Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 122308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #130 : 11 Temmuz 2020, 20:51:08 »
G40: Essm
Siper: Aster30
Hisar U ve Gums :Aster30 1NT balistik füze savunması

Doğru mu?
Bunlara birde ESSM-ER (ESSM füzesine booster takılmış hali) gelecek. 120-130km menzili ile gemilerde uzun menzilli hava koruması sağlayacak. Aster30 1NT nin gemiler için tam karşılığı bu olacak.
Bu füzeler boyları uzun da olsa MK41 VLS lerden atılabilecek.
Unutmayalım ; roketsan ESSM füzelerinin ortak üreticisi. Block 2 çalışmalarının ortağı.
Onun için çabuk sonuçlar alıyoruz.

Çevrimiçi BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 11 Temmuz 2020, 21:05:53 »

Doğru mu?
Bunlara birde ESSM-ER (ESSM füzesine booster takılmış hali) gelecek. 120-130km menzili ile gemilerde uzun menzilli hava koruması sağlayacak. Aster30 1NT nin gemiler için tam karşılığı bu olacak.
Unutmayalım ; roketsan ESSM füzelerinin ortak üreticisi. Block 2 çalışmalarının ortağı.

Kaynak ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 12 Temmuz 2020, 00:14:58 »

Doğru mu?

Kaynak ?
https://www.realcleardefense.com/articles/2018/04/19/a_call_for_the_essm-er_113342.html
https://www.defenceturkey.com/en/content/roketsan-one-of-the-leading-companies-in-global-missile-market-owing-to-her-competency-and-innovati-333
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2020, 00:17:09 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 12 Temmuz 2020, 08:47:25 »

Doğru mu?

Kaynak ?
https://www.realcleardefense.com/articles/2018/04/19/a_call_for_the_essm-er_113342.html
https://www.defenceturkey.com/en/content/roketsan-one-of-the-leading-companies-in-global-missile-market-owing-to-her-competency-and-innovati-333

Bunları bende biliyorum hocam. Ben essm-er füzesinin Türkiyeye gelip 120 km'de koruma sağlayacağına dair kaynağı sormuştum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 12 Temmuz 2020, 14:20:26 »
Hava savunma sistemi Siper nasıl geliştiriliyor? G40  füzesi üzerinden. G40 füzesi nereden geliştirildi?
Mimarisi de ESSM teknolojisine dayanıyor. Mk41 lere yüklendiğinde alet ESSM atıyorum diyecek. Bir sonrası G120 olacaktır.
Mantık yürüterek bunu söyledim.
Adı Roketsan da olsa, bu kadar kısa sürede sıfırdan bu kadar geniş yelpazeli hss geliştirmek olamaz. ESSM üretici partneri oluşumuz ve ESSM Block 2 geliştirme çalıştırmasına ortak olmamız, know-how transferi açısından bize büyük avantaj getirdi.
Konu üzerine savtera da da uzun yazılar ve izahat var. (Türkiye’nin mühimmat ve füzeleri başlığı sahife 15,16,17)

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #135 : 12 Temmuz 2020, 14:33:09 »
Hava savunma sistemi Siper nasıl geliştiriliyor? G40  füzesi üzerinden. G40 füzesi nereden geliştirildi?
Mimarisi de ESSM teknolojisine dayanıyor. Mk41 lere yüklendiğinde alet ESSM atıyorum diyecek. Bir sonrası G120 olacaktır.
Adı Roketsan da olsa, bu kadar kısa sürede sıfırdan bu kadar geniş yelpazeli hss geliştirmek olamaz. ESSM üretici partneri oluşumuz ve ESSM Block 2 geliştirme çalıştırmasına ortak olmamız, know-how transferi açısından bize büyük avantaj getirdi.
Konu üzerine savtera da da uzun yazılar ve izahat var. (Türkiye’nin mühimmat ve füzeleri başlığı sahife 15,16,17)

Hocam ;

1- G-40'ı essm vs. diye tanıtmaya gerek yok zaten gemilerde yerli savaş yönetim sistemi var.
2- G-40 ve Siper Tübitak Sage ana yükleniciliğinde geliştiriliyor Roketsan değil. 
3- Essm tecrübesi ana etken değil. G-40 ve siperde bir sürü etkiler olacak. Ana fikir bazında aster'e , boosterlanarak menzil geliştirme açısından barak ve derby serisine , konfigürasyon ve diğer vb. açısından essm'e öykünmeler var.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 12 Temmuz 2020, 16:16:13 »

Hocam ;

1- G-40'ı essm vs. diye tanıtmaya gerek yok zaten gemilerde yerli savaş yönetim sistemi var.
2- G-40 ve Siper Tübitak Sage ana yükleniciliğinde geliştiriliyor Roketsan değil. 
3- Essm tecrübesi ana etken değil. G-40 ve siperde bir sürü etkiler olacak. Ana fikir bazında aster'e , boosterlanarak menzil geliştirme açısından barak ve derby serisine , konfigürasyon ve diğer vb. açısından essm'e öykünmeler var.
Sn Battlestar,
1. Ben tanıtılacak demedim. Tanıtmaya dahi gerek yok dedim.  Yerli savaş yönetim sistemi olsun olmasın. Bu füze ESSM kopyası.
2. G-40’ı TÜBİTAK Sage geliştiriyor olsa da ; ESSM’in tüm üretim ve geliştirme teknolojisi elinde olan Roketsan’la hiç mi konuşmayacak? Hiç mi bilgi akışı olmayacak? Yaptığımız yada “geliştirdiğimiz” her ekipmana bakınız ya bir şeyin kopyasıdır ya da alıntı teknoloji dir;
Mpt76 : ar10&H&K
Bora/khan : b611
TS1400 : GE
Ktj3200 : tr40/ RR / P&W
Sungur : Stinger
Atmaca : exocet / harpoon
Radar sistemleri : Thales
G40 : ESSM
Trg122 : Çin menşeli
3. Füze ESSM kopyası. Nasıl etken olmuyor?
4. Benim tevellüt eski. Yurt dışı orijinli sayılırım. “Öykünme” ne demek diye sözlükten bakmak zorunda kaldım. Hiç duymamıştım.

