Gönderen Konu: Yeni Askerlik Sistemi  (Okunma sayısı 7091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2019, 12:35:01 »
Tsk'nın profesyonellesmesi oldukça iyi ama benim anlamadığım önceden 3 ay acemilik yapan erlerle yürütülen mücadele bugün yine 3 ay eğitim almış sözleşmeli erlerle yapılacak. Sözleşmeli erin ve 3 ay eğitim almış uzman erbaşin eğitim süresi aynı. Profesyonel askerin ne gibi artıları olacak 3 ay eğitimle onu anlamış değilim.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2019, 13:35:47 »
Tsk'nın profesyonellesmesi oldukça iyi ama benim anlamadığım önceden 3 ay acemilik yapan erlerle yürütülen mücadele bugün yine 3 ay eğitim almış sözleşmeli erlerle yapılacak. Sözleşmeli erin ve 3 ay eğitim almış uzman erbaşin eğitim süresi aynı. Profesyonel askerin ne gibi artıları olacak 3 ay eğitimle onu anlamış değilim.
Acemi eğitimini istersen 1 yıl yap ,  ilk çatışmada kafanı gömüp kaldıramayacaksın. Çünki biliyorsunki o mermi gerçek , yanına düşecek el bombası gerçek. Tekrarı yok. Acemilikteki gibi 10 dakka mola 1 sigara yakıyım yok. Bu ve buna benzer olaylar yaşamadıkca acemiliği istersen 2 yıl yap hiiç bir halta yaramaz. Ama profesyonel askerlikte ustalaştıgında terhis olmayacagın için her gün , her olay , her çatışma , her mutluluk her acı sana eklenen bir tecrübe olacak. Ufakken demircinin yanına çırak verirdi babam elim kesilmiştide patron bana boşver ustalık giriyor demişti. Bilmiyorum anlatabildim mi ama buna benzer şeyler işte... Bugün bizi diğer ülkelerden ayıran en büyük özelliğimiz çatışma bilen asker potansiyelimiz. Rusya bile özellikle askerlerini Suriyeye gönderdiki çatışmaya girsinler diye... Yani acemilik tabiki önemli ama hayatta kalmayı sahadan öğrenirsin.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2019, 13:44:43 »
Subay astsubaylığı teşvik edecek güzel uygulamalarda lazım. Teşvik derken tabiki bu ülkede subay-astsubay olmak isteyen binlerce insan var lakin yüksek puanlı insanları çekmek lazım. Odtü - Boğazici seviyesindeki insanlar subaylığı düşünebilmeli. Hayat planlaması yaparken subaylığı alternatifler arasına koyabilmeli. Bunları yüksek puanlılar için söylüyorum.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi mi? Erken terhis ne zaman?
« Yanıtla #13 : 26 Haziran 2019, 09:01:10 »
Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi mi? Erken terhis ne zaman?

Uzun bir süredir gündemde olan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Askerlik Kanunu'nu onayladığı bilgisi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Yeni askerlik sistemi erken terhisi de beraberinde getirdi. Peki, bedelli askerlik yaşı kaç, kimler erken terhisten faydalanabilecek?

Pek çok değişikliği içeren yeni askerlik düzenlemesi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte 100 binden fazla askerin erken terhis olması bekleniyor. Peki, erken terhisten kimler faydalanabilecek, bedeli askerlik yaşı kaç? İşte, askerlikte yeni düzenlemeyle ilgili detaylar

Yeni askerlik sistemiyle ilgili beklenen gelişme yaşandı. Bedelli askerlik uygulamasını da kalıcı hale getiren askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte askerlik sisteminde ikili dönem sona erecek, birçok değişiklik yaşanacak. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlendi.

Twitter’dan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Askerlik Kanunu'nu onayladığı bilgisi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.
Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün TBMM'de kabul edilen Askerlik Kanunu'nu imzalamışlardır. Hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

Erken terhisten kimler faydalanabilecek?

Kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle kışlalarda erken terhis çalışmaları da başladı. 6 aylık süreyi tamamlamış olan 100 binden fazla askerin terhis süreci başladı.

Yeni sistemde 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlikten yararlananlar bir aylık temel eğitimin ardından terhis olacak.

Askerlik çağı ve özel durumlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak'ından başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erecek.

Yeni askerlik sisteminde "yedek astsubay" olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından "astsubay astçavuş" nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olmaları gerekecek.
Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumda, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esaslarını, Cumhurbaşkanı belirleyecek.

Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamayacak.

Dövizle askerlik

Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak.

Bakayalara günlük idari para cezası

Yeni düzenlemede yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak. Kendiliğinden gelenlere de her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası verilecek.

