Gönderen Konu: Bayraktar Taktik İHA  (Okunma sayısı 186171 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
Ynt: Bayraktar Taktik İHA
« Yanıtla #530 : 22 Mayıs 2021, 17:33:23 »
kusura bakmayın konu bayraktar yazınca yanlış anladım.suudiler tb2 sipariş ettiler diye düşündüm.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #531 : 22 Mayıs 2021, 23:00:20 »
24 tb2 iha ve kontrol sistemleri milyar dolar eder mi acaba ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #532 : 22 Mayıs 2021, 23:15:50 »
400 milyon dolar lafı geçiyor

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #533 : 23 Mayıs 2021, 03:14:20 »
Harika bir haber. Yakında birkaç NATO ülkesinin daha bizden SİHA almasını bekliyorum. Öte yandan Polonya Cumhurbaşkanı'nın Salı günü yapacağı ziyarette umarım bizimkiler TUSAŞ tesislerini de gezdirir. TB2 dışında birkaç şey daha satmak için bağlamak iyi olur.

Türkiye'nin Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'da SİHA'larının yaptıkları ve özellikle Rus HSS'lerine verdiği zayiat belli ki çok ilgi çekmiş durumda.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #534 : 23 Mayıs 2021, 10:39:44 »
Ukrayna ile 6 uçak için 69 milyon gibi  bir rakam  konuşuluyor internet kaynaklarında,  bunu baz alacak olursak 69x4  276  milyon gibi çok kaba bir rakam çıkar;  ama  Polonya  yerli ortak ve yüksek yerli katkı  şartı istiyor  taktik iha için,  yani belki  teknoloji transferi ve  Polonya'da  yerli  üretim de  olabilir diye tahmin ediyorum.

bu  olursa  rakam  muhtemelen 276  milyonu  geçecektir.

ama  bir de püf noktası var,  bu  ihaledeki fiyata  mesela  kamera ve  mühimmat dahil mi?
kamerayı kendileri alacaksa  ve  mühimmatı da  kendi yerli sanayilerinden birşey uy uyduracaklarsa Baykar'ın  alacağı  para  276  milyonun altına da düşebilir.

yani  kısacası  250 milyon  ile 350  milyon arası  bir rakam  olur  muhtemelen.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #535 : 23 Mayıs 2021, 11:40:54 »
İpini koparana teknoloji transferi ve ortak üretim sunmak doğru değil diye düşünüyorum

Yıllarca uğraş,yatırım yap ve bir alanda dünya liderlerinden biri ol..

3-5 lira için hepsini ver...

Milyar dolarlık anlaşmalar olsa hadi diyelim iyi para verdiler ama 200 300 milyon dolar para sayılmaz savunma sanayi ve devletler için..

Ukrayna özelini anlayabilirim onlardan motor ihtiyacı giderilecek..

Ama neredeyse her anlaşmada birilerine esas mal dışında birsey veriyoruz..

Milgemleri Pakistan ve Ukrayna tershaneleri yapacak ve teknoloji transferi

Polonya ve Ukrayna İHA larva ortak üretim teknoloji transferi

Özbekistan ve Macaristana Nurol Ejderi herseyi ile verdik Macarlar adini değiştirip kendileri üretip satacaklar..

Suudi Arabistan'a Vestel Karayeli verdik...

Malezya ya MMU kompozitini verdik...

Yarin da Gezgini Yunanistan'a mi vereceğiz iyi para verirlerse?

Abd,Almanya, Rusya, İngiltere , Japonya ihaleye bile girmiyor teknoloji transferi lafını duyunca...ortak üretim içinde bin dereden su getiriyor...

Biz ise peynir ekmek gibi dağıtıyoruz

3 -5 daha az satalım üstünlük bizde kalsın
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2021, 11:48:22 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #536 : 23 Mayıs 2021, 13:02:04 »
İpini koparana teknoloji transferi ve ortak üretim sunmak doğru değil diye düşünüyorum

Milyar dolarlık anlaşmalar olsa hadi diyelim iyi para verdiler ama 200 300 milyon dolar para sayılmaz savunma sanayi ve devletler için..

Özbekistan ve Macaristana Nurol Ejderi herseyi ile verdik Macarlar adini değiştirip kendileri üretip satacaklar..

Abd,Almanya, Rusya, İngiltere , Japonya ihaleye bile girmiyor teknoloji transferi lafını duyunca...ortak üretim içinde bin dereden su getiriyor...

+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #537 : 23 Mayıs 2021, 14:20:12 »

Konu basligini pek dagitmak istemiyorum. Yapilmis olan yorumun yaklasim amacinin dogru oldugunu dusunsem de daha farkli dusnumekteyim.

