Gönderen Konu: Bayraktar Taktik İHA  (Okunma sayısı 183101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Bayraktar Taktik İHA
« Yanıtla #170 : 23 Haziran 2018, 20:36:39 »
Ortada ANKA olmasa tabiki Bayraktar şahane bir çözüm olur her işimizide görür ama daha iyisi varken neden vasatını seçiyoruz onu diyorum ben. Hani ANKA çok devasa bir şey olur maliyet etkin çözüm olarak öbürü seçilir yada ANKA daha büyük pist ister tesis ister personel ister yine Bayraktar seçilsin o zaman ama aralarında ben bir fiyat farkı bile olduğuna pek inanmıyorum bu şartlarda. Aynı pist aynı personel bence aynı sayılacak fiyat la niye taktik uçak kullanıyoruz çok daha iyisi varken. Daha güçlü motoru olan daha güçlü fliri olan daha fazla taşıma kapasitesi olan şimdi üstelik satcom u olan iha varken tutturduk taktik iha diye. Amerika nın taktik ihasımı var operasyonların hepsini satcom lu iha lar ile yaptılar hatta o bile yetmedi repear a geçtiler. Bu kadar iltifat olumu ANKA dururken bir taktik iha ya yazık günah bu ANKA yı yapıp uçuranlara. Üstelik ANKa nın motoru yerli Bayraktar ın değil Anka nın fliri yerli Bayraktar da daha hiç yerli flir görmedik Ankada SAR var bayraktar da yok Anka 4x2 8 MAM taşıyor Bayraktar 2 tane. ANKA yı yapanlar yıllar önce bile bugün Baykarr ın başladığı büyük iha yı yapmaktan bahsediyordu belliki başladılar bile ama oda Baykar a gitti. Yazık bu adamlara bu hevese.
Birde şu var Devlet baykar a taktik iha yap Vestel ede katapulk lu iha yap dedi. Biz Vestel e kızıyoruz katapulk lu sistem yapacaktı Baykar la aynı taktik ihayı yaptılar diye. Ama Baykar da taktik iha diye başladı 24 saat havada kalan ANKA ya rakip üretti. Baykar in bayraktar ının ilk modellerine bakın şimdikilere bakın iki kat boy farkı var. Yeşil ışık yanınca uçağı male ye çevirdi ANKA nın pazarına sarktı. Şimdi de ANKA almayın beni alın diyor. Yahu sana taktik iha yap dediler niye yapmadın şöyle küçük 10 saat havada kalan tabur seviyesinde tugay seviyesinde bir taktik iha gittin male iha yaptın. Hadi yaptın asıl bu işin sahibi olan TAI nin neden ekmeği ile oynuyon ahbab çavuş ilişkileri ile.
Vecihi Hürkuş a yapılan adaletsizlik şimdi milli havacılık firmamıza yapılıyor.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2018, 20:53:04 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #171 : 23 Haziran 2018, 22:03:36 »
Ortada ANKA olmasa tabiki Bayraktar şahane bir çözüm olur her işimizide görür ama daha iyisi varken neden vasatını seçiyoruz onu diyorum ben. Hani ANKA çok devasa bir şey olur maliyet etkin çözüm olarak öbürü seçilir yada ANKA daha büyük pist ister tesis ister personel ister yine Bayraktar seçilsin o zaman ama aralarında ben bir fiyat farkı bile olduğuna pek inanmıyorum bu şartlarda. Aynı pist aynı personel bence aynı sayılacak fiyat la niye taktik uçak kullanıyoruz çok daha iyisi varken. Daha güçlü motoru olan daha güçlü fliri olan daha fazla taşıma kapasitesi olan şimdi üstelik satcom u olan iha varken tutturduk taktik iha diye. Amerika nın taktik ihasımı var operasyonların hepsini satcom lu iha lar ile yaptılar hatta o bile yetmedi repear a geçtiler. Bu kadar iltifat olumu ANKA dururken bir taktik iha ya yazık günah bu ANKA yı yapıp uçuranlara. Üstelik ANKa nın motoru yerli Bayraktar ın değil Anka nın fliri yerli Bayraktar da daha hiç yerli flir görmedik Ankada SAR var bayraktar da yok Anka 4x2 8 MAM taşıyor Bayraktar 2 tane. ANKA yı yapanlar yıllar önce bile bugün Baykarr ın başladığı büyük iha yı yapmaktan bahsediyordu belliki başladılar bile ama oda Baykar a gitti. Yazık bu adamlara bu hevese.
Birde şu var Devlet baykar a taktik iha yap Vestel ede katapulk lu iha yap dedi. Biz Vestel e kızıyoruz katapulk lu sistem yapacaktı Baykar la aynı taktik ihayı yaptılar diye. Ama Baykar da taktik iha diye başladı 24 saat havada kalan ANKA ya rakip üretti. Baykar in bayraktar ının ilk modellerine bakın şimdikilere bakın iki kat boy farkı var. Yeşil ışık yanınca uçağı male ye çevirdi ANKA nın pazarına sarktı. Şimdi de ANKA almayın beni alın diyor. Yahu sana taktik iha yap dediler niye yapmadın şöyle küçük 10 saat havada kalan tabur seviyesinde tugay seviyesinde bir taktik iha gittin male iha yaptın. Hadi yaptın asıl bu işin sahibi olan TAI nin neden ekmeği ile oynuyon ahbab çavuş ilişkileri ile.
Vecihi Hürkuş a yapılan adaletsizlik şimdi milli havacılık firmamıza yapılıyor.
Işimiz ankaya kalsaydı hicbir harekatta başarılı olamazdık daha fazla sehit verirdik çünkü üretimi çok yavaş baykar maşallah düzine düzine giriyor envantere daha ne olsun cabuk unuttunuz taarruz helikopteri yokluğunu!