Öte yandan kanunda askerlik hizmet süresini tamamlayanlar ile halen muvazzaflık hizmetini yerine getirenler hakkında mülga 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereğince verilen idari para cezalarından ödenmemiş olanların tahsilinden vazgeçilecek. Bu kapsamda, altı ay içerisinde muvazzaflık hizmetine başlayanlar hakkında mülga 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile verilen idari para cezalarından askere sevk tarihi itibarıyla ödenmemiş olanların tahsilinden vazgeçilecek.

32 yaşa kadar hüküm

Bedelli için yaş sınırları öngörüldü. Lise öğrencileri 22 yaşına, fakülte ve yüksekokul öğrencileri 28 yaşına kadar askerlikten muaf olabilecek. Lise mezunlarının askerlikleri 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunlarınınki 6 yıl, fakülte ve yüksekokul mezunları ile buralardan ilişiği kesilenlerin ise 2 yıl ertelenecek. Bu erteleme sürelerinde son tarih, üst yaş sınırı olacak.

Dört yıldan daha uzun üniversite eğitimi alanlara 2 yıl, yüksek lisansı tamamlayanlar ile yurtdışındaki kurumlardan mezun olanlara bir yıl ek erteleme hakkı tanınacak. Bunlar için de üst sınır 32 yaş olacak.

Yasa çıktığında kışlada olanlar bedelli başvurusu yapamayacak.

Bedelliye başvurup vazgeçenlere yeni hak tanınmayacak.

Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.

Muayenelerden ücret veya katkı payı alınmayacak

Askerlik çağına gireceklerin kimlik bilgileri elektronik ortamda İçişleri Bakanlığından alınacak. Askerlik çağına girenlerle bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumluların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlayacak ve o yılın 31 Aralık (dahil) gününe kadar devam edecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları değişen yaşlarına göre yapılacak.

Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak. Ancak kendi isteği dışındaki mahkeme kararına istinaden resen yapılan yaş değişiklikleri kabul edilecek.

Yükümlülerin sağlık muayeneleri öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmi sağlık kuruluşunda yapılacak. Aile hekimlerince veya resmi sağlık kuruluşunca hakkında karar verilmeyenler, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek.

Yapılacak sağlık muayenelerinden ücret veya katkı payı alınmayacak. Yükümlüler hakkında verilecek ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya "askerliğe elverişli değildir" kararlı sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili makam, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kuruluşunun sağlık kurulu olacak. "Askerliğe elverişli değildir" kararlı sağlık kurulu raporları, Milli Savunma Bakanlığının onayınının ardından kesinleşecek.

Yurt dışında yaşayan yükümlülerin sağlık muayeneleri de yönetmelikte belirtilen esaslara göre yapılacak.

Askerlik şubelerince engel durumunu bildirir geçerli sağlık raporu olanların raporları, askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için Bakanlığa gönderilecek.

Yoklaması yapılanlar, askerliğe elverişli olanlar, geçici rahatsızlığı bulunanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olarak ayrılacak. Askerliğe elverişli olmayanlar silah altına alınmayacak.

Haklarında verilen sağlık kararına itiraz edenler, yeniden muayeneye gönderilecek.

Muayeneleri sonucunda düzenlenen askerlik yükümlülüğü ile ilgili sağlık raporları hakkında şikayet veya ihbar edilen yükümlülerin sağlık durumları yurt içinde Sağlık Bakanlığı, yurt dışında Dışişleri Bakanlığınca araştırılacak. Raporun gerçeği yansıtmadığına kanaat getirilenler Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek. Sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre kesin işlem yapılacak.

Muayeneleri sonucunda tanzim edilen raporlar hakkında idarece yeniden muayenesine lüzum görülenler, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek. Sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre kesin işlem yapılacak.

Yoklamaya tabi yükümlüler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimliği, öğrenim durumlarını, varsa meslek ve niteliklerini gösterir belgeler ile birlikte yurt içinde askerlik şubelerinde, yurt dışında elçilik veya konsolosluklarda bizzat hazır bulunmak veya e-Devlet üzerinden bu işlemleri tamamlamak zorunda olacak.

Yoklamaya tabi yükümlülerden yoklamada bulunamayacak derecede hastalığı bulunanlarla tutuklu/hükümlü olanların, usulüne uygun rapor göndermeleri ve hükümlülük veya tutukluluklarını bildirmeleri gerekecek.

Sevke tabi tutulan yükümlüler bizzat askerlik şubesinden veya e-Devlet üzerinden sevk belgelerini alacak ve kendilerine tebliğ edilen tarihte birliklerine katılacak.

Öğretmen yükümlülere Milli Eğitim Bakanlığı ödeme yapacak

Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Milli Savunma Bakanlığının uygun görmesi üzerine yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlik yapanlar arasından bildirilenler, temel askerlik eğitimini takiben Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek.

