Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 122352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #120 : 11 Temmuz 2020, 00:57:51 »
Cahil hesabıyla eğer g-40 + Trg-300 roket motoru ve yakıt kısmı kullanırsa, blok-1 Siper'in muhtemel menzilini hesapladım ; (Doğru çıkmama ihtimalide ciddi anlamda var ama bir hesaptır işte.)

G-40 Füzesinin gerçek menzilinin hesaplanması :

Arkadaşlar G-40 füzesi gökdoğan hava hava füzesinin gövde çapının ve yakıt haznesinin yüzde 50 genişletilmiş bir versiyonudur. Gökdoğan füzesinin menzili ilk başta her ne kadar 65 km verdiyse de biz bunun sadece aktif radar arayıcı başlığı ile yapacağı no escape zone menzili olduğunu aksi taktirde bu menzilde at-unut yapılamayacağını söylmiştik. Zaten Gürcan beyde menzilin daha uzun olduğunu söylemiştir.

Şimdi bu füzenin orduda yerine geçeceği ve/veya ihtiyacını karşılıyacağı füze 105-120 km menzilli amraam-c7 füzesidir.  Meteor vb. füzeler kendilerinden beklenen yüksek vuruş yüzdelerini yakalamak için genelde midcourse terminal aktif radar güdüm kullanırlar. Ancak meteor füzesi biraz afaki bir füzedir. Çünkü verileri oldukça değişmiştir. İlk çıkacağı zamanlarda motoru 250-300 km'ye gitmeye müsait olduğu ve üstündeki aktif radar arayıcı menzili 75 km olduğundan 300 km menzil terminal aktif radar güdüm diye verdiler. Ama daha sonra vuruş yüzdesi konusunda amraam-d'yi geçtiğini göstermek için 150 km menzil ve midcourse yani yolun yarısından itibaren aktif radar güdüm diye belirttiler. Tabi en son menzil 100+ diye lanse etmeye başladılar operasyonel kabiliyetleri reklam etmemek amaçlı.

Ki açıkcası bende gökdoğanın midcourse aktif radar güdümlü olacağını düşünerek menzilinin 120-130 km olacağını düşünüyorum. Yine vl mica ve sl-amraam'dan bildiğimiz üzere hava hava füzeleri karadan atıldığında menzillerinin aşağı yukarı 3/2'sini kaybediyor. Yani gökdoğanın kara konuşlu menzili muhtemelen 43 km'dir. G-40'da gökdoğanın gövde çapı ve yakıt haznesi yüzde 50 genişlediğinden 43 +21.5 =64.5 veya 65 km işte. A bakın şu işe G-40 gökdoğanın 65 km menzilli olduğunu düşündüğümüz aktif radar arayıcı başlığını kullanıyor ve tam aktif güdümlü bir füzedir.  Ben açıkcası ordunun yüzlerce üretilecek bir füzede 40 km menzilliyken 65 km menzilli bir başlığı kullanıp onun fazla maliyeti soğutması vs. uğraşacağını sanmam.

Ha bu arada ufak bir not. Gökdoğan amraam'ı örnek alan bir füze G-40 'da essm'i ya Essm ile amraam arasında da 1.5 katı gövde yarı çapı farkı var. Yani toparlarsak G-40'a 65 km menzil 20 km irtifa diyelim. Şimdi füze ve roketler genelde dümdüz yukarı fırlatılırsa yatay menzillerinin 2 de 1'i uzunlukta irtifa tırmanır. Yani g-40'ı direk düz atsak 20x2 = 40 km + 65 km (20 km irtifadaki menzili) = 105 km (füzeyi dümdüz anti tank gibi atsak menzili)

------------------------------------------------------------------------

Booster Etkisi ;

Burdan gördüğümüz birinci aşama füze ve ikinci aşama booster arasındaki çap oranıyla booster olarak Trg-300 roketinin yakıt ve roket motoru kısmının kullanılabileceğini düşünüyorum.

TRG-300'ün harp başlıksız ağırlığı 480 kg ve total de 580-600k füzeyi 120 km menzile taşıyabiliyor. Bunun için topçu roketinin 60 km menzile ve 20 km irtifaya yükselip aynı mesafeyi geri düşmesi lazım . Yani yatay atsak menzil potansiyeli 600 kg'da 20x2 =40 +60 km = 100 km.

Ancak G-40 tarzı füzeler 500-600 kg olacağından +480 kg booster ya biz total de 1200 kg diyelim füzeye fazladan fazladan. Bu kiloda booster 10 km irtifa + 30 km menzile çıkar freefall düşmek için. yani 10x2 = 20 +30 km yatay menzil = 50 km anti tank gibi komple yatay atılırsa menzili.

