Gönderen Konu: Tarsus Kazı Gizemi  (Okunma sayısı 2792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kugos

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 233
 • Beğeni Puanı +6/-9
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #30 : 12 Ağustos 2017, 11:27:15 »
Bu tür yazıları görünce bi gülme geliyor ki. ;D :D 8) ::)

Çevrimdışı Tigerfish

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 203
 • Beğeni Puanı +11/-2
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #31 : 12 Ağustos 2017, 11:33:37 »
Bulunan şeyin ne olduğunu özelden söylesen

Aman banada söyleyin.

Benden laf çıkmaz.

Çevrimdışı Afşar

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 271
 • Beğeni Puanı +9/-2
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #32 : 04 Ekim 2017, 13:30:58 »
gün geçmiyor ki gizemli kazı sayısı artmasın şimdi de sultanahmette garip bir olay...

http://www.hurriyet.com.tr/sultanahmette-gizemli-kazi-40598840

Sultanahmet’te gizemli kazı
Ömer ERBİL03.10.2017 - 20:58 | Son Güncelleme: 04.10.2017 - 06:56
Basın İlan Kurumu’nun Sultanahmet’teki eski binasının bulunduğu arsada uzun süredir bir kazı devam ediyor. Etrafı ve üstü galvanizlerle kapatılan arsadaki çalışma için İstanbul Arkeoloji Müzeleri “Kazıdan haberimiz yok’’ diyor.

Sultanahmet’te gizemli kazı
PAYLAŞ

Yorum yazA
İstanbul Fatih’te Dr. Şevki Bey Caddesi Işıl Sokak köşesinde kalan Basın İlan Kurumu’na ait bina 2011’de güçlendirme gerekçesiyle boşaltıldı. Yaklaşık 360 metrekarelik 235 ada 21 parseldeki binanın bodrum katında tarihi kalıntıların tespiti üzerine güçlendirmeden vazgeçildi. Kalıntılar da koruma grubu 2 olarak belirlendi. Arsanın önemli bir kısmının da tarihi Binbirdirek Sarnıcı’na denk geldiği tespiti yapıldı.

Binanın daha sonra Fatih Belediyesi KUDEB denetiminde yıkımına karar verildi. Yıkılan binanın kalıntılarının üstü galvaniz kaplama ile dışarıdan görülmeyecek şekilde kapatıldı. Bunun kalıntıların zarar görmemesi için yapıldığı açıklandı. Ancak içeride ne olduğu kamuoyuna hiçbir şekilde açıklanmadı. Tıpkı Tarsus’da devam eden gizemli kazı gibi çevre esnafı çeşitli efsaneler ortaya atmaya başladı. Heykellerden tutun paha biçilmez hazinelere kadar pek çok efsane esnafın dilinde dolanmaya başladı. İşin garibi de Arkeoloji Müzesi’ne 500 metre mesafedeki bu alanla ilgili müzenin bilgisi olmamasıydı. Tarihi Yarımada’da her türlü hafriyat çalışmasında müzeye bilgi verme zorunluluğu olmasına rağmen Basın İlan Kurumu, Arkeoloji Müzesi’ni kalıntılarla ilgili bilgilendirmedi. Müze burada kazı çalışması yapmadı. Bunun sebebinin de müzenin çalışması halinde arsanın imara tamamen kapatılması korkusu olduğu belirtiliyor.

YAPILAŞMA İZNİ VERİLMEDİ

Bina 2012’de yıkıldıktan sonra 4 Numaralı Koruma Kurulu yeni binanın avan projesini 2013 yılında onayladı. Yeni projeye göre çatı katıyla birlikte 4 katlı bir bina yapılacaktı. Hatta yeni binanın otel olacağı iddiaları ortaya atıldı. Şikâyetler üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2016 yılında ‘‘Yapının günümüze ulaşmış sosyo-kültürel ve tarihi kimliğini oluşturan mekansal, biçimsel ve yapısal özellikleri ve çevre içindeki özgün konumunun korunmasının esas olduğu hususları göz önüne alınarak öneri mimari uygulama projesinin uygun olmadığına’’ karar verildi. Arsanın yüzde 40’lık bölümüne yapılaşmanın kesinlikle uygulanmaması istendi.

‘KAÇAK KAZI YOK!’

