Gönderen Konu: Karadeniz Enerji Kaynakları  (Okunma sayısı 11337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Ynt: Karadeniz Enerji Kaynakları
« Yanıtla #30 : 09 Ekim 2023, 02:00:09 »
Bu gazları petrolleri hidratları papatyalar filan yapraklarında havadaki karbondioksitten ve sudaki hidrojenden ürettiler. Papatyanın yapabildiği şeyi neden labaratuvarda biz üretemiyoruz lazım olan iki atom karbon ve hidrojen oda havada var zaten
Lab'da oluşturulan hidratın yakımında vereceği enerji, hidratı yapmak için gereken enerjiden az. Net negatif enerji oluyor.
Şimdi üzerinde çalışılan füzyon reaktörleri gibi. Ürettiğinden çok yakıyor.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 18 Ekim 2023, 11:52:53 »
Antalya Kumlucu'da petrol aranmaya baslanmis. 950 metre deniyor haberde. Umarim suradan da bir seyler cikar.

https://ekonomi.haber7.com/foto-galeri/81623-antalyada-petrol-surprizi-yeni-rezerv-mujdesi-an-meselesi

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 14 Kasım 2023, 01:32:18 »
Error 404 (Not Found)!!1

Guzel bir ozet ve son durumu anlatiyor Sayin Bakan. Israil konusu 1 saat civarinda basliyor.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 01:32:59 Gönderen: SH »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #33 : 14 Kasım 2023, 01:55:35 »
Petrol ve doğal gaz derken ekonomi ile ilgili konularda bizim Putty aklıma geliyor. Kendisini merak ediyorum nerelerde o?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #34 : 14 Kasım 2023, 02:00:21 »
Petrol ve doğal gaz derken ekonomi ile ilgili konularda bizim Putty aklıma geliyor. Kendisini merak ediyorum nerelerde o?
Coronada ölmüş diye duydum Tigerfish
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 02:01:35 Gönderen: re »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #35 : 14 Kasım 2023, 02:25:56 »
Coronada ölmüş diye duydum Tigerfish

O coronadan geçen seneden bu yana neler çektiğimi bir ben bir Allah bilir. Aman aman kendine sakın. Fosil ve yeraltı zenginlikleri hakkında keşifleri çok güzel takip edersin.

Lafın kısacası sen bize daha lazımsın

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 09 Aralık 2023, 23:59:45 »
Error 404 (Not Found)!!1

Bu soruyu hep sordum. Herkes kacamak cevap verdi. :) Sonunda rakamlara yansimis.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 10 Aralık 2023, 08:18:01 »
Doğal gaz açıklanmıştı bi süre önce.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/tpao-genel-muduru-bilgin-sakarya-gaz-sahasinda-gunluk-yaklasik-4-milyon-metrekup-gaz-uretildigini-bildirdi/3002210

Karadeniz gazından günlük 4 milyon, total üretim ise 5 milyon metreküp var. Bu da aylık 150 milyon metreküp gibi bir rakam yapar. Diğer küçük sahalar da sayın SH'nin attığı rapordan görülebilir.

Türkiye'nin doğal gaz üretimi son 10 yılda yıllık 400 milyon (ülkenin yaklaşık 2 günlük tüketimini karşılıyor) metreküp civarında gerçekleşmiş. Bu yıl ilk defa bu rakam geçilecek, 700-800 milyon metreküpe ulaşılır tahminim. Üretim hızı bu şekilde giderse seneye 2 milyar metreküpe ulaşır. Mevcut 1. fazda üretim hedefi 10 milyon metreküp idi. Seneye bu rakama ulaşılırsa ki çok zor değil. O zaman 4 milyar metreküpe çıkar. Yıllık tüketimin 50-55 milyar metreküp civarı olduğunu düşünecek olursak bir fikir verebilir.

Aslında Karadeniz gazından daha önemli olan şey Gabar'daki petrol. Petrol üretimi daha hızlı ilerliyor. Günlük üretim 25 bin varile ulaştı. Yıl sonunda hedef sadece Gabar'dan 35 bin varil.

Yıl sonunda toplam üretimin (Türkiye'deki tüm sahalardan) 100 bin varil olması hedefleniyor. Bu da mevcut brent petrol değeri üzerinden yılık 3 milyar dolar gelir demek. Toplam üretimde gelecek senenin hedefi 200 bin varil o da 6 milyar dolar. Ekonomiye ve savunma sanayine can suyu olacak bir para. Doğal gaz ve petrol üretiminde iyi gidiyoruz, daha da iyi olacak gibi görünüyor.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 10 Aralık 2023, 10:56:51 »
Dogalgaz 1 senedir hep soylendi fakat ilk defa rakamlara yansidi. Aslinda onceki soylemler dogru degilmis. Dogru da olsa ben rakamlara bakarim. Paylastigim linkin raporuna bakabilirsiniz.

Gabar da oyle. Abartisiz 6 aydir 25 bin varil duyduk. Aslinda o da muhtemelen hic o rakamlara cikmadi o aylarda fakat gecen hafta 27 bin varil dendi. Yil
Sonuna kadar 35 bin olmasa bile yakin olur.

Bence dogalgaz talebi artarken petrol arzi talebi dusecek. Dogalgaz’i daha kritik goruyorum o yuzden.

2028 yilina enerji problemimizin yarisini cozmus oluruz sanirim. Her sene yuzde 10 cozeriz gibi gorunuyor. Karadeniz’de gunluk 40M’a geldik mi cok ciddi bir rakama ulasmis olacagiz. 2030 yilinda tahminim 150-200M gunluk ortalama bir rakam lazim olacak o yuzden durmak yok. Buradaki artisin buyuk kismi sanayi kaynakli olur.