-------------------------------------------

Siper Potansiyeli =

105 km G-40 toplam menzil potansiyeli + 50 km Booster'ın 1200 kg'da potansiyeli = 155 km . Füze 20 km irtifaya çıkacaksa 20x2 = 40 km kaybeder 115-120 km Menzil ve 20 km irtifa verisine ulaşırız.

Tabi birde Hisar-Gums'dan önce bu sistemin bir anti balistik versiyonu yapılmak istenirse ve Pac-3 Mse  gibi ki onda da iki yönlü dacs var sanırım geçen tübitakta gördüğümüz gibi , irtifa'da 40 km hedeflenirse 40x2 = 80 km menzil kaybı yani 155 - 80 km = 75 km menzil 40 km irtifa olur terminal iir/lwir güdüm + dacs pif paf güdüm olur. Çokta güzel olur.

Ha bu arada birde siper için 70 km civarı menzilli olacağına dair bazı iddialarda daha vardı belki o anti balistik versiyonudur .

-----

Kısaca benim yorumlamam bu kadar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 11 Temmuz 2020, 08:53:08 »
Siper: 120km menzil ; 20  km irtifa olacak

Doğru mu hocam?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 11 Temmuz 2020, 09:38:03 »
Siper: 120km menzil ; 20  km irtifa olacak

Doğru mu hocam?

Benim tahminimce evet. Asla kesin birşey demiyorum.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 11 Temmuz 2020, 11:43:22 »
Hisar u ile siper arasındaki fark nedir peki?

Bir bilgi karmaşası yada isim karmaşası var sanki.

Benim bildiğim siper pac2/pac3 misali

Hisar u ise eurosam ile birlikte geliştiriliyor.

Biri bölge savunması iken diğeri atmosfer dışı balistik füzelere karşı olması lazım

Aradaki tam farkı bilen Var mı?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 11 Temmuz 2020, 13:19:05 »
Eurosam ile hiçbir şeyin geliştirildiği yok... Eurosam mevzusunu ABD , S-400 meselesinde bize fazla yüklenmesin diye biz uydurduk.

"Eyy ABD , biz sadece Ruslarla değil Avrupalılarla da gerekirse Patriot için sizinle bile oturup çalışırız" diyerek sözümona ABD ve Avrupayı 3 gramlık zekâmızla oyalamaya çalıştık.

Yahu Eurosam da Fransa varken bizim onlarla ortak birşey geliştirmemiz mümkün mü?😡😡😡

Hisar , Roketsan'ın ; Siper , Sage'nin liderliğinde yürütülen projeler diye biliyorum...

Sayın Battlestar 'ın Siper için verdiği 120 km menzil ; 20 km irtifa değerleri Aster-30'un değerleriyle birebir aynı.
İlk defa hava savunma füzesi yapan Türkiye için bu değerler harika...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 11 Temmuz 2020, 13:50:17 »
Hisar u ile siper arasındaki fark nedir peki?

Bir bilgi karmaşası yada isim karmaşası var sanki.

Benim bildiğim siper pac2/pac3 misali

Hisar u ise eurosam ile birlikte geliştiriliyor.

Biri bölge savunması iken diğeri atmosfer dışı balistik füzelere karşı olması lazım

Aradaki tam farkı bilen Var mı?

Şimdi şöyle. İlk olarak şu an resmi olarak Hisar-U ve HiSAR Gums olarak bir proje başlamadı. Ancak bunu roketsanın planlaması olduğunu biliyoruz.Şimdi aslına bakarsan olay şöyle ;

Bu s-400, patriot olayları kabak tadı vermeye başladığı bir kaç sene önce olay başladı aslında. Bunu gürcan beyde söyledi Gökdoğanı ilk karadan ateşlediklerinde bu füzenin ayrıca karadan havaya kullanabileceğini de farkettiler. Aslında farketmeleri de zor olmadı yanı başlarında çekirdek füze olarak mica rf kullanan aster gibi başarılı bir örnek vardı.

Tabi siper yoluna çıkılmasında bence en önemli etkenlerden birisi de gökdoğan'ın  65 km menzilli müthiş aktif radar arayıcı başlığı bana göre . Amraam boyutlarında bir füze burun çapına 65 km menzilli bir başlık sığdırmak adeta Türkiye'nin Gan teknolojisinde geldiği noktayı gösterir cinstendir. Yani sana şöyle söyleyim gökdoğan'ın aktif radar başlığı kanıtlardan yola düştüğümüz gibi eğer 65 km menzilli ise şu an envanterdeki c-7'lerin iki katı D amraamlarında 1.5 katı. Ki adamlar D modelinde 150-160 km menzilden bahsediyor.

