Gönderen Konu: Bayraktar Taktik İHA  (Okunma sayısı 185389 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: Bayraktar Taktik İHA
« Yanıtla #870 : 17 Ocak 2023, 16:39:11 »
Ne yalan söyleyim 2017nin ortalarına kadar tb2nin bu kadar başarılı olacağını bende tahmin etmiyordum. 2017 de terörün başına öyle bir çöktü ki çözüm süreciyle şehre kadar inmiş pkkyi arazide bile adım attıramaz oldu. Sonrasında yapılan baris kalkanı ve Karadağ Harekatinda dünyanın gözüne giren başarısı da malum.
Selcuk Bayraktarin  hayatını araştırdım. 2007 döneminde bu işe başlarken guney doğuda yatıp kalkmış bir adam bizzat saha da geliştirmek istemiş sistemi. Guney dogudayken bir dönem cezaevlerinde yatmış askerlerle de ahbapligi olmuş cezaevine giren askerlerin bizzat ziyaretlerine gidip yanlarında olmuşlar.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #871 : 17 Ocak 2023, 16:42:05 »
Verilmediyse verilmeliydi, verildiyse de ben hakkimi helal ettim..

Ben gazateci olsam, Babacan doneminde onun imzasi ile nerelere ne sekilde tesvik verildigine bakar, rekabete aykiri bir sey var ise onlari da Babacana sorardim (vardir ya da yoktur diye bir iddiam yok)
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2023, 16:44:48 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #872 : 17 Ocak 2023, 18:26:24 »
Verilmediyse verilmeliydi, verildiyse de ben hakkimi helal ettim..

+1
Ben de.

Ben konuşmasını dinlemedim. Sadece forumda yazılanlara göre yorum yapabilirim. Babacan bu konuda belki hdp'ye gidebilecek oyları kapmayı düşündü. Belki de konuyla alakası bilgisi az. Kim bilir belki de bizlerin bile bilmediğimiz bir şeyler bildiğini düşünüyor. Belki sadece, mevcut iktidarın yaptıklarını tek tek inceleyecekleri imasında bulunmak istemiş de olabilir. Ancak büyük bir medya gücüne sahip bir oluşuma karşı, son derece başarılı bir şirketi hedef alarak ağzından çıkan kelimelere dikkat edemeyecek kadar acemi bir siyasetçi olduğunu kanıtlamış oldu. Bence uzmanı olduğu ekonomi konuları dışında fazla yorum yapmaktan kaçınmasında fayda var.

Bayraktar'ların Ürünleri sadece yurtiçinde kullanılmış olsa ve başarıları bir şekilde abartılmış olsa, belki de cumhurbaşkanının damadı olmalarının etkisiyle olumsuz bir imaj oluşturabilirlerdi. Ancak yapılanlar ortada. Günümüz savaş koşullarının kralı artık tanklar değil, SİHA'lar. Ve Bayraktar üretimi araçların başarısını bütün dünya biliyor. Çabaları ve başarıları nedeniyle takdir edilmeyi hak ediyorlar. Bu nedenle Babacan'ın açıklamaları yakışık almamış.

Dolayısıyla iddia ettiği konuyu kanıtlaması veya özür dilemesi daha yerinde olur.

Gerçi siyasi yapımızda özür dileme diye bir şeye rastlamak güç. Sürekli nefret söylemleriyle toplumda çatlaklar oluştu. Birbirine yakın insanlar birbirlerine düşman oldular. Herkes birbirini etiketliyor.
Çok taze bir örnek vereyim, bugün işyerinde iki arkadaş yine siyasi görüşleri yüzünden tartıştı. Biri sonunda diğerine ne alakası varsa, "Hristiyan" dedi! Diğeri de "senin gibi Müslüman olacağıma Hristiyan olmayı tercih ederim" dedi. Komik görünse de siyasi fanatizmle doldurulan toplumda bu tarz ve hatta daha beteri  gerilimler sürekli yaşanıyor maalesef. Herkes sürekli kendi düşüncesini karşısındakine dikte ettirme derdinde!

Siyaseti sevmemem için çok neden var. Forumda da bu nedenlerden dolayı siyasi tartışmalardan kaçınıyoruz.

