Gönderen Konu: Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri  (Okunma sayısı 15078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri
« Yanıtla #40 : 19 Aralık 2023, 20:42:32 »
'ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), dünya çapındaki ABD kuvvetlerine kesintisiz güç kaynağı sağlamak için (Persistent Optical Wireless Energy Relay) küresel kablosuz enerji aktarım ağı üzerinde çalışıyor. Ajans, planın uygulanması için Raytheon'la bir sözleşme imzaladı.

New Atlas dergisine göre ABD ordusu, bir enerji iletim ağı kurarak denizdeki, havadaki ve karadaki stratejik noktalardan anında sınırsız enerji alabilecek.'

Bu projeyi nasıl bir altyapı ile ve nasıl bir bilim ile yapacaklar çok merak ediyorum. Nikola Tesla'nın, Wardenclyffe Kulesi tarzı bir sistem mi hayata geçecek acaba?
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 19 Aralık 2023, 22:40:52 »
Bende şimdi merak ettim bir elektrik enerjisi nasıl ve kaç km uzağa kablosuz olarak aktarılabilir.

Düsünsenize havada karada ve denizde wireless elektrikle şarj olabilen drone'lar var ve sız bunu sınırsız olarak besleyebiliyorsunuz.

Heralde kastedilen böyle birşey

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 19 Aralık 2023, 23:01:39 »
Bende şimdi merak ettim bir elektrik enerjisi nasıl ve kaç km uzağa kablosuz olarak aktarılabilir.

Düsünsenize havada karada ve denizde wireless elektrikle şarj olabilen drone'lar var ve sız bunu sınırsız olarak besleyebiliyorsunuz.

Heralde kastedilen böyle birşey

Böyle bir şey kastedilmiş olamaz.  O enerjinin iletimi sırasında ortaya çıkan kayıplar buna izin vermez.  Yalnız bunun sivile etkisi nasıl onu merak ediyorum ben, sonuçta internetin nasıl ortaya çıktığı malum.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 19 Mart 2024, 21:46:36 »
ABD ordusu 65 sene sonra ilk kez yeni bir kalibreye (6,8x51 mm) geçiyor.

ABD Ordusu, NGSW (Next Generation Squad Weapon) programı kapsamında 2025 yılında hafif silah alımı için 367.292 milyon dolarlık rekor bir bütçe belirledi.

- M249  Makineli Tüfek'in yerini alması için 1772 adet M250 (NGSW-AR).
- M4A1 karabinalarının yerini alması amaçlanan 18019 adet M7 (NGSW-R).
- 20.045 adet değişken büyütmeli akıllı nişangah M157(lazerli uzaklık ölçer, balistik hesaplama, hava durumu sensörü, lazer işaretleyici).

2017 yılında yapılan bir çalışmaya dayanılarak M7 ve M250 tüfeklerinin alınmasına karak verilmiş. 5,56mm kalibre, Rusya ve Çin'in kullandığı kurşun geçirmez yeleklere karşı etkisiz kalmasıymış ve bu bağlamda Amerikan ordusu 65 sene sonra ilk kez yeni bir kalibreye (6,8x51 mm) geçiyor. 

Ayrıca Rusya da yeni tip 6.02x41 mm orta kalibreli Kalaşnikov mermilerini de deniyor. Bakalım yeni kalibre döneminin ilk adımlarını ABD attı bile.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #44 : 19 Mart 2024, 21:58:49 »
trmilitary de bunu yıllar önce savunan kendini bu kalibreye adamış biri vardı

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 20 Mart 2024, 00:06:24 »

Bendim o.  8)

6.5 mm Grendel önermiştim. Ama ABD ordusu 6.5 mm Grendel'i beğenmemiş. Makineli tüfekler için uygun olmadığı da gerekçesi imiş...
------------------------------------------------------------------------------
Ama artık TSK için 6.5 mm önermiyorum. O tren kaçtı. Güncel durumda, bence iki aşamalı iyileştirme gerekiyor.

İlki, mevcut fişeklerin formunda olan ama polimer kovanlı yeni fişeklere geçmeliyiz. İkincisi, 5.56 ve 7.62 mm fişeklerin menzil ve zırh delme performanslarını iyileştirmeliyiz.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2024, 00:08:20 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 20 Mart 2024, 00:37:04 »

Bendim o.  8)

6.5 mm Grendel önermiştim. Ama ABD ordusu 6.5 mm Grendel'i beğenmemiş. Makineli tüfekler için uygun olmadığı da gerekçesi imiş...
------------------------------------------------------------------------------
Ama artık TSK için 6.5 mm önermiyorum. O tren kaçtı. Güncel durumda, bence iki aşamalı iyileştirme gerekiyor.

İlki, mevcut fişeklerin formunda olan ama polimer kovanlı yeni fişeklere geçmeliyiz. İkincisi, 5.56 ve 7.62 mm fişeklerin menzil ve zırh delme performanslarını iyileştirmeliyiz.

ABD 5.56mm, Rusya da 5.45mm modernizasyon kapasitesini artık yitirmiş olduğunu anladıkları için ilk adımı ABD atmış oldu.

Rusya da Amerikayı yeniden icat etmeden 6.8mm'ye geçeceğini düşünüyorum. Küreselleşen dünyada mühimmat çeşitliğin artması artık ziyan, düşmanın elindeki kurşunları da kullanablecek standart tüfek olması lazım.

Hatta Rusya NATO standartı olan 155mm top mermisine bile geçecektir. Çin çoktan geçmişti, K.Kore yeni zırhlı kundağı motorlu obüslerinin kaliberesi 155mm. Dünyada Ruslar hariç 152mm top mermisi kullanan pek de ülke kalmadı.

Tank topları için geçerli değil, 125mm modernizasyon potansyeli yüksek ve doğu paktı dediğimiz ülkeler kafasına silah dayasan NATO 120mm geçmez.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 20 Mart 2024, 01:13:30 »
Rusların herşeyi kaynakların işgal altında kullanılmamasına dair farklılık temelinde, bakalım değişir mi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 20 Mart 2024, 01:20:59 »
5.56x45 ile 6.5x45 arasındaki deliş farkı nedir ki yada mermi kaç joule Luk enerjiye ulaşıyor

Çelik çekirdekli zırh delici mermi bizim tüfeklerde pek yok gibi pek tercih edilmiyor ama ...

Yani zırh delmek için bizimkiler 7.62x51 zırh delici mermi tercih ederler

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 20 Mart 2024, 01:45:02 »
Rusya da Amerikayı yeniden icat etmeden 6.8mm'ye geçeceğini düşünüyorum. Küreselleşen dünyada mühimmat çeşitliğin artması artık ziyan, düşmanın elindeki kurşunları da kullanablecek standart tüfek olması lazım.

O zaman 7.62x51 Nato olur genel standart. ABD 6.5/6.8 kalibre sevdasından vazgeçecek bence. Fişeği polimerle falan hafifletebilirler ama.

155 mm de küresel topçu standardı olabilir, mantıklı. Ruslar kelaynak kuşu gibi tek başına kalmak istemezler.