Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #90 : 10 Aralık 2019, 21:06:10 »
SN Battlestar üstadım; Burada Gökdoğanın 65 km menzili etkili menzil mi yoksa maksimum menzil mi? 240 km menzillere ulaşabilmek için iş gövdenin biraz büyüyüp yakıtın artmasına ve boosterlara düşüyor anlaşılan

Etkili menzildir. Bu füze amraam C-7'ye eşdeğer görülüyor. Yoksa elimizde çok az C-7 var yenilerine ihtiyaç vardı ama bu füzeyle kapatılacak. C-7 füzesi içinde menzili 110 km felan ama etkili menzili 70 km iddiaları var.

Diğer konuya gelirsek 240 km tamamiyle benim farazi abartmam. Ama benzer ağırlıktaki bir aster-30 çekirdek füzesi 120 km gidiyorsa buda 240'a çıkabilir demiştim.

Ama daha çok 150 km küçük ihtimal olarakta 200 km gibi bir menzile odaklanmak mantıklıdır. Keza çafrad ayr ve çfr menzili 150 km menzilli. Yani Umr'nın tespit ettiği hedefin sınıflandırmasını yapacak çfr radarı 150 km menzilli. Ha şöylede birşey var bu radarların hepsi için 150+ ve 450+ km ibareleri var. Keza ideftede menzillerinin daha fazla olabileceği o ibarelere takılı kalınmaması gerektiği söylenmişti. Yani Resmiyette 150 km ancak gayri resmi daha fazla menzilli bir füze olabileceğini düşünüyorum.

İşin booster kısmının bizi ilgilendiren bir kısım olduğunu açıkcası düşünmüyorum. Bizim booster birikimimizi çöpe atsak , tersine mühendisliği çöpe atsak , gidip nike hercules'in 4 lü boosterlarından birisini (M5e1 diye geçer) g-40'a 2. aşama booster olarak monte etsek bile bu füze rahat 120-150 km'yi bulur. Örneğin standart bir amraam'ın 3 katı ağırlığındaki bir nike ajax çekirdek füzesi neredeyse m5e1 itişine sahip bir booster ile 48 km'leri buluyor. Bence şu an yapılan çalışma istenilen menzil ve irtifa verilerine göre çekirdek füzeye gerekli booster'ın hazırlanması , birlikte uçuş ve ayrılma kinematiğinin belirlenmesi , radar sistemlerinin hazır olması entegrasyon vb. işler . Yoksa böyle bir füzenin 2021'den önce hazır olması zor zaten .

Tabi her gülün bir dikeni olduğu gibi bu gülünde bir dikeni olacak. Gökdoğan tam aktif radar güdümüne sahip ne kadar isabetli bir füze ise de Siper'de eş değerlerine göre başta kill rate yani başarı oranı biraz daha düşük bir füze olabilir. Aslında başarı oranında istenilen menzilinde önemi büyük.

Neden ?

Şu an elimizdeki en etkili hava-hava radar arayıcı başlığın 65 km olduğunu varsayıyorum . Şimdi eğer biz 120 km istersen füze yolun 2 de 1'ini 150 km istersek 3te2 sine yakın bir yolu gemideki veya yerdeki radardan güdümlenerek kat edecek demektir. Buda ne demek Rf Link demek bu da ne demek füze elektronik karıştırmaya açık olması demek. Yani siz bu füzeye belirli elektronik destek sistemleri koymanız ve ew dayanımını arttırmanız gerek demektir ki buda çekirdek füze için ağırlık ve maliyet artışı ve lojistik karmaşıklık anlamına gelen bir yol demek. Fazla ağırlığın daha düşük menzil demek olduğunu da hatırlatayım. 

