Gönderen Konu: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.  (Okunma sayısı 6540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.
« Yanıtla #50 : 24 Ocak 2024, 09:10:24 »
60 nanometre işlemci günümüzde konuşulan 5 nanometre yanında mukayese edince taş devri işlemcisi gibi hissiyat yaratıyor olabilir ama dünyada 2005 yılında bir tane bile 60 nanometre işlemci yoktu pc lerdeki en şahane intel işlemciler bile daha kötüydü. Birde şu var ben % 100 bunu iddia edecek ilmim yok ama bu letografi yani silikona tasarım filmini pozlama işi nedeniyle chip tasarımı nanometre ile çok alakalı bir şey değil. Bunun tabiki çok muhtemel bazı küçük uyum detayları vardır illaki ama 60 dan 5 nanometre ye geçerken sil baştan hadi yeni bir chip tasarlamıyor mühendisler mantıksal çıkarımıma göre. Bu yüzden ürettiğimiz çipin değerini nanometre ile tukaka yapmayalım ha 5 ha 60 nm ikiside aynı bizim alacağımız aferin açısından. Yani bir güzel fotograf çekmişsin o vesikalık boyundamı oalcak duvar kağıdı boyundamı olacak bu makine meselesi artık biraz onun gibi. Birde insnalar chip tasarlamayı telsiz yapmak bilgisayar kartı yapmak gibi nano boyutta elektronik işi sanıyor oysa chipler muhasebe programı gibi yazılım kodları ile hazırlanır kod derlenince yazılımlar o transistörü milyarlarcasını dizer işlemci ortaya çıkar. Bunun için özel yazılımlar var ama çok uç noktada chip tasarımlarında muhtemelen firmalar kendi çözüm araçlarını üretmek zorunda kalmışlardır. Ama sonuçta bu bir yazılım işi elektronik işi değil zannedildiği kadar benim zannımca. Birisi itiraz edecek haklı olarak tabiki elektronik işi ama bildiğiniz kadar elektronik işi değil.

bir örnekle açıklamak gerekirse 230 nanometre, 60 nanometre veya 3 nanometre boyutlarında aynı Ghz veya flops değerini veren işlemciler üretilebilir.

Biri mesela 5x5 cm alan kaplar, diğeri 2x2 cm alan kaplar,  öteki 1x1 cm alan kaplar.

yani Litografi teknolojisini ne kadar ilerletirseniz bir wafer diskinden elde edilecek işlemci çekirdeği sayısı yükselir yani ticari karlılık, aynı diskten en fazla işlemciyi çıkartma meselesidir.

60 nm işlemci belki 3 nm göre daha fazla enerji harcayabilir ama bu tolere edilebilir, ayrıca mimari yapısına ve kullanım alanına göre değişir. Beyaz eşya veya araba gibi ürünler için illa 32-64 bit veya 3 nm gibi işlemcilere gerek yok.

Düşük seviyeli üretim bile olsa bir yerlerden başlamak lazım, artık savaşları kazandıracak şey, mikroişlemciler ve içinde koşturan yazılımlar.

"Bence" Çin, Tayvan'ı işgal etmeden bu teknolojiye yatırım yapmamız gerek.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.
« Yanıtla #51 : 24 Ocak 2024, 11:10:19 »
Bazı yazılar hatırlıyorum Türkiye aslında bu yatırıma 70 lerde bile uyandı isviçre den makineler bile gelmiş ama arkası getirilememiş. Tübitak da filan butik üretimi kastetmiyorum bayağı şimdi konuşulan şeyler düşünülmüş olmamış makineler çürümüş gitmiş diye çok eski bir yazı hatırlıyorum. Sanıyorum bu sektörün nanometrelerdeki bu sıçramalar nedeniyle çok hızlı kendini yenilemesi ilk yatırımı ve ticari süreci çok hızlı başarıp sisteme entegre olmayı gerektiriyor asıl büyük zorluk burada olabilir. Yani yatırımı bugün başlarsan 2 sene sonra üretim başlayıp o sene dünya chip pazarında sürdürülebilirliği sağlayacak kadar anlamlı bir oyuncu olmak gerekiyor. TOGG gibi sindire sindire ilerlenen bir sektör değil gibi geliyor bana.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 11:15:26 Gönderen: putty »