Gönderen Konu: Karadeniz Enerji Kaynakları  (Okunma sayısı 11330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Karadeniz Enerji Kaynakları
« Yanıtla #40 : 10 Aralık 2023, 13:30:12 »
Zannedersem bulunan rezervlerin üretim kapasitesi olarak ekonomiye kazandırılması 5 yıl civarı sürecekti ama şimdilik yavaş gidiyor gibi. 

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 12 Aralık 2023, 12:46:19 »
https://twitter.com/i/web/status/1734173119839932836

Gabar'da 30K'yı geçtik. Hayırlı olsun. Seneye 100K.

Türk'ün gücü.

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 12 Aralık 2023, 16:36:26 »
Dogalgaz 1 senedir hep soylendi fakat ilk defa rakamlara yansidi. Aslinda onceki soylemler dogru degilmis. Dogru da olsa ben rakamlara bakarim. Paylastigim linkin raporuna bakabilirsiniz.

Gabar da oyle. Abartisiz 6 aydir 25 bin varil duyduk. Aslinda o da muhtemelen hic o rakamlara cikmadi o aylarda fakat gecen hafta 27 bin varil dendi. Yil
Sonuna kadar 35 bin olmasa bile yakin olur.

Bence dogalgaz talebi artarken petrol arzi talebi dusecek. Dogalgaz’i daha kritik goruyorum o yuzden.

2028 yilina enerji problemimizin yarisini cozmus oluruz sanirim. Her sene yuzde 10 cozeriz gibi gorunuyor. Karadeniz’de gunluk 40M’a geldik mi cok ciddi bir rakama ulasmis olacagiz. 2030 yilinda tahminim 150-200M gunluk ortalama bir rakam lazim olacak o yuzden durmak yok. Buradaki artisin buyuk kismi sanayi kaynakli olur.

12. Kalkınma Planına göre, doğal gazın elektrik üretimindeki payının düşürülmesi hedefleniyor. Tabii 2028'e kadar Türkiye'de doğal gazsız konut kalmaması hedefler arasında ancak bu talebi çok artırmayacaktır.

İlerleyen dönemde yenilenebilir enerji kaynakları ve Akkuyu NGS'nin adım adım devreye girmesiyle elektrik üretiminde doğal gaz ve ithal kömüre olan bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/11/20231101M1-1-1.pdf

Sayfa 109'dan inceleyebilirsiniz

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #43 : 12 Aralık 2023, 16:46:08 »
Nüfusumuzu az bulup daha fazla çocuk yapmamız gerektiğini söyleyen arkadaşlar konunun bir de bu yönüne baksalar fena olmaz. Enerji kaynaklarımız yetersiz ve hızla tükeniyor. Benzer şekilde su kaynaklarımız da artık yok olmak üzere. Barajlarımızda yeterli su yok! Tarım arazilerimiz hızla betonlaşmakta. Tarım zaten bitmiş durumda, gıda ürünlerinin çoğu artık ithal! Bu kadar betonlaşmaya karşın yeterli konut da yok. Bu yokluk da fiyatları artıyor. Kiralık ev yok .Yollar araç dolu, Hollywood'un felaket senaryolu filmlerindeki gibi adeta herkes bir yere kaçıyormuş gibi yoğun ve çılgın bir trafik var artık her yerde. Bu liste böyle uzar gider. Kısacası bu nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar güçlü ekonomimiz yok! Ekonomiyi güçlendirmek için kalabalık nüfus değil, az ama donanımlı nüfus şart. İki de bir değiştirilen eğitim sistemimiz ile gerçek anlamda donanımlı nüfus oluşturmamız da mümkün değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 12 Aralık 2023, 16:59:14 »
Dogalgaz 1 senedir hep soylendi fakat ilk defa rakamlara yansidi. Aslinda onceki soylemler dogru degilmis. Dogru da olsa ben rakamlara bakarim. Paylastigim linkin raporuna bakabilirsiniz.