Bu nedemektir biz Aim-120d amraam vuruş oranından daha etkin bir füze olacak gökdoğan. (nedenlerini daha önce anlatmıştım.) D ile aynı vuru oranına getirdiğimizde ise yaklaşık 240-250 km menzillerde füzelere konulabileceğini düşünüyorum. Kısaca bu başlıktan biz daha çok ramjetli akdoğanlar ve siperler çıkartabiliriz.

İşte belkide bu kapasiteyi fark eden Tübitak Sage dedi ki biz bu füzeye ikinci aşama booster roket takıp , bu füzeyi çafrad ve/veya teirs, mar-d, akr gibi radarlarla konuşturursam yerli asteri yaparım. Tabi ilk  olarak gökdoğanı attılar ve muhtemelen gökdoğanın yerden atıldığında menzili 30-35 km vb. çıktı. Sonra eldeki booster olarak kullanılabilecek roketlere bakılmıştır muhtemelen. Unutmayalım bu projede ana hedef HIZ. Çünkü s-400'de patriotta iki ucu sakat projeler. Bir an önce yerli sistemi yapmak gerekti. Yeni booster tasarlamakla uğraşılamayacağı için ya 600 mm çaplı bora füzesinin yada 300 mm kasırga'nın motor ve yakıt kısmı booster amaçlı kullanılması öngörülmüş füze gemiden atılacak diye 300 mm seçilmiştir. Ancak gökdoğanın kara'dan atılan versiyonu hem bu booster ile 120 km'leri bulamayacağından hemde içine yapılacak ek eklemelere uygun gövdeye haiz olmadığından gökdoğan füzesi çapını ek yakıt ve ek alt sistem için 1.5 katı büyütülüp yine gökdoğan arayıcı başlıklı olduğu deklare edilen bana göre menzili 55-65 km menzilli ama resmi olarak 40 km menzilli olduğu dediği deklare edilen Siper G-40 füzesi yapıldı.

Herkes dedi ki Sage 40 km menzilli orta menzilli hava savunma füzesi yaptı ama bana göre iş tam olarak böyle değildi ;

1- Bizim kuvvet asla essm varken 40 km menzilli bir füzeyi onaylamaz. Hiçbir kuvvet yerli sistem yapılırken eldekinden daha kötü değil en az eşiti veya daha iyisini isterlere koymuştur.

2- 40 km menzilli bir füze için bu kadar tantanaya gerek yok. Hisar-O RF füzesine ufak bir 2. aşama booster ile 40 km'lere çok rahat çıkar ve çapıda quadpack'a yeterdi.

3- G-40'ın çizimleri ortaya çıkan siper füzesinin ucundaki ilk aşamaya çok benzemesi ve füzenin g-40 değil siper g-40 olarak ilk lanse edilmesi bu füzenin aslında Siper füzesinin ilk aşaması için tasarlandığı ve tekil olarak da orta menzilde quapack olarak kullanabileceği bize lanse edildi. Ben böyle düşünüyorum

4- Açıkcası G-40'daki 40 tabirininde biraz füzenin ve gökdoğanın asıl kabiliyetlerini perdelemek için kullanıldığını düşünüyorum. Gökdoğanın C-7'ye eşdeğer olacağına dair tüm dediklerimiz bir kenara atılsa füze 65 km menzilli olsa bile siz onu karadan atacaksınız , yakıt haznesini 1.5 kat arttıracaksınız birde cold launchtan atıp ilk mukavemette yakıt harcamasını engelleyeceksiniz ve menzili 40 km olacak imkansız.

--

Yani sonuç olarak biz siper projesinde, kendi tahminlerime göre ilk aşama olarak G-40 füzesi kullanan 65 km no escape zone a sahip rf datalink + midcourse aktif radar güdüm kullanan ikinci aşama olan muhtemelen trg-300 kasırganın roket motoru var yakıt haznesini kullanan, denizde çafradla entegre karada alay bazında 600 km s band teirs radarından bilgi alan , batarya bazında 100-120 km menzilli mar-d radarının kara konuşlu versiyonu ve rf datalink aydınlatması için akr-d block 2 gibi bir radar kullanan yine alay yapısı içinde çeşitli komuta kontrol , ed/et sistemleri ile desteklenecek awacs ve herikss sistemi içinde bir sistem olacak.

