Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #110 : 15 Nisan 2020, 11:24:24 »
Evet hocam, 4 defa okudum, 2 yeri not aldım yazdım.

Doğru, yüzde 95 aynı. Çünkü sadece füzenin yarı aktif güdüm kısmındaki çalışma şekli anlatımımız farklı.

Sanırım uyuşamadığımız nokta, siz radar ve füze fırlatma aracını coğrafi olarak aynı yerde düşünerek yorum yazdınız.

Ben ise anlık hava resmini oluşturan tüm unsurları yani radarlı uydu, multi sipektral optikli uydu, avaks uçak, yer radarlarının tüm çeşitleri, gemilerin radarları, havada jet savaş uçak radarları v.s v.s.

Yani, artık bi hss yada h/h füzesi bi radarın kontrolünden çıkıp başka bi radarın kontrolünde hedefe seyrini sürdürebiliyor. Bu yüzden füze gidebildiği kadar gitsin deniyor.

S400 füze fırlatıcıda 4 ayrı menzilleri farklı farklı füze var. En kısası sanırım 50-60 km den başlayıp, 400km ye kadar gidiyor ve sistem hedefe ve hedefin menziline göre füze atıyor. Patriot da aynı. Denizde ki aegis sisdemi de aynı şekilde.

Düşünsenize, suriyedeki f16-barış kartalı ortak atışını. Elimizde meteor füzesi gibi 200km menzil erimli bi füze olsa idi, f16 sınırda, e7-t avaksımız suriye uçağını kalkar kalkmaz görecek, f16 füzeyi atacak, bizim birliklere gelmeden uçak vurulmuş olacaktı. Resmen suriye üzerinde, uçuşa yasak bölge ilan ederiz.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #111 : 15 Nisan 2020, 11:30:07 »
Düşünsenize, suriyedeki f16-barış kartalı ortak atışını. Elimizde meteor füzesi gibi 200km menzil erimli bi füze olsa idi, f16 sınırda, e7-t avaksımız suriye uçağını kalkar kalkmaz görecek, f16 füzeyi atacak, bizim birliklere gelmeden uçak vurulmuş olacaktı. Resmen suriye üzerinde, uçuşa yasak bölge ilan ederiz.

Sayın @Alpars öyle bir atış olmadı F16 kedi radarı ile güdümleyip vurdu, o sadece şehir efsanesi.AİM120-C7 öyle bir donanıma sahip değil

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 15 Nisan 2020, 12:41:41 »
Hocam orda, f16 nın vurması için hedefi belli bi mesafe takip etmesi bunun içinde sınırı geçmesi gerekirdi. Bu da olamayacağı için mecbur e7t devredeydi tezi bence doğru.

Ayrıca aim 120 ile ilgili wiki pasajının çevirisini okuyun.

**AMRAAM uzun menzilde ateşlendiğinde iki aşamalı kılavuz kullanır. Hava taşıtı, fırlatmadan hemen önce füzeye veri ileterek hedef uçağın kalkış noktasından konumu, yönü ve hızı hakkında bilgi verir. Füze, dahili ataletsel navigasyon sistemini (INS) kullanarak bir engelleme rotasında hedefe uçmak için bu bilgileri kullanır . Bu bilgiler genellikle fırlatma uçağının radarı kullanılarak elde edilir, ancak kızılötesi bir arama ve izleme sisteminden, başka bir savaş uçağından veya bir AWACS uçağından gelen veri bağlantısından gelebilir .

Fırlatmadan sonra, ateş eden uçak veya vekil hedefi takip etmeye devam ederse, hedefin yönündeki ve hızındaki değişiklikler gibi periyodik güncellemeler, fırlatma uçağından füzeye gönderilir ve füzenin, arka kanatçıklar, böylece sepet içindeki hedef uçağı " füzenin radar görüş alanını hedefe kilitleyebileceği " yakalayabilecek kadar yakın olacak şekilde kendi kendini toplayan bir mesafeye yaklaşabilir. fırlatma uçağı tarafından desteklenmeyen uçak).

AMRAAM kullanan tüm silahlı hizmetler, AMRAAM'ın bazı senaryolardaki etkinliğini sınırlayan, kurs ortası güncelleme seçeneğini satın almayı seçmemiştir. RAF başlangıçta için kullanılması ortası kurs güncelleme değil tercih Tornado F3 , sadece onsuz keşfetmek için, kuvvet (BVR) AMRAAM görsel aralığın ötesinde daha etkisiz olduğu daha eski nişan kanıtladı Testi güdümlü yarı aktif radar BAE Skyflash silahı —AIM-120'nin kendi radarı, fırlatma uçağınınkine kıyasla mutlaka sınırlı menzil ve güce sahiptir.