Gabar da oyle. Abartisiz 6 aydir 25 bin varil duyduk. Aslinda o da muhtemelen hic o rakamlara cikmadi o aylarda fakat gecen hafta 27 bin varil dendi. Yil
Sonuna kadar 35 bin olmasa bile yakin olur.

Bence dogalgaz talebi artarken petrol arzi talebi dusecek. Dogalgaz’i daha kritik goruyorum o yuzden.

2028 yilina enerji problemimizin yarisini cozmus oluruz sanirim. Her sene yuzde 10 cozeriz gibi gorunuyor. Karadeniz’de gunluk 40M’a geldik mi cok ciddi bir rakama ulasmis olacagiz. 2030 yilinda tahminim 150-200M gunluk ortalama bir rakam lazim olacak o yuzden durmak yok. Buradaki artisin buyuk kismi sanayi kaynakli olur.

12. Kalkınma Planına göre, doğal gazın elektrik üretimindeki payının düşürülmesi hedefleniyor. Tabii 2028'e kadar Türkiye'de doğal gazsız konut kalmaması hedefler arasında ancak bu talebi çok artırmayacaktır.

İlerleyen dönemde yenilenebilir enerji kaynakları ve Akkuyu NGS'nin adım adım devreye girmesiyle elektrik üretiminde doğal gaz ve ithal kömüre olan bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/11/20231101M1-1-1.pdf

Sayfa 109'dan inceleyebilirsiniz

Burada belirleyici olan kendi kaynaklarımızın durumu diye düşünüyorum. Eğer sizden doğalgaz çıkıyorsa doğalgaz ile devam edersiniz. Ben aslında petrole göre doğalgaz rezervlerimizin çokluğu ve bunların potansiyelini düşünürek konuştum. Kocaman platform satın aldık biliyorsunuz daha geçen gün. Bu işaretler  çok bariz şekilde doğalgaz rezervlerimin bolluğu ve hedeflerimizi belirliyor.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 12 Aralık 2023, 18:25:38 »
Nüfusumuzu az bulup daha fazla çocuk yapmamız gerektiğini söyleyen arkadaşlar konunun bir de bu yönüne baksalar fena olmaz. Enerji kaynaklarımız yetersiz ve hızla tükeniyor. Benzer şekilde su kaynaklarımız da artık yok olmak üzere. Barajlarımızda yeterli su yok! Tarım arazilerimiz hızla betonlaşmakta. Tarım zaten bitmiş durumda, gıda ürünlerinin çoğu artık ithal! Bu kadar betonlaşmaya karşın yeterli konut da yok. Bu yokluk da fiyatları artıyor. Kiralık ev yok .Yollar araç dolu, Hollywood'un felaket senaryolu filmlerindeki gibi adeta herkes bir yere kaçıyormuş gibi yoğun ve çılgın bir trafik var artık her yerde. Bu liste böyle uzar gider. Kısacası bu nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar güçlü ekonomimiz yok! Ekonomiyi güçlendirmek için kalabalık nüfus değil, az ama donanımlı nüfus şart. İki de bir değiştirilen eğitim sistemimiz ile gerçek anlamda donanımlı nüfus oluşturmamız da mümkün değil!

Karar vericiler ekonomiyi güçlendirmek için kalabalık nüfus olması gerektiğini düşündüler ve gereğini de ithal nüfus getirerek yaptılar. Daha da devam edecek gibi... https://www.youtube.com/watch?v=RtfaBgree7Q

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 12 Aralık 2023, 18:43:45 »
Bitti dediginiz tarimda ulkemiz istikrarli bir sekilde uzun yillardir dis ticaret fazlasi vermektedir, 2022 yili icin 5 milyar dolar civarindadir dis ticaret fazlasi. Keske diger sektorlerde de bitsek.

Enerji kaynaklarinin bittigi konusunda da neyi kastettiginizi bilmiyorum. Ruzgar/gunes/hidroelektrik uretimi her yil onemli miktarlarda artmaktadir. Zaten kesfedilen dogalgaz/petrol rezervleri de ortadadir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 12 Aralık 2023, 19:21:20 »
Bitti dediginiz tarimda ulkemiz istikrarli bir sekilde uzun yillardir dis ticaret fazlasi vermektedir, 2022 yili icin 5 milyar dolar civarindadir dis ticaret fazlasi. Keske diger sektorlerde de bitsek.

