Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 123159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #700 : 16 Aralık 2023, 23:38:00 »
Arkadaşlar siper ürün1 antibalistik füzelere önleme kabiliyeti hakkında benimde bazı fikirlerim yada gerekli gördüğüm şeyler var.

1.öncelikle siper blok1 füzesi ve siper ürün 1 bileşenleri balistik füze önleme testine tabi tutulmalı.
Örneğin blue sparrow ve black sparrow gibi balistik test füzeleri ile test edilmeli,bunlar İsrail yapımı.

Belki İsrail bize test füzesi vermeyebilir.bizde bunun yerine Sinop'ta denize hedefler koyup, Bora,Tayfun ve Cenk füzesini kullanmalıyız.

Sağlam parametreler için bu füzelerin vurabilceği hedefleri siper sisteminin merkezinden 15-30-45-60 km gibi uzaklıklara yerleştirip test etmeliyiz.

Buna göre vuruş yüzdeleri,imha etme yüzdeleri,hedeften saptırma yüzdeleri vesaire parametreler elde edip,sistem yeteneklerini ifade etmeliyiz.kısaca bir kart oluşturmalıyız.

Ve bunları açıklamalıyız örnek 45 km ye kadar 20 km irtifada 300 km tbm'lere karşı %100 önleme ,600 km srbmlere karşı%100 önleme,600-1000 km arası srbm'lere %60 önleme  kapasitesine sahip.şeklinde güvencelere vermeli veriler paylaşmalıyız..

Şimdi diyebilirsiniz ki bunlar gizli bilgiler hayır kardeşim hiçde öyle değil bizim füze savunma ihalesine katılan firmalar veya ülkeler gelip  kendi sistemi hakkımda hava soluyan hedeflere şu kadar menzil şu kadar irtifa şu kadar vuruş yüzdesi ,balistik füzeler için şu hedef seti(tbm,srbm,mrbm vesaire)şu kadar menzil şu kadar irtifa şu kadar vuruş yüzdesi şeklinde bilgileri vermekten çekinmediler.Bizde ihaleleri kazanmak için aynısını yapmalıyız.

Hemde kendimiz için ürünümüzün yeteneklerini görmek için yapmalıyız,sonuçta çiftkademeli(dualphose) motor ile enerjisini koruyan,hit to kill kabiliyetli,aktif radar arayıcılı,4+mach hızında bir füzeden bahsediyoruz.TBM ve  SRBM'lerin 600 km kadar olanına etkisiz olcağını düşünmek saflık olur

Bu söylediklerim ürün1 için geçerli.

Her balistik füze 1-3 milyon dolar olsa toplam 100 füze 100 ile 300 milyon dolara tekamül eder,ülke savunması için ve ihracat için yetenek sınanması adına bu rakamlara değer

Malesef sadece hava soluyan drone'lara testini duyuyoruz.

2. İkinci yetenek ise yüksek irtifa radarı olmalı bunun üretimi ve siper ürün 1 'e entegresi şeklinde nasıl bir radar diye soracak olursanız döner tipte daha basit aesa özellikli minimum 100 Max 200 km irtifa aralığında 200-400 km menzilli döner tipte radar.bir Amerikan greenpine kadar gelişmiş değil.

Amaç srbm'ler başta olmak üzere birazcık da mrbm'ler hakkında seyir,terminal esnasında bilgi ve iz üretebilmek,izleyebilmek,düşeceği yada düşebilceği nokta hakkında hassas konum bilgileri elde edebilmek ve bunu füzeyi önlemek için siper sistemine iletebilmek.

Rusların döner tipte yüksek irtifa radarı var,bunu s300,s400 pazarlarken ek paket olarak sunabiliyor.kasteddiğim böyle birşey

Greenpine gibi radar için 2028 i beklemeliyiz.

Kısaca bu iki şeyi yaparsak siper ürün 1 ile 600 km ye kadar balistik füzeleri önleyebilceğimizi düşünmekteyim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 17 Aralık 2023, 00:31:23 »
Hedefe genelde 2 füze atılıyor...Peki bu atılan füzelerden birini RF seeker diğerini de IIR  başlıklı atmak mümkün mü? Vuruşu garanti eder mi?
Sn Serkan1976,
IIR başlıklı füzenin başında bir kamera ve mercek var. Siper, 4+mach hızla uçan bir füze. Normal olarak süpersonik uçan cisimlerin başı aerodinamik zorunluluktan dolayı koniktir. IIR füzenin başı küttür. Bu, supersonic hızlarda camın ısısını arttırır, füzenin aerodinamiğini bozar, hızını düşürür. Subsonic , Atmaca gibi füzelerde düşünülebilir. Ya da kısa mesafeli düşük süpersonik füzelerde ya da yukarı atmosferde atılan kısa menzilli füzelerde olabilir.
En önemlisi güneşten ve havadaki subuharından etkilenme sorununu çözme zorluğuda vardır.
Bütün bu problemleri yenme zorluğu ile çok pahalı bir arama başlığıdır IIR.
150+ km uzağa yolladığınız füzenin başlığının “güvenilirlik” sorununun olmaması gerekir.

