Gönderen Konu: ASM-3 Süpersonik Gemisavar Füze  (Okunma sayısı 292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • GENEL YÖNETİCİ
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 35800
  • Beğeni Puanı +63/-12
ASM-3 Süpersonik Gemisavar Füze
« : 08 Ağustos 2017, 13:11:01 »
ASM-3 Süpersonik Gemisavar FüzeJaponya Edinim Teknolojisi ve Lojistik Ajansı (ATLA), XASM-3 süpersonik gemisavar füzes testine ait görüntüleri paylaştı. Görüntülerde JASDF'a ait bir F-2 savaş uçağı  XASM-3 füzesini ateşlerken görünüyor.

Kısa bir süre önce, füzenin 2018'de seri üretime geçeceği ve resmen Japon Hava Savunma Gücünde (JASDF) göreve başlatılacağı bildirildi. Test aşamasında olan füze daha sonra ASM-3 olarak anılacaktır.

Japon Savunma Bakanlığına göre, F-2 savaş uçakları üzerindeki aerodinamik ve taşıma testleri 2015'te tamamlanmıştı. Füze daha sonra prototip imalatının son aşamasında idi.

Japon medyası Yomiuri Online, ASM-3'ün hızından ötürü "durdurulması zor" olduğu ve Çin Deniz Kuvvetleri'nin (PLAN) son "Doğu Çin Denizi'ndeki agresif faaliyetleri" için bir cevap olduğunu belirtiyor.
 
XASM-3, iki hava girişinden beslenen ramjet motoru sayesinde (Fransız ASMP-A hava tahrikli taktik nükleer füze için MBDA'nın Meteor hava-hava füzesi benzeri şekilde) Mach 3 hızlarına erişebiliyor. Tespit edilme ve önleme olasılığını azaltmak için XASM-3 saldırı son aşamasında deniz seviyesine yakın uçuyor.

XASM-3 temel özellikleri:
Toplam uzunluk: 5.25m
Maksimum hız: Mach 3 veya daha fazla
Ateşleme mesafesi: 80nm (yaklaşık 150km) veya daha fazla
Ağırlık: 900kg
Güç: İntegral Roket Ramjet
Navigasyon ve arayıcı: atalet / GPS (ara aşamada) + aktif / pasif arayıcı (terminal fazı)

ATLA, 2015 yılında "teknolojik üstünlüğü sağlamak ve operasyonel ihtiyaçlara sorunsuz ve hızlı bir şekilde cevap vermek" için kurulan Japonya Savunma Bakanlığının bir koludur.

DefenceTurk.com
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!