Gönderen Konu: Tarsus Kazı Gizemi  (Okunma sayısı 1465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kugos

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 209
 • Beğeni Puanı +4/-3
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #30 : 12 Ağustos 2017, 11:27:15 »
Bu tür yazıları görünce bi gülme geliyor ki. ;D :D 8) ::)

Çevrimdışı Tigerfish

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 182
 • Beğeni Puanı +7/-2
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #31 : 12 Ağustos 2017, 11:33:37 »
Bulunan şeyin ne olduğunu özelden söylesen

Aman banada söyleyin.

Benden laf çıkmaz.

Çevrimdışı Afşar

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 244
 • Beğeni Puanı +7/-1
 • DefenceTurk.com
Ynt: Tarsus Kazı Gizemi
« Yanıtla #32 : 04 Ekim 2017, 13:30:58 »
gün geçmiyor ki gizemli kazı sayısı artmasın şimdi de sultanahmette garip bir olay...

http://www.hurriyet.com.tr/sultanahmette-gizemli-kazi-40598840

Sultanahmet’te gizemli kazı
Ömer ERBİL03.10.2017 - 20:58 | Son Güncelleme: 04.10.2017 - 06:56
Basın İlan Kurumu’nun Sultanahmet’teki eski binasının bulunduğu arsada uzun süredir bir kazı devam ediyor. Etrafı ve üstü galvanizlerle kapatılan arsadaki çalışma için İstanbul Arkeoloji Müzeleri “Kazıdan haberimiz yok’’ diyor.

Sultanahmet’te gizemli kazı
PAYLAŞ

Yorum yazA
İstanbul Fatih’te Dr. Şevki Bey Caddesi Işıl Sokak köşesinde kalan Basın İlan Kurumu’na ait bina 2011’de güçlendirme gerekçesiyle boşaltıldı. Yaklaşık 360 metrekarelik 235 ada 21 parseldeki binanın bodrum katında tarihi kalıntıların tespiti üzerine güçlendirmeden vazgeçildi. Kalıntılar da koruma grubu 2 olarak belirlendi. Arsanın önemli bir kısmının da tarihi Binbirdirek Sarnıcı’na denk geldiği tespiti yapıldı.

Binanın daha sonra Fatih Belediyesi KUDEB denetiminde yıkımına karar verildi. Yıkılan binanın kalıntılarının üstü galvaniz kaplama ile dışarıdan görülmeyecek şekilde kapatıldı. Bunun kalıntıların zarar görmemesi için yapıldığı açıklandı. Ancak içeride ne olduğu kamuoyuna hiçbir şekilde açıklanmadı. Tıpkı Tarsus’da devam eden gizemli kazı gibi çevre esnafı çeşitli efsaneler ortaya atmaya başladı. Heykellerden tutun paha biçilmez hazinelere kadar pek çok efsane esnafın dilinde dolanmaya başladı. İşin garibi de Arkeoloji Müzesi’ne 500 metre mesafedeki bu alanla ilgili müzenin bilgisi olmamasıydı. Tarihi Yarımada’da her türlü hafriyat çalışmasında müzeye bilgi verme zorunluluğu olmasına rağmen Basın İlan Kurumu, Arkeoloji Müzesi’ni kalıntılarla ilgili bilgilendirmedi. Müze burada kazı çalışması yapmadı. Bunun sebebinin de müzenin çalışması halinde arsanın imara tamamen kapatılması korkusu olduğu belirtiliyor.

YAPILAŞMA İZNİ VERİLMEDİ

Bina 2012’de yıkıldıktan sonra 4 Numaralı Koruma Kurulu yeni binanın avan projesini 2013 yılında onayladı. Yeni projeye göre çatı katıyla birlikte 4 katlı bir bina yapılacaktı. Hatta yeni binanın otel olacağı iddiaları ortaya atıldı. Şikâyetler üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2016 yılında ‘‘Yapının günümüze ulaşmış sosyo-kültürel ve tarihi kimliğini oluşturan mekansal, biçimsel ve yapısal özellikleri ve çevre içindeki özgün konumunun korunmasının esas olduğu hususları göz önüne alınarak öneri mimari uygulama projesinin uygun olmadığına’’ karar verildi. Arsanın yüzde 40’lık bölümüne yapılaşmanın kesinlikle uygulanmaması istendi.