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #172 : 23 Haziran 2018, 22:15:23 »
Zaten şurda hükümetin yada hükümete yakın birinin dıdısının dıdısına birşey desek ucundan dokunsak zat-ı şahaneleri yetişiyor (canik)... Yahu Anka'da sorun olabilir bu sorunların nedenlerini söylemişiz yukarda çoğu devletin istediği özelliklerde bir türlü karar verememesi değişik değişik taleplerde bulunması diye.... Kaldıki İha platformları talep üzerine yapılır. Kuvvetlerin talepleri savunma bakanlığına ordanda CBye gidiyor. Benim bildiğim , hepimizin okudughu tvden gördüğü CBde damadı durarak TAİden İHA almaz. Gerçekleri konuşacaksak oturalım konuşalım. Kimse Bayraktara kötü demiyor ama devlet erkanının alayı yemin etmişcesine TAİ ANKAyı ağzına almıyor. Hayırdır yani ? İstihbarat için olanı var , uydu kontrollü olanı var. Silah taşıyanı var. Bak adamlar kaç meziyette İHA yapmış. Yazık değil mi.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2018, 22:18:11 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #173 : 23 Haziran 2018, 22:36:21 »
Yabgu kardesim neyi tartisiyosunuz neye yazik neye gunah .....suan 34.anka uretimden cikti  planlandigi gibi uretim devam ediyor bayraktarda oyle ...bayraktardan cok bahsedilmesi operasyonlarda fazlaca kullanilmasindandir .