Terminal sahne ve darbe   Düzenleme
Füze kendi kendine güdümlü mesafeye kapandığında, aktif radar arayıcısını açar ve hedef uçağı arar. Hedef beklenen konumda veya yakınındaysa, füze hedefi bulur ve kendini bu noktadan hedefe yönlendirir. Füze kısa menzilde, görsel menzil içinde (WVR) veya yakın BVR'de ateşlenirse, fırlatmadan hemen sonra aktif arayıcısını kullanabilir ve füzeyi gerçekten "ateşle ve unut" yapar. [ alıntı gerekli ]

Boresight Görsel mod   Düzenle
Radar köleli modun dışında, "Görsel" adı verilen ücretsiz bir yönlendirme modu vardır. Bu mod radar rehberliği gerektirmez; füze sadece ilk gördüğü şeye ateş eder ve kilitlenir. Bu mod savunma atışları için, yani düşmanın sayısal üstünlüğü olduğunda kullanılabilir.**

Araştırdığım kadarı ile c serilerinin hepsi **network** kabiliyetli galiba.

https://www.google.com/search?q=amraam&client=ms-android-a1-longcheer-rev&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjYmbyBkeroAhXEvosKHXyjAE4Q_AUoAXoECBQQAQ&cshid=1586943540077&biw=346&bih=487&dpr=3.13#imgrc=Mx6ROvx6Orll5M

Füzenin ön ve arka kanatları arasında kalan harici parça network anteni imiş.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #113 : 15 Nisan 2020, 15:48:17 »
Battle star hocam, yarı aktif güdümde, füze atış yada aydınlatma radarının hedef konum bilgilerine göre fırlatılır, füze kendi seyrüsefer kabiliyeti ile hedef konumuna yönelip uçuşa başlar. Füze klavuz radardan ara ara konum bilgileri alarak hedefe doğru yaklaşır. Bu işlem için datalinke gerek yok çünkü füze hedefden yansıyan sinyalleri yada radar sinyalleri üzerinden bilgiler gelebilir füzeye. Füze hedefe yeteri kadar yaklaştığında füze kendi radarını açıp hedef de patlayana kadar kendi radarı ile gider.

Füzeleri güdümleyecek bi yer radarı 150-200 km menzili olur. Yada bi avaks uçağı 500-600km menzili var. Yani, yeter ki füze gidebildiği kadar gitsin, güdümde sıkıntı yok. Füze kendi radarını, hedef kendi radarının menziline girince açar.

Hocam sen benim iletiye okuduğuna eminmisin ? Çünkü şu an yazdığınla benim yukarıda yazdığın yüzde 95 aynı. Tek farklı olan ben diyorum ki füze radar başlığındaki alıcı anteninde bir menzili var. Siz diyorsunuz ki yok  isterse 1000 km öteden yansısın alıyor.

Sanırım biriniz sadece yarı aktif radar ile terminal safhaya ulaşıldığını diğeriniz ise data aktarımı ile ulaşıldığını düşündüğünüz için arada %5 fark çıkıyor.

Hedef koordinatlarının kısa periyotlarla füzeye data olarak iletilebildiği bir sistemde yarı aktif radarın alıcı menzili önemini yitirmiş olmaz mı? (Ha karıştırmaya daha açık o ayrı)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #114 : 15 Nisan 2020, 15:55:41 »
Battle star hocam, yarı aktif güdümde, füze atış yada aydınlatma radarının hedef konum bilgilerine göre fırlatılır, füze kendi seyrüsefer kabiliyeti ile hedef konumuna yönelip uçuşa başlar. Füze klavuz radardan ara ara konum bilgileri alarak hedefe doğru yaklaşır. Bu işlem için datalinke gerek yok çünkü füze hedefden yansıyan sinyalleri yada radar sinyalleri üzerinden bilgiler gelebilir füzeye. Füze hedefe yeteri kadar yaklaştığında füze kendi radarını açıp hedef de patlayana kadar kendi radarı ile gider.

Füzeleri güdümleyecek bi yer radarı 150-200 km menzili olur. Yada bi avaks uçağı 500-600km menzili var. Yani, yeter ki füze gidebildiği kadar gitsin, güdümde sıkıntı yok. Füze kendi radarını, hedef kendi radarının menziline girince açar.

Hocam sen benim iletiye okuduğuna eminmisin ? Çünkü şu an yazdığınla benim yukarıda yazdığın yüzde 95 aynı. Tek farklı olan ben diyorum ki füze radar başlığındaki alıcı anteninde bir menzili var. Siz diyorsunuz ki yok  isterse 1000 km öteden yansısın alıyor.

Sanırım biriniz sadece yarı aktif radar ile terminal safhaya ulaşıldığını diğeriniz ise data aktarımı ile ulaşıldığını düşündüğünüz için arada %5 fark çıkıyor.

