Gönderen Konu: Milli Güç Grubu (UTKU) Projesi  (Okunma sayısı 21034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Güç Grubu (UTKU) Projesi
« Yanıtla #20 : 30 Nisan 2021, 00:32:33 »
Alıntı
Dr. Osman Dur @osman_dur
Türkiye’nin yerli milli askeri ve sivil dizel motorlarda tasarımdan üretime hiç bir sorunu kalmamıştır.380 600 1000 1500 BG motorlar ve 1000 BG transmisyonun ilk ateşlemesi yapılarak test aşamasına geçildi,1500 BG transmisyonun ise tasarımı donduruldu ve üretimi devam etmektedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 30 Nisan 2021, 05:51:53 »
BMC Power eski Müdürü Dr.Osman DUR'un açıklaması:

https://twitter.com/osman_dur/status/1387875473238204424

a) Motorların tamamı yabancı ülkelerden teknik destek alınmadan tasarlanmış ve üretilmiştir.

b) 1000 HP motorun (UTKU) şanzımanı tasarlanırken, İngiliz David Brown Santasalo firmasından teknik destek alındı. dbsantasalo.com

c) 1500 HP motorun (BATU) şanzımanı, BMC Power mühendisleri tarafından herhangi bir yardım alınmadan tasarlanmıştır.

Bu açıklama doğruysa, bu işi biz eninde sonunda bitiririz. Gerekirse, o şanzımanın tüm dişlilerini tek kristalden dökeriz ama işi bitiririz!  8) Bu konudaki hırsımızı kimse yabana atmasın...
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2021, 05:56:41 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 30 Nisan 2021, 10:27:08 »
Geçen de sormuştum cevap gelmedi...Bu TRMOTOR'un başındaki , eski BMC genel müdürü de olan Osman DUR hoca , bu dediklerini yapabilecek kapasitede bir hoca mı?

"5-6  yıl içerisinde MMU için gerekli turbofan motoru rahatlıkla üreteceğiz " türünden kendinden çok emin açıklamaları var sürekli olarak...

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 30 Nisan 2021, 11:47:36 »
Geçen de sormuştum cevap gelmedi...Bu TRMOTOR'un başındaki , eski BMC genel müdürü de olan Osman DUR hoca , bu dediklerini yapabilecek kapasitede bir hoca mı?

"5-6  yıl içerisinde MMU için gerekli turbofan motoru rahatlıkla üreteceğiz " türünden kendinden çok emin açıklamaları var sürekli olarak...
Haklisin. Yani bir ürünü üretme konusunda Çin tüm dünyadan sıyrılmış açık ara lider iken Çin bile yapamıyor bu motoru. Motoru yapıyor çalıştırıyor ama.seri üretime girdiğinde aksaklıklar yaşıyor. MMU motoru en az MMU kadar zor y8ne MMU kadar zaman isteyen bir proje. Atmaca füzesinde kullanilacak motoru 8 yılda zor yaptık MMU motorunu nasıl 5 yılda yapıyoruz anlamıyorum.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2021, 11:49:38 Gönderen: Hornet »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 30 Nisan 2021, 12:56:31 »

