Gönderen Konu: İki Askerimiz Donarak Şehit Oldu  (Okunma sayısı 11982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: İki Askerimiz Donarak Şehit Oldu
« Yanıtla #30 : 27 Ekim 2018, 21:49:41 »
Arkadaslar sanki konu başlığı dışına çıkıldı .

'' Önerim Skywolf yeni bir başlık açması , ve son yazılmış yorumları oraya aktarması daha doğru olur''

Ör Siyasi ve dini akımların TSK içerisindeki etkileri.   

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #31 : 27 Ekim 2018, 21:52:06 »
Lacka Arap ordusu diyoruz da...

Askerliginizi yaptiniz mi arkadaslar? Oradaki rutbelilerin ihale ve burokrasi hakkindaki yakinmalarini dinlediniz mi?

Hani bugun bu haldeysek bunun bir gecmisi ve sebebi var.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 27 Ekim 2018, 21:54:52 »
Firtinabaskan hipotermi durumu için değil hipotermi durumu olmaması için var. Yüksek rakımlı dağları bilenler bilir ağırlık çok önemlidir ve eğim ve taşlık yapı çok olduğundan istediğiniz yere çadır kuramazsınız. Bu çadır daha doğrusu bivy oldukça küçük ve kullanışlı. Oradaki askerlerimiz de belki de çadır kuracak imkanları olmadı.

Hipotermi ilk yardımın da doğrudan isi bantları ve sıcak su torbaları kullanmak risklidir. Hipotermi ilk yardımın da ilk olarak kişi rüzgar almayan bir yere çadır olur ağaç altı mağara veya kaya dibi de olabilir ama en iyisi çadırdır çünkü sıcaklığın değişme olasılığı diğer yerlere göre daha düşük ve ısıtması çok daha kolaydır bu bıçak çadır karışımı da bu iş için en başta yazdığım nedenlerle beraber çok iyidir. (Yalnis bilgi vermek istemem benim dediğim hipotermi ilk yardım şekli kalbin durmadığı bilincin açık olduğu durumlar için geçerli)
Hipotermi soğuktan konu açıldı biraz daha yazayım umarım başınıza gelmez elleriniz soğuktan donduğu zaman yani dokunun ve damarların donduğu zaman kesinlikle ellerinizi ovusturmayin elinize kılcal damarlara ve dokuya zarar verirsiniz. Sonra his kaybı ve damarlarla alakalı  çeşitli rahatsızlıklarla da karsilasabilirsiniz. Burada yapılacak en iyi şey elinizi vücudunuzun sıcak olduğu bir kısmına temas ettirerek ısıtmaya çalışmaktır. Eğer yüksek bir yerdesiniz imkan dahilinde kendinizi tehlikeye atmadan alcalmaya çalışın eğer böyle bir imkan yoksa yere eğilmeniz en doğrusu olacaktır.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 27 Ekim 2018, 22:29:41 »
Ölümlerin teçhizat eksikliğinden değil, sevk ve idarede ki zafiyetlerden kaynaklandığı anlaşılıyor.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 27 Ekim 2018, 23:03:40 »
Lacka Arap ordusu diyoruz da...

Askerliginizi yaptiniz mi arkadaslar? Oradaki rutbelilerin ihale ve burokrasi hakkindaki yakinmalarini dinlediniz mi?