Hoşlanmadınız bir durumla karşılaştığınızda hakaret etmek yerine bu durumu onaylamadığını belirtmeniz daha yararlı bir tepki olacaktır. Hakaret, zayıf karakterli insanların yetersizliklerinin bir göstergesidir unutmayın.
Farklı düşüncelerde olsak da forum olarak güzel bir hava yakaladık. Lütfen birbirinizi kırmayın arkadaşlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Bayraktar TB3 2023 sonunda seri üretime girecek
« Yanıtla #873 : 17 Ocak 2023, 19:50:42 »
Habertürk’ün Açık ve Net programında Bayraktar TB3 SİHA ve KIZILELMA MİUS üzerine açıklamalarda bulunan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün 2023’te ilk uçuşunu yapacağını ve 2023 sonunda seri üretime gireceğini açıkladı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geliştirme çalışmaları devam eden Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’ne konuşlandırılacağını açıklamıştı.

KIZILELMA MİUS’un 2 yıl içerisinde ürün haline getirilmesinin hedeflendiğini belirten Haluk Bayraktar, bu sebeple yurtdışından sipariş vermek isteyen ülkeler olsa da KIZILELMA ürün haline gelene kadar sipariş almayacaklarını belirtti. İlk uçuşunu 2022 Aralık ayında yapan KIZILELMA’ya yerli hava-yer ve hava-hava mühimmatlarının yanı sıra ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radar, entegre Elektro Optik sistemi ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) sistemleri entegre edilecek.

Bayraktar TB3’ün PD170 turbodizel motorları teslim edildi

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO 2022’de TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Bayraktar TB3 SİHA için PD170 turbodizel havacılık motorlarının teslim edildiğini açıklamıştı:

“Bizim geliştirdiğimiz motorlar irtifa yakımında dünyada sınıfındaki en iyi motorlar, bu sınıfta 30000 ft’yi geçen başka İHA motoru yok. AKSUNGUR bizim motorlarımızla 30000 ft’yi geçti ve bunlar gerçekten de az yakan motorlar, motorumuz AKSUNGUR’la 49 saat havada kaldı. Son olarak da TB3 için yine bu PD170 serisinden motorlarımızı teslim ettik, Baykar Savunma da bunların entegrasyonuyla meşgul.”

Bayraktar TB3

Teknik özellikleri TEKNOFEST 2021’de açıklanan Bayraktar TB3, Bayraktar TB2’ye kıyasla kısa pistlerden kalkış kabiliyetinin yanında daha yüksek faydalı yük kapasitesine (150 kg’ye karşı 280 kg) ve taşıma esnasında alandan tasarruf için katlanabilir kanatlara sahip olacak.

2022’de gökyüzü ile buluşması beklenen Bayraktar TB3’ün TCG ANADOLU’da 30 ila 40 adet konuşlandırılması bekleniyor. Bayraktar TB3 SİHA Anadolu’nun güvertesini kullanarak STOBAR tipi iniş-kalkış yapabilecek. Ayrıca Anadolu’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

https://www.defenceturk.net/bayraktar-tb3-2023-sonunda-seri-uretime-girecek

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 17 Ocak 2023, 20:23:33 »
TB3’ün ilk uçuş testlerini 4 gözle bekleyenlerdenim.
Yukarıdaki yazıya göre STOBAR (Short Take Off But Arrested Recovery) yani kendi gücü altında kalkıp, kanca ve halat sistemi ile iniş yapacağı belirtilmiş. Dz Kuvvetleri acaba bu geminin yüzeyinin kanca halat ile bozulmasına izin verecek mi?
Yoksa, TB3 kısa bir piste nasıl inecek? Bunun cevabını bu sene alacağız.
Dz Kuvvetleri F35B için hala ümitli olabilir. Bu durumda yüzeyi bozdurmazlar. Hatta Nato müttefiklerinin F35B’lerinin de inip kalkabileceği bir gemi bu. O bakımdan soru işaretleri var!!!