Farkli dusuncemi su sekilde belki ifade edebilirm. " Bir seyi tek bir kisiden fazla sahis biliyorsa o seyin gizliligi artik olmadigi gibi  gizliliginde 100% koruna bilmesi  imkansizdir"

IHA ve herhangi bir  urunu teknolojisini ilelebet saklamak mumkun olmadigi kanisindayim. Hele hele bu urunleri ozellikle dis ulkelerdeki savaslarda kullanirken. Or Bayraktar IHA  bunlardan sayisini bilemedigimiz kadari ya teknik ariza veya hasimlarimiz tarafindan dusurulup bir sekilde ele gecirilmistir . Bu dusen ve kirima ugrayan sistemlerin kaci ise IHA larin teknolojisine ilgi duyan ulkeler tarfindan bir sekilde elde edilip incelenmeye alinmistir. " Yani sizinti bir sekilde oldu"  Satis ve teknoloji transferine gelince , ulkemiz de birtakim teknolojileri bu yontemlerle elde ettigi gibi tersten muhendislikle de elde ettigimiz bilgiler mevcut hali ile sayet resmi olarak satis carcevesinde tenoloji transferi de vaat ederken paylasacagimiz teknolojinin sadece ihrac verziyonuna ait ve artik bizler icin fazla gizliligi kalmayan  teknoloji transferi yapilabilir kanaatindayim. Tabii her isteyene de satis  veya satis dahilinde teknoloji  transferi de yapalim demiyorum.

« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2021, 14:23:55 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #538 : 23 Mayıs 2021, 14:24:12 »
bu iha için konuşacak olursak,  Türkiye'nin  acil ihtiyacı ve  ülke endüstirisinin  o günki  imkanları nedeniyle kendine yer bulabildi;  yoksa muhtemelen 30-40  tb-2  alıp  duracaktık biz.
neydi 2014 ihtiyaçları?
başımızda bir terör belası vardı ve  bu  belaya karşı  en  popiler çözüm de  ihalardı.  burada  en  popiler diyorum;  çünkü  en popiler  ile  en  doğru arasında da muhakkak bir fark var.
ABD  her gün Afganistan'da  sihalarla  birşeyler yapıyordu,  biz de bunu görüp   "acaba"  diye heron aldık ve   kullanım deneyiminde de  bu  iha  olayının   bizim  ilacımız olduğuna  karar verdik.

dışarıdan siha alamayınca ve mevcut heronlar da malum sebeplerden  sıkıntı yaşatmaya başlayınca  genel bir çerçeve plan hazırlandı.

bu çerçeveye göre ülke ihtiyaçlarını  tek bir iha ve firma üzerindne  gidermek  sağlıklı görülmedi ve 3 farklı tipte  proje kurgulandı.

katapulttan fırlatılacak,  hafif ve  sınır birliklerinin  kendi gözlem ihtiyaçlarını karşılayacak ürün  bir firmaya,  taktik seviyede olacak  ve 18000fit irtifada uçacak ürün  başka bir firmaya ve  asıl  istediğimiz silah taşıyabilecek olan  male sınıfı iha  ise  mevcut çalışmalar üzerinden  başka bir firmaya verildi.

bu  ihanın asıl hikayesi,  planın   tutturulamayacağının anlaşıldığı 2014 yılı  sonlarında başladı.
gerek firmadan istenen  şartların  male sınıfı  ihadan  istenenlerden daha  makul  olması "örneğin maleden istenen irtifanın 30000fit olması ve taktikten istenenin  daha alçak olması" gerekse    firmanın da  tam bu  isterlere uygun ve erişilebilir  alt sistem tercihleri    yapması,  ciddi bir avantaja dönüştü;
çünkü acil ihtiyacın daha da acile dönüştüğü  o  yıllarda, sözleşmeler dahilinde hemen üretilip verilebilecek tek sistem bu  idi.
Vestel firmasının katapulttan fırlatılması gereken ihası katapult şartını yerine getiremeyecek bir ihaydı ve  Anka-s  de  sonraki yıllarda teslime başlayacaktı.