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin önce Arkeoloji Müze Müdürlüğü’ne buradaki kazı çalışmalarını sordu. Müze kazıdan haberi olmadığını, Koruma Kurulu’na ihbarda bulunabileceklerini söyledi. Kurul’a yaptığı başvurudan da şöyle bir cevap geldi: ‘‘Parselde kaçak kazı ve inşai fiziki uygulama olup olmadığı var ise çalışmaların durdurularak konuya ilişkin bilgi ve belgelerin ivedilikle müdürlüğümüze iletilmesi ve dilekçe sahibine bilgi verilmesi...’’ Ardından Basın İlan Kurumu Serhat Şahin’e ‘‘Kurumumuza ait söz konusu parsel üzerinde yapılan incelemede herhangi bir kaçak kazı ve inşai uygulama olmadığı tespit edilmiştir’’ denildi. Ancak kalıntıların ne olduğu açıklanmadı.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 35800
 • Beğeni Puanı +63/-12
Mersin'deki gizemli kazıdan ilk görüntüler!
« Yanıtla #33 : 18 Ekim 2017, 08:31:36 »
Mersin'deki gizemli kazıdan ilk görüntüler!

Mersin’in Tarsus ilçesi 82 Evler Mahallesi’nde bir gecekonduda yaklaşık bir yıl önce başlatılan, MİT ve polisin büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü kazı yerin on metre altında devam ediyor.Tarsus’ta üçüncü derece SİT alanında bulunan 82 evler Mahallesi’nde bir gecekonduda geçtiğimiz yıl 16 Kasım’da MİT, Özel Harekat polisleri ve Olay Yeri İnceleme ekipleri tarafından bir kazı başlatıldı. Büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen ve merak uyandıran çalışmalar halen sürerken kazı alanından görüntüler ‘Tarsus Gündem’ isimli bir yerel haber sitesinde yayınlandı.


Mahalle sakinlerinin bile özel izinlerle evlerine gidebildikleri kazı alanında, gecekondunun bahçesinde iki metre çapında ve beş metre derinliğinde büyük bir çukur açıldığı görülüyor. Çukurun ise yerin altında büyüyen bir alanın girişi olduğu tahmin ediliyor. Kazı çalışmalarının yerin on metre altına devam ettiği görülürken, kazı çalışmalarını Ankara’dan gelen özel bir ekibin yaptığı belirtildi. 20 kişilik bir personelin yerin altında kazı yaptığı çalışmaların Başbakanlığın bilgisi dahilinde olduğu daha önce açıklanmıştı.

Mahalle sakinleri arasında da kazı yeri ile ilgili birçok söylenti ortalıkta dolaşıyor. Söylentiler arasında polisin evde bomba aradığı en çok rağbet göreni. Kazının, 2012’de tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memuru Mithat Erdal cinayetiyle ilgili olabileceği konuşuluyor. O tarihte, önce kendi tabancasıyla vurulduğu açıklanan Erdal’ı öldürdüğünü itiraf eden Hüseyin Yasak, 25 yıl hapse çarptırıldı. Polis memurunun eşi Sibel Erdal, soruşturmanın dönemin emniyet yetkililerince engellendiğini iddia ederek, üst makamlara dilekçe ile başvurmuştu.  Eşinin bir suç şebekesi tarafından öldürüldüğünü öne süren Sibel Erdal, şüphelerini de bildirip geniş bir araştırma yapılması isteğini bu dilekçede iletmişti.

Bir diğer iddia ise  4 yıl önce polis memuru Nihat Erdal’ı öldüren definecilerin tarihi önemi büyük olan bir eseri gecekondunun bahçesine gömdükleri yönünde.  Yine bu kişilerin başka kişileri de öldürüp bu alana gömdükleri ve polisin öldürülen kişilere ait cesetleri aradığı da ortaya atılan iddialar arasında.

Kaynak: Mehmet Ali Demir / Vatan

http://www.milliyet.com.tr/mersin-deki-gizemli-kazidan-ilk-gundem-2539082/
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!

Çevrimdışı Afşar

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 271
 • Beğeni Puanı +9/-2
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #34 : 31 Ekim 2017, 12:56:47 »
bakalım bu iş nereye varacak :)

http://www.hurriyet.com.tr/gizemli-kazida-yeni-perde-milletvekili-5inci-kez-gitti-giremedi-40628654

Gizemli kazıda yeni perde... Milletvekili 5’inci kez gitti, giremedi
Bülent SARIOĞLU/ANKARA31.10.2017 - 11:35 | Son Güncelleme: 31.10.2017 - 11:59
TARSUS’ta 82 Evler Mahallesi’nde bir yıldır olağanüstü güvenlik önlemleri altında süren kazıda gizlilik devam ederken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın kazı yerini inceleme girişimi beşinci kez sonuçsuz kaldı. Sabah saatlerinde kazı yerine giden Atıcı’nın eve girişine polis engel olurken, komşu evlerde oturanlar çatlayan evlerini ve yıkılan duvarları göstererek yakındılar. Brandalarla kapatılan kazı evine komşu yaşlı çift, 'Kafile kafile geldiler, 20 kişi, 20 kişi. Alan aldı, giden gitti, bizler, mahallemiz böyle kaldı' diyerek milletvekilinden yardım istedi.

