Gönderen Konu: Bayraktar Taktik İHA  (Okunma sayısı 183051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Bayraktar Taktik İHA
« Yanıtla #200 : 18 Eylül 2018, 10:30:39 »
Raptor44'e bu güzel röportaj için teşekkürler. Kendisi IDEF 2017'den bu yana çok güzel işler yapıyor. 2019'u iple çekiyorum. :)

Baykar zaten tartışmasız, alanında dünyanın sayılı firmaları arasında artık. Gelecekle ilgili umut vadediyor. İnanıyorum ki Baykar ile ilgili iki sene sonra çok daha güzel şeyleri konuşuyor olacağız.

Güzel bir söyleşi, keşke jet motorlu iha'da  hangi veya hangi güç sınıfında bir motor kullanılacağını da sorsaymışsınız.

Evet. Ama zaten Akıncı için olanı bile net olarak söylemediler ki! O kadar ısrara rağmen!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 18 Eylül 2018, 11:43:05 »
Raptor44'e bu güzel röportaj için teşekkürler. Kendisi IDEF 2017'den bu yana çok güzel işler yapıyor. 2019'u iple çekiyorum. :)

Baykar zaten tartışmasız, alanında dünyanın sayılı firmaları arasında artık. Gelecekle ilgili umut vadediyor. İnanıyorum ki Baykar ile ilgili iki sene sonra çok daha güzel şeyleri konuşuyor olacağız.

Güzel bir söyleşi, keşke jet motorlu iha'da  hangi veya hangi güç sınıfında bir motor kullanılacağını da sorsaymışsınız.

Evet. Ama zaten Akıncı için olanı bile net olarak söylemediler ki! O kadar ısrara rağmen!

Ya tabi direk model felan söylemezler hocamda belki  mesela sadece jet itki sağlayacak mach 0.9 civarı bir şey mi yoksa afterburnerlı, ses hızını aşabilen, thrust vectoringli bir şey mi düşünülüyor onu bilirdik.  Mesela Chaff - Flare düşünülüyor mu ?  Belki bunların ipuçları yakalanabilirdi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #202 : 18 Eylül 2018, 11:52:36 »

Ya tabi direk model felan söylemezler hocamda belki  mesela sadece jet itki sağlayacak mach 0.9 civarı bir şey mi yoksa afterburnerlı, ses hızını aşabilen, thrust vectoringli bir şey mi düşünülüyor onu bilirdik.  Mesela Chaff - Flare düşünülüyor mu ?  Belki bunların ipuçları yakalanabilirdi.

Havadan havaya görevleri yerine  getirebilecek insansız  bir muharip uçak düşünüldüğüne göre ses hızını aşabilen, üzerinde gelişmiş bir savaş uçağında bulunan tüm sistemleri taşıyabilen yeni nesil bir araç olacaktır.

Güzel sorularınız var. Aslında bunları daha önce Raptor44'e aktarabilirdiniz. IDEF 2019 için şimdiden soruları hazırlamak gerek anlaşılan.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 18 Eylül 2018, 12:15:27 »

Havadan havaya görevleri yerine  getirebilecek insansız  bir muharip uçak düşünüldüğüne göre ses hızını aşabilen, üzerinde gelişmiş bir savaş uçağında bulunan tüm sistemleri taşıyabilen yeni nesil bir araç olacaktır.

Güzel sorularınız var. Aslında bunları daha önce Raptor44'e aktarabilirdiniz. IDEF 2019 için şimdiden soruları hazırlamak gerek anlaşılan.

Hocam tabi olmalı ama bana biraz hem röportajdan hemde baykarın paylaştığı mius fotosundan 2023' deki üretilecek olan ucav'ın jet takatli ama x-47a veya neuron gibi  subsonic veya high subsonic aesa radarlı ve sadece uzaktan amraam veya türevi kullanabilecek bir ucav düşünüyorlar gibi.

Çünkü baykar firması biraz hızlı yapılabilecek ve maliyeti etkin çözümler üreten bir firma gibi geldi bana  geçen ki programdan da anladığım kadarıyla. Zaten yetkilileri de gps üzerinden kontrol edeceğimiz bir uçağın stealth olmasının bir anlamı yok diyor.

Mesela benim aklıma şöyle bir fikir geliyor. Bildiğim kadarıyla dünyanın şeklinden dolayı gps olmadan ihalar 200 km civarı menzillerde kontrol ediliyor. Acaba sadece tek görevi kontrol merkezi ve ucav arasında iletişimi sağlayabilecek verici ve alıcılar taşıyan iha düşünülemez mi ?

Mesela 400 km ye operasyon yapılacaksa 200 km ötede dolaşıp iha ile merkez arasında veri bağı sağlayacak bir iha. Düşük maliyetli bir şey. Yerli bölgesel konumlama sistemini devreye sokana kadar iş görecek bir şey...
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2018, 12:18:17 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #204 : 18 Eylül 2018, 15:18:38 »
Karadaki birlikler için benzer şekilde telsiz röle görevi üstleniyorlar. Dediğin şeyde sonuçta benzer mantıkta ve bence yapılıyordur veya teknik olarak mümkün olmalı. Telsiz röleleri çok yaygın kullanılan bir şeydir çok keşfedilecek akıl edilecek bir yanıda yok aslında her yerde kullanılıyor iha içinde birileri illaki akıl eder kullanır. Bence kullanılıyordur bu dediğin yöntem. Veya karadaki röle unsurları ile aynısı yapılıyorda olabilir. Tabi bu geniş bant yayın tekniği nasıldır bilmiyorum telsiz rölesi değil sonuçta bu iş biraz daha zordur mutlaka. Ama zor mor orası mühendisin işi önemli olan akıl ediliyormudur diye sorarsak mutlaka akıl ederler hayatları çünkü telsiz rölesi bu haberleşmecilerin

