Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 122184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #80 : 21 Ekim 2019, 22:38:36 »
Güzel olmuş elinize sağlık. Özel olmazsa ne için hazırlıyorsunuz bu tezleri Dergi veya Sitede yayınlıyormusunuz ?

Özelden yazayım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #81 : 22 Ekim 2019, 02:14:10 »
Hisar-U = Siper

Bunu soyleyen eski Savunma ve Havacilik dergisi bas editoru Ibrahim Sunnetci.

Ibrahim bey bunu idia ediyorsa bosa soylemiyor, halen Turkiyenin en guvenilir savunma yazarlarindan biri

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 22 Ekim 2019, 09:12:09 »
Hisar-U = Siper

Ibrahim bey bunu idia ediyorsa bosa soylemiyor, halen Turkiyenin en guvenilir savunma yazarlarindan biri

Hocam valla bende geçen sene direkt Roketsan gezisinde soru cevap kısmında sordum. Mühendis o kadar adam içinde siper tubitak ve aselsan ana yükleniciliğinde Roketsan alt yükleniciliginde bir proje dedi. Hatta sonrasındaki ikram kısmında ozellikle sordum. Hisar-U patriot gibi tek stage tam aktif radar güdümlü bir füze olabilir dedi. Kaldı ki bunu kulagimla duymasam böyle bir ortamda söyleme cesaretini almam yani.

Diğer yandan siper hisar-u olsa bunu roketsanin sahiplenmesi gerekirken sage lanse ediyor.Yine ayni şekilde siper g-40 denilen füze Sage standında ve bozdogandan geliştirildi denilerek lanse ediliyor.

Onuda gectim siper'in lanse edilen infografiDe füzenin ucu bildigimiz g-40 veya Bozdoğan bariz.

Onuda geçtim Cumhurbaşkanı siperi sage yerleskesinde açıkladı.

Onuda geçtim boyle bir fuzeyi hisar sistemi üzerinden roketsan yapiyor olsa hisar-u ismiyle bir fuze ailesi gibi üretmek varken ismini neden siper diye değiştirsin ? Var olan birşeyin isminide neden değiştirdiler oda ayrı bir soru.

Yani toparlarsak sanırım ibrahim bey siper çıkınca e hisar -u ne oldu denilince anlam veremeyip siper hisar -u diye işin içinden çıkan twitterdaki sözde savunma eksperlerine aldanmış olabilir.

Herkesin kafasını karıştıran projede roketsaninda adinin geçmesinden ama adamlar üretici alt yüklenici.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #83 : 22 Ekim 2019, 11:37:49 »
Valla kardesim Turkiye'de silahlarin isimlendirilme islemine aklim ermiyor, sanki rast gele isim veriliyor o konuda haklisin.

Ben sadece bu islerin icinde olan Ibrahim bey boyle soyluyorsa (ve kendisini guvenilir bir kaynak olarak goruyorum) dogru oldugunu dusunuyorum. Bu sana karsi bir tutum olarak gorme lutfen, kendi iddiam da degil zaten.

Alıntı
SİPER (formerly known as HİSAR-U)
link: https://www.defenceturkey.com/en/content/turkish-navy-s-current-fleet-and-the-role-of-turkish-naval-industrial-capabilities-3632
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2019, 11:40:16 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 22 Ekim 2019, 12:05:44 »
Valla kardesim Turkiye'de silahlarin isimlendirilme islemine aklim ermiyor, sanki rast gele isim veriliyor o konuda haklisin.

Ben sadece bu islerin icinde olan Ibrahim bey boyle soyluyorsa (ve kendisini guvenilir bir kaynak olarak goruyorum) dogru oldugunu dusunuyorum. Bu sana karsi bir tutum olarak gorme lutfen, kendi iddiam da degil zaten.

Alıntı
SİPER (formerly known as HİSAR-U)
link: https://www.defenceturkey.com/en/content/turkish-navy-s-current-fleet-and-the-role-of-turkish-naval-industrial-capabilities-3632

Hocam bekleyip göreceğiz. Benim bam telim İsmi değil. Sistem'in daha önce bazı ülkeler tarafından da denenmiş şekilde bozdoğan ve G-40 üzerinden geliştirilmiş bir proje olması . Mevcut hisar-o üzerinden değil.

Belki proje sağlam temellere oturunca hisar-u projesi bu projeyle birleştirilmiş olabilir ancak sanmıyorum.