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #174 : 23 Haziran 2018, 23:12:39 »
Zaten şurda hükümetin yada hükümete yakın birinin dıdısının dıdısına birşey desek ucundan dokunsak zat-ı şahaneleri yetişiyor (canik)... Yahu Anka'da sorun olabilir bu sorunların nedenlerini söylemişiz yukarda çoğu devletin istediği özelliklerde bir türlü karar verememesi değişik değişik taleplerde bulunması diye.... Kaldıki İha platformları talep üzerine yapılır. Kuvvetlerin talepleri savunma bakanlığına ordanda CBye gidiyor. Benim bildiğim , hepimizin okudughu tvden gördüğü CBde damadı durarak TAİden İHA almaz. Gerçekleri konuşacaksak oturalım konuşalım. Kimse Bayraktara kötü demiyor ama devlet erkanının alayı yemin etmişcesine TAİ ANKAyı ağzına almıyor. Hayırdır yani ? İstihbarat için olanı var , uydu kontrollü olanı var. Silah taşıyanı var. Bak adamlar kaç meziyette İHA yapmış. Yazık değil mi.
Bana kalırsa iha işini baykar yapmalı TAİ tamamen tfx e ağırlık vermeli.Ayrica hatırlarsınız t129 teslim  almamak icin direnen bir Tsk vardı tahminim fetoculerdi aynı kişiler yine Ankayı saçma sapan sebeplerle teslim almadılar ve süreci uzattılar ihanet amaçlı bu süreç içerisinde baykar üretime başladı ve çok başarılı oldu durumu bundan ibaret görüyorum.Baykarin aselsan cats kullanmamasindan en fazla rahatsız olan benim her teslimatta fotolara bakıyorum buradaki uzman arkadaşlara soruyorum sonuç cats kullanılmıyor görüntü sabitlemede sıkıntı varmış ne kadar doğru bilmiyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #175 : 23 Haziran 2018, 23:20:48 »
Sidewinderlardaki hedef takip alagoritmalarını stealth ucavlara dogfight kabiliyeti eklemek için kullanılabilir mi ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #176 : 23 Haziran 2018, 23:26:35 »
TAI iha yapmasın demek ileride Türkiye nin savaş uçağı fabrikası Baykar olsun demektir.
Bunlar adım adım geleceğin insansız muharip uçağına giden yollar. TAI den ANKA ile başlayan süreci elinden alırsanız TAI geleceği olmayan bir firmaya döner
Bakın F18 i yapan Boing şimdi nelerle uğraşıyor. TAI iha işini nasıl bıraksın F35 son insanlı uçak deniyor bundan sonra savaşlar insansız uçaklarla olacak deniyor çalışmaya devam etmesinmi TAI bu yolda.
Baykar ın bakıyoruz gelecek projeksiyonuna maşallah muharip jet iha ya kadar takvimi belirlemiş. Tamam yapsın ama adil mi bu yarış yoksa otomatik ona mı paslanacağını düşünerek bu işlerle ilgileniyor.  TAI ne olacak o zaman?

Boing in uğraştığı işleri TAI şimdi burun kıvırıp bana bu işler küçük deyip TFX ilemi uğraşsın yani. TAI nin önünü kesmişler bu aşağıdaki işlerin yoluna Baykar girmiş o ilerleyecek. TAI yi satalım Baykar a olsun bitsin o zaman hepimiz rahatlarız nasılsa becerikli adamlar bende o zaman ses etmem mutlu bile olurum.

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2018, 23:30:52 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #177 : 23 Haziran 2018, 23:31:00 »
Sidewinderlardaki hedef takip alagoritmalarını stealth ucavlara dogfight kabiliyeti eklemek için kullanılabilir mi ?
kisa menzilli hava-hava füzesi stelth ve normal  sihalara eklenebilir cokta guzel olur ama bu füzeyi normal ihalar disinda insanli savas ucaklarina karsi dusunuyorsan etkisi olmaz zira orta ve uzun menzilli fuzelerle bu ihalar dusurulebilir.sidewinder fuzeleriyle havadaki dusman ihalari keklik gibi avlanabilir.dogfight tan kastın buysa eger....yoka savas ucagina karşı kisa menzilli bir hava-hava fuzesiyle dogfight olmaz yani imkansiz avlanir...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #178 : 23 Haziran 2018, 23:48:08 »
TAI iha yapmasın demek ileride Türkiye nin savaş uçağı fabrikası Baykar olsun demektir.
Bunlar adım adım geleceğin insansız muharip uçağına giden yollar. TAI den ANKA ile başlayan süreci elinden alırsanız TAI geleceği olmayan bir firmaya döner
Bakın F18 i yapan Boing şimdi nelerle uğraşıyor. TAI iha işini nasıl bıraksın F35 son insanlı uçak deniyor bundan sonra savaşlar insansız uçaklarla olacak deniyor çalışmaya devam etmesinmi TAI bu yolda.
Baykar ın bakıyoruz gelecek projeksiyonuna maşallah muharip jet iha ya kadar takvimi belirlemiş. Tamam yapsın ama adil mi bu yarış yoksa otomatik ona mı paslanacağını düşünerek bu işlerle ilgileniyor.  TAI ne olacak o zaman?