Şu ifade ANKA için verilmiş bir bilgi mesela

17.5 metre kanat açıklığına ve 200 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan ANKA-S, taşıdığı telsiz rölesi ile farklı alanlarda görev yapmakta olan kara birliklerinin birbirleri ile iletişimine de destek sağlıyor.
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2018, 15:24:21 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 18 Eylül 2018, 16:05:37 »
Karadaki birlikler için benzer şekilde telsiz röle görevi üstleniyorlar. Dediğin şeyde sonuçta benzer mantıkta ve bence yapılıyordur veya teknik olarak mümkün olmalı. Telsiz röleleri çok yaygın kullanılan bir şeydir çok keşfedilecek akıl edilecek bir yanıda yok aslında her yerde kullanılıyor iha içinde birileri illaki akıl eder kullanır. Bence kullanılıyordur bu dediğin yöntem. Veya karadaki röle unsurları ile aynısı yapılıyorda olabilir. Tabi bu geniş bant yayın tekniği nasıldır bilmiyorum telsiz rölesi değil sonuçta bu iş biraz daha zordur mutlaka. Ama zor mor orası mühendisin işi önemli olan akıl ediliyormudur diye sorarsak mutlaka akıl ederler hayatları çünkü telsiz rölesi bu haberleşmecilerin

Şu ifade ANKA için verilmiş bir bilgi mesela

17.5 metre kanat açıklığına ve 200 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan ANKA-S, taşıdığı telsiz rölesi ile farklı alanlarda görev yapmakta olan kara birliklerinin birbirleri ile iletişimine de destek sağlıyor.

Peki başka bir soru daha , böyle bir sistem aynı anda kaç iha'ya rölelik yapabilir ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 18 Eylül 2018, 18:39:34 »
Benim bir bilgim yok yapıyorlar mı yapmıyorlar mı yapılır mı yapılmaz mı onuda kesin bilemiyorum ama telsiz haberleşmelerinde röle diye bir uygulama var yayını aktarma yani. Şehir içindeki polis filanda böyle haberleşiyor telsizle yoksa her telsiz her yere yayın yapacak güçte değil. Bir icat akıl etme gibi bir durum değil yani telsizciliğin ABC si bu röle kavramı bu yüzden iha yapanın ilk aklına gelen şey röle ile menzil artarmı yada haberleşme kalitesi artar mı mutlaka olacaktır diye tahmin ediyorum. Akıllara gelmeyecek bir şey değil yani mutlaka iha uçar uçmaz öğlenden sonra buna röle ile menzilini nasıl arttırırız demişlerdir. Röle karada olabilir havada  da olabilir bence. Ama dediğim gibi telsiz rölesi diye bir şeyin varlığını bilmekten öte bir bilgim yok konu hakkında.
beğen

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 18 Eylül 2018, 23:04:33 »
İngilizcesi olan arkadaşlar ekteki linkte bakabilirler enteresan bilgiler mevcut (biraz uzunca ,  scroll yapılıp altta  Communications Relay başlıklı foto sanırım Serkan beyin bahsetmekte olduğu çözüm diagramı )

http://drones.cnas.org/reports/what-are-drones/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #208 : 03 Ekim 2018, 08:28:57 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #209 : 16 Ekim 2018, 12:10:11 »
Haluk Bayraktar: Deniz Kuvvetlerine Bayraktar TB2 teslim edeceğiz

Anıl ŞAHİN - Ekim 16, 2018

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, MSI Dergisi ile gerçekleştirdiği söyleşide, “Son olarak, Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı)’na, 6 adet silahlı İHA (SİHA) teslim ettik ve böylece, yurt içinde teslim ettiğimiz BAYRAKTAR TB2 sayısı, 58’e ulaştı. Bunların da 35’i SİHA sürümünde. Şu anda en yoğun kullanımı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı gerçekleştiriyor. Ardından, sırasıyla J.Gn.K.lığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü geliyor. Önümüzdeki aylarda da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’na, ilk BAYRAKTAR TB2 teslimatını gerçekleştireceğiz. Bu araçlardan, 10 adet teslim edeceğiz ve bazıları, silahlı sürümde olacak. BAYRAKTAR TB2, aslında, Dz.K.K.lığına yönelik görevler icra etmek maksadıyla ilk kez DENİZKURDU-2015 tatbikatında; daha sonrasında da EFES-2018 tatbikatında, uçuşlar gerçekleştirmişti.” ifadelerine yer verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Bayraktar TB2’nin yanı sıra ANKA-B ve ANKA-S İnsansız Hava Araçlarını tedarik etmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda bir miktar ANKA-B, Dz.K.K.lığı hizmetinde görev gerçekleştiriyor.

http://savunmasanayist.com/2018/10/16/haluk-bayraktar-deniz-kuvvetlerine-bayraktar-tb2-teslim-edecegiz/
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, 12:24:07 Gönderen: SKYWOLF »