Benim beklentim stop-gap amaçlı geliştirilen sarh/aktif güdümlü bozdoğan temelli çift kademe itkili bir siper 2021'de ilk prototip. (g-40 = aster 15, Siper = aster 30)

80-90 km menzilli tek aşamalı motorlu aktif radar güdümlü g-40 ile siper arasını dolduracak kara konnuşlu bir hisar-u.

Hisar Gums ise Hisar-U'nun belkide siper projesindeki boosterla güdümlenmiş ilk 150-160 km de yer radarı güdümlü ve son 80-90 kmde kendi aktif radarı kullanan 250 km menzilli bir füze olabilir.

Tabi bunların hit to kill başlıklı menzilden çok irtifaya odaklı anti balistik versiyonlarıda olacaktır. Hep birlikte göreceğiz.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 195
« Yanıtla #85 : 22 Ekim 2019, 14:43:20 »
Hisar-U = Siper

Tam arapsaçı olmuş. Ben takip etmekten vazgeçtim

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 22 Ekim 2019, 15:34:57 »
Battlestar hocam ; sana zahmet hangi füzeyi hangi şirket yapıyor bir yazıversen şuraya... Roketsan sitesinde Hisar A-Hisar O var ama Hisar-U füzesi yok...

Hisar-U'yu , G-40'ı ,Bozdoğan'ı , Siper'i vs. bu füzelerin üretimini kim yapıyor yanlarına kısaca yazsan bi zahmet , bu iş bayağı karıştı...

Bir de biz hava savunma füzesi yaparken hangi kısmında zorlanıyoruz...?

Füze gövdesi belli bir irtifadan sonra basınca veya manevra kuvvetine dayanmıyor mu? Arayıcı başlık hassas yönlenmeyi yapmada mı eksik ? Kanatçıklar yönlendirmede mi yetersiz? Booster yapmada yetersiz miyiz? Radar menzili-kapasitesi mi yetersiz?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #87 : 23 Ekim 2019, 12:42:47 »
Aselsan SİPER Çok fonksiyonlu atış kontrol radarı görseli ve Radar arayıcı başlık görselini ilk defa gördüm. Atış kontrol radarı ilk etap da STR ye benzese de antenler farklı.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 09 Aralık 2019, 16:43:44 »
Siper Füzesi teorik olarak aster-30'dan uzun menzilli olabilir.

Fakat Nasıl ?

Sizler için Fransızların ve Türkiyenin uzun menzilliye varan füze macerasını iki görselde topladım.

Fransızlar ;

60 km radar güdümlü hava hava füzesi Mica Rf onun direk karadan atılan versiyonu 20 km menzilli kısa menzilli Vl Mica, 30 km menzilli Kalkış boosterlı versiyonu Aster-15 ve Seyir booster'lı versiyonu 100-120 km menzilli versiyonu Aster-30 .

Birde bize bakalım ;

65 km radar güdümlü hava hava füzesi Gökdoğan onun direk karadan atılan test versiyonu Muhtemel 21-22 km menzilli kısa menzilli test versiyonu, 40+ km menzilli yakıt haznesi muhtemel %50 oranda genişletilmiş versiyonu G-40 ve Seyir booster'lı versiyonu olacak en az 100-120 km menzilli ancak 200-240 km menzili bence ihtimaller dahilinde olan Siper Füzesi .

Neden ?

Çünkü aster füzesinin çekirdek füzesi olan kara konuşlu çıplak mica 20 km menzilliyken Siper füzesinin çekirdek kısmı G-40 füzesi boostersız 40 km menzilli benzer kabiliyette bir seyir booster'ı ile bu çekirdek füze aster-30'dan daha uzun menzillere gidebilir kanaatindeyim.

Güdüm açısından bakarsak füzeyi bildiğimiz altyapı ile 215 km güdümleriz ( 150 km'si çafrad çfr ve ayr ile + 65 km gökdoğandaki radar arayıcı başlıkla.).

Booster açısından da istenilen booster'ın yapılabileceğini düşünüyorum keza bu yeni über bir teknoloji değil. Başka ülkeler 1960'lardan beri bu tarz füzeleri seyir booster'ları ile 100-150-200 km lere yolluyor. En basit örnekler nike, sm-1 er , sm-2-er, aster serisi.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 10 Aralık 2019, 18:22:53 »
SN Battlestar üstadım; Burada Gökdoğanın 65 km menzili etkili menzil mi yoksa maksimum menzil mi? 240 km menzillere ulaşabilmek için iş gövdenin biraz büyüyüp yakıtın artmasına ve boosterlara düşüyor anlaşılan