Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #310 : 01 Mayıs 2022, 20:20:02 »
Arkadaşlar Mig-29'lar Su-27'ler uçuyor Ukrayna üzerinde ; Çinliler hâlâ S-400 ,  250 km'den 9 mach hızla giden balistik füze vuruyor diyor...Bu yalana inanan var mı Allah aşkına...

Afedersiniz ama ben bu S-400 yalanına daha fazla sabır göstermek istemiyorum....

Şam üzerinde İsrail hava kuvvetleri geçit töreni yapıyor "Efendim İsrail ile Rusya aralarında anlaştı S-400'lerin radarı kapalı, yoksa S-400 affetmez"

Ukrayna'da 2 ay geçti hâlâ Ukrayna hava kuvvetleri uçuyor onu geçtim  helikopterler , pır pır iha'lar Rus topraklarına girip bombardıman yapıyor ; "Efendim Rusya'nın ağ merkezli - Katmanlı hava savunma sistemi yetersiz  onun için vuramıyor yoksa S-400 affetmez"

Başka bir yerde yine başarısız;
" Efendim S-400'lere Elektronik harp uygulandı onun için başarısız  , Efendim Suriyeli hava savunmacıların eğitimi yetersiz Rus teknisyenler olsa S-400 affetmez , Efendim İsrail,Ukrayna uçakları  çok alçaktan uçuyor bunları vurmak S-400'ün görevi değil  ki vb " bahane üstüne bahane....

Velev ki yukarıdaki bahanelerin hepsi doğru ; yahu gerçek savaşta duşman tabi ki Elektronik harp uygular,Radarı vurur,Alçaktan uçar... Mal gibi S-400'e doğru uçacak değil ya....

Benim ve benim gibi düşünenlerin tek gördüğü ; uzun uzun borulardan havalı havalı çıkıp nereye gittiği belli olmayan , hiçbir uçak-füze-iha-helikopter vuruş görüntüsü olmayan füzeler...

S-400 alımı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kötü askeri alım...Siyasiler laf cambazlığı ile bu işten sıyrılır, kim sıyrılamaz , ihale kimin üstüne kalır onu da siz bilin....

İsterse 1000kmlik radarın olsun, görebileceğin uzaklık kısıtlı dünyanın yuvarlaklığı, dağlar, uçakların alçaktan uçması v.b. sebeblerden.

Rusya'nın Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları yok mu

« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 20:23:38 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #311 : 01 Mayıs 2022, 21:39:16 »
Arkadaşlar Mig-29'lar Su-27'ler uçuyor Ukrayna üzerinde ; Çinliler hâlâ S-400 ,  250 km'den 9 mach hızla giden balistik füze vuruyor diyor...Bu yalana inanan var mı Allah aşkına...

Afedersiniz ama ben bu S-400 yalanına daha fazla sabır göstermek istemiyorum....

Şam üzerinde İsrail hava kuvvetleri geçit töreni yapıyor "Efendim İsrail ile Rusya aralarında anlaştı S-400'lerin radarı kapalı, yoksa S-400 affetmez"

Ukrayna'da 2 ay geçti hâlâ Ukrayna hava kuvvetleri uçuyor onu geçtim  helikopterler , pır pır iha'lar Rus topraklarına girip bombardıman yapıyor ; "Efendim Rusya'nın ağ merkezli - Katmanlı hava savunma sistemi yetersiz  onun için vuramıyor yoksa S-400 affetmez"

" Efendim S-400'lere Elektronik harp uygulandı onun için başarısız  , Efendim Suriyeli hava savunmacıların eğitimi yetersiz Rus teknisyenler olsa S-400 affetmez , Efendim İsrail,Ukrayna uçakları  çok alçaktan uçuyor bunları vurmak S-400'ün görevi değil  ki vb " bahane üstüne bahane....

Velev ki yukarıdaki bahanelerin hepsi doğru ; yahu gerçek savaşta duşman tabi ki Elektronik harp uygular,Radarı vurur,Alçaktan uçar... Mal gibi S-400'e doğru uçacak değil ya....

