Gönderen Konu: ASM-3 Süpersonik Gemisavar Füze  (Okunma sayısı 195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yönetici
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 35026
  • Beğeni Puanı +40/-6
ASM-3 Süpersonik Gemisavar Füze
« : 08 Ağustos 2017, 13:11:01 »
ASM-3 Süpersonik Gemisavar FüzeJaponya Edinim Teknolojisi ve Lojistik Ajansı (ATLA), XASM-3 süpersonik gemisavar füzes testine ait görüntüleri paylaştı. Görüntülerde JASDF'a ait bir F-2 savaş uçağı  XASM-3 füzesini ateşlerken görünüyor.

Kısa bir süre önce, füzenin 2018'de seri üretime geçeceği ve resmen Japon Hava Savunma Gücünde (JASDF) göreve başlatılacağı bildirildi. Test aşamasında olan füze daha sonra ASM-3 olarak anılacaktır.

Japon Savunma Bakanlığına göre, F-2 savaş uçakları üzerindeki aerodinamik ve taşıma testleri 2015'te tamamlanmıştı. Füze daha sonra prototip imalatının son aşamasında idi.

Japon medyası Yomiuri Online, ASM-3'ün hızından ötürü "durdurulması zor" olduğu ve Çin Deniz Kuvvetleri'nin (PLAN) son "Doğu Çin Denizi'ndeki agresif faaliyetleri" için bir cevap olduğunu belirtiyor.
 
XASM-3, iki hava girişinden beslenen ramjet motoru sayesinde (Fransız ASMP-A hava tahrikli taktik nükleer füze için MBDA'nın Meteor hava-hava füzesi benzeri şekilde) Mach 3 hızlarına erişebiliyor. Tespit edilme ve önleme olasılığını azaltmak için XASM-3 saldırı son aşamasında deniz seviyesine yakın uçuyor.

XASM-3 temel özellikleri:
Toplam uzunluk: 5.25m
Maksimum hız: Mach 3 veya daha fazla
Ateşleme mesafesi: 80nm (yaklaşık 150km) veya daha fazla
Ağırlık: 900kg
Güç: İntegral Roket Ramjet
Navigasyon ve arayıcı: atalet / GPS (ara aşamada) + aktif / pasif arayıcı (terminal fazı)

ATLA, 2015 yılında "teknolojik üstünlüğü sağlamak ve operasyonel ihtiyaçlara sorunsuz ve hızlı bir şekilde cevap vermek" için kurulan Japonya Savunma Bakanlığının bir koludur.

DefenceTurk.com
Dünyanın silahı...DefenceTurk.com Türkiye'nin Savunma Sanayi Forum Sitesi... DefenceTurk.com Türk Savunma Sanayi, Uluslararası Savunma Sanayi, Silah Sistemleri, Askeri Konular ve Stratejik Değerlendirmeler, Dünya Orduları, Fotoğraf ve Video Galerisi... DefenceTurk.com