Kendinden emin olan, bilim dünyasında çalışan uzman kişi, hesabını düzgün yapar ve 5yıl sonra ya da 6 yıl sonra şu tarihe kadar der. 5-6 yıl gibi afaki bir zaman vermez.
TEİ de neler dönüyor bilemiyoruz. Mahmut Akşit, bir ara uzun bir zaman vermişti(12 yada 14 yıl gibi) motoru yapabilmek için. Ama o zaman daha ts1400 ve tek parça kristal döküm vs yoktu. Şu anda konu üzerinde çalışıyor olabilirler de. Bize hiç bir zaman yapılıp ta başarısız olunan denemeler aktarılmaz. Ortaya başarılı bir deneme çıkarsa haberimiz olur.
Osman Dur, Batu’yu biz tek başımıza yaptık diyor. Kardeşim, tasarım ortada. Yazıldı çizildi. G Kore’den teknik yardım alındı diye. Motor zaten Doosan kopyası. Şanzımanını biz yaptık diyor. Utku’da İngilizlerden yardım aldık diyor. (Babası çocuğa bisiklete binmeyi küçük bisikletle öğretmiş. O da sonra büyük bisikleti kendi başına sürmüş).
Bu yerli ve milli sohbeti de sıkmaya başladı. Kardeşim nerden aldıysan aldın. Çaldıysan çaldın. Tasarımını kendin yaptın veya yapmadın. Sonunda çalışan ve işe yarayan bir alet yaptıysan ve devamını getirebilip, en önemlisi, geliştirebiliyorsan o mal Türk Malı dır. Bora füzesi Türk malıdır. Atak helikopteri Türk malıdır. Hürjet ve MMU Türk malı olacaktır.
Osman Dur’un konuşmaları bana güven vermiyor. Ama yanılıyor olabilirim. Oysa Mahmut Akşit’i dinleyince inandırıcı geliyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 30 Nisan 2021, 13:17:07 »
Şunun için sordum, Mahmut Akşit'in cv'sini biliyoruz adam 10 yıl GE merkezinde farklı pozisyonlarda çalışmış , 60'a yakın patent , yüzlerce uluslararası makale sahibi , ts-1400 yaratıcısı.

Osman Dur hoca ile ilgili bilgi bulamadım çok. Çeşitli firmalarda çalışmış. Daha çok siyasi bir yönetici gibime geldi de mühendislik yetkinliğini merak ettim...
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2021, 13:46:08 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 30 Nisan 2021, 15:49:48 »
Şunun için sordum, Mahmut Akşit'in cv'sini biliyoruz adam 10 yıl GE merkezinde farklı pozisyonlarda çalışmış , 60'a yakın patent , yüzlerce uluslararası makale sahibi , ts-1400 yaratıcısı.

Osman Dur hoca ile ilgili bilgi bulamadım çok. Çeşitli firmalarda çalışmış. Daha çok siyasi bir yönetici gibime geldi de mühendislik yetkinliğini merak ettim...
İzleniminiz doğru. Özel sektörde Ensar vakıf bölüm kuruculuğundan, gıda şirketinde güvenlik sistemleri sorumluluğundan, yönetim kurulu başkanlığına,  Çalık Holding yönetim Kurulu Başkan vekilliğine kadar değişik siyasi ilişkili görevleri var.
Devletle ilgili ise çok etkin pozisyonlarda yöneticilik yapmış. Boş birisi değil. Dağarcığı dolu ve bayağı bir tecrübe birikimi olan birisi. Eğitimi de kötü değil.
https://www.yenihaberden.com/osman-dur-kimdir-72187h.htm

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 30 Nisan 2021, 18:29:09 »
1-2 Yıla kadar ortaya çıkar nasılsa. Çok beklemeyiz.

BATU güç paketindeki şanjman umut vaat ediyorsa, meydanda boğayı devirmiş ve Boğaç adını almaya hak kazanmış olurlar BMC Power ekibi ve Osman Hoca. :D
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2021, 22:06:22 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 30 Nisan 2021, 20:57:55 »
Batu'dan test fotoğrafları da bekliyoruz inşallah...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Altay Tank Motoru Batu Çalıstıldı.
« Yanıtla #29 : 05 Mayıs 2021, 12:00:57 »
Alıntı
Altay Tankı’nın motorunda kritik gelişme.

Tank, muhtelif zırhlı araç ve makinalar için BMC Power tarafından geliştirilen 1500 beygir gücündeki #BATU motorun ateşlemesi başarılı şekilde gerçekleşti.
youtu.be/BNafz_4f9sM
https://mobile.twitter.com/oztrk_aydnTR