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 12 Temmuz 2020, 21:04:13 »

Hocam ;

Sn Battlestar,
1. Ben tanıtılacak demedim. Tanıtmaya dahi gerek yok dedim.  Yerli savaş yönetim sistemi olsun olmasın. Bu füze ESSM kopyası.
2. G-40’ı TÜBİTAK Sage geliştiriyor olsa da ; ESSM’in tüm üretim ve geliştirme teknolojisi elinde olan Roketsan’la hiç mi konuşmayacak? Hiç mi bilgi akışı olmayacak? Yaptığımız yada “geliştirdiğimiz” her ekipmana bakınız ya bir şeyin kopyasıdır ya da alıntı teknoloji dir;
Mpt76 : ar10&H&K
Bora/khan : b611
TS1400 : GE
Ktj3200 : tr40/ RR / P&W
Sungur : Stinger
Atmaca : exocet / harpoon
Radar sistemleri : Thales
G40 : ESSM
Trg122 : Çin menşeli
3. Füze ESSM kopyası. Nasıl etken olmuyor?
4. Benim tevellüt eski. Yurt dışı orijinli sayılırım. “Öykünme” ne demek diye sözlükten bakmak zorunda kaldım. Hiç duymamıştım.

Hocam ;

1. Diyorsunuz ki Mk-41'e koyucam essm diye atıcam diyorsunuz. Ben bunu F-16'lara hgkları jdam/jsow gibi tanıtmamıza bağladım.

2. Füze aslen gökdoğan'ın yakıt haznesi geliştirilmiş ve farklı kanat tipi ile donatılmış bir versiyonu. Essm ile aralarında benzerlik olabilir çünkü aynı lançerlerden benzer amaçlarla kullanılmak için geliştirildi . Ancak ;

+ G-40'ın atası Gökdoğandır, onun atası da veya öykündüğü sistemde amraamdır. Ancak Essm'in atası amraam değildir, sea sparrow'dur , sea sparrow'un atası ise Aim-7 sparrowdur.

+ Yani ortak atalara sahip füzeler diyebiliriz.  Ancak kesinlikle özelliklerini bir tutamayız. Bir kere g-40 tam aktif radar güdümlü çok isabetli, tavan irtifası essm'den çok daha yüksek hedef seti çok daha fazla bir füzedir. Essm ise irtifası düşük daha çok sovyetlerin hızlı süpersonik füzelerini vurmak için yapılmış nokta hava savunma sistemidir. Orta irtifa  alan hava savunma füzesi değildir. Güdüm sistemide terminal aşamaya kadar gemiden datalink ile kontrol edilir , daha sonra da geminin radar sinyallerinin hedeften dönen yansımalarını toplar ve bu aradaki süreç fazladır buda hassasiyet konusunda onu G-40'dan daha geri yapar.  G-40'da hedefi tanıt salla o zaten köpek gibi takip eder hedefi. Arka arkaya da kolayca atılabilir. Seyir füzesi olmasada savaş gemilerine yönelen uçaktan taşınan anti gemi füzelerinin platformlarına ciddi tehdittir G-40 kısaca bir değil.

3. Bir önceki maddede anlattım. Bu arada G-40 sage'nin kendi öz ürünü olarak lansedildi. Ama siperde Roketsanda alt yüklenici ama bence orda Trg-300 kasırgaların booster olarak kullanılması veya yeni booster dizaynı ile ilgileniyorlar. Bu sektörde esnaf muhabbeti gibi aranıp bilgi istenmez hocam. Sage talep eder anlaşma imzalarlar roketsan projede alt yüklenici olur sonra açar bilgileri vs.

4. Ha sistemlerin kopyası durumuna bakarsak . İlk olarak tüm projelerimiz esinlenme, kopya demek hem mühendislerimize ayıp hem sektöre , evet bu işin rajonu bu sonradan girerseniz biraz kopyalıyor yardım alıyorsunuz ama o saydığınız projelerin bazılarında bize ait birçok şey varken diğer yandan, bir çok özgün projelerimizde var, omtas, umtas, cirit, anka, bayraktar, korhan,korkut, hisar, kaplan serisi, arma, cobra, milgem, vs. vs. bu böyle gider.

Roketsanda o kadar verecek essm teknolojisi varsa hisar-rf yi böyle değil essm gibi yapardı.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 12 Temmuz 2020, 23:45:06 »
booster  yapan ülkeler hangileridir o ülkkeden yardim alsak

aster 30 boosterini italyanlar yapiyordu  hisar U icin italyadan yardim alabiliriz

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 13 Temmuz 2020, 00:24:32 »
booster  yapan ülkeler hangileridir o ülkkeden yardim alsak

aster 30 boosterini italyanlar yapiyordu  hisar U icin italyadan yardim alabiliriz

Roketsan da İtalyan füzesine motor yapıyor.