Öğretmen olarak ayrılan ve göreve başlayan yükümlülere, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığınca ödenecek. Bu yükümlüler, öğretmenlik görevleri sırasında resmi elbise giyemeyecek, emsali yedek subaylar kadar hizmet yapacak, hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihinde başlayacak ve görev yerleri Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

Bu kişiler hizmetleri sonunda asteğmen olarak terhis edilecek, bu görevleri sırasında usulüne göre öğretmenlik mesleğiyle ilişkileri kesilenler, kalan hizmetlerini er olarak tamamlamak üzere kıtalara sevk edilecek, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile de ilişikleri kesilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilenler hakkında firar, hava değişimi/izin tecavüzü, yoklama kaçağı, bakaya ve geç iltihak suretiyle bakaya kalmak suçlarına ilişkin kanun ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizliklerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümleri uygulanacak. Seferberlik ve savaş halinde bu hükümler uygulanmayacak.

Maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Milli Savunma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yeni-askerlik-sistemi-teklifi-yasalasti-kimler-erken-terhis-olabilecek-41255277
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 01 Temmuz 2019, 00:35:22 »
Teinolijimiz sayesinde oldukça az şehit vermeye başladık ama maalesef personelin eğitimi konusunda çok eksiğimiz var. Ordu profesyinellesiyor deniliyor ama teknik donanım haricinde verilen askeri eğitim 90larda erlere verilen askeri eğitimden daha düşük.
Ordunun beyin ve sinir sistemini oluşturan subay ve astsubay sınıflarında da durum aynı. Üniversite mezunu diye 6 ayda 1 yılda subay astsubay yetistiriliyor. Gene verilen askeri eğitim alt düzeyde sanki sivil memur alınıyor. Şu an modern ordular da olan pek çok eğitim tsk da yok. Örneğin tüfek atışı el bombası geçişi. Araç içinde etkin silah kullanım eğitimi gibi.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
TSK’da Artık Çoğunluk Profesyonellerde
« Yanıtla #15 : 07 Mayıs 2022, 20:56:32 »
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2021 yılı itibariyle muharip gücünün çoğunluğu profesyonellerden oluşan bir ordu haline geldi.

Özellikle 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrası yeni bir yapılanmaya giren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), profesyonelleşme yolunda ilk meyvesini aldı. İlk kez profesyonel asker sayısı, yükümlü asker sayısını geçti. 2021 yılı itibariyle TSK’nın muharip gücünün çoğunluğu profesyonellerden oluşuyor.

NATO’nun ikinci büyük kara gücü konumunda bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri, 2017 yılında 259 bin 603’ü yükümlü personel olan toplam 415 bin 783 askeri personele sahipti. 2021 yılı itibariyle ise TSK çatısı altında, 174 bin 916’sı yükümlü olan toplam 390 bin 960 askeri personel bulunuyordu. Bir başka deyişle 2021 yılı itibariyle TSK’nın muharip gücünün %55.2’si profesyonel askerlerden oluşur hale geldi.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri, kritik hedefi olan profesyonelleşme yolunda en önemli kilometre taşına ulaşmış oldu. 2021 yılı itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Sözleşmeli Er/Erbaş, Uzman Erbaş, Astsubay, Subay ve General rütbelerindeki personel sayısı, 216 bini geride bıraktı.

Ayrıca 15 Temmuz sonrası İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda da hatırı sayılır miktarda profesyonel asker bulunuyor.

TSK’daki profesyonel asker sayısına paralel olarak askerlerin bilgi birikimleri de artıyor. Sadece son birkaç yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı, Pençe-Kartal, Pençe-Şimşek, Pençe-Kilit, Pençe-Kaplan ve Pençe-Yıldırım gibi birçok harekat ile operasyon düzenledi.

Öte yandan Libya ve Doğu Akdeniz’de de bu dönemde ciddi faaliyetler gerçekleştirildi.

https://www.savunmasanayist.com/tskda-artik-cogunluk-profesyonellerde/

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 08 Mayıs 2022, 23:59:25 »
Muharip gücün tamamının profesyonel askerlerden oluşması ve akabinde toplam profesyonel asker yüzdesinin yükümlü personel(er) yüzdesini geçmesi oldukça sevindirici. Ta 2000lerin başlarından beri TSK profesyonellesme için çalışmalara başlamıştı.Simdi ordunun büyük kısmı profesyonel askerlerden olusuyorken dış kaynaktan rütbeli personeli alımı kesilmeli. Eldeki personel rahatlıkla dış kaynaktan alınan rütbeli personelin yerini alabilir. Tabi özel lisans eğitimi gerektiren branşlar hariç.