Hedef koordinatlarının kısa periyotlarla füzeye data olarak iletilebildiği bir sistemde yarı aktif radarın alıcı menzili önemini yitirmiş olmaz mı? (Ha karıştırmaya daha açık o ayrı)

Karıştırmaya daha açık + bir sinyalin yayınlayıcıdan çıkıp hedefe çarpıp geri dönüp tekrardan link ile kordinat anlamlandırılarak füzeye iletilmesimi yoksa direk kaynaktan çıkıp hedeften sekip füze tarafından algılanması mı daha hızlı bir yöntemdir ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #115 : 15 Nisan 2020, 16:02:56 »

Karıştırmaya daha açık + bir sinyalin yayınlayıcıdan çıkıp hedefe çarpıp geri dönüp tekrardan link ile kordinat anlamlandırılarak füzeye iletilmesimi yoksa direk kaynaktan çıkıp hedeften sekip füze tarafından algılanması mı daha hızlı bir yöntemdir ?

Hocam ışık hızını hafife almayın :) saniyede 300.000 km
Bu sistemle iha kontrolü bile yapılıyor. Ki arada bahsettiğiniz o ufak zaman kaybı terminal  safhada kendi Radarını açacak olan bir füze için çok çok yeterli.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #116 : 15 Nisan 2020, 16:22:12 »
@Alpars
Hocam orda, f16 nın vurması için hedefi belli bi mesafe takip etmesi bunun içinde sınırı geçmesi gerekirdi. Bu da olamayacağı için mecbur e7t devredeydi tezi bence doğru.

F16 radarda hedefini görüp atış menziline girdiğinde füzeyi sallar takip etmeye gerek yoktur.Ayrıca füzeden uçağa datalink var zaten ama E7-T ile arasında yok. Onun için ayrıca yazılım gerekli vs. Ha ne var? Bizim Gökdoğan füzesinde bu özellik olacak.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #117 : 15 Nisan 2020, 16:32:14 »
@Alpars

F16 radarda hedefini görüp atış menziline girdiğinde füzeyi sallar takip etmeye gerek yoktur.Ayrıca füzeden uçağa datalink var zaten ama E7-T ile arasında yok. Onun için ayrıca yazılım gerekli vs. Ha ne var? Bizim Gökdoğan füzesinde bu özellik olacak.

Kendisini ifşa edip hedefi no escape zone'dan kaçırmamak için açmadı diyorlar. Bu kendini belli etmeme konusunda Aesa radarlar çok daha maharetli. Keza saliselik açılıp kapanıyorlar.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #118 : 16 Nisan 2020, 12:20:17 »
Hocam, yeni tip füzelerde alabilirse klavuz radarın sinyalinide alabilir alamazsa datalink dende veri alabilir. Çünkü amraam füzesinde her iki sistem için elektronikler mevcut.

Aynı yetenek bizim gökdoğanda da olacak gibi. Akıncı da kullanılacak olması bunun işareti gibi.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #119 : 03 Haziran 2020, 11:23:04 »
Daha önce siper füzesinin doublepack yani vls'lerde tek lançerden iki kartuş şeklinde atılabilme ihtimaline dair bir şeyler söylemiştim.

Şöyle bir çalışma var sm-2 füzelerinin doublepack kullanımı ile ilgili ;

Sm-2 çapı 340mm.

Siper ise ;

Şu görüntüde ilk aşamayı g-40 ile düşünürsek ve quad pack özelliğinden dolayı çapını maksimum essm ile aynı alırsak 2. aşama booster kısmının biraz daha fazla geniş olduğunu görüyoruz. Büyük ihtimal kasırga füzesinin motor ve yakıt kısmı yani 300 mm denilebilir. Öyle ise eğer doublepack kullanımı daha olası olabilir.

Açıkcası yüksek vls sayılarına ulaşabilir gemilerimizin envantere giriş tarihleri bu kadar uzak iken bu tarz bir çözümün üstüne gidebilir. Barbarosların arka vls denge problemleri çözülür hepsinin arka taraf 16x vls 'ye öndeki ciws yerinede 8x vls konursa gemi totalde 24 Siper ve 48 G-40 gibi bir güce çıkabilir aynı durum i sınıflarında 16'lı atmaca atıcısının 8'lisinden birini çıkartıp yerine perrylerdeki gibi gömülü olmayan bir 8x vls eklenmesiyle sağlanabilir keza gemiler siper gibi bir füzeyi atabilecek radar ve savaş yönetim sistemine sahipler.

Tf-2000 geldikten sonra gemilerin bu bölmeleri gezgin füzeleri veya vl-asroc veya yerli muadilleri için kullanılıp gemileri tekrardan asw ve asuw konfigürasyona kolayca çevirebiliriz.  Belkide Tf-2000'lerin japon destroyerleri kadar olup onların 3 te 2'si kadar vls'ye sahip olmasınında nedeni bu muhtemel doublepack kullanım fikri olabilirmi diye düşünmüyor değilim.