Gönderen Konu: Roketsan'dan Yeni Ufak Haberler...  (Okunma sayısı 11236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Roketsan'dan Yeni Ufak Haberler...
« : 04 Aralık 2018, 18:33:49 »
Arkadaşlar bugün roketsandaydık. Bir kaç bilgi kırıntısı koparttım sizin için. Böyle parça parça yazmaktansa bir başlıkta yazayım dedim.

1-) Daha önce forumda paylaştığım bozdoğan bvr füzesine ilk aşama için 50-60 km'ye onu götürecek sıvı yakıtlı roket motoru takıp , aselsan teirsle konuşturup bazı değişikliklerle 120 km 30 km irtifalı uzun menzili çift aşamalı yarı aktif radar güdümlü füze fikrim mühendisler tarafından beğeni gördü olabilirliği yüksek dendi.

2-) Siper projesinin roketsanla hiçbir alakası yok. Aster ve Hisarla alakası yok. Tamamen Tübitak-sage ve ssb arasında bozdoğanda bir sage ürünü olduğundan bozdoğan temelli bir uzun menzilli füze itimali yani bir önceki maddedeki ihtimal önem kazanıyor. 2021 erken tarihinide açıklar bu.

3-) Cirit, Omtas ve Umtas füzeleri yerden atıldıklarında menzillerinden ciddi bir değer kaybetmiyormuş hatta helikopter yerine daha yüksek irtifalara çıkabilen aletlerde menzili daha arttığıda söylüyor. Ciriti 12 km ye çakmışlar denemelerde. Sanırım kundağı motorlu omtas ve olursa l-umtas böylece tank topu menziline girmeden çok can yakacak.

4-) Birde duymak size nasıl bir his verir bilmem ama akkor'a sahip olmayan bir altayın umtastan kurtulmasının imkanı olmadığı belirtildi.

5-) Mtcr yüzünden 300 km menzil üstü balistik ve cruise füzesi yapmıyoruz dendi ama buna kim inanır Kadir İnanır.

6-) Roketsan'ın denizaltından füze kapsülü projesini mühendis bilmediğini söyledi ama belki bilerek öyle dedi bilemiyorum.

7-) Milli Vls projesini aselsan değil roketsan yürütüyormuş bunu bilmiyordum.

8-) Teber ailesinin çok etkileyici bir harekat halindeki hedefi ima etme yeteneği var sanırım 110 km/s

9-) Bu biliniyordur herhalde mam-l ve mam-c  umtas ve ciritin direk motorsuz yakıtsız ve başlık yerine lazer algılayıcılı çok ucuz versiyonları.  Ancak şöyle güzel bir yönü var Mam-L 'lerin zırh delici başlıkları var. Yani çok maliyeti etkin bir anti tank mühimmatı.

10-) Karaok'un tek-hat olduğunu ve istek gelmezse daha ufak versiyonunun üretilebileceğini sanmıyorum dendi . Bu üzücü . Ama piyade tarafından atılabileceği savunuldu.

11-) Mtcr uyarınca somların menzilini düşük veriyorlar ama hi hi low profilde som-j 450-500 som 350-400 arası bir menzildedir. (Kendi tahminim) kALE KJ3200  ile de menzilde bir artış olması muhtemel.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Edit 1 :

Yeni aklıma geldi ...

12-) Dsh roketleri denizaltının gövdesine yönelik bir tahrip değilde daha çok sonarını etkisiz hale getiren bir sistemmiş onu öğrendim.

13-) Hisar- U konusunda da en büyük zorlayıcı kısımların motor konusunda değilde o menzillerde füze ile iletişim ve son güdümleme konusundaki aşamalarla ilgili olduğunu söylediler. Herhalde Eurosamla olan antlaşmalarla bu konularda yardım alabilirler.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 19:06:09 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan'dan Yeni Ufak Haberler...
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2018, 18:46:27 »
Gezgin füzesi nereye gitmis olu sorsaydin

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2018, 18:56:54 »
Gezgin füzesi nereye gitmis olu sorsaydin

Onuda sordum ama araya bir binbaşımız bu füzelerin borusunu titanyumdan mı yapıyorsunuz diye iddialı bir soruyla girince kaynadı  :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2018, 19:05:45 »
Bir küçük edit yapayım ;

Yeni aklıma geldi ...

12-) Dsh roketleri denizaltının gövdesine yönelik bir tahrip değilde daha çok sonarını etkisiz hale getiren bir sistemmiş onu öğrendim.

13-) Hisar- U konusunda da en büyük zorlayıcı kısımların motor konusunda değilde o menzillerde füze ile iletişim ve son güdümleme konusundaki aşamalarla ilgili olduğunu söylediler. Herhalde Eurosamla olan antlaşmalarla bu konularda yardım alabilirler.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2018, 19:13:54 »
Ne zaman kıtalararası balistik füze yapacağız diye sordunuzmu?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2018, 19:18:58 »
Ne zaman kıtalararası balistik füze yapacağız diye sordunuzmu?

Onu bir yarbay sordu. Tanıtım departmanından eleman Mtcr gereği 300 km üstü füze yapmıyoruz ama istesek daha uzun menzilli füze yaparız diyor. Çin versiyonunun bile 480 km menzilli olduğu yıldırım'ın menzilini 240-280 km olarak vermişler.  Ama dedi ki yeni bir proje imzaladık atmosfere uydu çıkarmak için 800 km mesafe aynı teknoloji yatay olarak bir balistik füzede veya teknoloji geliştirilerek atmosferde hareket edip dalış yapabilecek daha  uzun menzillerdeki balistik füzelerin yapılabileceğini söyledi.

Kısaca o iş bizde imajı verdi.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2018, 19:53:56 »
Güzel bilgiler paylaştığın için teşekkürler
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2018, 20:13:53 »
Mtcr ülkeler arası alım satım da kısıtlama getiriyor diye biliyorum. 300 km den fazlasını yapamıyoruz gibi bir tabir yanlış kaçmıyor mu? ya da şu ana kadar ürettiğimiz hiç bir füze %100 yerli olmadığı için mi mtcr ye takılıyoruz?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2018, 20:19:03 »
Mtcr ülkeler arası alım satım da kısıtlama getiriyor diye biliyorum. 300 km den fazlasını yapamıyoruz gibi bir tabir yanlış kaçmıyor mu? ya da şu ana kadar ürettiğimiz hiç bir füze %100 yerli olmadığı için mi mtcr ye takılıyoruz?

Yapamıyoruz demedi. Yapmıyoruz dedi. Ama yapabilecek kabiliyetimiz var dedi.

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2018, 22:24:50 »
mtcr nedir birisi tam tanım yapabilir mi bir de eğer uluslararası bir kısıtlamaysa bunu ihlal ettiğimizde teknik ambargo yeme olasılığımız mı var yani bu mu kastediliyor