Boing in uğraştığı işleri TAI şimdi burun kıvırıp bana bu işler küçük deyip TFX ilemi uğraşsın yani. TAI nin önünü kesmişler bu aşağıdaki işlerin yoluna Baykar girmiş o ilerleyecek. TAI yi satalım Baykar a olsun bitsin o zaman hepimiz rahatlarız nasılsa becerikli adamlar bende o zaman ses etmem mutlu bile olurum.

Serkancığım ;

Uydu var, ufa var, Kargo uçağı var, Awacs uçağı var, havadan ikmal uçağı var, Kargo helikopterleri ve saldırı helikopterleri var, Sivil uçaklar var. Yani Tai'ye iş bolda bende muharip ihalardan elini çekmesini istemiyorum. Biri boeing olur diğerli LM.

kisa menzilli hava-hava füzesi stelth ve normal  sihalara eklenebilir cokta guzel olur ama bu füzeyi normal ihalar disinda insanli savas ucaklarina karsi dusunuyorsan etkisi olmaz zira orta ve uzun menzilli fuzelerle bu ihalar dusurulebilir.sidewinder fuzeleriyle havadaki dusman ihalari keklik gibi avlanabilir.dogfight tan kastın buysa eger....yoka savas ucagina karşı kisa menzilli bir hava-hava fuzesiyle dogfight olmaz yani imkansiz avlanir...

Orta, Uzun menzilde sorun yokta. Savaş ortamında kısa menzilde düşman uçakla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda ne yapar ?

Bence aesa radarla tespit edip elektro optik sistemle yaklaşıp görüntü alıp TVC li motorlar ve uygun takip dogfight yazılımıyla ki bu hedefi takip kodunu sidewinderın hedefi takip algoritmasından alabilirmi diye sordum - yeterli olur gibi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #179 : 24 Haziran 2018, 00:57:51 »
Bu ülke şu kısacık hayatımda bana gösterdiki hani "Türkün Türkten başka dostu yok" derler ya , ha o cümle içerisinde geçen Türk dışında herkese güvenebilirsin. Bunuda koyu bir Türkçü olarak söylüyorum. Yani beka sorunumuzu ben bir özel şirkete bırakmayı istemem. Bayraktar dediğin şirket bugün var yarın olacagı garanti mi ? Bana bunun garantisini veriyor musun ? Diyelimki CB bu seçimi kazandı 4 yıl sonraki seçimi kaybetti , bir şekilde öngörülmesi zor olaylar yaşandı ve sülalesi ülkeyi terketti e haliyle damadıda gitti diyelim o teknolojiyi yerinde bulabilecek misin ?  Bana bunun garantisini veriyor musun ? Hani her motor işini verdiğiniz BMCyi bundan 10 yıl sonra hala yerinde bulabilecek miyiz ? bana bunun garantisini veriyor musun ? Veremiyorsan burdan ağzınızı açıp yok şunu tamamen şu yapsın yok bunu tamamen bu yapsın diye dağlata taşlara haykırmayacaksın. devletin o teknolojiyi özel bir şirketin insafına bırakma hakkı yok. Bilhassa o ülke Türkiye ise ve kim bilmem neci diye ortalık karışıkken hiiiiç girme o mevzulara...
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 01:00:41 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?