Gönderen Konu: Patriot’lar Roketsan’dan geçecek  (Okunma sayısı 7335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
Patriot’lar Roketsan’dan geçecek
« : 06 Mayıs 2009, 20:23:44 »
Raytheon, yerli firmamız Roketsan’ı, Patriot Gelişmiş Güdümlü Taktik Füzesi (Guidance Enhanced Missile-Tactical: GEM-T) sisteminin bazı kısımlarının üretiminde alt yüklenici olarak seçti.

Yapılan anlaşmaya göre Ankara merkezli Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş. (Roketsan), Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Patriot GEM-T roketlerinin kontrol hareket sistemlerinin entegre ve test çalışmalarını gerçekleştirecek. Roketsan, Türkiye ve Amerika’daki diğer taşeron firmalar ile de irtibat halinde bulunarak koordineli bir şekilde montaj çalışmalarını Ankara’daki tesislerinde tamamlayacak.

Türk şirketi Roketsan ile birlikte çalışmak, Raytheon için stratejik bir adım; çünkü Roketsan, Avrupa ve Asya’da (bazı Ortadoğu ülkeleri de dahil) Patriot füzelerini uçak- ve füzesavar savunma sistemlerinin en önemli bileşeni olarak gören, toplam 11 ülkeye destek sağlayacak ve Raytheon şirketinin işbirliğine girdiği ilk büyük okyanus aşırı tedarikçisi olacak.

Patriot füze sistemleri ve Raytheon Entegre Savunma Sistemleri Başkan Yardımcısı Sanjay Kapoor, Roketsan’ın, sayısı gittikçe artan uluslararası müşterilere entegre hava ve füze sistemleri sağlayan anahtar stratejik bir partner sıfatıyla Raytheon şirketine katıldığını belirtti. Roketsan’ın bölgedeki takip kaydı ve teknik uzmanlığından yararlanarak Avrupa ve Asya arasında bir köprü olan Türkiye’nin konumundan yararlanarak bu bölgedeki müşterilerine daha kolay ulaşabileceklerini sözlerine ekledi. Bunların yanında Türkiye’nin önemli ve güvenilir bir NATO üyesi olması ve Amerika’nın bölgedeki müttefiki olması Raytheon-Roketsan işbirliğini daha değerli kılıyor.

1988 yılından beri faaliyet gösteren Roketsan, füze ve roket sistemlerinde ve savunma endüstrisinde Türkiye’de lider konumda bir şirket. Roketsan Genel Müdürü Hüseyin Baysak, Patriot füze programında Raytheon şirketi ile çalışmanın kendilerine mutluluk verdiğini söyledi. Bazsak ayrıca mühendislik alanında sahip olunması gereken uzmanlık ve tecrübeye sahip olduklarını, ayrıca donanımlı personele, tedarikçilere ve GEM-T için kontrol hareket sistemlerini güvenilir bir şekilde üretebilecek tesislere de sahip olduklarını belirtti.

http://www.savunmasanayi.net/patriotlar-roketsandan-gececek/patriotlar-roketsandan-gececek/