Hani bugun bu haldeysek bunun bir gecmisi ve sebebi var.
Askeriyenin içinden gelen bir savunma bakanımız var hemde sahayı en iyi ve taze bilen kişidir kendisi. Hala şikayetler var ise ya savunma bakanlıgı aciz yapamıyor yada birileri bu işleri savunma bakanlıgına bırakmıyor demektir -ki jandarmanın o şirinler kamuflajını gördükten sonra ikincisinden emin oldum. Hayır yanlışsam lütfen düzelt.Askeriyenin ihalelerini siviller yapıyor ise savunma bakanlıgı neden var ? Hayır askerler yapıyor ise yakınmalar neden ? Sarıkamışta neden 90000 askerimizi kaybettik. ? Çünki Yemenden gelen orduyu Rusyaya sürdük. yemen sıcacık ülke o kıyafetlerle o mevsimde yürütülmüş asker.. Aynısını bugüne uyarla. İhaleyi bodrumda askerlik yapana göre mi planlıyorsun yada Kışın o üs bölgesinde asker ne halde bunu düşünmüyor musun ? Op. zamanı havanın soguk olabileceğini planlamıyor musun ? Videolar var sitelerde askerin üstünde bir tane panço var. Panço incecik yagmurluktur. Hadi onu geçtim hava durumunuda mı takip etmiyorsun -ki birden hava sartları değişmiş. Hadi onuda gectim bir operasyon iptal edilmiş birlik geri dönmüş o iki asker neden geride bırakıldı. bana bunların cevabını ver bende tamam suçlu yokmuş diyeyim. yahu 2 askerin geride bırakılması nedir yahu ? eğer yanlış biliyor isem düzeltin diyinki bırakılmamış bende özür diliyeyim yanlış algıladıgım için.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2018, 23:05:05 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 27 Ekim 2018, 23:06:22 »
Ölümlerin teçhizat eksikliğinden değil, sevk ve idarede ki zafiyetlerden kaynaklandığı anlaşılıyor.
Konuyu çok güzel toparlamışsınız.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 27 Ekim 2018, 23:15:02 »
ne zaman bir iki bişey yazsam yorumlarım taşınıyor. Bu bir değil iki değil. Sıkıldım artık bu işten. direk sil gitsin bari sende taşımak zorunda kalmazsın. Adamların zihniyeti benim iki askerime havaalanı acılısına gölge düşürmek için kendilerini bilerek ölmüşlerdir kafası yaşamış , fetöcülükle suçlamış bende bunu paylaşmışım sende konu dışı konular bölümüne almışsın. Bravo.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2018, 23:18:17 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #37 : 27 Ekim 2018, 23:31:15 »
Konuyu çok güzel toparlamışsınız.

İkinize de +1

Arkadaşlarımın üzüntüsünü anlıyorum. Ama unutmayın ki bu ordu hepimizin ordusu. Her zaman gurur duyduğumuz, geleceğimizi güvence altına alan ordu. İki şehidimiz var. Bu iki aslan çatışmada falan değil, soğuktan donarak şehit oldular. Bu nedenle bir zaafiyet olduğu açık. Ancak burada birilerini suçlamak bir fayda sağlamıyor. Suçlu olan varsa zaten konuyla ilgili olarak, ilgili makamlar bir soruşturma başlatacaklardır. Kimseye bir şey olmaz demeyin. Mesela bugün bir yerde okudum, askerin başına miğferle vurarak şehit eden başçavuş ordudan atılmış!

Bizler burada birilerini kötülemek yerine, mevcut hataların önüne nasıl geçebiliriz onu tartışalım. Burada çözüm üretelim. Yıkıcı değil, yapıcı olalım. Şu lanet olasıca siyaseti bari ordumuzun içine sokmayalım. En azından bunu biz yapmayalım. Yapacağımız şey, neler yapalım da bir daha şehit vermeyelim olsun. Bu başlıkta adı geçen veya geçemeyen binlerce şehidimizin hatırasına saygı göstererek, nasıl daha iyi seviyeye getirebiliriz ordumuzu onu tartışalım! Kimseye buradan talimat veya emir vermek gibi düşüncemiz yok, olamaz da! Ama akıl akıldan üstündür diye bir söz vardır. Fikirler fikirleri doğurur. Biri çıkar, kimsenini düşünemediği bir çözümü sunar, forumda Battlestar'ın çok kez yaptığı gibi mesela. Sunduğu çözümle ilgili bir görevde de olmasına gerek yok. O görevde olan biri bu fikri burası aracılığıyla görebilir. "Ne harika bir fikir, nasıl aklımıza gelmedi" diyebilir ve uygulamaya koyabilir. Belki o fikir ile bundan sonra binlerce mehmetçiğimiz ailelerine sağ sağlim dönebilir. Bu bilinçle tartışalım...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #38 : 28 Ekim 2018, 00:00:40 »
Alıntı
Neşter Ustası
‏ @nesterustasi