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #875 : 17 Ocak 2023, 20:33:03 »
TB3’ün ilk uçuş testlerini 4 gözle bekleyenlerdenim.
Yukarıdaki yazıya göre STOBAR (Short Take Off But Arrested Recovery) yani kendi gücü altında kalkıp, kanca ve halat sistemi ile iniş yapacağı belirtilmiş. Dz Kuvvetleri acaba bu geminin yüzeyinin kanca halat ile bozulmasına izin verecek mi?
Yoksa, TB3 kısa bir piste nasıl inecek? Bunun cevabını bu sene alacağız.
Dz Kuvvetleri F35B için hala ümitli olabilir. Bu durumda yüzeyi bozdurmazlar. Hatta Nato müttefiklerinin F35B’lerinin de inip kalkabileceği bir gemi bu. O bakımdan soru işaretleri var!!!
sıkıntı yüzeyde değil de yüzeyin altında diye duymuştum ben. kızılelmanın STOBAR ile kullanılabilmesi için pistin altının yapısal olarak güçlendirilmesi gerekiyormuş.
TB3'ün 1450 kg max ağırlığı kızılelmanın 6 tonuna nazaran daha rahat olacak demek ki.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #876 : 17 Ocak 2023, 20:43:21 »
TCG Anadolu'nun pistini geçtim da TB3 hiç görünmedi şimdiye kadar? Bu bana biraz ilginç geldi...
Baykar bu ara ağırlığını Kızılelma'ya mı verdiği için mi hala ortaya çıkmadı acaba?

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #877 : 17 Ocak 2023, 22:09:59 »
TCG Anadolu'nun pistini geçtim da TB3 hiç görünmedi şimdiye kadar? Bu bana biraz ilginç geldi...
Baykar bu ara ağırlığını Kızılelma'ya mı verdiği için mi hala ortaya çıkmadı acaba?

Merhaba,

TB-3 montaj ve kablajlama tamamlandı hangar çıkışı 1 ile 1.5 ay arasında olacak.

KE için daha önceden yazdığım gibi hazırlıklar devam ediyor.TCG Anadolu için simülasyonlar tamamladı.Deniz kuvvetleri eldeki veriler ile ikna edildi.Gemi kuru havuza alındıktan sonra yapısal tadilat kısa süre içerisinde başlatılıcak.

F-35 konusu artık tamami ile kapatıldı.

Saygılarımla

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 17 Ocak 2023, 23:19:53 »
Arkadaki asansörün de arkasındaki seviye olarak daha alçakta olan kıç güvertesinin  üstünü kapatsalar ve pist ile aynı hizaya getirseler ; yakalama halatları o yeni yapılacak zemine bile gerilebilir. Ana pisti ve yapıyı bozmaya gerek kalmaz. Ayrıca pist de en az 30+ metre uzamış olur. Gemi inşaasından hiç anlamayan biri olarak kafamda öyle canlandı.tamamen saçma bir fikir de olabilir tabi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #879 : 18 Ocak 2023, 00:12:47 »
İnsansız uçak bu işte neden olmaz anlatacağım.

Biz Ege de tek taraflı hava sahası ilanına meydan okumak için Yunan adalarının yakınına gidiyoruz. Bunu da Girit gibi uzak adalara kadar yapıyoruz. Tabi mesafeler çok aleyhimizde oluyor. Biz Anadolu'dan ana karamızdan havalanıp Ege ye gidene kadar on kere tespit ediliyoruz bol bol karşıdakine hazırlanma fırsatı veriyoruz yakıt sorunu yaşıyoruz. Biz 500 km gidiyoruz onlar tepelerine gelecek olan uçak için havalanıyorlar. Ege de adamız olmadığına göre bu adaletsizlik hep sürecek. Ama bir uçak gemimiz adanın dibinde olursa onların adadan havalanma konforunu bizde yakalamış olacağız. Bir anlamda ana karamız olan Anadolu yu adanın dibine getirmiş oluyoruz. Bu yüzden gemiye Anadolu dendi artık kara Anadolu'dan değil denizdeki Anadolu dan havalanacağız it dalaşı görevi için. Ama bu iş insanlı uçakla olur bu maksat için. İnsansız uçak ile hava sahası hükümranlık hakkı kavgası verilmez. Bize F35B yada en kötüsü Harrier lazım. Yada olmadı klasik uçak gemisinden Hürjet havalandırırız. Çok şahane uçak gemiside lazım değil yüzen pist lazım bize uçak havalansın yeter barış zamanı için. Bizim uçak gemisi ihtiyacımız dünyada eşi benzeri olmayan bir ihtiyaç ve çokda ciddi bir ihtiyaç hiçde lüks değil birilerinin okyanusta adamız mı uzaklarda toprağımız mı var eleştirisi doğru bir eleştiri değil. Amarika kadar ciddiyetle uçak gemisine ihtiyacımız var bizim. ama insanlı uçaklar için.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2023, 00:18:10 Gönderen: re »