şuradaki değerlendirmeler durumu açıklar nitelikte:

https://tyrannosurusrex.wordpress.com/2016/06/09/ismail-demir-120-km-menzil-ve-20-km-irtifada-gorev-yapacak-uzun-menzilli-hava-savunma-sistemi-istiyoruz/

böylece,  taktik iha sınıfında tb-2  sözleşmeyi  yerine getirerek rekabette öne geçiyordu.
fakat,  hikaye burda bitemezdi;  çünkü  bize  sınırlı da olsa, silah taşıyabilecek  bir  iha acil gerekiyordu.
 tahminen ve o yıllarda okuduğum  haberlerden anladığım,    yine tam da o an sözleşmeye uygun  üretime hazır olan ve hatta üretime başlamış tek taktik iha  olan tb-2  ile  silahlı müdahale  fikri ortaya çıkınca,  firma  için  ikinci bir avantaj ortaya çıkmış oldu.
tabi bu değerlendirmelerin tamamı,  3 farklı tipte ihadan müteşekkil sözleşmelere dayanan genel çerçeve planlar dahilindedir,  yoksa Karayel de taktik iha olarak  hazırdı;  ama sanırım onlardan istenen taktik iha değildi,  bu  yüzden de avantajsız durumda kaldılar.

bakın,  tb-2'ye veya başka bir taktik keşif ihasına  silah takma fikri  aslında en mükemmel veya en doğru  çözüm değildi;  ama  o  anki  ihtiyaçlarımız ve elimizdeki hazır olan imkanların  bize dayattığı  tek çözümdü sanırım.
nitekim,  yine o yıllarda okuduğum haberlerden anladığım,  silah takılan tb-2,  uçuş irtifasından da,  süresinden de  feragat  etmek zorunda olabilirdi.

o haberleri bulamadım;  ama karşılaştırma yapmak için benzer sınıfta olan Vestel uçağının  bilgilerine baktığımızda muhtemelen  tb-2'de de buna benzer bir etki doğru olabilir.

"Havada Kalış
Mühimmatsız 20 saat
60 kg yüklü 12 saat
120 kg yüklü 8 saat"

http://www.millisavunma.com/vestel-karayel-su-insansiz-hava-araci/

illaki  bilemediğimiz başka etkenler de  bu  ihanın sivrilmesinde  etkili olmuştur;   ama bu raddede artık   bunları konuşmanın da bir anlamı yok zaten.

bu  yukarıda belirttiğim hikayenin sonucunda
*firma elindeki avantajları çok doğru  yönetmiş
*ihtiyacı hızlıca karşılamış
*Roketsan ile iyi bir sinerji oluşturmuş
*başta keşif ihası olarak düşünülen ihayı  önce 2 sonra 4 bomba taşıyabilecek  şekilde türetmeyi başarmış
*ilerleyen aşamada hızlıca  bir alt yapı kurmuş
*aslında tek başına incelendiğinde  çok önemli görülemeyecek taktik ihayı anlamlı bir hale getirecek    "mobil yer kontrol istasyonu,   alınan görüntünün  tablet ve bilgisayarlara indirilmesi"  gibi   yerde teknolojik bir şebeke kurmuş
*ancak bu  şebeke ve altyapı  içinde kullanıldığında  çok daha verimli  olabilecek  bir  ihayı hızlıca üreterek 3 haneli rakamlarda envantere sokmayı başarmış
*bu şebeke ve altyapı içinde yurt içi ve dışı harekatlarda faydalı  olup tanınan  bir sistem haline gelmiş

yani olması gereken başka,  oldurabildiğimiz başka.
tb-2  bizim "oldurma"  projemiz bence.

aşağıda bu şebeke ve altyapı bu kadar hızlı kurulmamış olsaydı,  TSK  içinde  bu kadar iyi yetişmiş  uzman kadrolar olmamış olsaydı ve  yüksek doğrulukta ve zamanında bilgi akışından müteşekkil yarı organik yarı mekanik bir konsept  uygulanamasaydı bu  şöhreti rüyasında bile zor görürdü tb2

yani "tb2  alayım da bir güzel savaş kazanayım"  mantığıyla  tb2  alanlar,  bizim kadar memnun kalamazlar bence.
o  ihayı  anlamlı hale getiren bir konsept ve alt yapı var.

2 yer istasyonu 6  iha  almayla  oldurulamayacak bir iş bence.

bu  ihayı yerli üreterek de kimsenin savaş kazanabileceğini sanmıyorum.
bu  bakımdan teknoloji transferi yapılacaksa,  bu  ihanın  teknolojisi transfer  edilebilir.  bizde nasılsa anka da var,  Aksungur da,  akıncı da.

« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2021, 14:30:04 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
TB2 SİHA'lar Polonya Ordusu'nun envanterinde sözleşmesini imzalandı.
« Yanıtla #539 : 24 Mayıs 2021, 18:14:15 »
Alıntı
Türkiye'nin NATO ve AB üyesi bir ülkeye ilk kez gerçekleştireceği yüksek teknoloji SİHA ihracatının sözleşmesini imzaladık.
#BayraktarTB2 SİHA'lar Polonya Ordusu'nun envanterinde Avrupa semalarında görev yapacak.
youtu.be/gika3h3XDbY
#MilliTeknolojiHamlesi ✈️🚀🌍🇹🇷
https://mobile.twitter.com/Baykar_Savunma