Şu an çekirdek füze olarak kullanabileceğimiz eski bozdoğan yeni gökdoğan var. Tabi birde G-40 var ki onun güncel durumu hakkında şu an bilgi yok. Siper'in maksimum menzilini ilk olarak ona koyabileceğimiz en uzun menzilli radar arayıcı başlık (bozdoğandaki mi olacak yoksa yeni mi bozdoğan'a o yeni başlık sığar mı yoksa yeni gövdemi olacak ?)  sonra bu başlığın menzili üzerine biz ekstra kaç km'ye kadar bu uçağı elektronik tarruza dayanıklı yapacağız ve bu toplam menzil'e ulaştıracak booster'ı yapacakmıyız ? , Yaparsak bu haliyle füze vls sistemlerine çap ve uzunluk olarak sığacak mı ? sığmazsa katı yakıtlı roket motorunda geliştirme ve yakıt içeriğinde geliştirme olacak mı ?

Bu tarz soruların cevabına bakıyor.  Ha kendi görüşümü sorarsan ben eğer çekirdek füze olarak g-40 kullanılırsa minimum 120 maks 150 km menzilli bir füze bekliyorum. Ama daha fazlası olup bizi şaşırtada bilir ancak zaman kısıtlı . Bu tarz yüksek performanslar Hisar-U'da beklenebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 11 Aralık 2019, 20:04:52 »
   Detaylı cevabınız için teşekkürler üstadım.AIM-120C7 den elimizde çok az var derken en son 145 adetlik bir siparişimiz söz konusuydu bunların teslim edilmediği çıkarımını yapıyorum.Siper HSS Hisar-O üzerinden geliştirilemez mi acaba? Uzayan boy,artan yakıt,genişleyen çap.Elde kazanılmış bir altyapı mevcut Hisar projeleri sayesinde.Bence hem EİRS ler hem de kara konuşlu ÇAFRAD lar Siperin arama ve aydınlatma radarları olacaktır diye düşünüyorum

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 11 Aralık 2019, 20:26:05 »
   Detaylı cevabınız için teşekkürler üstadım.AIM-120C7 den elimizde çok az var derken en son 145 adetlik bir siparişimiz söz konusuydu bunların teslim edilmediği çıkarımını yapıyorum.Siper HSS Hisar-O üzerinden geliştirilemez mi acaba? Uzayan boy,artan yakıt,genişleyen çap.Elde kazanılmış bir altyapı mevcut Hisar projeleri sayesinde.Bence hem EİRS ler hem de kara konuşlu ÇAFRAD lar Siperin arama ve aydınlatma radarları olacaktır diye düşünüyorum

Hisar- O orta menzilli'den çok orta irtifa bir füze hocam. Kısa menzil için tasarlanmış bir füze radar arayıcı başlığa sahip değil. Terminal safhaya kadar rf veri link ile daha sonra'da iir başlıkla güdüm sağlıyor. Hisar-o yu direk alıp kullanmak zor. Bozdoğan altyapısına 2. aşama booster, rf veri link ve ew dayanımını arttırıp gerekli entegrasyonu yaparak 2021-2022'ye yetişecek bir sistem yapılabilir.  Çafrad'ı kara bazlı sistemde kullanmak saçma olabilir . Çok maliyetli olacaktır. Ama 360 derece açıdan öncelikli korumamız gereken yerler mesela kıbrıs gibi yerlerde kullanılacak siper bataryaları için kullanılabilir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 11 Aralık 2019, 20:37:20 »

Biz c-7'den 100 civarı bir aldık sonra tekrar almak istedik o senatodan döndü. Hem aim-9x sayımız hemde c-7 sayımız yunanistandaki c-7/c-5 ve irst sayıları karşısında çok az sayıda. Göktuğlar acil gelmeli.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 30 Aralık 2019, 09:58:32 »

Tübitak sage'nin geliştirdiği roket motoru. Daha önce siper projesinde gökdoğan veya g-40 çekirdek füzesini belirli bir menzile çıkarttıktan sonra ayrılacak roket booster'ı olabilir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 07 Şubat 2020, 12:27:10 »
İlk yerli ve milli havadan havaya füzelerimizin üretilmesi amacıyla yürüttüğümüz proje (GÖKTUĞ) kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzelerinin testleri de başarıyla gerçekleşti. BOZDOĞAN füzemizi, inşallah en kısa sürede envantere alacağız. Bu başarı sayesinde, uzun menzilli hava savunma sistemimiz SİPER’in çalışmalarında da önemli ilerleme kaydettik.