Enerji kaynaklarinin bittigi konusunda da neyi kastettiginizi bilmiyorum. Ruzgar/gunes/hidroelektrik uretimi her yil onemli miktarlarda artmaktadir. Zaten kesfedilen dogalgaz/petrol rezervleri de ortadadir.

Siz ya pazara çıkmıyorsunuz ya da arabanız hava gazıyla çalışıyor... Tarım bitmemiş... İsterse 100 milyar dolar fazla versin sen bu gelirleri eşit-adil halka dağıtabiliyor musun ya da tarımsal ürünlerin fiyatlarına düşüş olarak yansıtabiliyor musun acaba?

Bu forumda bir tek ben geçim sıkıntısı çekiyorum galiba... Geçende hayat pahalılığından yakınmıştım yine birisi çıkıp " kafanı kullanırsan şunu şunu üretip para kazanırsın" diye bana fakirsen aptalsın muamelesi çekmişti...Galiba Sayın Putty'idi...
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2023, 19:23:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 12 Aralık 2023, 19:32:14 »
Sn Prof Doğu,
Ziraatçı olmadığınız belli.
Tarımda üreticiyi korumayan ama  aracıyı ve Tüccarla asıl tarım ithalatçısını koruyan ve destekleyen politikalarla Türk Tarım üreticisi unutulmuş durumdadır.
Ben hem ana tarafı hem de baba tarafı büyük tarımcı ailelerden geliyorum.
Pazarda 20 TL’ye satılan limon, üreticisinden 3TL ye alınıyor. 4 sene önce de 3 liraya satıyordu üretici ürününü.
Gübre fiyatları 2 sene içerisinde 2 kat arttı. Ama mahsul fiyatlarına yansımadı bu artışlar. Dışarıdan yapılan ithalatla belli bir kesim zenginleştirilirken, üretici yoksulluğa itilmektedir. Başka gelir kaynağı olmadığı için üretmeye mahkum olmuş tarım üreticisi, ürettiği mahsulün hakkını alamamaktadır.
Evet yeni tarım metotlarıyla üretim yükselmekte ama masraflarda artmaktadır. Üreticinin satış fiyatıyla son alıcının alış fiyatı arasındaki fark devamlı açılmaktadır.

Türkiye bölgenin en büyük büyükbaş hayvan yetiştiricisiyken, son 2-3 yıldır gemiler dolusu büyükbaş hayvan ithal edilerek iç piyasadaki yetiştiricileri hayvanlarını kesmeye itmiştir bu hükümet. Ne kadar gemi dolusu hayvan getirildiğine bizzat oturduğum odadan şahit olan bir kişi olarak, üzüntü duymaktayım. (Gelen gemilerin yaydığı kokuda cabası)

17 milyonluk ve Konya kadar arazisi olan Hollanda, 2022’de, 55 (49.5 milyar Avro) milyar dolar tarım ihracatı yapmış. 85 milyonluk koca Türkiye, aynı yıl, 30 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç edebilmiş. Tarım teşvik edilse bu rakamı 2’ye , 3’e katlamak işten değil. Tarım ülkesiyiz diyoruz; Hollanda’nın yarısı kadar ürün ihraç ediyoruz.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2023, 19:34:21 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 12 Aralık 2023, 19:36:50 »
Siz alim gucundeki kayip ile sektorun durumunu karistiriyorsunuz. Bir sektorun bir ulkede iyi/kotu durumda olmasini olcutleri toplam uretim, dis ticaret fazlasi gibi olcutlerdir. Tarim sektoru iki olcutte de duzenli olarak buyumektedir, tuik verilerine bakabilirsiniz.

Sizin mantiginizla otomobil sanayimizde cokmus olmali son zamanlarda fiyatlari cok arttigindan dolayi. Savunma sanayi urunleri de cok pahali, tank fiyatlari nerelere gitti, o zaman orda da bittik.