Tarsus’tan tüm ülkeye yayılan gizem, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından açılan bir intihar dosyasıyla başladı. Kaçak kazı yapan grubun içinde Emniyet’in gizli soruşturmacısı olarak bulunan polis memurunun intiharının aslında cinayet olduğu ortaya çıkmış ve olaya kaynaklık eden kazı evi güvenlik çemberine alınmıştı. Kazının gizli yürütülmesi kamuoyunda komplo teorilerini de beraberinde getirdi. İnternette birçok mecradaki yayınlarda, dünyaca ünlü Dakyanus hazinesinin bulunduğu, Hristiyanlığın en önemli isimlerinden Miladi birinci asırda yaşayan Tarsuslu Aziz Paul’un inciline ulaşıldığı veya evin altında Akdeniz’e kadar ulaşan tünelin kayıp Atlantis’e ulaştığı gibi birbirinden gizemli teoriler gündeme getirildi.


ÇATLAMIŞ, YIKIK DUVARLAR

4 farklı girişiminden ve Meclis’te gündeme getirdiği önergelerden hiçbir bilgiye ulaşamayan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bu sabah saatlerinde yeniden olay yerine gitti. Eve girmesine polisin izin vermediği atıcı sosyal medyadan canlı yayınla çevredeki evleri gösterdi ve olayın gizemini anlattı. Atıcı, “Bu buraya beşinci gelişim. Her defasında burada ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Yaklaşık 1 yıldır bu kazı esrarengiz şekilde devam ediyor. Ne olduğunu polisler de bilmiyorlar. Bu esrarengiz ve gizemli kazıda Türk polisi kullanılıyor. Böyle herkesin midesinin bulandığı bir işte polisimizin kullanılması doğru değildir. Bugün geldiğimizde buraya bir de Türk Bayrağı asmışlar. Böylesine şaibeli işlerin olduğu, böylesine gizli, gizemli işlerin olduğu bir ortamda Türk Bayrağının altına sığınıp bu işleri yapamazlar” dedi.

KOMŞU: EVLERİN ALTI BOŞ

Bitişik evleri ziyaret eden Atıcı, buradaki yaşlı bir çiftle sohbet etti. Çatlamış duvarlarını gösteren komşu çift, “Yaptılar, ettiler, gittiler böyle. Bütün olduğu gibi böyle hep çatlak. Evlerin altı boş. İki yaşlı nereye gideceğiz, kiralar pahalı. Gizli yaptılar, gizli ettiler, götürdüler gittiler, ne oldu biz anlamadık. Bize, ‘Bir tehlike olursa size ev vereceğiz, ev olmazsa ev parası vereceğiz’ dediler. Kafile kafile geldiler, 20 kişi bir geldi, 20 kişi bir geldi” diye anlattılar. Atıcı da “Kafile kafile gelip define arayıp gidiyorlar. Buradan çıkarılan eserlerin ne olduğunu da bilmiyoruz, buradan çıkanlar milletin malı” diyerek yardımcı olmaya çalışacağını söyledi. Atıcı’nın mahalledeki gezisine sivil polisler de eşlik etti. Çatlamış, yıkık duvarları gösteren bir başka komşu da ne olacağını sordu. Atıcı, “Bacım ne olacağını ben de bilmiyorum ki. ‘Ya hakkımızı verin çıkalım, ya evlerimizi onaralım. Siz kazdıkça her yer çatlıyor. Yarın yağışlar başlayınca iyice sıkıntı. Çok tedirginiz” diye konuştu.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 35800
 • Beğeni Puanı +63/-12
CHP'li vekilden Tarsus'taki gizli kazıyla ilgili şok iddia!
« Yanıtla #35 : 01 Kasım 2017, 08:27:44 »
CHP'li vekilden Tarsus'taki gizli kazıyla ilgili şok iddia!

Bülent SARIOĞLU31.10.2017 - 23:54 | Son Güncelleme: 01.11.2017 - 07:52
Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde gizlilik kararı içinde birinci yılını dolduran kazıdaki gizem, yeni iddialarla boyut kazandı. Beşinci kez kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’i ile ilgili olduğunu iddia etti.Beşinci kez kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’i ile ilgili olduğunu iddia etti. Atıcı, bu kazıdan önce doğrudan Vatikan’dan gönderilen koordinatla define avcılarının çalıştırıldığına dair bilgiler aldığını söyledi. CHP’li Atıcı, bir yıllık araştırmasıyla ilgili şunları söyledi:

ARKEOLOGLAR KORKUYOR

“Ben oraya arkeolog götüremiyorum. Arkeoloji Derneği’ni aradım, birçok arkeolog var. ‘Ben hekimim, oraya girsem de anlamam. Siz de gelin’ dedim. Ama arkeologlar korkudan giremiyorlar. İşin uzmanları bunun arkeolojik kazı olmadığını söylüyorlar. Orası bir define yeri, yani devlet define arıyor. İlk gittiğimde avluya aldılar. Ne göreyim ben, mağara ağzı gibi 4 delik var. ‘Vallahi de billahi de bir şey çıkmadı’ dediler. O zaman niye 24 saat Özel Harekât koruyor? O gün oranın en yetkilisi benimle çadırda görüştü. Polisler onu korumak için etrafımızı uzun namlulu silahlarla sardılar, adeta etten bir duvar ördüler. ‘Nereden geliyorsunuz?’ dedim, ‘Sormayın’ dedi. Sanıyorum MİT’ten bir yetkiliydi. O kişi, olayın pek çok uluslararası bağlantısı olduğunu söyledi. ‘Bu Vatikan’la ilişkilidir. Hocam bu milli bir meseledir. İnanın burada milli bir iş yapıyoruz. Sizden ricam 10 gün sabredin’ dedi. Ama 10 aydan fazla geçti üzerinden.

3-5 kilo altın için bu yapılacak iş değil. Ben şunu iddia ediyorum; burada hesap, Aziz Paul’ün İncil’iyle ilgili. Aranan bu. İddia şu ki bu gizli kazıdan önce gayrimeşru olarak birileri kazı yapıyor ve bu da Vatikan tarafından destekleniyor. Hatta bizatihi arama koordinatları, nokta olarak Vatikan’dan veriliyor. İki evi önceden kiralamışlar. Normalde aylık kira 300-500 lira iken 5 bin liraya kiralamışlar. Bir evi de çok uçuk bir fiyata satın almışlar. İçlerindeki polis güya intihar ediyor. Nasıl bir intihar; tabancasını temizlerken ensesinden vurulmuş. O dönemin savcısı sözde buna inanmış ve dosyayı kapatmış. Yani çok boyutlu bir olay. Aziz Paul’ün Hıristiyanlık’ta İsa’dan sonraki en önemli kişi olduğu düşünülüyor. Dakyanus Hazinesi bu İncil’in yanında devede kulak tüyü kalır, kulak bile değil. Eğer o İncil gittiyse bir daha gelmez. Vatikan dünyayı verir o İncil’i vermez. Buna hiçbir şekilde paha biçilemez. Biz de bu kadar süreden sonra şeffaflık olsun istiyoruz. Şeffaflık suiistimalleri önler. Sonuçta buradan çıkan her şey milletin malıdır.”

http://www.hurriyet.com.tr/vatikan-aziz-paulun-incilini-arattiriyor-40629506
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 35800
 • Beğeni Puanı +63/-12
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #36 : 01 Kasım 2017, 17:29:19 »
YENİ İDDİA: YER ALTI ŞEHRİNE GİRİŞ KAPISI VARA Haber'de bugün ortaya atılan iddiaya göre de esrarengiz kazının nedeni o evde, Roma dönemine ait bir yer altı şehrine giden kapı bulunuyor. A Haber İstihbarat Şefi Kubilay Gürbek, "Tarsus'un bir özelliği var, M.Ö 300 yıl öncesine dayanan bir tarihi var. Herkes bu bölgede bir imparatorluk kurmuş. Yer altı şehirleri oluşmuş. Her imparatorlukta kurulmuş olan gizli yer altı şehirlerinin olduğu bir bölge. Tarsus'un altında gizli yer altı şehirleri var. Meşhur Kırmızı ev, Roma dönemine ait olan bir yer altı şehrine açılan kapının bulunduğu ev" iddiasında bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-bu-gizemi-konusuyor-iste-en-yakin-goruntu-40630285
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!

Çevrimdışı asderedas

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 346
 • Beğeni Puanı +21/-22
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #37 : 01 Kasım 2017, 22:28:54 »
Valla öyle bir gizem yarattılarki şu işin sonucunu deli gibi bekliyorum..
Şahsi fikrim yeraltı şehri bulundu ve bahsedilen incili arıyorlar sehrin büyüklügunden dolayı bir yıldır aramalar devam ediyor😊en azında bir uzay cismi bulundu ve inceleniyor teorisinden daha gercekci😊

Çevrimdışı serkan

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1102
 • Beğeni Puanı +46/-137
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #38 : 02 Kasım 2017, 04:07:01 »
Resimdeki sarı odalar deve yüküyle altın olan odalarmış
Düşünceme katılıyorsan solda bulunan Beğendim linkine tıkla.

Çevrimdışı Raptor44

 • İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 713
 • Beğeni Puanı +36/-5
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #39 : 02 Kasım 2017, 07:55:46 »
En son dayanamayıp bizim profesörlere sorucan burda ne kazısı yapılıyor diye
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR