bir tank. Motoruna destek aldık diye sorun mu oluyor?

Koreliler Honda ve Toyota üretip işi öğrendi ve KIA ve Hyundai'yi kurdu. Çinliler her şeyi batıdan öğrenip şimdi kendileri her şeyini üretmiyor mu? Biz emeklemezken depar atmamızı bekleyen var. Nihayetinde bu bir tecrübe olacak ve bundan sonra ülkenin motor sorunu falan kalmayacak.

Bunda bu kadar büyütülecek ya da burun kıvrılacak bir durum yok. Bazıları gereksiz yerlere takılıyor maalesef.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 07 Mayıs 2021, 00:14:10 »
Koreliler'in 3.ülkelere satışta pay almayacağından emin miyiz?
 İzin vermişlerdir bu motorun 3.ülkelere satışına ama motor başı mutlaka patent veya telif hakkı herneyse alırlar...Bu da normal

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 07 Mayıs 2021, 01:13:27 »
Herhangi bir teknik yardım alınmışsa, bence parası peşin ödenmiştir. Veya başka bir bilgi ile takas edilmiştir. Hep aynı hatayı biz bile yapmayız...
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 01:35:16 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 07 Mayıs 2021, 02:00:28 »
Herhangi bir teknik yardım alınmışsa, bence parası peşin ödenmiştir. Veya başka bir bilgi ile takas edilmiştir. Hep aynı hatayı biz bile yapmayız...
+1

Çevrimdışı cengiz3453

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 07 Mayıs 2021, 04:16:11 »
Kardeşim ayni şeyleri neden tekrarlayıp duruyorsun ? bu motor Türkiyeye ait ha zoruna gidiyorsa o başka

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 07 Mayıs 2021, 07:10:47 »
Kardeşim ayni şeyleri neden tekrarlayıp duruyorsun ? bu motor Türkiyeye ait ha zoruna gidiyorsa o başka

Pardon, neyi tekrarlıyorum?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 07 Mayıs 2021, 08:46:14 »

Pardon, neyi tekrarlıyorum?

Boşver hocam ...