Tunceli de donarak şehit olan askerlerimizle ilgili birkaç bilgi paylaşma gereği hissettim olay hakkında bilgi sahibi olmanız açısından

Birlikler pazartesi günü operasyona başlıyor daha sonra çarşamba akşamı birliklerin bir kısmı dinleme maksadıyla geri geliyor şehit olan asker Nerde bu grup dersinde ondan sonra Cuma günü sabah Birlikler tekrardan operasyon için çıkıyor akşam saat 4 gibi havanın ekstrem şekilde

Değişimi sonrasında birliklerle irtibat kesiliyor bu Birlikler yaklaşık olarak 2 tim ayrıca timlere ulaşmak için yeni bir tim daha çıkıyor onlarla da akşam üzeri irtibat kesiliyor akşam saat 11 buçuk civarı birlikte yere yani üç time ulaşılıyor birliklere ulaşıldığında

Sadece şehit askerler değil iki timin hepsinde hipotermi başlangıcı bulunuyor bunun başlıca sebeplerinden birisi bulinan noktanın aşırı derece kayalık olması yerin tamamiyle buz kaplaması ve herhangi bir harekette uçurumdan düşme tehlikesi olmasi sebebiyle askerler oturuyorlar

Buna bağlı olarak donma olayı gerçekleşiyor diyebileceğimiz tek şey çok büyük bir facia dan dönüldügü

Ayrica paylaşılan resimlerin hiçbiri o bölge ile alakalı değil

https://twitter.com/nesterustasi/status/1056154075904049152
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 28 Ekim 2018, 00:09:20 »
Merak ettiğim bir şey var; harekat planı yapılırken, meteorolojiden bilgi alınmıyor mu veya hava tahminleri hiç hesaba katılmamış mı? Kamuoyuna yansıyan bir kaç elim olay nedeniyle; kurumlar arasında iletişim eksikliği olduğu ya da alınan bilgilerin yeteri kadar kıymetlendirilmediği gibi bir intibaya kapılıyorum. Şayet sıkıntı buralardaysa; kurmay kademesinde büyük bir basiretsizlik olduğu kanısına kapılacağım. İlginç olan şey; henüz kara kışa da girmiş değiliz. Şayet sonbahar günü bunları yaşıyorsak; Ocak, Şubat aylarında nasıl operasyon yapacağız! Acaba Ekim ayındayız diye hava tahminleri dikkate alınmadı mı!?

Bir diğer merak ettiğim konu, yapılan hatalardan dersler çıkartılıp çıkartılmadığı konusudur. Bir örnek verecek olursak; hatırlanacağı üzere Uludere Şenoba Beldesinden kalkan Cougar tipi helikopterimiz yüksek gerilim hattına takılarak düşmüştü. Elim kazada aralarında Tümg. Aydoğan Aydın' ın da olduğu 13 asker şehit olmuştu. Gerekçe olarak da; helikopterde ki ikaz sistemlerinin eksikliğiyle birlikte yüksek gerilim hatlarına takılmış olması gereken ikaz toplarının olmaması gösterilmişti. örneğin bu olaydan dersler çıkartıldı mı? Ders alındıysa, eksiklikler dökümantasyona tabi tutuldu mu? Edinilen tecrübeler, uçuş personellerine aktarıldı mı? gibi... Yani geçmişten ders alındı mı, bir daha yaşanmaması için eksiklikler giderildi mi ya da tecrübe aktarımı nasıl yapılıyor?

Hiç durduk yere... işin kötüsü pisi pisine asker kaybediyoruz. Bunun bir açıklaması olması lazım. Ve son zamanlarda sürekli oluyor.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2018, 00:10:51 Gönderen: PARTİKÜL »