Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #490 : 02 Haziran 2023, 00:23:18 »
Füze booster'sız 5 metre gibi..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #491 : 02 Haziran 2023, 08:48:37 »
Biz neden bu kadar ketum olduğumuzu anlamıyorum.füzenin uzunluğu Şu kadar metre ağırlığı şu kadar kg veya libre hızı saniyede 1500 metre/sn veya 4 ile 4,5 mach arası vesair done'ler vericekler bunlarda gereksiz ve aptalca bir gizem koyuyorlar...Söylesen ne zararı olacak şurda envantere almana iki üç ay kaldı....

İlkbaş sıra ile
70 km
90 km
100 km
100km+
En son120-130 km

Olarak menzil bilgileri verildi ... saydığım doneleri vermede ne gibi sıkıntı var... Sonuçta ihraç etmeyi düşünüyorsun..Yani aynı zamanda ticari ürün

Siper block 0 yada 1 için erken ihbar radar sistemi yerine deniz kuvvetleri i sınıfı için geliştirilen cenk-s arsa radarı kullanırdım...maliyeti düşürmek için
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2023, 08:55:13 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #492 : 02 Haziran 2023, 11:59:45 »
Biz neden bu kadar ketum olduğumuzu anlamıyorum.füzenin uzunluğu Şu kadar metre ağırlığı şu kadar kg veya libre hızı saniyede 1500 metre/sn veya 4 ile 4,5 mach arası vesair done'ler vericekler bunlarda gereksiz ve aptalca bir gizem koyuyorlar...Söylesen ne zararı olacak şurda envantere almana iki üç ay kaldı....

İlkbaş sıra ile
70 km
90 km
100 km
100km+
En son120-130 km

Olarak menzil bilgileri verildi ... saydığım doneleri vermede ne gibi sıkıntı var... Sonuçta ihraç etmeyi düşünüyorsun..Yani aynı zamanda ticari ürün

Siper block 0 yada 1 için erken ihbar radar sistemi yerine deniz kuvvetleri i sınıfı için geliştirilen cenk-s arsa radarı kullanırdım...maliyeti düşürmek için
Sn Denizci16,
1. Bu gibi bilgiler aslında askeri sırdır. Bu füzenin hangi şartlarda , ne hızla, nasıl uçtuğu, hedefini vurmak için ne gibi hesaplarla manevra yaptığı, asıl menzili bilinmez, ve açıklanmaz. Düşman, füzenin hareket ve uçuş detaylarını bilirse ona göre füzeden kaçınma ve savunma stratejisi hazırlayacaktır. Özgün füze üretmenizin en büyük avantajıdır bu. Siz Amraam füzesinin, Patriot’un uçuş ve vuruş detaylarını bilirsiniz. Ama Yunan sizin Gökdoğan ve Siper’in detaylarını bilmez.
2. Füze geliştirirken 90km ile başlayan menzil 130km’ye kadar evrilebilir. Yakıt teknolojisindeki iyileştirmelerin yanında, füzenin kanatçıklarında, kompozit ve aerodinamik yapısında yapılacak farklı değişiklikler ile menzil arttırılabilir.
3. İhraç ettiğimiz füzelerle kendimiz için yaptıklarımız arasında mutlaka fark vardır. İhraç ettiğiniz ülkeler, mutlaka dost ve kardeş ülkeler olmanın dışında sıkı bir anlaşma ile 3üncü partilere füze detaylarını veremeyecekleri konusunda anlaşma altına alınmışlardır.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #493 : 02 Haziran 2023, 12:40:07 »
Peki sn. Yaşar satışa yada ihracata ç8karcağınız füze için istenilecek;

Özellikle alıcı olan ülke

Hız, irtifa,menzil için bunlar gizli bilgiler mi diyeceğiz....yada füzenin boyut ve ağırlığı için

Bunlar her sistem için verilebilecek teknik veriler

Esas sır + olarak belirtilen menzil bu artı kısmı ne kadar bunu söylemek zorunda değilsiniz...

Yada füzenin son aşamada enerjisini koruyup koruyamadığı bir sır olabilir..

Aynı şekil güdüm ve radar teknolojisi , almaç sayısı yada algoritmaları veyahut bu tarz şeyler sır olabilir...

Bunlara sözüm yok...

Ama sonuçta sead/dead görevleri için yapılcak prosedür ve gereken enstürmanlar belli...

Uyduya ihtiyacınız var (sistemin yerini bulmak konumu bilmek için,bunun için sizde uydu bulunmasına gerek yok...size bu bilgileri verecek yada satacak devlet ve uydulara sahip  özel şirketler var)

-Elint/sigint uçakları
-ecm uçakları (hava şok, ea18 g growler vesair)
-Harm vb yüklü uçaklar ve hedefe alçak uçuş ile yaklaşma (radarlardan kaçınmak için)
-deep strike filosu som, storm shadow yada kepdt taarus gibi seyir füzesi atan filolar.
-Bunların desteklenmesi için dolanan muhimmatlar,sahte hedef ucakları(madl,şimşek vs.)