IIR başlıklar genelde çok kesin hedef pozisyonu bilgisi veremezler füzeye. Onun için biz hibrit yapıya yöneldik. Hit-to-kill 4+ Mach süpersonik füzeye uygun değil bu tip başlık aslında.
Meteor’da aktif radar başlıklı.
Barak 8 de RF başlıklı

İyide ben sadece uzun menzilli füzede terminal tri-color iir seeker olsun demedim. Terminal aşamada dedim.

Yoksa tabiki çift yönlü datalink + rf + iir güdüm olacaktır.

Bu tarz uzun menzilli füzelere konulan son aşama iir başlıkları metalik bir başlık korunuyor. Böylece son aşamaya kadar ısınma olmuyor. Son aşamada artık o kapak çıkıyor ve iir seeker pif-paf iticilere hassas konum bilgisi veriyor. Data link + rf ile desteklenince vuruş yüzdesi artıyor.

Bu tip başlıkları uzaklarda aramamıza gerek yok hisar o+ iir versiyonlarında dahi mevcut. Bu tip güdüm başlıkları killer vehicle’lerin vazgeçilmezi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #702 : 17 Aralık 2023, 01:05:56 »
füzelere multispektral kameralı başlık konulamazmı acaba?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 17 Aralık 2023, 02:51:27 »
Hisar-Siper projesi ve Kaan projesi beni hayretler içinde bırakan projeler. Bu kadar süratle bu kadar zor işleri yapmaları hayranlık verici başarı. Türkiye'de çarçabukluk var projelerde
-------------------------------------------------------------------------------------------
Yaban kazı sürüsü Güney'e göç ediyormuş. Neyse efendim, şöyle biraz uzaklarından, art yakıcılarını açmış ve gazı köklemiş bir jet uçağı geçmiş. Kazlardan biri diğerine demiş ki, "Hey, şu çok hızlı giden dev kazı gördün mü? Nasıl bu kadar hızlı uçabiliyor, o koskocaman gövdesiyle?" Diğer kaz bilgiç bilgiç kafasını sallamış. "Tabii ki hızlı uçacak akıllım. Senin de kuyruğun onun gibi tutuşsaydı, sen de onun kadar hızlı uçardın!"
-------------------------------------------------------------------------------------------
Kuyruğumuz tutuştuğu içindir bu hız Sayın putty!  ;D 8)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #704 : 17 Aralık 2023, 05:21:33 »
Alıntı
İyide ben sadece uzun menzilli füzede terminal tri-color iir seeker olsun demedim. Terminal aşamada dedim.

Bu tarz uzun menzilli füzelere konulan son aşama iir başlıkları metalik bir başlık korunuyor. Böylece son aşamaya kadar ısınma olmuyor. Son aşamada artık o kapak çıkıyor ve iir seeker pif-paf iticilere hassas konum bilgisi veriyor. Data link + rf ile desteklenince vuruş yüzdesi artıyor.

Bu tip başlıkları uzaklarda aramamıza gerek yok hisar o+ iir versiyonlarında dahi mevcut. Bu tip güdüm başlıkları killer vehicle’lerin vazgeçilmezi.

Sn Battlestar,
IIR başlıkları neden kullanılır on bakmak lazım öncelikle. Çünkü IIR başlık, atmosfer içinde, füzeye hedef pozisyonunu hiç bir zaman aktif RF başlık kadar iyi iletemez. Bu fiziksel olarak imkansız. Özünde potansiyel problem taşıyan bir başlık bunlar. Havadaki atmosferik değişimlerden, subuharından, güneş yansımasından etkilenen başlık bunlar. Terminal safhada kullanılmasının nedeni, hedefe füzenin konumunu vermemesi ve de dışarıdan karıştırmaya daha dayanıklı olması. Laser den etkilenmemesi ve DIRCM sistemlerine dayanıklılığı.
Vurucu füzeye az manevra ile hedefi vurma şansı veriyor. Ama uzun menzilli hit-to-kill füzelerde aranan extra hassasiyet için gereksiz bir masraf.

20-35km menzilli hisar a ve o+ füzelerinde IIR/RF hibrit başlık kullanarak kısa mesafedeki hedefe yerini belli etmeden yaklaşmak için tamam derim. Ama gene de çift darbeli ve kinematik olarak çok üstün füzelere sahipken işi bu kadar sağlam kazığa bağlamanın gerekliliği de sorgulanabilir.

Omtas, Umtas, Atmaca, SOM gibi subsonik füzelerde ve de Sungur, Bozdoğan gibi kısa menzilli supersonic füzelerde hareketli hedeflerin vurulmasında ideal başlık olarak öne çıkar IIR arayıcılı başlıklar.