Ancak diğer yandan son zamanlarda farklı şeylerde duymaya başladık bunlar terminal aşamada ekstradan iir/lwir güdüm ve dacs itki yönlendirme sistemlerine dair şeyler. Tabi bunlar hep anti balistik kabiliyetine dair şeyler. Şunu asla unutmayın arkadaşlar terminal aşamada iir güdüm olmayan ama özellikle dacs itki yönlendirme olmayan hiçbir füzenin srbm'ye karşı bile etkinliği çok ama çok az olacaktır. Toparlarsak 2021'de eğer siper'in ilk denemelerini görürsek bu iir/lwir + dacs işi ve abm işi siper blok 2'yi bekler. Ama 2023'ü bulursa bunlarda olur. Uzun menzilde srbm'ye karşı etkin bir siper olur ama bence o iş siper blok 2'ye kalır çünkü acil füze lazım ve kaç kere siper ilk başta uçaklara karşı etkin olacak dendi zaten.

----------------------

Şimdi gelelim Hisar-u Ve Hisar Gums kısmına. Şimdi bu alanda her şey daha teorik gidecek. Şimdi Roketsan Eurosam ile çalışıyor. ama daha çok aster projesinde değilde anti balistik kısmında. Zaten aster-30 ile aster block 2 bmd çok farklı tip ve tarzda füzeler bknz :

Hisar-u'da 100-120 km menzilli standart hava savunma tarzda bir füze bekleyeceğimizi ben sanmıyorum. Benim beklentim Hisar-U'da G-40'ı yine birinci aşama kullanan ama booster kısmı olarak 600 mm çapa sahip bora'nın booster kısmını kullanan bir füze olabilir. Harp başlığı olarak yaklaşma tapalı, ekstra dacs ve terminal lwir güdümlü bir füze olabilir.  Aktif radar başlığı Siper'de gökdoğanın 65 km menzilli başlığını kullanırken bunda gökdoğanın takribi 180 mm çaptaki burnu için tasarlanmış değilde G-40'ın yine takribi ve tahmini 260 mm civarı burnu için geliştirilecek muhtemelen 1.5 kat daha güçlü ve 100 km civarı menzilli aktif radar arayıcı başlığa sahip bir füze olabilir.

Tabi burada şöyle bir nokta da var. O da deniz kuvvetlerinin tutumu, Hisar-u'yu geliştirmek onun yeni aktif başlığını onun soğutmasını güç ihtiyacı falan derken seneler geçer. Deniz kuvvetleri derse eğer arkadaş benim tf-2000'lerimde çafrad gibi bir sistemim var. Siper'den daha güçlü bir füze istiyorum . Zaten ben bu gemiyi geçmişte sm-3, sm-6'nın hayaliyle tasarladım, bende isterim der ise eğer iş değişir.

Yani sonuç olarak Hisar-U bence Arrow-2 (tip ve prensip olarak ) gibi bir füze olabilir ;

Tabi menzil ve irtifa dengesi isterlere göre değişecektir.

Hisar- Gums  ise daha çok kinetik başlıklı gelişmiş dacs'lı exo atmosferik arrow-3 gibi bir şey olabilir. Ama tabi üretilmesi kaç seneyi bulur Allah bilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 11 Temmuz 2020, 14:24:16 »
Kafa iyice karıştı.

Şunu konuyu anlatırken , neden dünya'daki sistemlerle karşılaştırmasını yapmıyorsunuz , daha basit olmaz mı?

Örneğin;
Essm orta irtifa gemi konuşlu hava savunma füzesi yerine : ???
S-400 füze sistemi yerine : ???
Hava solumayan,atmosfer dışı balistik füze savunma füze sistemi: ???
Tf-2000 gibi gemi konuşlu yüksek irtifa bölge hava savunması için: ???

Bu soru işaretleri yerine hangi yerli füzelerin ismi yazılacak.? Diğer türlü kafamız karıştı
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2020, 14:25:10 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 11 Temmuz 2020, 18:51:33 »
Kafa iyice karıştı.

Şunu konuyu anlatırken , neden dünya'daki sistemlerle karşılaştırmasını yapmıyorsunuz , daha basit olmaz mı?

Örneğin;
Essm orta irtifa gemi konuşlu hava savunma füzesi yerine : ???
S-400 füze sistemi yerine : ???
Hava solumayan,atmosfer dışı balistik füze savunma füze sistemi: ???
Tf-2000 gibi gemi konuşlu yüksek irtifa bölge hava savunması için: ???

Bu soru işaretleri yerine hangi yerli füzelerin ismi yazılacak.? Diğer türlü kafamız karıştı

Onların karşısına direk yazamazsın hep isterler doğrultusunda şekillenmiş sistemler. Sadece şunu bil ;

G-40 gemi/Kara konuşlu orta menzilli füze
Siper gemi kara konuşlu uzun menzilli füze
Hisar-U ve Gums belirsiz.

Bitti.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #128 : 11 Temmuz 2020, 19:05:25 »