Gönderen Konu: BOZOK Minyatür Mühimmat  (Okunma sayısı 541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

  • Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 1432
  • 100
  • DefenceTurk.com
BOZOK Minyatür Mühimmat
« : 03 Kasım 2018, 00:13:08 »
Silahlı insansız hava araçları (SİHA) için geliştirilen minyatür mühimmatı Bozok, lazer güdümlü olarak yapılan atışlarda hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.TÜBİTAK SAGE'nin öz kaynaklarıyla geliştirilen Bozok mühimmatının testleri yoğun şekilde sürdürülüyor.Bozok için temmuz ayında Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Saros Körfezi'nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu. Geçen sürede Bozok'un farklı kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara devam edildi.Çalışmalarda gelinen noktada Saros Körfezi'de yapılan yeni test atışlarıyla değerlendirildi. Bozok bu kez lazer güdümlü olarak bırakıldı ve hedefini başarıyla imha etti. Bayraktar TB2 SİHA'dan atılan Bozok, hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.İHA'lar için özgün tasarım

İHA'lar için tamamen özgün geometri ve operasyonel isterler göz önünde bulundurularak optimize edilen Bozok, Türk savunma sanayisinin imzasını taşıyan tüm İHA'larla görev yapabilecek.Özgün tasarımlı Bozok, gürbüz harekat kabiliyetleri sayesinde rakiplerinin önüne geçiyor.

Bozok son safhaya kadar ataletsel güdümle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığıyla hassas güdüm yapabiliyor. Son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliğiyle hedefleri etkisiz hale getiriyor.

Bozok'un harp başlığı da sahadaki uygulamalar ve geri dönüşler doğrultusunda antipersonel hedef tiplerine göre optimize edildi. Ağırlığı 16 kilogram olan Bozok, 9 kilometre menzile sahip bulunuyor.

http://ekonomi.haber7.com/foto-galeri/55849-bozok-sihalarla-goreve-hazirlaniyor/p8