Cumhurbaşkanı bu açıklamayı yapmış. Bozdoğan ve gökdoğan sayesinde siper'de ilerleme kaydetmek demek, Siper'in gökdoğan veya g-40 temelli bir füze olması ihtimalini arttırır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 07 Şubat 2020, 17:25:20 »
G-40 ; sage tarafından geliştirilen füze. 40 km. menzilli diye biliyorum.

Şimdi biz bu füzenin altına booster ekleyip yüksek irtifa hava savunma füzesine mi dönüştüreceğiz? O zaman G-40'ın menzil ve irtifası kaça çıkacak? TF-2000'e de koyabilir miyiz bu uzun menzilli füzeyi?
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2020, 17:27:49 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 07 Şubat 2020, 18:54:03 »
G-40 ; sage tarafından geliştirilen füze. 40 km. menzilli diye biliyorum.

Şimdi biz bu füzenin altına booster ekleyip yüksek irtifa hava savunma füzesine mi dönüştüreceğiz? O zaman G-40'ın menzil ve irtifası kaça çıkacak? TF-2000'e de koyabilir miyiz bu uzun menzilli füzeyi?

İrtifa hakkında kesin birşey söyleyemem. Ancak hava-hava füzelerini karadan attığımızda menzili genel olarak (vl-mica ve sl-amraam da görülebilir.) 3/2 oranda azaldığını görüyoruz. Buradan bir ters çıkarım yaparsak G-40 füzesini savaş uçağından atılan irtifa ve hıza mach 1-2 arası hıza çıkaran bir booster geliştirilirse demekki bu füze 40x3 =120 km gidebilir. İrtifa olarak da genelde 30 km çıkarlar. Zaten ben bu oran yüzünden kara konuşlu gökdoğan'ın menzilini 40 km'ye çıkarıp 120 km'ye çıkmak için g-40'ın yapıldığını düşünüyorum.

G-40 füzesinin görseldeki hali kanatları katlanır halde zaten bu dikey atım sistemleri dolayısıyla gemilerden atılması için böyle yapılmış. Siperde kullanılmasını düşündüğüm booster'da zaten bir kaç ileti önce yolladım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 07 Şubat 2020, 19:20:48 »
G-40'dan daha önce bahsettiğinizde bu füzenin bize bu kadar önemli bir aşama katettireceğini anlamamıştım. O zaman tüm kara/gemi konuşlu hava savunma sistemimiz bu füzeye dayanacak...
Peki radar ve elektronik sistemlerimiz bu füzeyi güdümletecek seviyede mi? Yoksa "O işi halledebiliriz bu işin kilit unsuru bu füze! " mi diyorsunuz?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 07 Şubat 2020, 19:44:07 »
G-40'dan daha önce bahsettiğinizde bu füzenin bize bu kadar önemli bir aşama katettireceğini anlamamıştım. O zaman tüm kara/gemi konuşlu hava savunma sistemimiz bu füzeye dayanacak...
Peki radar ve elektronik sistemlerimiz bu füzeyi güdümletecek seviyede mi? Yoksa "O işi halledebiliriz bu işin kilit unsuru bu füze! " mi diyorsunuz?

Siper değil ama G-40'ın kara konuşlu olarak gerektiğini düşünmüyorum. Bunun sebebini Hisar başığında geçen gün açıkladım.  Güdüm konusuna gelince Siper'i smart-s mk2 ve Akr-d blok 2/Mar-d ile güdümleyebiliriz.