Benim ve benim gibi düşünenlerin tek gördüğü ; uzun uzun borulardan havalı havalı çıkıp nereye gittiği belli olmayan , hiçbir uçak-füze-iha-helikopter vuruş görüntüsü olmayan füzeler...

S-400 alımı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kötü askeri alım...Siyasiler laf cambazlığı ile bu işten sıyrılır, kim sıyrılamaz , ihale kimin üstüne kalır onu da siz bilin....

Husiler de handmade füzeleri ile Patriot sahibi Suddi Arabistan'da vurulmadık yer bırakmadılar. Buradan ne gibi bir sonuç çıkarabiliriz?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #312 : 01 Mayıs 2022, 21:56:28 »
Katalog dronlarla  gerçekleşen saldırı da Patriot füzelerin bir işe yarayacağı beklenemez. Artı Suudi Arabistanın sınırları halen denetimsiz veya yeterli gözlem altında değil.
Petrol rafineri merkezlerini emniyete almak için Iron Dome tarzı koruma bence daha efektif.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #313 : 01 Mayıs 2022, 21:57:56 »

Husiler de handmade füzeleri ile Patriot sahibi Suddi Arabistan'da vurulmadık yer bırakmadılar. Buradan ne gibi bir sonuç çıkarabiliriz?

Patriot alan tüm ülkelerin bürokratları yandı, siyasiler nasıl olsa yırtar.  ::)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #314 : 02 Mayıs 2022, 00:29:53 »
Serkan hocam hiçbir hava savunma sistemi kusursuz değildir. Öyle olsaydı Patriot'u olan Suudi Arabistan'ı Husiler güle oynaya hem İHA'larla hem de füzelerle vuramazlardı. İsraillilerin o kadar övündükleri İron Dome sistemini bile Amerikalılar başarısız bulup almaktan vazgeçtiler. Her hava savunma sisteminin kendine göre avantajı, dezanvantajı vardır.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #315 : 08 Mayıs 2022, 15:38:58 »
https://www.savunmasanayist.com/siper-hava-savunma-sistemi-ozellikleri/

Siper hava savunma sistemi konusunda güzel bir tanıtım yazısı.
Seri üretime girildiğinde , her biri 6 şar füze atabilecek taşıma araçları ve bunların 8 tanesine birden kumanda edecek sistem.
İlk bloklarda 70+ km menzil. Daha sonra 100+ km menzil.
6’şar adet her bir taşıma aracı demek, bu füzelerin ebat olarak Hisar O lara yakın olacağı ve de VLS uyumlu çapta olacağını işaret ediyor.

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2022, 15:40:47 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #316 : 08 Mayıs 2022, 21:30:54 »
VLS içine girmesi hayati önem arz ediyor...

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #317 : 08 Mayıs 2022, 21:53:10 »
70+  100+ ne demek ya 70 olur yada 100 olur

+ biraksak iyi olur dünyada böyle bir  sey yok  bizde var

karadeniz lobizi kafayi yedi

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #318 : 09 Mayıs 2022, 17:10:34 »
Buradaki belki bazı belirsizlikleri elimine etmek için + ifadesi kullanılabilir. Örneğin A durumu için menzil 70 km iken B durumu için 75 km olabilir.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #319 : 10 Mayıs 2022, 14:54:41 »
Artık günümüz muharebe ortamı MALE İHA lara doğru eviriliyor. Birlik seviyesindeki tüm HSS ler asimetrik dron ve güdümlü mühimmat tehdidi altında. Siper gibi sistemlerin tabur mimarisine nokta savunma kabiliyetinin elzem olduğunu düşünüyorum. Her FFS başına birer tane konmasa da Radar ve komuta yerleşkesinin şemsiye altında tutulması lazım.

Bu da tekerlekli kamyon yada taktik bir araç üzerine şekillenebilir. Tabur ile hareket eden, radar/optik algılayıcılara sahip Füze(Bozdoğan-Sungur)/top(tek namlu-35mm Atom mühimmat) kombinasyonu bir sistem düşünülebilir. Birim fiyatı yüksek, geliştirme/entegrasyon süreci uzun olsa da böyle mobil yapıya ihtiyacımız olacak.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..