Gönderen Konu: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı  (Okunma sayısı 68092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #160 : 05 Haziran 2023, 16:49:21 »
Arkadaşlar hazır ts1400 gelmişken
Bunu turboprop'a çevirip...

İhalar için neden kullanmıyor.

3000 hp gücünde İHA ile neler yapabiliriz düşünsenize

Daha fazla yük taşıma kapasitesi, daha büyük Gövde kullanma şansı...daha fazla elektrik üreteceği için daha kaliteli elektronik ekipmanlar soj,awacs vesair.

Arkadaşlar bence ts1400 üzerinden çok ekmek yenir..

Umarım Tai ve baykar yetkilileri bu yazıyı okurlar

İHA lardan ziyade Hürkuş için istiyor insan.PW'nin PT6 serisine muadil bir turboprop motor ailesi oluşturulsa keşke.İlk başta tek motorlu bir iha üzerinde kullanılıp büyük kümülatif uçuş saatleri biriktirilir, EASA sertifikasyonu yapılır motor için. Sonra yabancı platformlar için teklif verilir.Sırpların Lasta diye bir TP eğitmeni vardı,Brezilyanın Tucano'su olur,İtalya'nın Pilatus PC-xx serisi uçakları olur.
+1

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 12 Kasım 2023, 07:29:43 »
https://www.xn--savunmagnl-hebca30c.com/2023/11/11/deniz-kuvvetlerine-ait-aksungur-siha-irakta-dustu/

hayda!
düşmüş.
bu  konuyu  yeni duydum.
nasıl olduğuna dair bilgisi olan var mı?
keşif uçağı mı?  yoksa silahlı mı?
bütün olarak mı  düşmüş?  yoksa paramparça mı?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 12 Kasım 2023, 09:04:16 »
Ateşle düşürülmüş olsa mermi delikleri yok aynı şekil füze ile düşürülmüş olsa gövde üzerindeki yanıkları görürdük yanmış parçaları olurdu

İkiside değil

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #163 : 12 Kasım 2023, 13:55:35 »
Deniz Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracının Irak'ta işi ne olabilr?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 12 Kasım 2023, 15:21:42 »
Deniz Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracının Irak'ta işi ne olabilr?
DzKK’nın ürünlerini el altından MİT kullanıyor olabilir.Ya da Deniz kuvvetlerindeki kuvvetler operasyonel olarak daha iyi kullanmak ve ileride daha efektif olmak için operasyonlara katılıyor olabilirler. Savunma sanayisinde bir uzman 2 3 ay önce bu konuya değinmişti. Irak’taki operasyonlara DzKK’da deneyim kazanmak vs için katılıyor diye.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #165 : 12 Kasım 2023, 15:25:49 »
Yahu o kadar olayı büyütmeyin bu ilk mi? Bizim SIHA’lar bugüne kadar az kazasız belasız atlattıkları için ben şükür ediyorum. Kökü bizde telaşlanmayın bir düşen insansız hava aracının yerine on tane peşinden gelir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #166 : 12 Kasım 2023, 18:44:03 »
Yahu o kadar olayı büyütmeyin bu ilk mi? Bizim SIHA’lar bugüne kadar az kazasız belasız atlattıkları için ben şükür ediyorum. Kökü bizde telaşlanmayın bir düşen insansız hava aracının yerine on tane peşinden gelir.

Kimse olayı büyütmüyor ki!

Savunma sanayisinde bir uzman 2 3 ay önce bu konuya değinmişti. Irak’taki operasyonlara DzKK’da deneyim kazanmak vs için katılıyor diye.

Çok mantıklı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 12 Kasım 2023, 18:59:53 »
aslında olay büyük mü?  küçük mü?  anlamak kolay değil,  zira uçak eğer silahlı uçaksa   gerekli tahkikat yapılır ve  gerekli tedbirler de geliştirilir;  ama eğer bu uçak  istihbarat uçağıysa,  umarım üzerindeki donanımlar paramparça olmuştur.
daha önce de  uçaklar düştü,  mühimmatlar  ve  kameralar gibi alt donanımlar  ifşa oldu; bunlar çok önemli değildi;  çünkü zaten düşen uçaklardaki   mesela kamera yurt dışı firma  malıydı,  özellikler  o firma tarafından  biliniyor,  kritik bilgi yok.  motor  yine  aynı  durum,  bir tek MAM  L  var,  o da  altı üstü lazer güdümlü  atgm  yani.
  ama  istihbarat uçağı  düştüğünü hatırlamıyorum.
istihbarat uçaklarında  bu görevler için  özel ve önemli donanımlar var,  bunların düşman eline geçmesi  istenmeyecek bir  şeydir sanırım.
---
bundan on  on beş yıl önce İran ABD  uçağını  indirmişti ve  inceleyip uçağı kopyalamaya çalışmıştı.
---
neyse,  umarım uçak paramparça olmuştur.
neticede insansız.

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 12 Kasım 2023, 21:23:52 »
Kuş Ölür Sen Uçuşu Hatırla

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 12 Kasım 2023, 21:47:58 »
aslında olay büyük mü?  küçük mü?  anlamak kolay değil,  zira uçak eğer silahlı uçaksa   gerekli tahkikat yapılır ve  gerekli tedbirler de geliştirilir;  ama eğer bu uçak  istihbarat uçağıysa,  umarım üzerindeki donanımlar paramparça olmuştur.
daha önce de  uçaklar düştü,  mühimmatlar  ve  kameralar gibi alt donanımlar  ifşa oldu; bunlar çok önemli değildi;  çünkü zaten düşen uçaklardaki   mesela kamera yurt dışı firma  malıydı,  özellikler  o firma tarafından  biliniyor,  kritik bilgi yok.  motor  yine  aynı  durum,  bir tek MAM  L  var,  o da  altı üstü lazer güdümlü  atgm  yani.
  ama  istihbarat uçağı  düştüğünü hatırlamıyorum.
istihbarat uçaklarında  bu görevler için  özel ve önemli donanımlar var,  bunların düşman eline geçmesi  istenmeyecek bir  şeydir sanırım.
---
bundan on  on beş yıl önce İran ABD  uçağını  indirmişti ve  inceleyip uçağı kopyalamaya çalışmıştı.
---
neyse,  umarım uçak paramparça olmuştur.
neticede insansız.
Kendi kendini imha sistemi koyulamaz mı? Böyle durumlarda bu hep aklıma gelir