Kısaca bu vb teknik, metodlar ile bir hava savunma şemsiyesi Uzun-orta-kısa-çok kısa sistemlerden oluşan bir hava savunma organizasyonunu satüre yada bu sistemlerin karşılayabilceğinden fazlasını atarak o sistemi bastırabilirsiniz...

Füzenin tam menzilini bilmenize gerek yok
Aşağı yukarı menziller bellidir en düşük aster30 120 km den başlayıp s400 250 km'ye kadar..

Bizim siper de bunlar arasında

Hız içinde genel kabul uzun menzilli olan hava savunma sistemleri için 4-8 mach denilebilir

Şimdi haklı olabilceğiniz tek bir nokta var örneğin kgk yada jsow gibi yaklaşık 40000ft 10-12 km irtifa110 km süzülen bir mühimmat(ucuz olması avantaj) ile hava savunma bastırmak yada istenen kara hedefini vurmak isteyen uçak ve pilotu bu kararından yada bunu kurgulamak isteyen kurmay bu planından vazgeçecektir...

Ama farkındaysanız sn.İsmail demir 130 km diyerek bu gizli kalması lazım diye belirttiğiniz bilgiyi de paylaştı...

Benim sevindiğim nokta 130 km den f35 hariç diğer 4 ve 4.5 nesil uçaklarla süzülen ve ucuz olan mühimmatlarla Uzun menzilli hava savunma sistemizi yada koruduğu hedefi vuramıyacaklar yada vurmak isterlerse vurulmayı göze alıcaklar..

Mecburen seyir füzesi ve derin darbe yeteneklerini kullanmak zorundalar...

Ek not:bir süzülen mühimmat uçağın mühimmatı bırakma hızı ve irtifasından dolayı 110 km yı aşamamaktadır.Zaten bunu da herkes biliyordur..

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2023, 19:30:13 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #494 : 02 Haziran 2023, 22:11:14 »
Süzülen mühimmatlarla ilgili olarak, KGK nın menzilinin yapılan geliştirmelerle 110 kmnin çok üzerine taşındığı söylenmişti geçen sene Turan Oğuz tarafından. Kasdedilen motor takılması da değildi. 40 bin feet ve 0.9 mach olan azami fırlatma değerlerinin 50 bin feete ve machın biraz üstüne çıktığı söyleniyordu.

Bir başka süzülen mühimmat olan Jsowda 40 000 feette bırakma için verilen menzil değeri 130 km.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #496 : 27 Haziran 2023, 17:16:20 »
120 den ne zaman cikti 150 km ye

hangi siperden bahsetiliyor bu
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2023, 17:19:28 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #497 : 27 Haziran 2023, 17:43:00 »
Normal yakıt teknolojisinde geldiğimizi noktayı gösteriyor...

Yada siper block2 füzesi entegre edilecek bundan ötürü olsa gerek...

Şimdi bir nokta kaldı ilk aşamada taktik balistik füze ve srbm'leri vurmak

Bence bu sistem tbm'leri izleyip vurabiliyordur yani 0-300 km menzilli balistik füzeleri...

Çünkü gerek füze gerek Arama radarı, irtifa ,izleme ,takip ve angajman için gerekli irtifaya sahip....

Bence bunu  açıklamıyorlardır yada bahsetmeye gerek duymadılar..

Fakat 150 km menzil ile ABD sm6 sından  sonra en iyi füze savunma sistemi diyebiliriz çünkü

Rus sistemleri menzili yüksek olsada sar yani semi active radar yada tvm denilen güdüm sistemini kullanıyor

Avrupa Aster teknolojik olarak ilerede olsada ile 120 km menzil ile geride kalıyor..

Kısaca aktif radar arayıcı başlık 150 km menzil ile pac2 gemt'nin önünde s300 ile s400 arasında bir füze mimarisi yaptık

Artık kgk yada jsow tarzı süzübilen mühimmat atan stealth  olmayan uçaklardan korkmuyorum ..
F15,F16,F18,rafale,typhoon tarzı..

Çembercileri iş başına bekliyorum 150 km menzil süper...

Birde seyir füzeleri için sisteme alçak irtifa radarı eklendi mi tadından yenmez..

Birde sistemde iki veya üç atış kontrol radarı eklenirse angajman sayısı artar

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2023, 19:17:03 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #498 : 27 Haziran 2023, 17:45:27 »
Daha bir kaç yıl önceye kadar tugayları stinger ile 35 mm oerlikon ile koruyorduk. 15 km alçak irtifa Hisar bile bizim için devrimdir bunu kinaye ile söylemiyorum gerçekten öyle
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2023, 17:46:03 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #499 : 27 Haziran 2023, 17:54:32 »
Daha bir kaç yıl önceye kadar tugayları stinger ile 35 mm oerlikon ile koruyorduk. 15 km alçak irtifa Hisar bile bizim için devrimdir bunu kinaye ile söylemiyorum gerçekten öyle

+1