Sizin dediğiniz gibi terminal safhada kendisini gösteren RF/IIR hibrit başlıklar, testlerde, bilhassa exo atmosferik hedeflerin (uydu ve diğer füzelerin) hassas vurulmasında, atmosfer içinden çok daha başarılı olmuşlardır.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2023, 05:22:46 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 17 Aralık 2023, 09:42:15 »
Alıntı

Sn Battlestar,
IIR başlıkları neden kullanılır on bakmak lazım öncelikle. Çünkü IIR başlık, atmosfer içinde, füzeye hedef pozisyonunu hiç bir zaman aktif RF başlık kadar iyi iletemez. Bu fiziksel olarak imkansız. Özünde potansiyel problem taşıyan bir başlık bunlar. Havadaki atmosferik değişimlerden, subuharından, güneş yansımasından etkilenen başlık bunlar. Terminal safhada kullanılmasının nedeni, hedefe füzenin konumunu vermemesi ve de dışarıdan karıştırmaya daha dayanıklı olması. Laser den etkilenmemesi ve DIRCM sistemlerine dayanıklılığı.
Vurucu füzeye az manevra ile hedefi vurma şansı veriyor. Ama uzun menzilli hit-to-kill füzelerde aranan extra hassasiyet için gereksiz bir masraf.

20-35km menzilli hisar a ve o+ füzelerinde IIR/RF hibrit başlık kullanarak kısa mesafedeki hedefe yerini belli etmeden yaklaşmak için tamam derim. Ama gene de çift darbeli ve kinematik olarak çok üstün füzelere sahipken işi bu kadar sağlam kazığa bağlamanın gerekliliği de sorgulanabilir.

Omtas, Umtas, Atmaca, SOM gibi subsonik füzelerde ve de Sungur, Bozdoğan gibi kısa menzilli supersonic füzelerde hareketli hedeflerin vurulmasında ideal başlık olarak öne çıkar IIR arayıcılı başlıklar.

Sizin dediğiniz gibi terminal safhada kendisini gösteren RF/IIR hibrit başlıklar, testlerde, bilhassa exo atmosferik hedeflerin (uydu ve diğer füzelerin) hassas vurulmasında, atmosfer içinden çok daha başarılı olmuşlardır.
Bahsettiğiniz su buharı vs gibi dezavantajların önlenmesi için özel alaşımlı iir başlık konileri var. Bizdede bir arge projesi vardı sanırım bunun için.

Kaldı ki anti balistic füzelerde konsept bu artık;

Trend bu artık. Siper Gums’da pif paf, kinetik harp başlığı olacaksa iir seeker mutlaka olmalı.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #706 : 17 Aralık 2023, 11:06:08 »
Aktif radar güdümlü füzeler aktif sistemler yani cayır cayır emisyon yayarak yaklaşıyorlar ve basit yöntemler ile gelen füze tespit edilip karşı önlem olarak karıştırma aldatma  yöntemleri uygulanabiliyor. IIR ayda IR sistemler pasif sinsi sistemler ve karıştırmasıda tespitida daha zor gibi görünüyor. Ama benim aktif radar güdümlü füzeler hakkında kişisel bir hissiyatım var. Bence bu tür füzeler satın alıp kullanan ülkeler elinde zaaflı silahlar ama teknolojisine hakim üretici ülkeler elinde benim hissiyatıma göre bu füzeleri karıştırmak neredeyse mümkün değildir. Füzeden çıka nradar dalgası hedefe çarpıp yansır füze tarafından alınır böyle çalışır. Bir karıştırma sistemi bu gidip gelen dalgayı ne kadar kirletirse kirletsin o dalga hep oradadır bozulmaz ama tespiti zorlaşır ama yinede aynen oradadır. Yani teorikte bu dalga uğraşılır ise o kirletmenin bastırmanın içinde yakalanabilir ve güdüm işini kusursuz yapabilir. Ben Amarikan radarlarının karıştığına inanmayan birisiyim ister gemide olsun ister füzede olsun. Türk füzeleri radarlarıda haliyle böyle farz edilmeli bence. En azından çok daha zordur demek gerek. Yunan füzesi ile Türk radar güdümlü füzesi aynı karıştırılamaz. Durum böyle ise bu durum bir güven verecektir sahip olan ülkeye evelallah

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #707 : 23 Aralık 2023, 21:51:53 »
son fırlatma ile 350 km irtifaya çıktığımıza göre artık yavaştan yavaştan uzayda yönlendirme ile hareket edebilen bir başlık yaparak anti balistik bir hss yapma fırsatımız oluştu. en eski türksat uydularından yada küp uydularımızdan birini hedef alabiliriz belki de. ilk aşamada bunu başarırsak ondan sonra bir balistik füze ile denemede yapabiliriz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #708 : 23 Aralık 2023, 22:46:56 »

Siper blok 1 ve blok 2'nin boy ve çapı. Bir ara bayağı tartışma vardı.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 23 Aralık 2023, 23:06:54 »
mark 1 vls iç kutu ölçüsü 71 cm x 71 cm
bizimkisi 85 cm x 80 cm