Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121115 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Siper Projesinde Türkiye Fransız Usulünümü İzliyor ?
« Yanıtla #60 : 21 Mart 2019, 08:02:23 »
Fransizlar booster yapiminda  yardim yapa bilirler

know how unutun   aster30 füzesini satildigi ülkeden

ögrenmek icin incelene bilir o da aselsana  düsüyor

mesela katar almis bize yardim yapa bilir
« Son Düzenleme: 21 Mart 2019, 08:05:13 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #61 : 21 Mart 2019, 08:25:46 »
Yeni bir konu açtım çünkü tartışmalar asıl konuyu rayından çıkabilir. İlk olarak Hisar projesini ayrı tutalım. O roketsanın ayrı bir projesi. Siper ise Tubitak Sage ve aselsanın proesi .

Ama konu Siper sistemi ile alakalı. O nedenle konuları birleştirdim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 21 Mart 2019, 13:17:52 »
Yeni bir konu açtım çünkü tartışmalar asıl konuyu rayından çıkabilir. İlk olarak Hisar projesini ayrı tutalım. O roketsanın ayrı bir projesi. Siper ise Tubitak Sage ve aselsanın proesi .

Ama konu Siper sistemi ile alakalı. O nedenle konuları birleştirdim.

Siz uygun gorduyseniz. Sorun yok hocam.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 21 Mart 2019, 15:31:41 »
Siperin baştan beri booster takılmış Bozdoğan füzesi belliydi bence benim hala merak ettiğim hisar u nun testlerinin başladığını ne zaman bu kulaklar duyucak yıllar oldu
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 21 Mart 2019, 20:27:25 »
Siperin baştan beri booster takılmış Bozdoğan füzesi belliydi bence benim hala merak ettiğim hisar u nun testlerinin başladığını ne zaman bu kulaklar duyucak yıllar oldu

Raptor Hocam ,

Roketsan'da konuştuğum mühendise göre Siper gibi çift aşamalı , yarı aktif radar güdümlü değilde patriot gibi tek aşamalı ve tam aktif radar güdümlü bir füze olacak. Tabi bu daha uzun bir geliştirme dönemi demek.

Benim aslında şöyle bir düşüncem var ;

+ Eğer Hisar-U tek aşamalı tam aktif radar güdümlü 90-120 km bir füze olacaksa Hisar GUMS'da Hisar-U'nun  Ek booster ile güçlendirilmiş çift aşamalı yarı aktif güdümlü 200-250 km menzilli bir versiyonu olabilir. (Ayrıca bu kabiliyet menzil için değil irtifa için kullanılıp başlık geliştirilerek anti-balistik etkili bir sistemde olabilir.) Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. Hisar-U daha ortaya çıkmadan Hisar-GUMS açıklanıyor. Yani siz bir sistemi daha geliştirmeden gelişmişini açıklıyorsanız. Mevcut bir sistemin geliştirilmesindense var olanın farklı bir konfigürasyonla yeniden tasarlanması olabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tabi birde orta menzil var. Nokta, O+, Göktuğ Mühimmatlı Hisar, Hisar G+ var.

Hisar G+ = Siper
Göktuğ Mühimmatlı Hisar = Bu raddede kullanılacak füze bozdoğan olsa menzili 20-25 km'ye düşer . Hisar-O varken anlamsız. Gökdoğan olsa menzili 8-10 km'ye düşer. Buda Sapan Ram projesi için kullanılabilir. Bu muhtemelen öyle bir planlama.
Hisar O+ = Muhtemelen direk hawkları karşılayacak bir füze. 40 km civarı Hisar O'nun geliştirilmiş booster'lı bir versiyonu.
Hisar-N 50-60 Km Bozdoğan'ın boosterlı bir versiyonu.

Tabi hepsi eşdeğer olmayan sistemlerse. Tamamen benim varsayımların. İdef 2019 bu konuda aydınlatıcı olacaktır.

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 21 Mart 2019, 21:48:38 »

Raptor Hocam ,

Roketsan'da konuştuğum mühendise göre Siper gibi çift aşamalı , yarı aktif radar güdümlü değilde patriot gibi tek aşamalı ve tam aktif radar güdümlü bir füze olacak. Tabi bu daha uzun bir geliştirme dönemi demek.

+ Eğer Hisar-U tek aşamalı tam aktif radar güdümlü 90-120 km bir füze olacaksa Hisar GUMS'da Hisar-U'nun  Ek booster ile güçlendirilmiş çift aşamalı yarı aktif güdümlü 200-250 km menzilli bir versiyonu olabilir. (Ayrıca bu kabiliyet menzil için değil irtifa için kullanılıp başlık geliştirilerek anti-balistik etkili bir sistemde olabilir.) Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. Hisar-U daha ortaya çıkmadan Hisar-GUMS açıklanıyor. Yani siz bir sistemi daha geliştirmeden gelişmişini açıklıyorsanız. Mevcut bir sistemin geliştirilmesindense var olanın farklı bir konfigürasyonla yeniden tasarlanması olabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hisar G+ = Siper
Göktuğ Mühimmatlı Hisar = Bu raddede kullanılacak füze bozdoğan olsa menzili 20-25 km'ye düşer . Hisar-O varken anlamsız. Gökdoğan olsa menzili 8-10 km'ye düşer. Buda Sapan Ram projesi için kullanılabilir. Bu muhtemelen öyle bir planlama.
Hisar O+ = Muhtemelen direk hawkları karşılayacak bir füze. 40 km civarı Hisar O'nun geliştirilmiş booster'lı bir versiyonu.

Tabi hepsi eşdeğer olmayan sistemlerse. Tamamen benim varsayımların. İdef 2019 bu konuda aydınlatıcı olacaktır.

BU kadar fazla sistemin açıklaması bana iyi gelmesi biran da okurken bile karışıyor kafam idef 2019 başvurumuda bu gün yaptım anlaşılan benim röportaj mesaim Tübitak da uzun bir süre devam edicek soruları hazırlaması bile kafamı karıştırıcak  :D
Projeler birbirine girdi şuan

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 21 Mart 2019, 21:56:48 »

Raptor Hocam ,

Hisar G+ = Siper

BU kadar fazla sistemin açıklaması bana iyi gelmesi biran da okurken bile karışıyor kafam idef 2019 başvurumuda bu gün yaptım anlaşılan benim röportaj mesaim Tübitak da uzun bir süre devam edicek soruları hazırlaması bile kafamı karıştırıcak  :D
Projeler birbirine girdi şuan

Yerli ve milli Darpa'yı biraz sıkıştırmak lazım ha ?

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 22 Mart 2019, 15:13:14 »
Öncelikle iki gündür yazdıklarımda ciddi imla hataları yaptığı mı farkettim kusuruma bakmayın. Şu sıralar yoğunum ve ancak İstanbul trafiğinde kalınca yazabiliyorum. Konuya gelicek olursak Tübitak Sage böyle çalışmaya devam etsin beynim yansa da helâli hoş olsun. Yeter ki bir şeyler üretilmeye tasarlanmaya devam etsin lakin planlanan hava savunma ağımızın çok katmanlı planlanmasını bilmek içimi çok rahatlatıyor lakin sistemde çok farklı tasarımlardan sistemler olması bizi sıkıntıya sokmaz mı ?Özellikle kuvvet planlaması, bakım, yedek parça ve üretimde sıkıntılara sebep olmaz mı temel bir platform üretilip o platformun geliştirilmesi daha kolay olmaz mı?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 22 Mart 2019, 19:06:18 »
Öncelikle iki gündür yazdıklarımda ciddi imla hataları yaptığı mı farkettim kusuruma bakmayın. Şu sıralar yoğunum ve ancak İstanbul trafiğinde kalınca yazabiliyorum. Konuya gelicek olursak Tübitak Sage böyle çalışmaya devam etsin beynim yansa da helâli hoş olsun. Yeter ki bir şeyler üretilmeye tasarlanmaya devam etsin lakin planlanan hava savunma ağımızın çok katmanlı planlanmasını bilmek içimi çok rahatlatıyor lakin sistemde çok farklı tasarımlardan sistemler olması bizi sıkıntıya sokmaz mı ?Özellikle kuvvet planlaması, bakım, yedek parça ve üretimde sıkıntılara sebep olmaz mı temel bir platform üretilip o platformun geliştirilmesi daha kolay olmaz mı?

Anladığım kadarıyla bizim kuvvet biraz komplike sistemlerden kaçınıyor. Zma'lara orta menzilli atgm'leri çıkarmak yerine sta'lar yapıyor. Korkut'a hava savunma füzesi entegre etmiyor. Hisar-a'lar tek başına kullanılmak için biraz sınırlı bir sistem bence. 

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #69 : 23 Mart 2019, 11:52:44 »
Özellikle kuvvet planlaması, bakım, yedek parça ve üretimde sıkıntılara sebep olmaz mı temel bir platform üretilip o platformun geliştirilmesi daha kolay olmaz mı?

Tamamen hakim olduğumuz sistemin üretim ve yedek parcasın da sıkıntı olmaz. Ama bir planlama lazım. Bu forumda ya da başka bir forumda okumuştum.

İlk Hisar A nın Akıncı ZMA entegrasyonu için füze potlarının arkaya doğru yatarak dik durması planlanmış. Fakat arkaya sarkan aşırı ağırlık aracın dengesini bozmuş. Mühendisler bir türlü bu problemi çözememiş. Paşa nın  biri " madem arka müsait değil lancerleri yanlara salın" demiş ve  Bizim "Robotek" ortaya çıkmış. Yani bize özgü.. BMP 3 yerleştirelim desek baştan tasarım ve mühendislik lazım. Hiç işin ihracat boyutu düşünülmeden kuvvet AKINCI ya monte edin iş bitsin demiş gibi.

Ama Hisar O,U, GUMS ve Siper için füzeler farklı olsa da temel bir platform düzeni üzerinden gidilebilir. Fakat bizim buna pek vaktimiz yok.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..