‘KAÇAK KAZI YOK!’

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin önce Arkeoloji Müze Müdürlüğü’ne buradaki kazı çalışmalarını sordu. Müze kazıdan haberi olmadığını, Koruma Kurulu’na ihbarda bulunabileceklerini söyledi. Kurul’a yaptığı başvurudan da şöyle bir cevap geldi: ‘‘Parselde kaçak kazı ve inşai fiziki uygulama olup olmadığı var ise çalışmaların durdurularak konuya ilişkin bilgi ve belgelerin ivedilikle müdürlüğümüze iletilmesi ve dilekçe sahibine bilgi verilmesi...’’ Ardından Basın İlan Kurumu Serhat Şahin’e ‘‘Kurumumuza ait söz konusu parsel üzerinde yapılan incelemede herhangi bir kaçak kazı ve inşai uygulama olmadığı tespit edilmiştir’’ denildi. Ancak kalıntıların ne olduğu açıklanmadı.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • GENEL YÖNETİCİ
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 35443
 • Beğeni Puanı +55/-11
Mersin'deki gizemli kazıdan ilk görüntüler!
« Yanıtla #33 : 18 Ekim 2017, 08:31:36 »
Mersin'deki gizemli kazıdan ilk görüntüler!

Mersin’in Tarsus ilçesi 82 Evler Mahallesi’nde bir gecekonduda yaklaşık bir yıl önce başlatılan, MİT ve polisin büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü kazı yerin on metre altında devam ediyor.



Tarsus’ta üçüncü derece SİT alanında bulunan 82 evler Mahallesi’nde bir gecekonduda geçtiğimiz yıl 16 Kasım’da MİT, Özel Harekat polisleri ve Olay Yeri İnceleme ekipleri tarafından bir kazı başlatıldı. Büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen ve merak uyandıran çalışmalar halen sürerken kazı alanından görüntüler ‘Tarsus Gündem’ isimli bir yerel haber sitesinde yayınlandı.


Mahalle sakinlerinin bile özel izinlerle evlerine gidebildikleri kazı alanında, gecekondunun bahçesinde iki metre çapında ve beş metre derinliğinde büyük bir çukur açıldığı görülüyor. Çukurun ise yerin altında büyüyen bir alanın girişi olduğu tahmin ediliyor. Kazı çalışmalarının yerin on metre altına devam ettiği görülürken, kazı çalışmalarını Ankara’dan gelen özel bir ekibin yaptığı belirtildi. 20 kişilik bir personelin yerin altında kazı yaptığı çalışmaların Başbakanlığın bilgisi dahilinde olduğu daha önce açıklanmıştı.

Mahalle sakinleri arasında da kazı yeri ile ilgili birçok söylenti ortalıkta dolaşıyor. Söylentiler arasında polisin evde bomba aradığı en çok rağbet göreni. Kazının, 2012’de tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memuru Mithat Erdal cinayetiyle ilgili olabileceği konuşuluyor. O tarihte, önce kendi tabancasıyla vurulduğu açıklanan Erdal’ı öldürdüğünü itiraf eden Hüseyin Yasak, 25 yıl hapse çarptırıldı. Polis memurunun eşi Sibel Erdal, soruşturmanın dönemin emniyet yetkililerince engellendiğini iddia ederek, üst makamlara dilekçe ile başvurmuştu.  Eşinin bir suç şebekesi tarafından öldürüldüğünü öne süren Sibel Erdal, şüphelerini de bildirip geniş bir araştırma yapılması isteğini bu dilekçede iletmişti.

Bir diğer iddia ise  4 yıl önce polis memuru Nihat Erdal’ı öldüren definecilerin tarihi önemi büyük olan bir eseri gecekondunun bahçesine gömdükleri yönünde.  Yine bu kişilerin başka kişileri de öldürüp bu alana gömdükleri ve polisin öldürülen kişilere ait cesetleri aradığı da ortaya atılan iddialar arasında.

Kaynak: Mehmet Ali Demir / Vatan

http://www.milliyet.com.tr/mersin-deki-gizemli-kazidan-ilk-gundem-2539082/
*BEKLEYENLER, KAYBEDENLERDİR!